Η ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΗ επιστολή ενός απόστρατου

Ο χώρος για την σάτυρα και τους σχολιασμούς των πολιτικών δρώμενων στην Ελλάδα...
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Η ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΗ επιστολή ενός απόστρατου

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Η ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΗ επιστολή ενός κάτω των 55 απόστρατου:"Σας φτύνω...επώνυμα"

Είμαι κάτω από 55 ετών Ανώτερος Αξιωματικός ε.α και φτύνω στα μούτρα σας .
Εχω τιμηθεί με όλα τα μετάλια και τα παράσημα, με εύφημο μνεία για τις υπηρεσίες μου , δεν 'έχω τιμωρηθεί ποτέ μου και έχω υπηρετήσει σε όλο τον κόσμο .

Έχω υπηρετήσει 22 χρόνια στην ειδική μονάδα ΧΩΚ και ήμουνα παντού και πάντα και στην κρίση των Ιμίων ενεργοποίησα τους Πυραύλους ΧΩΚ .

Στα 39 μου έπαθα έμφραγμα και υπεβλήθηκα σε εγχείρηση ανοικτής καρδιάς ..

Από τότε υπηρέτησα σε υπηρεσία γραφείου αποφάσισα να παραιτηθώ στα 50 μου με σκοπό να φροντίσω την υγεία μου ..




Επειδή σύμφωνα με τα στατιστικά στοιχεία τα μοσχεύματα έχουν ορισμένο χρόνο ζωής δεν πρόκειται να φτάσω στην ηλικία των 55 ετών , φτύνω τώρα στα μούτρα σας γιατί δεν προλαβαίνω να φτύσω στους τάφου σας



Λυπάμαι μόνο που από τους Αξιωματικούς του Κέντρου Επιχειρήσεων είμαι ο μόνος στην Ζωή από τους( 3 )τρεις συμμαθητές μου στην ίδια υπηρεσία έχουν πεθάνει οι δύο σε ηλικία 40 χρονών και φέτος πέθανε και ο αντικαταστάτης μου σε ηλικία 35 ετών όλοι από ο έμφραγμα και όλοι από το υψηλό στρες

Λυπάμαι μόνο που δημιούργησα οικογένεια με τρία παιδιά και τα τρία επιστήμονες και άνεργα !!

Λυπάμαι που τόσα χρόνια ήμουν δίκαιος και τίμιος ,λυπάμαι που για τα χάλια της Πατρίδος μου που εσείς είστε οι μοναδικοί υπεύθυνοι και την πληρώνουμε μόνο εμείς .



Λυπάμαι που με υποχρέωσαν να πληρώνω τα ταμεία σας και δεν μπορώ να εισπράξω τα χρήματα ούτε καν τις εισφορές μου (λόγω αδυναμία πληρωμής ΜΤΣ ΒΕΑ ) και δεν μπορώ να βοηθήσω τα παιδιά μου .

Επειδή κάποιοι τα φάγανε και δεν τιμωρήθηκαν ΠΟΤΕ

Λυπάμαι που τόσα χρόνια δεν σας πήγα στα δικαστήρια γιατί επί 30 χρόνια με υπολογισμένα 10 χρόνια υπηρεσίες και πέραν του ωραρίου ,νυχτερινά και αργίες δεν πήρα ούτε μια δραχμή .. υπερωρία ενώ οι πλασματικές υπερωρίες πάνε σύννεφο παντού



Υ.Γ

Επειδή δεν ήμουνα ποτέ ζήτουλας θα ψάξω για μαύρη εργασία να βοηθήσω την οικογένεια μου για να μην φτάσω στο σημείο να σκοτώσω κάποιον πολιτικό ανεύθυνο .



Παραθέτω τα προσόντα μου αν κάποιος μπορεί να με χρειαστεί

Γνωρίζω Αγγλικά ,γνωρίζω υπολογιστές γνωρίζω από ασυρμάτους ,γνωρίζω όλα όπλα ατομικά και ομαδικά ,μπορώ να σκοτώσω από 300μ απόσταση με μια σφαίρα , μπορώ να αναχαιτίσω ολόκληρο σμήνος αεροσκαφών και ελικοπτέρων ,μπορώ να ανατινάξω οποιοδήποτε κτίριο, μπορώ να κάνω υποκλοπές τηλεπικοινωνιών ,μπορώ να κάνω παρεμβολές, μπορώ να κάνω ότι δολιοφθορά μπορείτε να φανταστείτε .Έχω ειδική εκπαίδευση στους υπολογιστές με ότι αυτό συνεπάγεται .

Μακρυγιάννης Χρήστος
Ανώτερος Αξιωματικός ε.α


W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
grigoris
Δημοσιεύσεις: 546
Εγγραφή: 23 Αύγ 2011, 19:47

Re: Η ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΗ επιστολή ενός απόστρατου

Δημοσίευση από grigoris »

Τα λέει όλα ο μάγκας.Μπράβο του.!
Η Ελληνική Σημαία είναι σύμβολο ιερό.Έχει τ' ουρανού το χρώμα και στην άκρη το Σταυρό.Την Ελληνική Σημαία, μάνα μου, την αγαπώ.Στον εχθρό δεν την αφήνω, προτιμώ να σκοτωθώ.
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6639
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Η ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΗ επιστολή ενός απόστρατου

Δημοσίευση από MacPap »

Ποιός τον ακούει όμως...
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
Tassos
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:26

Re: Η ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΗ επιστολή ενός απόστρατου

Δημοσίευση από Tassos »

Ηρθε η ώρα να φάω τον πρώτο αποστρακισμό από ομάδα συζήτησης. Και θα γίνει γιατί θα πάω αντίθετα στο ρεύμα θαυμασμού του συγκεκριμένου αξιωματικού.

Οταν μπήκε στη σχολή ήξερε ότι στο στρατό έχουν σκληρή δύσκαμπτη ιεραρχία που έπρεπε να τη σέβεται. Ηξερε ότι υπήρχαν βάρδιες και μέρες που θα βρίσκεται μακριά από την οικογένεια τους. Οι υπηρεσίες στο εξωτερικό χρυσοπληρώνονται από το ελληνικό δημόσιο και οι αξιωματικοί σφάζονται ποιος θα πάει στο εκεί για να γυρίσει με αφορολόγητο αυτοκίνητο και υπερσύγχρονη οικοσκευή. Το άγχος στα κέντρα επιχειρήσεων δε θα το σχολιάσω αλλά για το έμφραγμα εκτός από το άγχος ενδέχεται να ευθύνεται και η χοληστερίνη ή το κάπνισμα. Οσοι έχουν περάσει από μονάδες των ενόπλων δυνάμεων που δουλεύουν σε βάρδιες και είναι σε ετοιμότητα θα θυμούνται σουβλάκια και τάβλι που συνοδεύουν το βαρύ καθήκον της ετοιμότητας.

Δε θα συνεχίσω την κουβέντα γιατί θα γίνω ακόμα ποιο κακός (π.χ θα μάθουμε ποτέ άραγε το πόσο αποτελεσματικές (θα) ήταν οι ένοπλες δυνάμεις το βράδυ των Ιμίων) αλλά απλά θα πω ότι πάρα πολλοί βρίσκονται στη θέση του έχοντας περάσει πολύ πιο δύσκολα και χωρίς την υποστήριξη των ενόπλων δυνάμεων - όσοι έχουν πάει στα στρατιωτικά νοσοκομεία θα το ξέρουν.


Τάσος
grigoris
Δημοσιεύσεις: 546
Εγγραφή: 23 Αύγ 2011, 19:47

Re: Η ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΗ επιστολή ενός απόστρατου

Δημοσίευση από grigoris »

Τον ενοχλεί η στάση της πολιτείας.Αυτό είναι το πρόβλημα φιλαράκι.Ξες τι είναι να έχεις παλέψει για τη χώρα σου έστω και εν γνώση σου και να μην το εκτιμάει κανείς?Εσυ στη δουλειά σου προσπαθείς να είσαι καλός κλπ , και βάση αυτού περιμένεις κάτι παραπάνω.

Περιμένεις να εκτιμηθούν οι κόποι σου.Όταν όμως αντι γι αυτό βλέπεις να σε ξεφτιλίζουν , να σε πατάνε κάτω σα να είσαι ο τελευταίος , να σου στερούνε μέχρι και τα βασικά για τα οποία εσύ πάλεψες , μάτωσες στην δίνει ρε φίλε.

Δεν τα κλεψε.
Η Ελληνική Σημαία είναι σύμβολο ιερό.Έχει τ' ουρανού το χρώμα και στην άκρη το Σταυρό.Την Ελληνική Σημαία, μάνα μου, την αγαπώ.Στον εχθρό δεν την αφήνω, προτιμώ να σκοτωθώ.
Tassos
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:26

Re: Η ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΗ επιστολή ενός απόστρατου

Δημοσίευση από Tassos »

Οταν η πολιτεία τακτοποιούσε "βύσματα" και κάποιοι έχαναν από αυτό, δεν είδα κάποιο αξιωματικό να βγαίνει και να συμπεριφέρεται όπως ο κ. Μακρυγιάννης. Οταν οι υπεύθυνοι τροφοδοσίας αποκτούσαν ανεξήγητα επίπεδο ζωής δεν ειπώθηκε κάτι. Επίσης αν πίστευε ότι δεν έπαιρνε ικανοποιητικό μισθό ας έφευγε. Με την ευκαιρία ας δούμε πόσοι από τους αξιωματικοί θα έβρισκαν δουλειά στον ιδιωτικό τομέα που θα έπρεπε να κερδίσουν το σεβασμό με την αξία τους.
Και δεν ξέρω αν ισχύει αλλά δεν υπάρχουν αξιωματικοί που κατέχουν θέσεις ευθύνης στα Μετοχικά Ταμεία των ενόπλων δυνάμεων; Αν υπάρχουν ας απευθυνθεί σε αυτούς ο κ. Μακρυγιάννης.

Τάσος
grigoris
Δημοσιεύσεις: 546
Εγγραφή: 23 Αύγ 2011, 19:47

Re: Η ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΗ επιστολή ενός απόστρατου

Δημοσίευση από grigoris »

Ξες κάτι?

Μέσα σε όλο αυτό το μ*******ο που λέγεται Ελλάδα υπάρχουν ακόμα άτομα που μεγαλώσαν , ζήσαν κλπ χωρίς την ανάγκη κανενός.Υπήρξαν άτομα που παλέψαν στη ζωή τους και πήγαν μπροστά με το σταυρό στο χέρι χωρίς να έχουν απλώσει χέρι πουθενά.

Άτομα που ακόμα πιστεύουν ότι το κούτελο και η αξιοπρέπεια είναι ακόμα μία απο τις μεγαλύτερες αξίες και όχι το χρήμα όπως πολύ καλά πιστεύει η πλειοψηφία του κόσμου.Αυτοί λοιπόν αρχηγέ είναι που κάνουν τη διαφορά στις μέρες μας.Αυτοί ειναι που γνωριζοντάς τους γίνονται πρότυπο και παράδειγμα προς μιμηση.

Αυτούς λοιπόν φίλε μάθαμε μια ζωή να καταδικάζουμε γτ πολύ απλά δεν είναι όπως τα λαμόγια οι άλλοι.
Οπότε καλά κάνει και τα χώνει στα κωλόπαιδα του κοινοβουλίου και όχι μόνο.

Γρηγόρης.!
Η Ελληνική Σημαία είναι σύμβολο ιερό.Έχει τ' ουρανού το χρώμα και στην άκρη το Σταυρό.Την Ελληνική Σημαία, μάνα μου, την αγαπώ.Στον εχθρό δεν την αφήνω, προτιμώ να σκοτωθώ.
Tassos
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:26

Re: Η ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΗ επιστολή ενός απόστρατου

Δημοσίευση από Tassos »

grigoris,

Οταν δω τον υπηρεσιακό του φάκελο και το συγκρίνω με τους άλλους συναδέλφους του και δω ότι πήγε αξιοκρατικά στο εξωτερικό ίσως αντιμετωπίσω με κάποια συμπάθεια το ζήτημα του. Γιατί έχοντας δει κάποια πράγματα οι μεταθέσεις εξωτερικού έχουν κάποιο ενδιαφέρον.

Επίσης διαφωνώ (και εδώ δεν έχω την απάντηση σου) να βγαίνουμε και να καταδικάζουμε μια κατάσταση μόνο όταν μας δημιουργεί εμάς πρόβλημα. Και το τελευταίο οι αξιωματικοί είναι εντελώς ανεύθυνοι για το ότι έγινε στα ταμεία τους;

Μάλλον έχοντας ένα σημαντικό ενδιαφέρον για τα αμυντικά ζητήματα έχω απομυθοποιήσει πολλά στα θέματα των ενόπλων δυνάμεων. Δε θέλω να πω περισσότερα σε ανοικτή ομάδα συζήτησης

Τάσος
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Η ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΗ επιστολή ενός απόστρατου

Δημοσίευση από UltiMo_ »

ε.α δεν σημαίνει ελληνική αστυνομία?
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6639
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Η ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΗ επιστολή ενός απόστρατου

Δημοσίευση από MacPap »

Μπορεί να σημαίνει και εν αποστρατεία
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πολιτικό καφενείο...”