Τί λένε στον Γιώργο οι πολίτες μέσω twitter

Ο χώρος για την σάτυρα και τους σχολιασμούς των πολιτικών δρώμενων στην Ελλάδα...
Απάντηση
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Τί λένε στον Γιώργο οι πολίτες μέσω twitter

Δημοσίευση από UltiMo_ »

«Ένα νερό ανά Βαγγελιώ»- Τί λένε στον Γιώργο οι πολίτες μέσω twitter
Τρίτη, 13 Σεπτέμβριος 2011

Εικόνα

Η δήλωση του πρωθυπουργού πως «βασικός μου στόχος σ αυτή τη δύσκολη περίοδο, να μην υπάρχει οικογένεια χωρίς τουλάχιστον έναν εργαζόμενο» προκάλεσε κάθε είδους αρνητικές αντιδράσεις: από γέλιο μέχρι οργή.

Πριν καλά-καλά ολοκληρωθεί η ομιλία, στο twitter το hashtag #enas_ergazomenos γέμισε με κάθε είδους σχόλια.

Παραθέτουμε μερικά από τα πιο ενδιαφέροντα:

@stathisdrogosis: Ένας εργαζόμενος ανα οικογένεια, ένα βιβλίο ανά τάξη, ένας γιατρός ανα όροφο, ένα νερό ανά Βαγγελιώ

@aresburas: Μπορεί ένας δημοσιογράφος να ρωτήσει, αν σ' ένα ζεύγος δουλεύουν κ οι 2, θα πρέπει να χωρίσουν ή ο ένας να παραιτηθεί;

@BebecaVIP: Ήταν ένας Άγγλος, ένας Γάλλος κι #enas_ergazomenos

@mahas0: Αντε και με το καλό #enas_ergazomenos ανά πολυκατοικία

@olga_from_mars: γνωρίζω οικογένεια με 2 συνταξιούχους και 2 εργαζόμενους.που κάνω καταγγελία; #enas_ergazomenos

@NickolasSpirida: Προσφέρομαι να παντρευτω εργαζομενη γυναικα...ορκιζομαι να μην ψαξω ποτε για δουλεια. #enas_ergazomenos

@marie_la_bas: Πόσοι ημιαπασχολούμενοι μας κάνουν έναν εργαζόμενο? #enas_ergazomenos

@paiktour: Επόμενη κίνηση η θέσπιση του θεσμού του εργαζόμενου της γειτονιάς

@lenakas: ...η Μενεγάκη, γάτα… πρoνόησε

@allufunmarx: -Ποιος φταίει πραγματικά για το #enas_ergazomenos σε κάθε οικογένεια; -Ο #enas_psifoforos του πασόκ σε κάθε οικογένεια.

@ergodektis: Ανταλλάσω εργαζόμενο αδερφό με άνεργη μέχρι 22 ετών. Απαιτείται φωτογραφία ολόσωμη με μπικίνι στη διεύθυνση...


W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Τί λένε στον Γιώργο οι πολίτες μέσω twitter

Δημοσίευση από erling »

Καλά εντάξει, δεν παιζόμαστε...
Τα σχόλια θα ήταν σωστά αν ο ΓΑΠ είχε πει «βασικός μου στόχος σ'αυτή τη δύσκολη περίοδο, να μην υπάρχει οικογένεια με πάνω από έναν εργαζόμενο»

υ.γ. ΓΑΠ = GAP
http://www.thefreedictionary.com/gap
gap (gp)
n.
  1. 1.
    1. a. An opening in a solid structure or surface; a cleft or breach: wriggled through a gap in the fence; a large gap in the wall where the artillery shell had exploded.
      b. A break in a line of defense.
    2. An opening through mountains; a pass.
    3. A space between objects or points; an aperture: a gap between his front teeth.
    4. An interruption of continuity: a nine-minute gap in the recorded conversation; needed to fill in the gaps in her knowledge.
    5.
    1. a. A conspicuous difference or imbalance; a disparity: a gap between revenue and spending; the widening gap between rich and poor.
      b. A problematic situation resulting from such a disparity: the budget gap; the technology gap.
    6. A spark gap.
    7. Computer Science An absence of information on a recording medium, often used to signal the end of a segment of information.
    8. Electronics The distance between the head of a recording device and the surface of the recording medium.
v. gapped, gap·ping, gaps
v.tr.
To make an opening in.
v.intr.
To be or become open.
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
grigoris
Δημοσιεύσεις: 546
Εγγραφή: 23 Αύγ 2011, 19:47

Re: Τί λένε στον Γιώργο οι πολίτες μέσω twitter

Δημοσίευση από grigoris »

Δεν πρέπει να του λες.Πρέπει να τον περιλάβεις κάπου και να τον κάνεις μπαούλο.
Η Ελληνική Σημαία είναι σύμβολο ιερό.Έχει τ' ουρανού το χρώμα και στην άκρη το Σταυρό.Την Ελληνική Σημαία, μάνα μου, την αγαπώ.Στον εχθρό δεν την αφήνω, προτιμώ να σκοτωθώ.
DELPIERO1981
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 05 Φεβ 2011, 17:48
Τοποθεσία: ΕΞΟΡΙΣΤΟΣ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Re: Τί λένε στον Γιώργο οι πολίτες μέσω twitter

Δημοσίευση από DELPIERO1981 »

Άντε ρε που θα του στείλω και μήνυμα...
ΝΑ ΠΛΗΡΏΣΩ ΔΙΌΔΙΑ;... ΤΟ ΆΛΛΟ ΜΕ ΤΟΝ ΤΟΤΌ ΤΟ ΞΈΡΕΙΣ;
grigoris
Δημοσιεύσεις: 546
Εγγραφή: 23 Αύγ 2011, 19:47

Re: Τί λένε στον Γιώργο οι πολίτες μέσω twitter

Δημοσίευση από grigoris »

Του στείλεις δεν του στείλειις μήνυμα ένα και το αυτό.Ο άνθρωπος είναι σεργούνι.Έχει πάρει και τη μουριά μαζί.
Η Ελληνική Σημαία είναι σύμβολο ιερό.Έχει τ' ουρανού το χρώμα και στην άκρη το Σταυρό.Την Ελληνική Σημαία, μάνα μου, την αγαπώ.Στον εχθρό δεν την αφήνω, προτιμώ να σκοτωθώ.
athanatos
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 17:36

Re: Τί λένε στον Γιώργο οι πολίτες μέσω twitter

Δημοσίευση από athanatos »

grigoris έγραψε:Ο άνθρωπος είναι σεργούνι.
σεργούνι;
Σ’ όλους τους τόπους κι αν γυρνώ μόνον ετούτον αγαπώ !
Οδυσσέας Ελύτης
grigoris
Δημοσιεύσεις: 546
Εγγραφή: 23 Αύγ 2011, 19:47

Re: Τί λένε στον Γιώργο οι πολίτες μέσω twitter

Δημοσίευση από grigoris »

Ρεζίλης , ξεφτίλας , εκτός τόπου και χρόνου. :D :D

Πελοπόννησος εδώ.Άλλη διάλεκτος. :biritses :biritses :biritses
Η Ελληνική Σημαία είναι σύμβολο ιερό.Έχει τ' ουρανού το χρώμα και στην άκρη το Σταυρό.Την Ελληνική Σημαία, μάνα μου, την αγαπώ.Στον εχθρό δεν την αφήνω, προτιμώ να σκοτωθώ.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πολιτικό καφενείο...”