ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΑΠΟΦΥΓΗ ΠΛΗΡΩΜΗΣ ΧΑΡΑΤΣΙΟΥ

Ο χώρος για την σάτυρα και τους σχολιασμούς των πολιτικών δρώμενων στην Ελλάδα...
dk
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: 11 Οκτ 2010, 17:24
Επικοινωνία:

Re: ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΑΠΟΦΥΓΗ ΠΛΗΡΩΜΗΣ ΧΑΡΑΤΣΙΟΥ

Δημοσίευση από dk »

UltiMo_ έγραψε:Παιδιά εγώ πλήρωσα το επιτηδεύματος, το οποίο ήταν ποσό κάτω των 300.
Eγω λεω να μην το πληρωσω (αυριο ειναι η τελευταια μερα)... τι θα μου κανουν?


Εικόνα
Ο ταξιδιωτικός μου χάρτης!!
We are all travellers on the earth. We come...we see...we go!!
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΑΠΟΦΥΓΗ ΠΛΗΡΩΜΗΣ ΧΑΡΑΤΣΙΟΥ

Δημοσίευση από erling »

Φορολογική ενημερότητα θα χρειαστείς;
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
dk
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: 11 Οκτ 2010, 17:24
Επικοινωνία:

Re: ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΑΠΟΦΥΓΗ ΠΛΗΡΩΜΗΣ ΧΑΡΑΤΣΙΟΥ

Δημοσίευση από dk »

Οχι προς το παρων... αν χρειαστω θα αναγκαστω να το πληρωσω... το θεμα ειναι τι κυρωσεις μπορει να εχω τωρα (προστιμα, προσαυξησεις κλπ)... :roll:
Εικόνα
Ο ταξιδιωτικός μου χάρτης!!
We are all travellers on the earth. We come...we see...we go!!
dk
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: 11 Οκτ 2010, 17:24
Επικοινωνία:

Re: ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΑΠΟΦΥΓΗ ΠΛΗΡΩΜΗΣ ΧΑΡΑΤΣΙΟΥ

Δημοσίευση από dk »

Βρηκα αυτο... μαλλον θα πρεπει να την πληρωσω εε?... :astrakia
Τι θα γίνει αν δεν πληρώσω την έκτακτη εισφορά αλληλεγύης;

Βαρύτατες οι συνέπειες για όσους δεν πληρώσουν την έκτακτη εισφορά την ώρα που το Κράτος χρωστάει, χωρίς συνέπειες, δισεκατομύρια ευρώ σε ιδιώτες και Ταμεία.

Προσέξτε λοιπόν ποιές είναι οι απειλές του Κράτους για να πληρώσουμε τους νέους φόρους, με πρώτη την έκτακτη εισφορά αλληλεγγύης.
Εαν δεν πληρώσετε στην ημερομηνία που πρέπει τότε η οφειλή σας θα επιβαρύνεται με προσαύξηση 1% για κάθε μήνα που καθυστερείτε την αποπληρωμή, με μάξιμουμ προσαύξησης το 200%, που σημαίνει πρακτικά πως εαν χρωστάτε 5.000 ευρώ μπορεί να φτάσετε στο τέλος να χρωστάτε 15.000 ευρώ.

Εαν δεν θέλετε ή δεν μπορείτε να πληρώσετε τότε να ρίχνετε μια ματιά στο κουτί της αλληλογραφίας σας.Γιατί η εφορία θα σας στείλει ειδοποιητήριο για να εξοφλήσετε το ποσό, είτε όλο μαζί είτε σε δόσεις.
Πριν αποφασίσετε να γυρίσετε την πλάτη στην εφορία, καλό θα είναι να γνωρίζετε πως το Δημόσιο έχει στα χέρια του όπλα που οι νομικοί τα έχουν βαφτίσει ''μέτρα αναγκαστικής είσπραξης''.
Στο τέλος του μήνα δηλαδή δεν θα πάρετε μισθό ή σύνταξη επειδή η εφορία θα έχει στείλει, στον εργοδότη σας ή στο ασφαλιστικό ταμείο σας, κατασχετήριο.
Ταυτόχρονα οι δικηγόροι, δηλαδή το νομικό τμήμα της εφορίας επανελέγχει τα περιουσιακά σας στοιχεία με τελικό στόχο την δέσμευση τους και τον πλειστηριασμό.

Ο χειρότερος συνδυασμός που μπορείτε να κάνετε είναι να χρωστάτε περισσότερα από 5.000 ευρώ για περισσότερους από 4 μήνες.Γιατί τότε ο προιστάμενος της εφορίας στην οποία ανήκετε, μπορεί να ξεκινήσει την ποινική σας δίωξη και να βρεθείτε πίσω από τα σίδερα της φυλακής με την αυτόφωρη διαδικασία.

Εαν βέβαια το Κράτος σας χρωστάει, τίποτε από αυτά δεν ισχύουν ούτε στη θεωρία ούτε περισσότερο στην πράξη.Ρωτήστε αυτούς που περιμένουν κοντά 7 δις ευρώ μόνο μόνο από τους πρώτους 8 μήνες του 2011.
από: newsit.gr
Εικόνα
Ο ταξιδιωτικός μου χάρτης!!
We are all travellers on the earth. We come...we see...we go!!
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6654
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΑΠΟΦΥΓΗ ΠΛΗΡΩΜΗΣ ΧΑΡΑΤΣΙΟΥ

Δημοσίευση από MacPap »

Εξαρτάται πόσο είναι το ποσό που σου ήρθε... Αυτά όλα ισχύουν για ποσά άνω των 5.000. Κάτω από 5.000 δεν μπορούν να ενεργοποιήσουν όλες αυτές τις διαδικασίες...
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΑΠΟΦΥΓΗ ΠΛΗΡΩΜΗΣ ΧΑΡΑΤΣΙΟΥ

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Απαραίτητη η φορολογική ενημερότητα για να περάσετε ΚΤΕΟ

Μπλόκο στους… πονηρούς ιδιοκτήτες οχημάτων Δ.Χ. βάζει το Υπουργείο Εργασίας και Κοινωνικής Ασφάλισης. ‘Ετσι σύμφωνα με τη σχετική εγκύκλιο που εξέδωσε ο Γιώργος Κουτρουμάνης η βεβαίωση ασφαλιστικής ενημερότητας, αποτελεί απαραίτητο δικαιολογητικό στη διαδικασία τεχνικού ελέγχου Δημοσίας Χρήσεως (Δ.Χ.) οχημάτων, τόσο σε ιδιωτικά όσο και σε δημόσια Κ.Τ.Ε.Ο., σύμφωνα με το νέο νόμο 3996/2011 «Αναμόρφωση του Σώματος Επιθεωρητών Εργασίας»....

Η επαναφορά σε ισχύ της βεβαίωσης ασφαλιστικής ενημερότητας για τον τεχνικό έλεγχο των Δ.Χ. αυτοκινήτων οχημάτων, σε ιδιωτικά και δημόσια Κ.Τ.Ε.Ο., κρίθηκε απαραίτητη, ύστερα από τη διαπίστωση, μετά από ενδεικτικούς ελέγχους, ότι υψηλά ποσοστά ιδιοκτητών των Δ.Χ. αυτοκινήτων ή οχημάτων, (ΤΑΞΙ, φορτηγά, λεωφορεία κτλ), με ψευδείς δηλώσεις περί μη οφειλής τους στον Ο.Α.Ε.Ε., ολοκλήρωναν τη διαδικασία τεχνικού ελέγχου.

Έτσι, προκειμένου να διασφαλιστούν τα συμφέροντα του Οργανισμού και να αντιμετωπισθεί η εισφοροδιαφυγή για να περάσει το όχημα από τη διαδικασία τεχνικού ελέγχου (Κ.Τ.Ε.Ο.), απαιτείται πλέον οπωσδήποτε, η προσκόμιση βεβαίωσης ασφαλιστικής ενημερότητας, όλων ανεξαιρέτως των ιδιοκτητών, χρηστών, ή εκμεταλλευτών του οχήματος.
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΑΠΟΦΥΓΗ ΠΛΗΡΩΜΗΣ ΧΑΡΑΤΣΙΟΥ

Δημοσίευση από erling »

Ασφαλιστική όχι φορολογική :)
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΑΠΟΦΥΓΗ ΠΛΗΡΩΜΗΣ ΧΑΡΑΤΣΙΟΥ

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Ασφαλιστική ζητάνε ήδη. Είναι η βασική προϋπόθεση πριν τον έλεγχο. Αυτό εννοεί ή πρόσθεσαν και φορολογική?
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πολιτικό καφενείο...”