ΞΥΠΝΗΣΤΕ!

Ο χώρος για την σάτυρα και τους σχολιασμούς των πολιτικών δρώμενων στην Ελλάδα...
trip73p
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 20:35
Επικοινωνία:

Re: ΞΥΠΝΗΣΤΕ!

Δημοσίευση από trip73p »

Επειδή σε λίγο θα παμε σε εκλογές,θέλει πολύ σκέψη.Από οτι ξερω και το λευκό πάει στο 1ο κομμα.Σίγουρα θα αλλάξουν τον νόμο και θα τον ράψουν στα μέτρα τους!!!!


Eίμαι ο εφιάλτης μέσα στις νύχτες μου!
...και δηλώνω σαλταρισμένος!!!!
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: ΞΥΠΝΗΣΤΕ!

Δημοσίευση από MacPap »

Που το διάβασες πως το λευκό πάει στο πρώτο κόμμα?

Αλλά ακόμα και έτσι να ήταν πάλι μόνο αυτό είναι που εκφράζει χωρίς κανένα ενδεχόμενο παρερμηνείας το "άντε Γ.... όλοι σας".

Διότι αυτός που το ψηφίζει είναι αυτός που και ενημερώνεται και μπαίνει στην διαδικασία να ψηφίσει και λέει "δεν μου κάνει κανένας σας".

Ελπίζω να γίνει η επιλογή όλων των "αγανακτισμένων" κάποτε. Διότι η αποχή και τα άκυρα ενώ μπορεί να γίνονται με τις ίδιες προθέσεις έχουν το μειονέκτημα οτι ερμηνεύονται κατά το δοκούν από τους πολιτευτάδες.

Για φαντάσου κάποτε να έβγαινε μα κυβέρνηση με 40% λευκά πώς θα ήταν!!! Αλλά κάτι τέτοιο δεν θα γίνει ποτέ. Διότι δεν είναι αρκετά θεαματικό για τον Νεοέλληνα...
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
Tassos
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:26

Re: ΞΥΠΝΗΣΤΕ!

Δημοσίευση από Tassos »

Να στηθείς τόση ώρα και να ψηφίσεις λευκό; Δε μου πάει η καρδιά. Εξ' άλλου κυβέρνηση βγαίνει και με 100 ψήφους σε ένα κόμμα.

Τάσος
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: ΞΥΠΝΗΣΤΕ!

Δημοσίευση από MacPap »

Προκειμένου να πω νόμιμα την άποψή μου και να κάνει την διαφορά Ναι θα περιμένω όσες ώρες και αν χρειάζεται.

ΑΝ την μοναδική φορά κάθε 4 χρόνια που μου επιτρέπεται νόμιμα να επηρεάσω (στον βαθμό που μπορώ ως μονάδα) τα πράγματα εγώ δεν το κάνω τότε είμαι άξιος της μοίρας αφού την αφήνω στα χέρια των άλλων αμαχητί.

Είναι ο μόνος τρόπος να τους πει ξεκάθαρα το εκλογικό σώμα τη γνώμη του... Τα υπόλοιπα συζητιούνται....

Εκτος αυτού είναι καλό να αιωρείται ο φόβος μη βρεθεί κάποιος καινούργιος και πείσει αυτό το 40% και χάσουν αυτό που φοβούνται περισσότερο. Την καρέκλα.
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: ΞΥΠΝΗΣΤΕ!

Δημοσίευση από enias »

Συμφωνώ με τον MacPap. Μόνο το κενό του 40% μπορεί να φέρει κάποιο καινούργιο σχήμα να κυβερνήσει σωστά.

Τώρα σχετικά με το λευκό, άκυρο ή αποχή πιστεύω οτι λίγο-πολύ είναι το ίδιο. Νομίζω όμως οτι τα άκυρα/λευκά μειώνουν το ποσοστό των άλλων ενώ η αποχή δεν προσμετράται στα ποσοστά. Έτσι με την αποχή μπορεί ένα κόμμα να βγάλει 35% και να έχει ψηφίζει το 1/10. Νομίζω ότι έτσι είναι, δεν είμαι σίγουρος, άλλα πολύ θα ήθελα να μάθω πως δουλεύει το σύστημα.
Αινείας
trip73p
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 20:35
Επικοινωνία:

Re: ΞΥΠΝΗΣΤΕ!

Δημοσίευση από trip73p »

Φίλε μου MacPap,είχα την εντύπωση πως και τα λευκά πάνε στον πρώτο.Αν ισχύουν αυτα που λές παραπάνω,λευκό δαγκωτό και από εμένα.Αλλά πιστέυω ότι λίγο πριν τις εκλογές θα αλλάξουν τον νόμο για να μπορέσουν να βγούνε πάλι και να καταστρέψουν ότι εχει απομήνει όρθιο,αν θα υπάρχει κάτι...
Eίμαι ο εφιάλτης μέσα στις νύχτες μου!
...και δηλώνω σαλταρισμένος!!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πολιτικό καφενείο...”