ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΑΠΟΦΥΓΗ ΠΛΗΡΩΜΗΣ ΧΑΡΑΤΣΙΟΥ

Ο χώρος για την σάτυρα και τους σχολιασμούς των πολιτικών δρώμενων στην Ελλάδα...
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΑΠΟΦΥΓΗ ΠΛΗΡΩΜΗΣ ΧΑΡΑΤΣΙΟΥ

Δημοσίευση από erling »

Μα δεν είναι φόρος είναι τέλος :lol: :lol: :lol: :biritses


Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΑΠΟΦΥΓΗ ΠΛΗΡΩΜΗΣ ΧΑΡΑΤΣΙΟΥ

Δημοσίευση από UltiMo_ »

MacPap έγραψε:Ωραία και? Τι να κάνουμε δηλαδή?
Δεν φτάνει που δεν ξέρετε να ψηφίζεται τόσα χρόνια, δεν φτάνει που δεν μάθατε ποτέ να οδηγάτε, τώρα δεν ξέρετε και τι να κάνετε! Παλιοέλληνες!
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΑΠΟΦΥΓΗ ΠΛΗΡΩΜΗΣ ΧΑΡΑΤΣΙΟΥ

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Εφοριακοί κάνουν…«Δήλωση Αδυναμίας Πληρωμής Αντισυνταγματικής Φορολογίας»

«Δήλωση Aδυναμίας Πληρωμής Αντισυνταγματικής Φορολογίας» είναι ο τίτλος της αίτησης που συνένταξαν αγανακτισμένοι εφοριακοί και δικηγόροι ενώνοντας τις γνώσεις τους με σκοπό να παροτρείνουν τους μη έχοντες πολίτες να μην πληρώσουν την έκτακτη εισφορά, διότι είναι... αντισυνταγματική.


Συνδικαλιστές εφοριακοί και δικηγόροι λοιπόν ανέλαβαν την πρωτοβουλία να συντάξουν ένα έγγραφο- αίτηση στηριζόμενο στα άρθρα του Συνταγματος το οποίο κατοχυρώνει - όπως υποστηρίζεται- νομικά τους ενδιαφερόμενους πολίτες στην μη καταβολή της έκτακτης εισφοράς.

Συγκεκριμένα, με αυτή την αίτηση- ένδειξη ανυπακοής στο ανάλγητο κράτος, που κάθε πολίτης με οικονομικές δυσκολίες μπορεί να συμπληρώσει υπο την ευθύνη του και παραδίδει στην ΔΟΥ της περιοχής του, δεν υποχρεούται να πληρώσει την έκτακτη εισφορά. Καθώς προκύπτει νομικά, η έκτακτη φορολογία δεν στηρίζεται στο Σύνταγμα.

Απο εκεί και πέρα ενδιαφέρον έχει το πως θα αντιδράσει η κυβέρνηση σε μια τέτοια μαζική κίνηση από πολίτες, όταν το κίνημα «Δεν πληρώνω, δεν έχω» παίρνει ήδη σάρκα και οστά.

Την αίτηση έχει στην διαθεσή του το Newpost.gr και σας την παραθέτει παρακάτω μαζί με τις οδηγίες που μπορούν να ακολουθηθούν μετά την συμπλήρωση του εγγράφου.

ΚΑΝΤΕ ΚΛΙΚ ΕΔΩ

Newpost.gr
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6652
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΑΠΟΦΥΓΗ ΠΛΗΡΩΜΗΣ ΧΑΡΑΤΣΙΟΥ

Δημοσίευση από MacPap »

Αυτό και αν είναι αστείο.....
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
Tassos
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:26

Re: ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΑΠΟΦΥΓΗ ΠΛΗΡΩΜΗΣ ΧΑΡΑΤΣΙΟΥ

Δημοσίευση από Tassos »

Προσκείμενοι στο ΣΥΝ είναι οπότε το να βάζουν εμπόδια στο κυβερνητικό πρόγραμμα λιτότητας είναι μάλλον μέσα στις απαιτήσεις της κομματικής ταυτότητας.

Τάσος
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΑΠΟΦΥΓΗ ΠΛΗΡΩΜΗΣ ΧΑΡΑΤΣΙΟΥ

Δημοσίευση από UltiMo_ »

«Oυρές» στη ΔΕΗ να κόψουν το ρεύμα

Από νωρίς το πρωί σχηματίζεται «ουρά» έξω από τα γραφεία της ΔΕΗ από συνδρομητές που δηλώνουν οριστική διακοπή του ρεύματος, κυρίως σε ακίνητα που δεν χρησιμοποιούνται ως κύρια κατοικία.

Ο υπεύθυνος του εμπορικού της...
ΔΕΗ Βόλου κ. Θανάσης Σιαφάς μιλώντας στην ΕΡΑ Βόλου διευκρίνησε πως όσοι θελήσουν να συνδέσουν και πάλι το ρεύμα πρέπει να επωμιστούν το κόστος σύνταξης νέου ηλεκτρομηχανολογικού σχεδίου.

Στη ΔΕΗ δεν υπάρχει καμία εγκύκλιος για τον τρόπο με τον οποίο θα γίνει η καταγραφή του ειδικού τέλους. Όπως επίσης αν καταναλωτές που κόβουν τώρα το ρεύμα δεν θα πληρώσουν στο ειδικό τέλος.
Αναρτήθηκε από volos reporter στις 12:36 μ.μ.
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΑΠΟΦΥΓΗ ΠΛΗΡΩΜΗΣ ΧΑΡΑΤΣΙΟΥ

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Παιδιά εγώ πλήρωσα το επιτηδεύματος, το οποίο ήταν ποσό κάτω των 300. Έδωσα τα λεφτά και μου έδωσε πίσω 8 ευρώ. Αυτό γιατι το πλήρωσα όλο μαζί. Πώς αλλιώς θα μπορούσα να το πληρώσω αφού η κατώτερη δόση είναι 300 ευρώ? Είναι τόσο γελοίοι οι τύποι? Εντελώς στο πόδι τα γράφουν όλα?
Τουλάχιστον αφού είχα προετοιμαστεί ψυχολογικά για όλο το ποσό, ας το κρατούσαν το 8ευρω να σώσουνε τη χώρα. Εγώ τι να το κάνω? Εγώ με 8 ευρώ δε σώζομαι..
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Tassos
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:26

Re: ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΑΠΟΦΥΓΗ ΠΛΗΡΩΜΗΣ ΧΑΡΑΤΣΙΟΥ

Δημοσίευση από Tassos »

Πιες μια μπύρα στην υγειά τους.


Τάσος
grigoris
Δημοσιεύσεις: 546
Εγγραφή: 23 Αύγ 2011, 19:47

Re: ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΑΠΟΦΥΓΗ ΠΛΗΡΩΜΗΣ ΧΑΡΑΤΣΙΟΥ

Δημοσίευση από grigoris »

Θα απαντούσα ανάλογα αλλα έχε χάρη που έχει κανόνες εδω μέσα.Κλαίνε οι χήρες κλαίνε και οι παντρεμένες.
Μόνο να πληρώνουμε ξέρουνε να λένε αλλα που θα πάει.Θα γυρίσει ο μανωλιός και θα βάλει τα ρούχα του αλλιώς.

Και εκεί να δω ποιος θα τρέχει και προς τα που.

Ρε συ Γιάννη λες να σώζεται η χώρα με 8 ή με 300 που έδωσες?
Όλα να τους τα δώσουμε πάλι θα μας πουν ότι χρωστάμε.Οπότε άστο.
Να μας κλαίνε οι μακαρίτες είμαστε.
Η Ελληνική Σημαία είναι σύμβολο ιερό.Έχει τ' ουρανού το χρώμα και στην άκρη το Σταυρό.Την Ελληνική Σημαία, μάνα μου, την αγαπώ.Στον εχθρό δεν την αφήνω, προτιμώ να σκοτωθώ.
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6652
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΑΠΟΦΥΓΗ ΠΛΗΡΩΜΗΣ ΧΑΡΑΤΣΙΟΥ

Δημοσίευση από MacPap »

Tassos έγραψε:Πιες μια μπύρα στην υγειά τους.
Εγώ πολλές στα τσακίδια τους θα πιώ :biritses
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πολιτικό καφενείο...”