Service Toyota

Ο χώρος συζητήσεων που αφορούν την Toyota...
Απάντηση
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Service Toyota

Δημοσίευση από pipinos1976 »

Μιας που ο MacPap έχει Toyota, ή τουλάχιστον είχε, μπορεί να μας προτείνει κάποιο συνεργείο για service; Αγοράσαμε ένα Aygo του 2012 μεταχειρισμένο (πολύ ελαφρά και μόνον σε επαρχιακούς δρόμους) και είναι η ώρα να περάσει ετήσιο service και δεν γνωρίζουμε πού να το πάμε. Έχει κανείς υπόψη του κάποιο συνεργείο που να είναι α) εξουσιοδοτημένο, γιατί έχουμε ακόμη και φέτος εγγύηση, και β) ποιοτικό ως προς την εργασία του; Έχω μια διαστροφή να κάνω τα πάντα by the book, ώστε τα πράγματά μου να κρατάνε όσο περισσότερο γίνεται και αυτό ζητάω από μια τέτοια λύση.

Ευχαριστώ.


Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Service Toyota

Δημοσίευση από MacPap »

Φιλε Ναι μεν εχω toyota (corolla) αλλά εδω και χρόνια του κάνω service στο συνεργείο που δουλεύει ο athanatos.
Για εξουσιαοδοτημένο όταν χρειαστώ το πάω στον Γιαννίτσα που απλώς είναι κοντά μου. ΜΙα φορά πήγα και σε εναν που μου συστησε ο athanatos. Στην Toyota Πασπαλιάρης. Ειναι στην Λεωφόρο Αθηνών. Ψηλά προς περιστέρι. Πολυ καλά παιδιά! και φθηνότερα απο τον Γιαννίτσα.

Εχω την εντύπωση πάντως πως επειδή η toyota έχει πολύ εκτεταμένο ποιοτικό έλεγχο σε όποιο συνεργείο toyota και να πας το ίδιο είναι! Ολοι την ίδια εκπαίδευση περνάνε.
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: Service Toyota

Δημοσίευση από pipinos1976 »

Το πήγα τελικά στον Πασπαλιάρη για δύο λόγους: α) ήταν στην διαδρομή μου, μιας και είχα μια δουλειά στο Περιστέρι, οπότε τα συνδύασα, β) ο μικρός Πασπαλιάρης, αλλά και άλλος ένας ανιψιός του, που δουλεύει εκεί, ήταν μαθητές μου. Ήξερα, πριν από τους τεχνικούς, τι θα μου πουν: εκτός των φυσιολογικών ήθελε προσθήκη ψυκτικού υγρού στο AC και τακάκια. Μου είπαν και διάφορα άλλα: α) παραβιασμένες κλειδαριές, λες και δεν το ήξερα, β) αποχρωματισμός κεντρικού καθρέπτη (όχι ακριβής η παρατήρηση: απλά πίσω έχει μεμβράνη σκούρα και δεν βλέπεις καλά), γ) διαρροή στην αντλία νερού που έχει σταματήσει (θα το είχαμε παρατηρήσει με το νερό που τελειώνει).

Αλλαγή λάδια, φίλτρο λαδιού, ένα μικρό φίλτρο βενζίνης που έχει στον σωλήνα, σωλήνας καυσίμου, φίλτρο αέρα, φίλτρο καμπίνας (απλό), τακάκια, ψυκτικό υγρό, γενικός έλεγχος. Σύνολο 260€ και έπεσα από τα σύννεφα. Για τα ίδια στο Astra, μαζί με μπουζί, φίλτρο ενεργού άνθρακα και καθαρισμό AC πληρώνω κάπου 170€ στην αντιπροσωπεία και 150€ σε εξουσιοδοτημένο. Τελικά, δεν συμφέρει η Toyota, που την είχα για αξιόπιστη και φτηνή. Τα 260€ είναι υπερβολικά πολλά για αυτοκίνητο 1000cc. Ακόμη και κανονικά να πας στην Opel, δηλαδή χωρίς τις εκπτώσεις που μου κάνουν, δεν θα έφτανα σε αυτό το ποσόν. Νομίζω ότι είχα δώσει 270€ μια φορά και είχα αλλάξει και σιαγόνες πίσω. Για τέτοιες διαφορές συζητάμε.

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Service Toyota

Δημοσίευση από MacPap »

Ε! Ναι! Κάποτε χρειάστηκε ενας θειος μου να αλλάξει προφυλακτήρα σε μια Mercedes.
500.000 δραχμές συν εργατικά! Του έπεσε η σιαγόνα.
"Μα κύριε Mercedes αγοράσατε όχι Datsun. " η απάντηση του συνεργείου!
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Service Toyota

Δημοσίευση από rasPUTIN »

MacPap έγραψε: 21 Ιουν 2018, 12:23"Μα κύριε Mercedes αγοράσατε όχι Datsun. " η απάντηση του συνεργείου!
Ἀς μὴν σχολιάσω καλύτερα (σὸ συνεργεῖο, ὄχι τὸν MacPap).
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Service Toyota

Δημοσίευση από MacPap »

Haridimos έγραψε: 10 Φεβ 2023, 13:56Ἀς μὴν σχολιάσω καλύτερα (σὸ συνεργεῖο, ὄχι τὸν MacPap).
:biritses :biritses
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Toyota...”