Δεν πληρώνουν τέλος ακινήτων οι μεγαλοϊδιοκτήτες

Ο χώρος για την σάτυρα και τους σχολιασμούς των πολιτικών δρώμενων στην Ελλάδα...
Απάντηση
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Δεν πληρώνουν τέλος ακινήτων οι μεγαλοϊδιοκτήτες

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Δεν πληρώνουν τέλος ακινήτων οι μεγαλοϊδιοκτήτες που νοικιάζουν στο δημόσιο!
Οι «έχοντες» φαίνεται ότι γλυτώνουν για μία ακόμη φορά από την μέγγενη της εφορίας που θα πνίξει μικροϊδιοκτήτες, μισθωτούς και συνταξιούχους.

Το ειδικό τέλος ακινήτων που θα χρεωθεί στους λογαριασμούς της ΔΕΗ -αν δεν γίνει κάποια ρύθμιση της τελευταίας στιγμής- δεν πρόκειται να αγγίξει τους μεγαλοϊδιοκτήτες και τις κατασκευαστικές εταιρείες που νοικιάζουν κτήρια στο δημόσιο,
αφού οι λογαριασμοί του δημοσίου εξαιρούνται από το «χαράτσι» του τέλους.

Έτσι οι ιδιοκτήτες των δεκάδων χιλιάδων τετραγωνικών μέτρων, τα οποία μάλιστα εκμεταλλεύονται κερδίζοντας τεράστια ποσά, δεν θα πληρώσουν ούτε ευρώ από το οριζόντιο μέτρο που τελικά θα πλήξει μόνο τα μόνιμα …υποζύγια των δημοσίων εσόδων.

Και αυτό βέβαια συμβαίνει γιατί τα συμβόλαια της Δ.Ε.Η σε αυτά τα κτήρια είναι καταχωρημένα στο ελληνικό δημόσιο, όπως όλα τα συμβόλαια ενοικιαστών.

Στην κατηγορία αυτή περιλαμβάνονται χιλιάδες κτήρια σε ολόκληρη την χώρα, από Υπουργεία μέχρι Αστυνομικά Τμήματα και Κ.Ε.Π σε ολόκληρη την χώρα, τα οποία προφανώς συνολικά καλύπτουν εκατομμύρια τετραγωνικά μέτρα!!

Αναρτήθηκε από Voliotaki στις 11:25 π.μ.


W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Δεν πληρώνουν τέλος ακινήτων οι μεγαλοϊδιοκτήτες

Δημοσίευση από MacPap »

Θέλω να δω τι θα ψηφίσουν οι Έλληνες στις επόμενες εκλογές μα την αλήθεια είμαι πολύ περίεργος...
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Δεν πληρώνουν τέλος ακινήτων οι μεγαλοϊδιοκτήτες

Δημοσίευση από UltiMo_ »

MacPap έγραψε:Θέλω να δω τι θα ψηφίσουν οι Έλληνες στις επόμενες εκλογές μα την αλήθεια είμαι πολύ περίεργος...
ΜΟΝΟ ΤΟ 17% ΕΜΠΙΣΤΕΥΕΤΑΙ ΤΟΝ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ!
ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΗ - ΣΟΚ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟ

Το περίεργο στην κάρτα της Public Issue που δημοσιεύει σήμερα η Καθημερινή, δεν είναι το συντριπτικό ποσοστό που αποδοκιμάζει τον ίδιο τον πρωθυπουργό.

Το περίεργο είναι ότι υπάρχει ένα 17% που εμπιστεύεται ακόμα τον Παπανδρέου!

Είναι ο στενός πυρήνας των ψηφοφόρων του ΠΑΣΟΚ που την συγκεκριμένη χρονική ο φανατισμός τους και ενδεχομένως τα συμφέροντά τους, δεν τους επιτρέπουν να δουν την πραγματικότητα μπροστά τους...

Εικόνα
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
DELPIERO1981
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 05 Φεβ 2011, 17:48
Τοποθεσία: ΕΞΟΡΙΣΤΟΣ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Re: Δεν πληρώνουν τέλος ακινήτων οι μεγαλοϊδιοκτήτες

Δημοσίευση από DELPIERO1981 »

MacPap έγραψε:Θέλω να δω τι θα ψηφίσουν οι Έλληνες στις επόμενες εκλογές μα την αλήθεια είμαι πολύ περίεργος...
Μπατσόκ-Νέα Χουντοκρατία. Τι περιμένεις, να αλλάξει ο στραβός ο Έλληνας γνώμη.
Ρε άλλα τόσα να του επιβάλλουν μέτρα ΔΕΝ ΔΕΝ ΔΕΝ ΔΕΝ αλλάζει.
ΝΑ ΠΛΗΡΏΣΩ ΔΙΌΔΙΑ;... ΤΟ ΆΛΛΟ ΜΕ ΤΟΝ ΤΟΤΌ ΤΟ ΞΈΡΕΙΣ;
grigoris
Δημοσιεύσεις: 546
Εγγραφή: 23 Αύγ 2011, 19:47

Re: Δεν πληρώνουν τέλος ακινήτων οι μεγαλοϊδιοκτήτες

Δημοσίευση από grigoris »

Κατα τ άλλα ο Παπαδόπουλος ενοχλούσε.Φάτε τώρα στη μάπα τη δημοκρατία.
Η Ελληνική Σημαία είναι σύμβολο ιερό.Έχει τ' ουρανού το χρώμα και στην άκρη το Σταυρό.Την Ελληνική Σημαία, μάνα μου, την αγαπώ.Στον εχθρό δεν την αφήνω, προτιμώ να σκοτωθώ.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πολιτικό καφενείο...”