"Πέφτει" ο ΦΠΑ στο χώρο της εστίασης

Ο χώρος για την σάτυρα και τους σχολιασμούς των πολιτικών δρώμενων στην Ελλάδα...
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

"Πέφτει" ο ΦΠΑ στο χώρο της εστίασης

Δημοσίευση από UltiMo_ »

"Πέφτει", λέει, ο ΦΠΑ στο χώρο της εστίασης κ, συνεπώς, μειώνονται οι τιμές κ τα χρήματα που ξοδεύουμε από την τσέπη μας.
Δείτε την τρομερή πτώση τιμών!!! Σωθήκαμε!

Εικόνα

αγνώστου πηγής


W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6648
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: "Πέφτει" ο ΦΠΑ στο χώρο της εστίασης

Δημοσίευση από MacPap »

Μα το πρόβλημα δεν είναι ΜΟΝΟ το ΦΠΑ είναι γενικότερο!! Τα πάγια έξοδα ενός μαγαζιού έχουν πάει στον Θεό!

Αλλά ακόμα και έτσι μια μείωση (αν ποτέ φτάσει σε εμάς) της τάξεως του 8,8% είναι κάτι!!! Είναι σχεδόν 10 ευρώ στο κατοστάρικο!!!! Είναι άλλες 2 μπύρες στον λογαριασμό!!!
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: "Πέφτει" ο ΦΠΑ στο χώρο της εστίασης

Δημοσίευση από erling »

Να το δω πρώτα και μετά θα το πιστέψω...
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Άβαταρ μέλους
Johnny
Δημοσιεύσεις: 3409
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 20:23
Τοποθεσία: Μεταμόρφωση - Αττικής (Κουκου city)

Re: "Πέφτει" ο ΦΠΑ στο χώρο της εστίασης

Δημοσίευση από Johnny »

Εαν εξαιρέσουμε μερικά βασικά καθημερινά προιόντα με παράδειγμα την μπύρα, τυρόπιτα, καφές που θυμάσαι τις τιμές σε ολα τα υπόλοιπα προιόντα που δεν θυμάσαι τις τελικές τιμές πως θα τις συγκρίνεις με τις προηγούμενες για να διαπιστώσεις εαν οι καταστηματάρχες τηρούν την μείωση του φπα;

Εγώ πιστεύω οτι θα πληρώνουμε τις ιδιες τιμές στα περισσότερα προιόντα και χωρίς απόδειξη οπως συνηθείζουν θα μπαίνει στην τσέπη τους και η διαφορά και το φπα που εμείς το πληρώνουμε.
Η ανθρωπότητα δεν έχει προχωρήσει ούτε ένα βήμα μπροστά, από την στιγμή που υπάρχει έστω και ένα παιδί που υποφέρει.
Άλμπερτ Αϊνστάιν
Εικόνα
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: "Πέφτει" ο ΦΠΑ στο χώρο της εστίασης

Δημοσίευση από erling »

Αντιγράφω από εδώ
ΦΠΑ εστίασης: Ειδικό σήμα στις επιχειρήσεις που θα μειώσουν τις τιμές
Ειδικό σήμα στις επιχειρήσεις εστίασης που θα περάσουν στις τιμές τη μείωση του ΦΠΑ θα απονέμουν οι οργανώσεις των επιχειρήσεων, όπως συμφωνήθηκε στη σημερινή συνάντηση του υπουργού Ανάπτυξης με τη ΓΣΕΒΕΕ, του εστιάτορες και το ΣΕΤΕ.

Παράλληλα, ο γενικός γραμματέας Εσόδων του υπουργείου Οικονομικών Χ. Θεοχάρης άφησε ανοιχτό το ενδεχόμενο να υιοθετηθεί η πρόταση του ΣΕΤΕ για κλείσιμο εντός 24ώρου των επιχειρήσεων που δεν κόβουν αποδείξεις.

Πρόκειται για την εφαρμογή του γαλλικού μοντέλου, σύμφωνα με το οποίο οι οργανώσεις των επιχειρήσεων θα απονέμουν στις επιχειρήσεις που ενδιαφέρονται να μετάσχουν στο σύστημα, ειδικό σήμα που θα βεβαιώνει ότι πέρασαν στις τιμές τη μείωση του ΦΠΑ.

Προβλέπεται επίσης η διανομή σήματος διαφορετικού χρώματος στις επιχειρήσεις που θα επιλέξουν να μετακυλίσουν μερικώς τη μείωση του ΦΠΑ.

Οι λεπτομέρειες εφαρμογής του συστήματος θα συζητηθούν σε νέες συσκέψεις που θα γινουν τις επόμενες ημερες και θα ακολουθήσει η υπογραφή συμφωνίας ανάμεσα στο υπουργείο Ανάπτυξης και τους φορείς. Οι επιχειρήσεις που θα μετάσχουν στο σύστημα θα καλούνται να υπογράψουν τη σχετική συμφωνία και θα προσκομίζουν στις κατά τόπους οργανώσεις στοιχεία από την ταμειακή μηχανή που θα αποδεικνύουν το επίπεδο των τιμών με το σημερινό, υψηλό ΦΠΑ. Επίσης θα πρέπει να διαθέτουν τιμοκαταλόγους με τον παλιό και το νέο ΦΠΑ.
Αλλά βρε παιδιά, έκαναν μείωση 10% του ΦΠΑ και ταυτόχρονα αύξηση της ΔΕΗ κατά 100+%. Πλάκα μας κάνουν;
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6648
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: "Πέφτει" ο ΦΠΑ στο χώρο της εστίασης

Δημοσίευση από MacPap »

Είδες πράσινη ανάπτυξη η ΔΕΗ?
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: "Πέφτει" ο ΦΠΑ στο χώρο της εστίασης

Δημοσίευση από erling »

Μα η πράσινη ανάπτυξη είναι ακριβή....

Πάντως τις παρακάτω τιμές (δεκαετίας 70 νομίζω) δεν θα τις ξαναδούμε, ποτέ....

Εικόνα
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6648
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: "Πέφτει" ο ΦΠΑ στο χώρο της εστίασης

Δημοσίευση από MacPap »

NesCafé 10λεπτά του Ευρώ :biritses
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: "Πέφτει" ο ΦΠΑ στο χώρο της εστίασης

Δημοσίευση από UltiMo_ »

μινέρβα? :D

Κι όμως αυτό το μαγαζί υπάρχει ακόμα κάτω απο την ίδια διεύθυνση και είναι στέκι της νεολαίας παραδόξως (της νεολέας που δεν γουστάρει να πίνει καφέ ακούγωντας πρωί πρωί κλαμπομουσική). Έχει μεγαλώσει πολλές γενιές.
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: "Πέφτει" ο ΦΠΑ στο χώρο της εστίασης

Δημοσίευση από enias »

Οι τιμές δεν διαμορφώνονται με τους φόρους, διαμορφώνονται με την ζήτηση. Οι φόροι διαμορφώνουν τη βιωσιμότητα της επιχείρησης δεδομένων των τιμών που διαμορφώνονται απο την ζήτηση.
Αινείας
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πολιτικό καφενείο...”