ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ το ΑΓΟΣ της ΕΛΛΑΔΑΣ

Ο χώρος για την σάτυρα και τους σχολιασμούς των πολιτικών δρώμενων στην Ελλάδα...
thanos
Δημοσιεύσεις: 670
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2010, 21:28

Re: ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ το ΑΓΟΣ της ΕΛΛΑΔΑΣ

Δημοσίευση από thanos »

το άγος της Ελλάδος δεν ειναι οι δημόσιοι υπάλληλοι
αλλά όλοι οι πολιτικοί των 2 κόμματων που κυβέρνησαν την Ελλάδα


UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ το ΑΓΟΣ της ΕΛΛΑΔΑΣ

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Λαμία: ''Βαριέμαι να παίζω! Καλύτερα να μιλήσω με καμία γκόμενα''!

Αραχτός και απότομος. Ένας άνθρωπος που πληρώνεται από το ελληνικό δημόσιο για δουλειά γραφείου αλλά... βαριέται φρικτά τη μονοτονία, όπως θα διαπιστώσετε! Δουλειά λοιπόν; Last year...

Η καταγγελία έγινε στο...
lamiareport.gr και αναφέρεται στην "εξυπηρέτηση" της οποίας έτυχε δημότης της Λαμίας στα ΚΕΠ του δήμου στην οδό Λεωνίδου.

''Αυτό που έγινε σήμερα στα ΚΕΠ στην οδό Λεωνίδου δεν έχει προηγούμενο και εξηγούμαι: Για να διεκπεραιώσω κάποιες δουλειές σε δημόσιες υπηρεσίες για λογαριασμό συγγενικού μου προσώπου έπρεπε να γίνει εξουσιοδότηση σε υπεύθυνη δήλωση και να σφραγιστεί στα ΚΕΠ για το γνήσιο της υπογραφής, όλα καλά μέχρι εδώ, μιας και το είχα ξανακάνει στα ΚΕΠ, που λειτουργούν στο νέο κτίριο του Δημαρχείου, στο παλιό νοσοκομείο. Εκεί δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα, με εξυπηρέτησαν άψογα και υπεύθυνη δήλωση μου έδωσαν και ήταν και ιδιαίτερα κατατοπιστικοί.

Σήμερα όμως έπρεπε να κάνω το ίδιο στα ΚΕΠ που βρίσκονται στην οδό Λεωνίδου, πάνω από το δημοτικό parking, μπήκα μέσα καλημερίζοντας τους υπαλλήλους και γνωρίζοντας την διαδικασία τους είπα τι ακριβώς ζητούσα:

-Καλημέρα, μια υπεύθυνη δήλωση θα ήθελα σας παρακαλώ

-Δεν έχουμε... στο περίπτερο! (ήταν η απάντηση ενός κυρίου που απασχολούνταν στον υπολογιστή, ενώ αδιάφορα λιμάριζε τα νύχια της δίπλα μια άλλη υπάλληλος)

-Μα, απ' όσο ξέρω από άλλα ΚΕΠ μπορείτε να μου χορηγήσετε, εάν μπορείτε εκτυπώστε μια από το ίντερνετ.

-Δεν δουλεύει τίποτα...στο περίπτερο

Πήγα λοιπόν στο περίπτερο και αγόρασα μια υπεύθυνη δήλωση. Η συνέχεια στο γραφείο του κυρίου στο ΚΕΠ:

-Ορίστε η υπεύθυνη δήλωση ορίστε και οι ταυτότητες
-Δεν μπορώ εγώ, στην κυρία δίπλα
-Ορίστε κυρία μου...

Όσο με εξυπηρετούσε η κυρία, χτυπάει το κινητό του κυρίου και λέει: ''Δεν έχω όρεξη για τίποτα σήμερα. Βαριέμαι. Παίζω πόκερ στο facebook και δεν μου κάθεται ούτε ζευγάρι. Θα μιλήσω με καμιά γκόμενα να περάσει η ώρα''!

Όλα αυτά σε κέντρο εξυπηρέτησης πολιτών, μπροστά σε έναν πολίτη που έγινε μπαλάκι μέχρι να εξυπηρετηθεί. Άραγε... βρήκε τρόπο ο άνθρωπος να περάσει ευχάριστα μέχρι να τελειώσει η δουλειά του;
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
grigoris
Δημοσιεύσεις: 546
Εγγραφή: 23 Αύγ 2011, 19:47

Re: ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ το ΑΓΟΣ της ΕΛΛΑΔΑΣ

Δημοσίευση από grigoris »

Και όμως φίλε Haridimos η ηλικία των 55 ήταν σύνταξη γήρατος.!
Και αυτός που ασκούσε βαρύ και ανθυγειινό μόνο στα 55 δεν έβγαινε , στον ιδιωτικό τομέα.
Η Ελληνική Σημαία είναι σύμβολο ιερό.Έχει τ' ουρανού το χρώμα και στην άκρη το Σταυρό.Την Ελληνική Σημαία, μάνα μου, την αγαπώ.Στον εχθρό δεν την αφήνω, προτιμώ να σκοτωθώ.
Tassos
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:26

Re: ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ το ΑΓΟΣ της ΕΛΛΑΔΑΣ

Δημοσίευση από Tassos »

Νομίζω ότι πέρα από τους πολιτικούς φταίνε και οι υπάλληλοι. Κάθε μα κάθε φορά που προκύπτει κάποιο ζήτημα και χρειάζεται να γίνει έρευνα και συμμετέχουν οι εκπρόσωποι των εργαζομένων,αυτοί θα κάνουν το μαύρο άσπρο για να βγάλουν τους υπάλληλους αθώους και το λάθος είναι της υπηρεσίας που δεν τους πληρώνει καλά και δεν έχει αρκετό προσωπικό.

Χαίρομαι ιδιαίτερα για τις περικοπές στο Υπουργείο Οικονομικών γιατί αν οι εφοριακοί (και η παλιά ΥΠΕΔΑ και το ΣΔΟΕ και τα τελωνεία) φρόντιζαν να κάνουν τη δουλειά τους και να μαζεύουν τους φόρους ή να αντιμετώπιζαν το λαθρεμπόριο καυσίμων σίγουρα οι απαραίτητες περικοπές δε θα ήταν τόσο μεγάλες.

Το ίδιο και στη ΔΕΗ και ΟΠΑΠ και ΕΡΤ αν οι εργαζόμενοι δε ζήταγαν μόνο αυξήσεις αλλά και πιο ορθολογική διαχείριση τους τότε η κατάσταση θα ήταν πολύ καλύτερη και το κόστος για όλους μας θα ήταν πολύ πολύ μικρότερο.

Αν οι αστυνομικοί/στρατιωτικοί ζητούσαν μεγάλα επιδόματα μόνο σε όσους είναι σε μονάδες της πρώτης γραμμής και όχι σε όλους σίγουρα η αστυνόμευση θα ήταν καλύτερη. Για τις ένοπλες δυνάμεις θα μπορούσαν να έχουν τουλάχιστον καλύτερη επάνδρωση στην παραμεθόριο με ότι αυτό συνεπάγεται. Αντίθετα ακόμα και αστυνομικοί που δε ξέρουν που είναι η στολή τους και λιώνουν στην καρέκλα του γραφείου του επιτελείου παίρνουν τα ίδια επιδόματα με αυτούς που παράγουν ασφάλεια στο δρόμο κάτι που είναι άδικο.

Ετσι στο ίδιο καλάθι με τους υπερβολικά βολεμένους του ΥΠΕΘΟ, των ΔΕΚΟ, των υπουργείων με τα τεράστια επιδόματα μπαίνουν και άνθρωποι που δουλεύουν κάτω από άσχημες συνθήκες. Και δυστυχώς για τους τελευταίους η κατάσταση θα παραμείνει ιδιαίτερα δύσκολη και άσχημη.


Τάσος
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ το ΑΓΟΣ της ΕΛΛΑΔΑΣ

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Απολύθηκαν δύο εργαζόμενοι από το Νοσοκομείο Βόλου!

Ο πέλεκυς της απόλυσης έπεσε στο Νοσοκομείο Βόλου και μάλιστα σε δύο εργαζομένους οι οποίοι έβλεπαν τη δουλειά τους μάλλον ως χόμπι. Δεν εξηγείται αλλιώς, μιας και ο ένας είχε να πατήσει το πόδι του στο πόστο του σχεδόν ένα χρόνο, ενώ ο άλλος περίπου δύο μήνες, χωρίς ωστόσο να έχουν ζητήσει και οι δύο ειδική άδεια.

Ειδικότερα, η πρώτη περίπτωση αφορά στον υπεύθυνο διαχείρισης των Κληροδοτημάτων του Νοσοκομείου, δηλαδή της ακίνητης περιουσίας, που προσμετράτε σε δεκάδες οικήματα τα οποία κοστολογούνται σε εκατομμύρια ευρώ. Ο εν λόγω εργαζόμενος δεν είχε εργαστεί δν είχε …φανεί για ένα χρόνο και η υπόθεσή του παραπέμφθηκε στην 5η Υ.ΠΕ, όπου το πειθαρχικό όργανο αποφάσισε την οριστική παύση του από την εργασία.

Η δεύτερη περίπτωση αφορά σε βοηθό ασθενοφόρου ο οποίος είχε να εμφανιστεί στην υπηρεσία περίπου δύο μήνες, χωρίς ωστόσο κανείς από τους δύο να έχει ζητήσει ή να έχει λάβει άδεια για οποιονδήποτε λόγο.

Όπως επισημαίνεται από κύκλους της διοίκησης του Νοσοκομείου η ίδια τακτική θα ακολουθηθεί για οποιονδήποτε εργαζόμενο δεν εργάζεται χωρίς να έχει λάβει σχετική άδεια.

volos reporter
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
thanos
Δημοσιεύσεις: 670
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2010, 21:28

Re: ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ το ΑΓΟΣ της ΕΛΛΑΔΑΣ

Δημοσίευση από thanos »

ωχ ωχ,,,
:astrakia
φαντάζομαι τι γινόταν ολα τα προηγούμενα χρόνια σε αυτό το νοσοκομείο, και φυσικά όχι μόνο!!!
athanatos
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 17:36

Re: ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ το ΑΓΟΣ της ΕΛΛΑΔΑΣ

Δημοσίευση από athanatos »

Εξηγήσεις ζήτησαν από τους υπαλλήλους, ή αποφασίζουμε και διατάζουμε;
Σ’ όλους τους τόπους κι αν γυρνώ μόνον ετούτον αγαπώ !
Οδυσσέας Ελύτης
thanos
Δημοσιεύσεις: 670
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2010, 21:28

Re: ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ το ΑΓΟΣ της ΕΛΛΑΔΑΣ

Δημοσίευση από thanos »

στον ιδιωτικό τομέα αν λήψεις από την δουλειά σου για μήνες η χρονο
χωρίς τις προβλεπόμενες διαδικασίες, θα ειχες την απαίτηση να σου ζητήσουν εξηγήσεις για την απουσία σου; :astrakia
athanatos
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 17:36

Re: ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ το ΑΓΟΣ της ΕΛΛΑΔΑΣ

Δημοσίευση από athanatos »

Μία ώρα αν αργήσω, χωρίς προειδοποίηση, θα με πάρουν τηλέφωνο για να μάθουν το λόγο που δεν έχω πάει ακόμα. Όχι για μήνες ή χρόνια.

Στους προϊστάμενους θα πέσει καμιά ποινή, που δεν ενδιαφέρθηκαν τόσο καιρό που βόσκουν οι υφιστάμενοί τους;
Σ’ όλους τους τόπους κι αν γυρνώ μόνον ετούτον αγαπώ !
Οδυσσέας Ελύτης
Tassos
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:26

Re: ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ το ΑΓΟΣ της ΕΛΛΑΔΑΣ

Δημοσίευση από Tassos »

Ποιος πάει ένα μικρό στοίχημα ότι θα προσφύγουν στα δικαστήρια και θα δικαιωθούν και θα λάβουν και αποζημίωση;

Τάσος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πολιτικό καφενείο...”