Το μέλλον της Ε.Ε. με το ESM

Ο χώρος για την σάτυρα και τους σχολιασμούς των πολιτικών δρώμενων στην Ελλάδα...
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Το μέλλον της Ε.Ε. με το ESM

Δημοσίευση από enias »

erling έγραψε:Μιλάς για την προσωπική παραγωγή του καθενός και όχι για παραγωγή προς πώληση.
Εκεί ναι και σπόρο από πέρυσι μπορεί να κρατήσει και λίπασμα μπορεί να φτιάξει.
Πάντως και έτσι να είναι, το πετρέλαιο πρέπει να αγοραστεί και ο μεσάζων να πληρωθεί....
Όχι, μιλάω για παραγωγή προς πώληση κανονικά. Εγχώριοι σπόροι υπάρχουν, αλλα "γίναμε ευρωπαίοι" και πρέπει να είμαστε "ανταγωνιστικοί" και επίσης κάποιοι βολεύτηκαν με το εισαγωγικό εμπόριο. Το πετρέλαιο θα μπορούσε άνετα να μην έχει τόσους φόρους, αφου πχ αυτοί που θα εισπράττονταν έσοδα απο την εκρηκτική άνοδο του φθηνού τουρισμού που θα προσφέραμε.

Τελοσπάντων, επεκταθήκαμε πολύ. Μην υποτιμάτε πάντως τον ενάρετο κύκλο που θα δημιουργούνταν στις στάχτες μιας εξόδου απο τις πολιτικές της ΕΕ, έναντι στο φαύλο που βρισκόμαστε τώρα.


Αινείας
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Το μέλλον της Ε.Ε. με το ESM

Δημοσίευση από erling »

Καθόλου δεν τον υποτιμούμε. Αλλά ο ενάρετος κύκλος απαιτεί και ενάρετους διαχειριστές....
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Το μέλλον της Ε.Ε. με το ESM

Δημοσίευση από enias »

erling έγραψε:Αλλά ο ενάρετος κύκλος απαιτεί και ενάρετους διαχειριστές....
Βεβαίως. Αυτό είναι βασική προϋπόθεση, διχώς το οποίο προσπάθεια προς οποιαδήποτε κατεύθυνση, είναι καταδικασμένη.
Αινείας
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6654
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Το μέλλον της Ε.Ε. με το ESM

Δημοσίευση από MacPap »

Και ενάρετους πολίτες...

Χωρίς αυτοκίνητα, κινητά, διακοπές, δεύτερο και τρίτο σπίτι, εξόδους, gadget, ακριβά επώνυμα ρούχα, μοντέρνα τρακτέρ, αυτοκινητόδρομους, κλπ κλπ κλπ. Με λίγα λόγια επιστροφή στην ζωή του 60-70.

Εγώ δεν έχω αντίρρηση μου αρέσει εκείνη η περίοδος. Την νοσταλγώ. Αλλά επίσης γνωρίζω πως έχει περάσει ανεπιστρεπτί.
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Το μέλλον της Ε.Ε. με το ESM

Δημοσίευση από enias »

Με διακοπές στην Ελλάδα, με ιδιόκτητη θερμαινόμενη κατοικία απο ελληνικά υλικά και μαστόρους, με μεταχειρισμένα τρακτέρ έστω πρεηγούμενης τεχνολογίας και μικρότερης παραγωγικότητας (το νόμισμα φροντίζει για την ισορροπία), με φαγητό στο τραπέζι το μεσημέρι, με σχολεία που θα υπαρχουν βιβλία και θέρμανση, με νοσοκομεία που θα υπάρχουν ιατροί και υλικά απο ελληνικές βιομηχανίες, όπου θα δουλεύουν Έλληνες.

Τα υπόλοιπα έχουν δευτερεύσουσα σημασία. Καλά είναι να τα έχεις, αλλα προέχει η αξιοπρεπής διαβίωση.
Αινείας
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6654
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Το μέλλον της Ε.Ε. με το ESM

Δημοσίευση από MacPap »

Πολύ Κομμουνιστής μου έγινες για οικονομολόγος σπουδαγμένος στο εξωτερικό. :-)

Αλλά αυτά θα έχεις δικαίωμα να τα λες, όταν αποτελείς μέρος αυτών των ανθρώπων που τους καλείς να ζήσουν όπως ζούσαν οι παππούδες τους για να έχεις εσύ και όλοι οι αστοί αυτό που ονομάζεις "αξιοπρεπή διαβίωση".

Η υποτίμηση ποτέ δεν φέρνει ευημερία. Αν ήταν έτσι στις Λατινική Αμερική όλοι θα ζούσαν με χρυσά κουτάλια. Οπως εμείς προ Euro με 20% πληθωρισμό. Αλλά αυτά δεν τα θυμάστε οι νεότεροι. Αλλοι δεν τα ξέρετε καν.

Αν δεν μάθουμε να παράγουμε και να πουλάμε με τα ψέματα δεν γίνεται δουλειά.
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Το μέλλον της Ε.Ε. με το ESM

Δημοσίευση από UltiMo_ »

W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Το μέλλον της Ε.Ε. με το ESM

Δημοσίευση από enias »

MacPap έγραψε:Πολύ Κομμουνιστής μου έγινες για οικονομολόγος σπουδαγμένος στο εξωτερικό. :-)
Παλιότερα άλλοι νόμιζαν ότι είμαι ΠΑΣΟΚ λόγω του πόστ με το μνημόνιο και την ύφεση. Δεν είμαι, ούτε κουμουνιστής, ούτε Χρυσαυγίτης, ούτε ΠΑΣΟΚ/ΝΔ. Είμαι ο εαυτός μου και δηλώνω απλά Έλληνας που αγαπάει τη χώρα του. Γι' αυτό και σε επιμέρους θέματα, με βλέπετε να συμφωνώ με θέσεις απο όλο το πολιτικό φάσμα.
MacPap έγραψε:Αλλά αυτά θα έχεις δικαίωμα να τα λες, όταν αποτελείς μέρος αυτών των ανθρώπων που τους καλείς να ζήσουν όπως ζούσαν οι παππούδες τους για να έχεις εσύ και όλοι οι αστοί αυτό που ονομάζεις "αξιοπρεπή διαβίωση".
Την ζωή που υπονοείς, αυτοί οι άνθρωποι την κάνουν αυτή τη στιγμή που μιλάμε, που δεν παράγουν γιατί το ευρώ, οι εισαγόμενοι σπόροι, τα λιπάσματα και οι φόροι στα πετρέλαια, τα καθιστά πολύ ακριβά. Με την παρούσα κατάσταση ή θα επιστρέψουμε στα βόδια με το αλέτρι ή οι αγρότες θα γυρίσουν στο μοντέλο της αυτοκανάλωσης μέσα στην μαύρη φτώχια μαζί με τους μικροαστούς που παρατούν την αστική ζωή και επιστρέφουν στα χωριά τους να ζήσουν με την σύνταξη των παπούδων 400€, με ξυλόσομπες, κατσίκες, κότες και κήπους λαχανικών. Τι μας λες τώρα; Πήγαινε μια βόλτα στην επαρχία να δεις τι γίνεται και πως αυξάνεται ο νεόπτωχος πρώην αστικός πληθυσμός.

Και μέσα σε όλα αυτά, έτσι στα κρυφά και χωρίς τυμπανοκρουσίες, πέρασε στα μουλωχτά πέρισυ νόμος που μείωσε το συντελεστή δόμησης στα χωριά. :o
Με ποιά λογική, ας κάτσει ο καθένας να σκεφτεί. Εμένα πάντως, μου θύμησε την ιστορία με τους εγγλέζους που κατα τη βιομηχανική επανάσταση έκαιγαν τα χωράφια των αγροτών για να τους αναγκάσουν να πάνε στις φάμπρικες να δουλέψουν.
MacPap έγραψε:Η υποτίμηση ποτέ δεν φέρνει ευημερία. Αν ήταν έτσι στις Λατινική Αμερική όλοι θα ζούσαν με χρυσά κουτάλια. Οπως εμείς προ Euro με 20% πληθωρισμό. Αλλά αυτά δεν τα θυμάστε οι νεότεροι. Αλλοι δεν τα ξέρετε καν.
Όλο δόγματα είσαι. Συνθήματα. Δεν είμαι τόσο νέος, θυμάμαι. Όπως επίσης θυμάμαι να μας έφταναν οι μισθοί για νοίκια, ρεύμα, νέρο, τηλ και οι δύο γονείς μου, είχαν δουλειές. Η υποτίμηση φέρνει ανεξαρτησία και ισορροπία. Ζεις ανάλογα με τις δυνατότητες σου χωρίς να ξεπουλάς την περιουσία σου και την αξιοπρέπεια σου για να πουλάνε οι ξένες πολυεθνικές και να έχουν τα φθηνότερα προϊόντα τους στα ράφια των καταστημάτων καταστρέφοντας την εγχώρια παραγωγή και αγορά εργασίας. Η υποτίμηση επιτρέπει σε μικρές επιχειρήσεις να μπορούν να ανταγωνιστούν κολοσσούς απο το εξωτερικό χωρίς να μετατρέπονται σε "μαρίδα" προς βρώσιν του καραχαρία. Επίσης, η υποτίμηση επιτρέπει να μην υπάρχουν κοινωνικές αδικίες και να μην σφάζονται αναμεταξύ τους οι κάτοικοι μιας χώρας προς χαρά και ικανοποιήση των άλλων χώρών που θέλουν να εκμεταλλέυτουν τις περιστάσεις.

Βαρέθηκα να πηγαίνω για ουζάκι στην παραλία και να το πληρώνω σε γερμανικό νόμισμα... Τι είναι εισαγόμενο και είναι τόσο ακριβό; Το ούζο, δεν είναι, ο μεζές δεν είναι, η καρέκλα δεν είναι, ο σερβιτόρος δεν είναι, το μόνο εισαγόμενο είναι ο πακιστανός που πλένει τα πιάτα στην κουζίνα, κι αυτός είναι low cost.
ΜacPap έγραψε:Αν δεν μάθουμε να παράγουμε και να πουλάμε με τα ψέματα δεν γίνεται δουλειά.
Βεβαίως. Να παράγουμε, να πουλάμε, αλλα στη σωστή τιμή. Επίσης να μας επιτρέπεται να αγοράζουμε μέχρι τα όρια των δυνατοτήτων μας. Τέλος, να αποφασίζουμε εμείς τι θα παράγουμε, πως θα το παράγουμε, τι θα πουλάμε και τι θα αγοράζουμε και σε ποιές ποσότητες, πάντα με γνώμονα το συμφέρον μας.


tip: Μην μπαίνετε σε πολιτικά καλούπια. Όλοι οι πολιτικοί χώροι δεξίοι-αριστεροί έχουν κάτι χρήσιμο να πουν και να δώσουν.
Και κυρίως, μην σφάζεστε αναμεταξύ σας, που λέει και ο Τράγκας.
Αινείας
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6654
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Το μέλλον της Ε.Ε. με το ESM

Δημοσίευση από MacPap »

enias έγραψε:... Η υποτίμηση φέρνει ανεξαρτησία και ισορροπία...
Μα σοβαρολογείς τώρα! Ήμαρτον ποια με αυτή την καραμέλα τη υποτίμησης ως μέσο ευημερίας.

Η υποτιμήσεις δεν είναι ευημερία είναι μια ψευδαίσθηση ευημερίας! Το σταθερό νόμισμα απλώς αναδεικνύει το μεγαλείο της γύμνιας της Ελληνικής οικονομίας.

Πως είναι δυνατόν όταν εσύ παράγεις ντομάτες, η Ντομάτα κάνει σήμερα 1 δολάριο αύριο κάνει μισό (τυχαία τα νούμερα) εσύ να ευημερείς? Αφού κάθε μέρα πρέπει να παράγεις την διπλάσια ποσότητα για να παίρνεις τα ίδια χρήματα. Πλάκα κάνουμε? Κάποια στιγμή θα φτάσεις στα παραγωγικά σου όρια και τότε θα διαλυθείς.

Δεν υπάρχει άλλη λύση παρά μόνο ή παραγωγή αγαθών και η εξαγωγή τους. Δεν φταίει ούτε το νόμισμα ούτε τίποτε. Πούλα τα ίδια πράγματα με λιγότερα Ευρώ το ίδιο είναι.
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Το μέλλον της Ε.Ε. με το ESM

Δημοσίευση από enias »

Γνωρίζεις για ποιό λόγο γίνονται οι υποτιμήσεις ή μιλάμε εντελώς στον αέρα;
Αινείας
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πολιτικό καφενείο...”