Εκλογές 2012

Ο χώρος για την σάτυρα και τους σχολιασμούς των πολιτικών δρώμενων στην Ελλάδα...
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Εκλογές 2012

Δημοσίευση από erling »

Γιατί τώρα δεν είναι πρωθυπουργός χωρίς να είναι αρχηγός κόμματος?
Δεν θυμάμαι αν πάμε κατευθείαν σε 2η κυριακή ή αν πρέπει πρώτα να μην υπάρξει κυβέρνηση συνεργασίας.
Είναι σαν τις δημοτικές όπου την 2η κυριακή πάνε οι επικρατέστεροι συνδυασμοί ή ξανά ψηφίζουμε όλους?


Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
athanatos
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 17:36

Re: Εκλογές 2012

Δημοσίευση από athanatos »

Το 1989 ή '90 δεν θυμάμαι πότε ακριβώς, είχε γίνει αυτό που λέει ο macpap. Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι τώρα.
Σ’ όλους τους τόπους κι αν γυρνώ μόνον ετούτον αγαπώ !
Οδυσσέας Ελύτης
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Εκλογές 2012

Δημοσίευση από enias »

2η Κυριακή, μόνο στις δημοτικές. Αλλιώς, ξάνα πάλι εκλογές, πάλι διερευνητικές εντολές και μετά τρίτη φορά εκλογές και βγαίνει αυτοδύναμο το πρώτο κόμμα (δεν θυμάμαι γιατί, θα το ψάξω και θα σας πω). Αυτό είχε γίνει το 1989-1990 και βγήκε τότε ο Μητσοτάκης.
Αινείας
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Εκλογές 2012

Δημοσίευση από enias »

enias έγραψε:2η Κυριακή, μόνο στις δημοτικές. Αλλιώς, ξάνα πάλι εκλογές, πάλι διερευνητικές εντολές και μετά τρίτη φορά εκλογές και βγαίνει αυτοδύναμο το πρώτο κόμμα (δεν θυμάμαι γιατί, θα το ψάξω και θα σας πω). Αυτό είχε γίνει το 1989-1990 και βγήκε τότε ο Μητσοτάκης.
Άκυρο. Το μπέρδεψα με κάτι άλλο.
enias έγραψε:ΠΑΣΟΚ-ΝΔ με Παπαδήμο πρωθυπουργό
Προσθέτω, ότι μπορεί να γίνει και σαν υπηρεσιακή κυβέρνηση με σκοπό περαιτέρω διενέργεια εκλογών μετά το καλοκαίρι :o λόγω μη επίτευξης αυτοδυναμίας του πρώτου κόμματος ασυμφωνίας των κομμάτων για συνεργασία. 8-)
Αινείας
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Εκλογές 2012

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Άλλο το "ΘΑ" γίνει. Μετά απο διάφορα μαγειρέματα. Εγώ για τις εκλογές μιλάω. Δηλαδή τι θα διαλέξει ο λαός
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Εκλογές 2012

Δημοσίευση από enias »

UltiMo_ έγραψε:Εγώ για τις εκλογές μιλάω. Δηλαδή τι θα διαλέξει ο λαός
Τι άλλο; Τα κλάσσικα συν κάποια καινούργια.
Αινείας
grigoris
Δημοσιεύσεις: 546
Εγγραφή: 23 Αύγ 2011, 19:47

Re: Εκλογές 2012

Δημοσίευση από grigoris »

Μην κοροιδευόμαστε.Πάλι ΝΔ και ΠΑΣΟΚ θα είναι τα πρώτα κόμματα.Μάλιστα πέτυχα μία έρευνα που έλεγε ότι συντηρούνται απο τους μεγαλύτερους σε ηλικία ανθρώπους (βλέπε πάνω απο 50 ετών ).Σε συνδυασμό λοπόν με το ζαμάν φλου που διέπει τον νεοΈλληνα παλι τα ίδια θα έχουμε.!
Η Ελληνική Σημαία είναι σύμβολο ιερό.Έχει τ' ουρανού το χρώμα και στην άκρη το Σταυρό.Την Ελληνική Σημαία, μάνα μου, την αγαπώ.Στον εχθρό δεν την αφήνω, προτιμώ να σκοτωθώ.
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Εκλογές 2012

Δημοσίευση από enias »

Θα μου επιτρέψετε να κάνω μια ανάλυση σαν αυτές που κάνουν ορισμένοι δημοσιογράφοι (ο θεός να τους κάνει δηλαδή).

Αρχίζω να έχω την εντύπωση οτι η ΝΔ κάνει οτι μπορεί για να μείνει στην απ' έξω απο την μελλοντική κυβέρνηση, οτι τορπιλίζει την υποψηφιότητα της σε στυλ Καραμανλή το 2009 με πιο ύπουλο και διακριτικό τρόπο.

Αυτό που επαναλαμβάνει συνεχώς με μεγάλη δόση απάθειας και αδιαφορίας για την τύχη της χώρας ο πρόεδρος της ΝΔ "ή μου δίνετε αυτοδυναμία ή φέρνω χάος στην χώρα με απανωτές εκλογές κάθε μήνα" όταν την ίδια στιγμή οι δημοσκοπήσεις λένε οτι οι περισσότεροι πολίτες ΔΕΝ ΕΠΙΘΥΜΟΥΝ αυτοδύναμες κυβερνήσεις αλλά κυβερνήσεις συνεργασίας, νομίζω οτι σκοπό έχει εκνευρίσει τους πολίτες και να μετατοπιστούν προς το ΠΑΣΟΚ το οποίο έχει δηλώσει οτι προτιμά συνεργασία. Άλλωστε λόγω του μπόνους των εδρών του πλειοψηφικού εκλογικού συστήματος, μόνο το πρώτο κόμμα μπορεί να κάνει κυβέρνηση συνεργασίας. Επίσης, οι ίδιες δημοσκοπήσεις, δίνουν μεγάλο ποσοστό στην επιθυμία "συνεργασίας με αριστερά κόμματα".

Μια τέτοια τακτική λοιπόν σαν αυτή που εφαρμόζει η ΝΔ, το μόνο που θα καταφέρει είναι να φέρει το ΠΑΣΟΚ πρώτο κόμμα πετώντας του το μπαλάκι να βρει ένα δυνατό "μνημονιακό" κόμμα (τη ΔΗΜ.ΑΡ) να κάνει κυβέρνηση ώστε να ξεφορτωθεί απο τις πλάτες του ο Σαμαράς το Λαϊκό Κόμμα την Ε.Ε. και το ΔΝΤ και να μπορεί να κάνει ελεύθερος αντιπολίτευση κερδίζοντας πόντους με την γνωστή παλιά καλή συνταγή του "ώριμου φρούτου".

Προφανώς, το φρούτο ακόμα είναι άγουρο (20% είναι λίγο ποσοστό) και δεν νομίζω να τρελένεται κανείς να γίνει πρωθυπουργός και στον 1ο μήνα να προβεί σε περικοπή βασικών συντάξεων του ΙΚΑ, κατάργηση αφορολογήτου και πάσης φύσεων φοροαπαλλάγων και πολλά άλλα που μας περιμένουν τον Ιούνιο.

Εναλλακτικά, με τη ΝΔ πρώτη, είναι φανερό οτι πάμε σε άλλη μια υπηρεσιακή κυβέρνηση "ειδικού σκοπού" με πρωθυπουργό τον Παπαδήμο και νέες εκλογές μετά το καλοκαίρι.

Πρέπει να γίνουν μεγάλες και "πολιτικά επώδυνες" αλλαγές στη χώρα και μάλλον η ΝΔ δεν επιθυμεί να επωμιστεί τις ευθύνες που της αναλογούν για την κατάσταση που έχει η χώρα σήμερα. Θέλει να κερδίσει απο αυτό.

Η εκτίμηση μου είναι αυτή.
Αινείας
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Εκλογές 2012

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Εικόνα
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6652
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Εκλογές 2012

Δημοσίευση από MacPap »

Τι είναι αυτό Ultimo_?
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πολιτικό καφενείο...”