Ο χορός των τραμπούκων

Ο χώρος για την σάτυρα και τους σχολιασμούς των πολιτικών δρώμενων στην Ελλάδα...
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: Ο χορός των τραμπούκων

Δημοσίευση από pipinos1976 »

Haridimos έγραψε: 24 Ιαν 2019, 23:02
pipinos1976 έγραψε: 23 Ιαν 2019, 16:11Να το ξαναγράψω για πολλοστή φορά; Είναι γνωστό ότι ο πατέρας μου ήταν μπάτσος.
Define μπάτσος. Τὶ ἀκριβῶς ἐννοεῖς λέγοντας μπάτσος;
Μπάτσος = αστυνομικός. Και επειδή ήταν ο πατέρας μου γι' αυτό και έχω το δικαίωμα να τους αποκαλώ έτσι.

Ευχαριστώ.


rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4844
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Ο χορός των τραμπούκων

Δημοσίευση από rasPUTIN »

pipinos1976 έγραψε: 24 Ιαν 2019, 23:47
Haridimos έγραψε: 24 Ιαν 2019, 23:02
pipinos1976 έγραψε: 23 Ιαν 2019, 16:11Να το ξαναγράψω για πολλοστή φορά; Είναι γνωστό ότι ο πατέρας μου ήταν μπάτσος.
Define μπάτσος. Τὶ ἀκριβῶς ἐννοεῖς λέγοντας μπάτσος;
Μπάτσος = αστυνομικός. Και επειδή ήταν ο πατέρας μου γι' αυτό και έχω το δικαίωμα να τους αποκαλώ έτσι.

Ευχαριστώ.
Τὸ ὅτι ἦταν πατέρας σου δὲν σημαίνει ὅτι μπορεῖς νὰ γράφεις ὅτι σοῦ κατέβει.

Ὅσον ἀφορὰ τὴν λέξιν μπάτσος, προσωπικὰ ὡς μπάτσο ὁρίζω τὸν ἀλητήριο, τὸν τραμποῦκο. Ἀν ὁ πατέρας σου δὲν ἦταν τέτοιος εἶναι εσφαλμένη ἡ ἐπιλογὴ τῆς λέξεως.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4844
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Ο χορός των τραμπούκων

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Τὸ νὰ πῶ ὅτι «καλὰ τοὺς ἔκαναν» εἶναι παράνομο (ἐγκωμιασμὸς τελεσθέντος ἐγκλήματος ἤ κάπως ἔτσι). Νὰ σὰς πῶ τὴν ἀμαρτία μου, τότε (ἦμουν 16 στὰ 17) τὸ χάρηκε ἡ ψυχή μου. Σήμερα, 31 χρόνια μετά, ἐξακολουθῶ νὰ χαίρομαι . :D :D :D

Γιατὶ ὅχι; Ὅταν "γαργαλάνε" αὐτοὶ εἶναι ὠραία, ὅταν "γαργαλὰ" ὁ ἄλλος;

https://eksegersi.gr/san-simera/san-sim ... flevari-2/
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Ο χορός των τραμπούκων

Δημοσίευση από MacPap »

Haridimos έγραψε: 27 Φεβ 2023, 01:46 Τὸ νὰ πῶ ὅτι «καλὰ τοὺς ἔκαναν»
Ποιός σε ποιόν έκανε καλά?
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4844
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Ο χορός των τραμπούκων

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Ὁ ΕΛΑ καὶ ἡ 1η Μάη στοὺς ματατζῆδες.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4844
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Ο χορός των τραμπούκων

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Δὲν πρέπει νὰ ξεχάσουμε τὶ συνέβη


https://www.youtube.com/watch?v=22LdaFN0mKQ
Αστυνομικοί χούλιγκαν στη Χίο
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4844
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Ο χορός των τραμπούκων

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Οἱ ξεφτιλισμένοι οἱ Ἀντίχριστοι κυνήγησαν τὴν Ὀρθόδξο Ἐκκλησία ἀνηλεῶς. Ἔχουν ὅμως τὸ θρἀσος νὰ παριστάνουν τοὺς Ὀρθοδόξους.

Ὁ Κύριος νὰ μοῦ συγχωρέσει (διότι ἀμαρτάνω, τὸ ξερω), ὁ Κύριος νὰ μοῦ δώσει δύναμιν νὰ καταστείλω τὴν ὀργὴ μέσα μου.
Μιὰ φωνοῦλα μέσα τοὺς εὔχεται ὅπως ἔκλεισαν τὶς Ἐκκλησίες ἔτσι νὰ τοὺς κλείσει τὸ σπίτι (Θεέ μου συγχώρα με).

Εικόνα
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4844
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Ο χορός των τραμπούκων

Δημοσίευση από rasPUTIN »

οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4844
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Ο χορός των τραμπούκων

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Μετὰ τὸν ἀγῶνα βόλλεϋ καὶ τὸν τραυματισμὸ τοῦ ἀστυνομικοῦ ἀπὸ φωτοβολίδα

Ελλάδα:η χώρα που πας να δεις την ομάδα σου σε αγώνα βόλεϊ Πέμπτη βράδυ και καταλήγεις σπίτι Σάββατο ξημερώματα μετά από 30 ώρες ταλαιπωρίας.
Ο λόγος που γράφω είναι πως για άλλη μια φορά βίωσα από κοντά την κατάχρηση εξουσίας της ΕΛ.ΑΣ.Για όσους δε με γνωρίζουν τόσο καλά,προέρχομαι από αστυνομική οικογένεια,αγαπάω τον Ολυμπιακό και προσπαθώ να τον ακολουθώ παντού,εφόσον είναι εφικτό.
Δεν είμαι ούτε σεσημασμένος ούτε χούλιγκαν.
Το σκηνικό με τον τραυματισμό του αστυνομικού έλαβε χώρα περίπου 200-300 μέτρα μακριά από το κλειστό του Ρέντη,η ένταση σταδιακά κλιμακωνόταν,οι διμοιρίες των ΜΑΤ έκαναν αλόγιστη χρήση δακρυγόνων(φτάνοντας μέχρι και τις εισόδους του γηπέδου),περικύκλωσαν το γήπεδο και η ατμόσφαιρα εντός αυτού ήταν αποπνικτική. Την ευθύνη για το αν συνέβαινε κάτι εντός του γηπέδου,όπου υπήρχαν άτομα με αναπνευστικά προβλήματα,είναι άγνωστο ποιος θα την έπαιρνε.Σε καμία περίπτωση δεν επικροτώ τα όσα συνέβησαν εκτός γηπέδου ούτε ρίχνω μερίδιο ευθύνης στη θύρα 7 ή στα ΜΑΤ.Δεν είναι δική μου αρμοδιότητα να κρίνω ποιος,τι και γιατί.Όσα σχολιάζω αφορούν την αυθαίρετη χρήση βίας από τα ΜΑΤ,την ανικανότητα της ΕΛ.ΑΣ εν συνόλω και τη στέρηση θεμελιωδών συνταγματικών δικαιώματων εμού και όσων μετέβησαν στο αστυνομικό τμήμα.Πάμε στο Βόλο πριν λίγες ημέρες και πάλι τρώμε αναίτια δακρυγόνα και κρότου λάμψης,ΓΙΑΤΙ;Γιατί η ΕΛ.ΑΣ είναι ανίκανη να διασφαλίσει την ομαλή διεξαγωγή ενός αθλητικού αγώνα και το μόνο σχέδιο που έχει σε περίπτωση επεισοδίων είναι η χρήση χημικών.Δεν είμαστε ούτε εγκληματίες ούτε χούλιγκαν όπως διατυμπανίζουν από χθες τα Μ.Μ.Ε. Είναι δυνατόν κάποιος να κάνει επεισόδια ΕΚΤΟΣ γηπέδου και να επιστρέφει σε αυτό ως καταφύγιο,ενώ ξέρει ότι το γήπεδο θα περικυκλώσουν οι δυνάμεις των ΜΑΤ και θα συλληφθεί;ΟΧΙ,γιατί πολύ απλά οι πραγματικοί ένοχοι απομακρύνθηκαν αμέσως από τον τόπο του εγκλήματος.
Γιὰ ὀλόκληρο τὸ ἄρθρο, γιὰ νὰ δεῖτε τὰ αἴσχη τῶν ἔνστολων τραμπούκων, κάντε κλὶκ ἐδώ.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4844
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Ο χορός των τραμπούκων

Δημοσίευση από rasPUTIN »

TBD
Pending
delete, duplicate
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πολιτικό καφενείο...”