Δένδιας: γεμάτος περηφάνια και χαρά

Ο χώρος για την σάτυρα και τους σχολιασμούς των πολιτικών δρώμενων στην Ελλάδα...
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Δένδιας: γεμάτος περηφάνια και χαρά

Δημοσίευση από MacPap »

Είστε και οι δύο υπερβολικοί! Η αντιστοιχία με τον σταυρό θα ήταν να σε βάλουν να φορέσεις την Πεντάλφα όχι το καπελάκι! Γιατί οι δικοί μας μοναχοί δεν απαιτούν οι γυναίκες να φορούν μακριά φούστα και τους δίνουν μάλιστα να φορέσουν αν δεν έχουν?

Οταν μπαίνεις σε ένα Ναό ασχέτως θρησκείας ή τον τιμάς όπως πρέπει ή δεν μπαίνεις! Αυτό θεωρώ εγώ ορθό!


Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4844
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Δένδιας: γεμάτος περηφάνια και χαρά

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Στὸ μήνυμα μὲ τὶς φωτογραφίες ὐπάρχει παραπομπὴ σὲ ἰστοσελίδα. Μπήκατε νὰ διαβάσετε τὶ γράφει;
MacPap έγραψε:Είστε και οι δύο υπερβολικοί! Η αντιστοιχία με τον σταυρό θα ήταν να σε βάλουν να φορέσεις την Πεντάλφα όχι το καπελάκι!
Ἴσως τὸ παράδειγμά μου νὰ ἦταν ἀτυχές.
MacPap έγραψε:Οταν μπαίνεις σε ένα Ναό ασχέτως θρησκείας ή τον τιμάς όπως πρέπει ή δεν μπαίνεις! Αυτό θεωρώ εγώ ορθό!
Συμφωνῶ. Σὲ αὐτὸ συμφωνῶ. Ὀφείλουμε νὰ ἐπιδεικνύουμε σεβασμό. Ἀν αὐτὸ ὅμως προϋποθέτει τὸ νὰ φορέσω κάποιο θρησκευτικὸ σύμβολο ἢ κάτι ἄλλο τὸ ὀποῖο σχετίζεται (δικαίως ἢ ἀδίκως) μὲ τὴν ἐν λόγω θρησκεία.
MacPap έγραψε:Γιατί οι δικοί μας μοναχοί δεν απαιτούν οι γυναίκες να φορούν μακριά φούστα και τους δίνουν μάλιστα να φορέσουν αν δεν έχουν?
Δίνουν μακριὰ φοῦστα διότι ἠ κοντὴ φοῦστα (ἡ ὁποία δὲν ἀφήνει τίποτα κρυφὸ) ἢ τὰ ἐφαρμοστὰ ῤοῦχα θεωροῦνται ἄσεμνη ἐνδυμασία.

Ἡ διαφορὰ ὅμως μὲ τὴν περίπτωση τῆς ἐβραϊκῆς συναγωγῆς ξέρεις ποιὰ εἶναι; Στὸ μοναστήρι δίνουν κάποια μακριὰ φοῦστα, δὲν δίνουν ῥάσο.

Νὰ φέρω κι ἄλλο παράδειγμα. Ἔβλεπα στὸ Discovery channel τὴν ἐκπομπὴ American chopper. Ὁ Paul (ὁ πατέρας) πῆγε στὸ Μπαχρέιν γιὰ κάποια ἐμπορικὴ συμφωνία. Ἐπισκέφτηκε κάποιο ναό. Φοροῦσε κόκκινη, ἀμάνικη φανέλα καὶ τὰ τατουὰζ στὸ σῶμα του ἦταν ὀρατά. Τοῦ εἴπαν ὄτι τὰ σχέδια πάνω στὸ σῶμα συνιστοῦν ἀσέβεια κι ὡς ἐκ τούτου θὰ πρέπει ἠ ἐνδυμασία του νὰ τὰ καλύπτει. Ἡ λύσις ἦταν νὰ φορέσει ἕνα μακρυμάνικο, λευκὸ πουκάμισο. Δὲν φόρεσε κελεμπία, φόρεσε ἔνα λευκὸ πουκάμισο.

Νομίζω ὄτι τὴν διαφορὰ τὴν καταλαβαίνετε.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Δένδιας: γεμάτος περηφάνια και χαρά

Δημοσίευση από MacPap »

Την διαφορά την καταλαβαίνουμε δεν είναι αυτό!

Εγώ πάντως όταν είχα πάει πριν χρόνια στην Αδριανούπολη (σημερινό Edirne) στο τζαμί δεν μπήκα!! Κυρίως διότι μύριζε ποδαρίλα!!! (Δεν το λέω αστειευόμενος)!!!
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Δένδιας: γεμάτος περηφάνια και χαρά

Δημοσίευση από UltiMo_ »

μου θύμισες βάρδια τώρα σε γραμμή που περνάει απο τα "γύφτικα".
Ποδαρίλα που την κόβεις με το μαχαίρι, σε λεωφορείο με κλειστά παράθυρα λόγω κλιματισμού. Και να ανοίξεις το παράθυρο του οδηγού δεν βοηθάει, γιατι η ρημάδα η μπόχα περνάει όλη κάτω απο την μύτη σου για να βρει την έξοδο προς το παράθυρο. Ώρες ώρες κιόλας νομίζω πως η μπόχα είναι και πράσινη, όπως στα καρτούν! Νιώθω πως την βλέπω!
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Δένδιας: γεμάτος περηφάνια και χαρά

Δημοσίευση από MacPap »

UltiMo_ έγραψε:...Ώρες ώρες κιόλας νομίζω πως η μπόχα είναι και πράσινη, όπως στα καρτούν! Νιώθω πως την βλέπω!
Έλιωσα....
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πολιτικό καφενείο...”