[Διάσπαση] Περί απόδοσης φωτοβολταϊκών...

Ότι άλλη τεχνολογία θα αλλάξει τη ζωή μας και δεν το ξέρουμε...
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

[Διάσπαση] Περί απόδοσης φωτοβολταϊκών...

Δημοσίευση από enias »

MOD (ItaBita): Η συζήτηση προέρχεται από διάσπαση του θέματος "Ford Focus Ηλεκτρικό" που μπορείτε να βρείτε στο: "Ford Focus Ηλεκτρικό"

Αν έβαζα φωτοβολταϊκά στη στέγη, το επόμενο μου βήμα θα ήταν να αγοράσω ηλεκτρικό αυτοκίνητο και αμέσως μετά απο αυτό θερμοσυσσωρευτές στο σπίτι για να γλυτώσω το πετρέλαιο θέρμανσης.
Σκασίλα μου για το αν η ΔΕΗ θα αγοράσει το ρεύμα και σε ποια τιμή και αν "σηκώνει" το δίκτυο. Περισσότερα θα εξοικονομήσω απο τα δυο παραπάνω. Ασε που βγάζεις και το ρολοί της ΔΕΗ και γλυτώνεις ΕΡΤ και λοιπά χαράτσια. ;)


Αινείας
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Ford Focus Ηλεκτρικό

Δημοσίευση από erling »

:applause enias
Οι περισσότεροι όμως που βάζουν Φ/Β τα βάζουν για να πουλήσουν στην ΔΕΗ. Ετσι όμως δεν κάνουν "πράσινα" σπίτια.
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6652
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Ford Focus Ηλεκτρικό

Δημοσίευση από MacPap »

Μακάρι να ήταν τόσο απλό αλλά ΔΕΝ είναι. Εκτός κα αν έχεις "4 στρέμματα" φωτοβολταϊκά και ένα υπόγειο μπαταρίες. Η στέγη σου δεν φτάνει.
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Ford Focus Ηλεκτρικό

Δημοσίευση από enias »

Ενδεικτικά, 250τμ επιφάνειας ισχύος 10KWpeak δίνουν 16.000KWh ετησίως. Οι ανάγκες ενός σπιτιού χωρίς τη θέρμανση με ηλεκτρικό θερμοσίφωνα είναι περίπου 6.000Κwh oπότε υπερκαλύπτουν τις ανάγκες που ανέφερα παραπάνω για θέρμανση και αυτοκίνητο ίσως. Αυτά χωρίς να πουλήσεις στη ΔΕΗ. Το κόστος εγκατάστασης είναι γύρω στις 25000€ και έχουν διάρκεια ζωής περίπου 25-30 χρόνια.

Προφανώς, λίγο δύσκολο να μπει σε πολυκατοικία, αλλά αν έχεις μονοκατοικία με λίγο κήπο, και βάλεις 150-180τμ τότε κάτι γίνεται.
MacPap έγραψε:Εκτός κα αν έχεις "4 στρέμματα" φωτοβολταϊκά και ένα υπόγειο μπαταρίες
Με τόσα στρέμματα τροφοδοτείς 15-20 σπίτια.
Αινείας
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6652
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Ford Focus Ηλεκτρικό

Δημοσίευση από MacPap »

Κατ αρχάς το 4 στρέμματα ήταν σε εισαγωγικά. Αυτό στον προφορικό λόγο μεταφράζεται ως "εντός εισαγωγικών" δηλαδή δεν το παίρνουμε κυριολεκτικά.

Αν και δεν κατάλαβα πως μια επιφάνεια που δίνει 16.000 KWh το χρόνο θα δώσει 6.000 KWh την ημέρα!!

Με δεδομένο λοιπόν πως Watt=ampere X volt (αν θυμάμαι καλά από το λύκειο) προκύπτει πως ampere = Watt/volt

Για να πάρεις λοιπόν πίσω 6.000 KWh στα 220 V πρέπει να έχεις μια συστοιχία μπαταριών με δυνατότητα παροχής (αν είναι στα 24 Volt) 250 KAmph (=250.000 Amph). Θυμίζω μια μπαταρία φορτηγού μπορεί να έχει 225 Amph με συνολική χωρητικότητα περίπου 1000Amp. Μάλλον λοιπόν το υπόγειο δεν φτάνει να στεγάσει τέτοια μπαταρία μαζί με το απαιτούμενο Inverter.

Όλα αυτά βέβαια αν οι αριθμοί που παρέθεσες είναι σωστοί. ;) Α!! και κάτι άλλο θες καμιά δεκαριά χρόνια για να κάνεις απόσβεση της επένδυσης αν στοιχίσει 25000€.

Φιλικά Κώστας

Αλλά καλό είναι αν συνεχίσουμε αυτή τη συζήτηση να το κάνουμε αλλού. Ίσως θα ήταν σκόπιμο να διασπάσουμε τη συζήτηση.
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Ford Focus Ηλεκτρικό

Δημοσίευση από UltiMo_ »

MacPap έγραψε:Όλα αυτά βέβαια αν οι αριθμοί που παρέθεσες είναι σωστοί. ;) Α!! και κάτι άλλο θες καμιά δεκαριά χρόνια για να κάνεις απόσβεση της επένδυσης αν στοιχίσει 25000€.
Συν τις ντομάτες, τις μελιτζάνες, τα φασολάκια, τα μαρούλια και τα λοιπά ζαρζαβατικά που θα πρέπει να αγοράζεις απέξω γιατι πλέον δε θα έχεις χώρο στον κήπο :lol:
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Ford Focus Ηλεκτρικό

Δημοσίευση από enias »

MacPap έγραψε:Αν και δεν κατάλαβα πως μια επιφάνεια που δίνει 16.000 KWh το χρόνο θα δώσει 6.000 KWh την ημέρα!!
Το χρόνο είναι τα 6.000KWh. Ρίξε μια ματιά στο λογαριασμό σου να δεις πόσες KWh καταναλώνεις στο δίμηνο.
MacPap έγραψε:Μάλλον λοιπόν το υπόγειο δεν φτάνει να στεγάσει τέτοια μπαταρία μαζί με το απαιτούμενο Inverter.
Αυτό δεν το γνωρίζω, αλλά γνωρίζω οτι τόση είναι ισχύς που τοποθετούν στις στέγες των σπιτιών (για μονοκατοικίες μιλάμε πάντα). Σίγουρα χρειάζονται τόσες μπαταρίες και είναι τόσο μεγάλες ή υπάρχει κάποια άλλη τεχνολογία; Δεν ξέρω. Κάτι θα έχουν σκεφτεί οι ηλεκτρολόγοι που τα βάζουν.
MacPap έγραψε:Όλα αυτά βέβαια αν οι αριθμοί που παρέθεσες είναι σωστοί. ;) Α!! και κάτι άλλο θες καμιά δεκαριά χρόνια για να κάνεις απόσβεση της επένδυσης αν στοιχίσει 25000
Πιστεύω οτι αυτό δεν έχει πλέον καμία σημασία απο τη στιγμή που η βενζίνη είναι στα 1,70€ και το πετρέλαιο θέρμανσης πλησιάζει το 1€ το λίτρο. Βάλε τυχόν αυξήσεις στα τιμολόγια της ΔΕΗ (αν ιδιωτικοποιηθεί άνω του 51%, τη βάψαμε...) αυξήσεις ΕΡΤ και λοιπών χαρατσιών.

Το πλεονέκτημα είναι η ΑΥΤΟΝΟΜΙΑ.
Αινείας
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6652
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Ford Focus Ηλεκτρικό

Δημοσίευση από MacPap »

Επαναλαμβάνω μακάρι να ήταν τόσο απλό το πράγμα όλοι θα γεμίζαμε τις ταράτσες μας με φωτοβολταϊκά. Αλλά δεν είναι έτσι. Άλλο πράγμα είναι έχω ένα καταφύγιο στο βουνό και θέλω να ανάψω τρεις λάμπες και ένα ψυγείο και άλλο πράγμα είναι θέλω να υποκαταστήσω πλήρως την παροχή ρεύματος παράγοντας μόνος μου την ενέργεια που χρειάζομαι.

Τα νούμερα που έχεις παραθέσει δεν ξέρω που τα βρήκες αλλά μάλλον απέχουν από την πραγματικότητα. Μόνο ενα aircondition έχει ισχύ περί τα 3-4 Kw. Τα 6000 kW το χρόνο δίνουν 16 kW τη μέρα αλλά δεν τα καταναλώνεις με ρυθμό 1 kW την ώρα εκτός του ότι τις περισσότερες ώρες την μέρα τα φωτοβολταϊκά δεν παράγουν τίποτε. ΤΟ πρόβλημα δεν είναι η ετήσια και μέση κατανάλωση. Το πρόβλημα είναι πως όταν χρειάζεσαι την ενέργεια την χρειάζεσαι όλη μαζί. Ανάβεις θερμοσίφωνο κουζίνα φώτα και aircondition μαζί. Και εκεί το σύστημα με τις μπαταρίες δεν αντέχει εκτός και αν είναι τερατώδες. Εκτός αυτού όλα αυτά τα συστήματα δεν έχουν σοβαρές αποδόσεις όταν ο ήλιος δεν πέφτει κάθετα (όπως στον ισημερινό) ή έχει συννεφιά ή ακόμα το πρωί και το απόγευμα.

Εγώ πολύ θα ήθελα να το κάνω αλλά δεν γίνεται ακόμα δεν έχουν την απαιτούμενη απόδοση για να υποκαταστήσουν την ΔΕΗ σε επίπεδο φυσιολογικού σπιτιού. ΑΝ γινόταν πρώτα απ'όλα θα το χρησιμοποιούσαν στα κότερα αντί να χρησιμοποιούν γεννήτριες.

Φιλικά Κώστας
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: [Διάσπαση] Περί απόδοσης φωτοβολταϊκών...

Δημοσίευση από enias »

Οι συσσωρευτές λειτουργούν για να έχεις ρεύμα τη νύχτα. Φορτίζουν την ημέρα με το ρεύμα που περισσεύει κυρίως το μεσημέρι. Τα φωτοβολταϊκά παράγουν ρεύμα και τις συννεφιασμένες μέρες αλλα δεν παράγουν πολύ ρεύμα. Εκεί πάλι συμπληρώνουν οι συσσωρευτές.

Η κατανάλωση κοντά στις 6000KWh το έτος όντως είναι λίγο, τελικά κοντά στις 8.000KWh βλέπω απο τους λογαριασμούς μου. Πάντως γενικά η κατανάλωση εξαρτάται απο πολλούς παράγοντες. Αμα βάζεις AC όλη την ώρα, σίγουρα θα έχεις μεγαλύτερη κατανάλωση. Είπαμε, οτι σε πολυκατοικία και σε ταράτσες δεν μπαίνουν τόσα πολλά φωτοβολταϊκά. Σε στέγες, στο ενδιάμεσο απο τη στέγη και το ταβάνι έχει χώρο για να μπουν οι συσσωρευτές και ο υπόλοιπος εξοπλισμός.

Τις πληροφορίες μπορείς να τις βρεις σε οποιαδήποτε εταιρία που βάζει φωτοβολταϊκά. Μπες σε μια ιστοσελίδα τέτοιας εταιρίας. Πολλές έχουν και φόρμα υπολογισμού για την απόδοση. Το έψαχνα πρόσφατα για να φτιάξω φωτοβολταϊκό πάρκο σε ένα αγροτεμάχιο που έχω, αλλά τελικά η υπόθεση κόλλησε και δεν το προχώρησα.
Αινείας
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6652
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: [Διάσπαση] Περί απόδοσης φωτοβολταϊκών...

Δημοσίευση από MacPap »

enias έγραψε:... σε πολυκατοικία και σε ταράτσες δεν μπαίνουν τόσα πολλά φωτοβολταϊκά....
Αυτό λέω και εγώ και γιαυτό δεν είναι απλώς "έβαλα ένα φωτοβολταϊκό και ξέγραψα τη ΔΕΗ". Ακόμα και αν έχω το χώρο.

Ας πάρουμε το δικό σου παράδειγμα με τα 8000 kWh το χρόνο. Αυτό σημαίνει 8000kWh/365μέρες=22 kWh/μέρα. ΑΝ υποθέσουμε πως έχουμε 100% ηλιοφάνεια για 8 ώρες την ημέρα (που δεν έχουμε αν υπολογίσουμε τον χειμώνα και τις συννεφιές) και αν υποθέσουμε πως το σύστημά μας δεν έχει καθόλου απώλειες (που έχει! Θυμίζω ένα Inverter καταναλώνει από μόνο του περίπου το 20% της ενέργειας που αποδίδει) τότε πρέπει να διαθέτεις ένα σύστημα που θα μπορεί να παράγει 22kWh/8ώρες = 2,75kW την ώρα. Τα φωτοβολταϊκά σήμερα έχουν απόδοση περίπου 150Wh ανά τετραγωνικό μέτρο. Αυτό σημαίνει πως χρειάζεσαι 2,75kWh/150Wh=18,3 φωτοβολταϊκά panels του 1 τετραγωνικού μέτρου. δηλαδή χρειάζεσαι 18,3 Χ 18,3 = 324 τετραγωνικά μέτρα επιφάνεια φωτοβολταϊκών. Αυτό για να καλύψεις την δική σου κατανάλωση που δεν ξέρω τι περιέχει. Θυμίζω πως 324 τετραγωνικά μέτρα είναι 1/3 του στρέμματος, ;)

Δυστυχώς ακόμα αυτή η τεχνολογία δεν συμφέρει για εφαρμογές μικρής κλίμακας. Η παραγωγή ρεύματος από φωτοβολταϊκά σε κρατικό επίπεδο είναι άλλο θέμα.

Αλλά αυτό που έχει σημασία είναι πως θα μπορούσαμε στην Ελλάδα να γίνουμε σε μεγάλο βαθμό ενεργειακά ανεξάρτητοι με χρήση ανανεώσιμων πηγών ενέργειας άλλα δεν το κάνουμε. Γιατί? Διότι μάλλον "είναι πολλά τα λεφτά Αρη μου".

Όταν πριν χρόνια εργαζόμουν στο Ινστιτούτο Τεχνολογικών Εφαρμογών του ΕΛ.ΚΕ.ΠΑ (Ελληνικό Κέντρο Παραγωγικότητας) είχαμε ένα τμήμα "ανανεώσιμων πηγών ενέργειας". Τα παιδιά στο τμήμα σε συνεργασία με διάφορα πανεπιστήμια είχαν κάνει μια μελέτη που έδειξε πως αν εγκαθιστούσαμε υδρογεννήτριες στο στενό μεταξύ Εύβοιας και Ανδρου στο ακρωτήριο Καφηρεύς (δηλαδή στο Κάβο Ντόρο) όπου υπάρχει μόνιμο ρεύμα 5 μιλίων την ώρα, θα μπορούσαμε να παράξουμε όσο ρεύμα χρειάζεται όλη η Ελλάδα τζάμπα. Αυτή η μελέτη αμφιβάλλω αν υπάρχει πλέον. Εγώ το γνωρίζω διότι τότε ήμουν υπεύθυνος ενός προγράμματος διακρατικής μεταφοράς τεχνολογίας (ονόματι Eurotech) και μου ζήτησαν να βρω τεχνολογίες παραγωγής ενέργειας από την κίνηση θαλασσίων μαζών.

Τέλος πάντων ελπίζω κάποια μέρα να μπορέσομε να έχουμε ενεργειακή αυτάρκεια σε επίπεδο σπιτιού...

Φιλικά Κώστας
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αλλες νέες τεχνολογίες...”