Οι μύθοι του ασφαλιστικού

Ο χώρος για την σάτυρα και τους σχολιασμούς των πολιτικών δρώμενων στην Ελλάδα...
Απάντηση
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Οι μύθοι του ασφαλιστικού

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Οι μύθοι του ασφαλιστικού
Στη μεγάλη οικονομική κρίση που ζούμε οι συζητήσεις για τις δραστικές –και συχνά άδικες– περικοπές στις συντάξεις φέρνουν στην επιφάνεια, μαζί με τη δίκαιη κριτική ή αγανάκτηση, μερικές πάγιες αλλά εσφαλμένες κοινωνικές, ή συνδικαλιστικές, ή και «επιστημονικές» αντιλήψεις για την κοινωνική ασφάλιση. Ας δούμε μερικές…


Όταν ένα σύστημα βρίσκεται σε κρίση ύπαρξης είναι ιδιαίτερα δύσκολο στα μέλη του να εστιάζουν στον προσδιορισμό των πραγματικών, των κύριων αιτιών της. Στη μεγάλη οικονομική κρίση που ζούμε οι συζητήσεις για τις δραστικές –και συχνά άδικες– περικοπές στις συντάξεις φέρνουν στην επιφάνεια, μαζί με τη δίκαιη κριτική ή αγανάκτηση, μερικές πάγιες αλλά εσφαλμένες κοινωνικές, ή συνδικαλιστικές, ή και «επιστημονικές» αντιλήψεις για την κοινωνική ασφάλιση. Ας δούμε μερικές:


«Τη σύνταξή μου την έχω προπληρώσει με τις εισφορές μου»
Όχι. Έχουμε πληρώσει μόνο ένα μέρος της και μάλιστα μικρό όσοι ασφαλιστήκαμε πριν το 1993. Αν ίσχυε ο ισχυρισμός, το σύστημα θα ήταν ανταποδοτικό, δηλαδή θα σου επέστρεφε σαν σύνταξη τις εισφορές σου συν κάποια μικρή απόδοσή τους. Αν παίρναμε υπόψη τον μέσο χρόνο ασφάλισης και τις μέσες καταβεβλημένες εισφορές, η μέση σύνταξη στην Ελλάδα, σε συνθήκες χρηστής διαχείρισης, δεν θα έπρεπε να ξεπερνά τις λίγες εκατοντάδες ευρώ. Αν τώρα πάρουμε υπόψη υπερβολικές έως εξωφρενικές παροχές ΔΕΚΟ, τραπεζών, τομέων του Δημοσίου, ιδιαιτέρως χαμηλά όρια συνταξιοδότησης ειδικών ομάδων, εισφοροδιαφυγή, σπατάλες, ψευτοανάπηρους κ.λπ., τα πράγματα είναι ακόμη χειρότερα. Μέχρι πριν από λίγα χρόνια, που ήταν λίγοι οι συνταξιούχοι, οι εισφορές των ενεργών εργαζομένων επαρκούσαν για την πληρωμή των συντάξεων [όχι πάντα χωρίς κρατική επιχορήγηση, π.χ. ΝΑΤ]. Το σύστημα είναι –και σωστά– αναδιανεμητικό και στηρίζεται στην αλληλεγγύη των γενεών. Σήμερα στηρίζεται κυρίως στην «καλοσύνη των ξένων», δηλαδή τον φόβο των εταίρων μας για τις συνέπειες μιας άμεσης χρεοκοπίας μας.

«Φάγανε τα αποθεματικά των ταμείων γι’ αυτό τα έριξαν έξω»
Έχει κάποια δόση αλήθειας. Μέχρι το 1993 τα αποθεματικά κατετίθεντο υποχρεωτικά στην ΤτΕ με διοικητικά οριζόμενο επιτόκιο. Από το 1993 υπήρχε μερική ελευθερία καταθέσεων και αναζήτησης επιτοκίου. Κυρίως όμως κατευθύνονταν στην αγορά εντόκων γραμματίων Δημοσίου με επιτόκια τότε άνω του 20%. Η μεγάλη αλήθεια, όμως, που αποσιωπάται από τους οπαδούς της «κρατικής καταλήστευσης», είναι το αναμφισβήτητο ηθικό δικαίωμα της κεντρικής εξουσίας, του κράτους, να παρεμβαίνει και διαχειριστικά –εφόσον επιβάλλεται– στα αποθεματικά των ταμείων ως αποκλειστικός τελικός εγγυητής της καταβολής των συντάξεων. Οι πολίτες βεβαίως οφείλουν να κρίνουν την κοινωνική ωφελιμότητα των κρατικών ενεργειών. Άλλωστε, όποτε αφέθηκαν οι διοικήσεις των ταμείων να προβούν σε επενδύσεις κατά την κρίση τους, στην πλειονότητά τους απέτυχαν. Αναφέρω χάριν παραδείγματος τη ζημιογόνα εμπλοκή του ΤΣΜΕΔΕ στην Τράπεζα Αττικής.

«Καλύτερα να είχα δώσει τα λεφτά μου σε μια ιδιωτική ασφάλιση»
Αστεία υπόθεση. Η ιδιωτική ασφάλιση είναι επένδυση χρημάτων και μόνον, με αμφίβολη συχνά εξασφάλιση. Σας θυμίζω την ΑΣΠΙΣ και την δραματική διάσωση της AIG το 2008 από την κυβέρνηση των ΗΠΑ. Θα παρότρυνα όμως έναν 25άρη νέο να ζητήσει από μία σοβαρή ιδιωτική ασφαλιστική να του υπολογίσει το μηνιαίο ασφάλιστρο για μια ισόβια σύνταξη 1.000 σημερινών ευρώ μετά το 2046. Ίσως πάνω από 600 € τον μήνα [συνολικά 252.000 €] με προϋπόθεση χαμηλό πληθωρισμό και να έχει κατορθώσει να επιβιώσει η εταιρεία μέχρι τότε.

«Η υπογεννητικότητα είναι το βασικό πρόβλημα της χρηματοδότησης του ασφαλιστικού μας συστήματος»
Μοιάζει λογικό επιχείρημα, αλλά δεν είναι. Χρησιμοποιείται βέβαια κατά κόρον από θεωρητικούς και κυβερνητικά στελέχη. Ένα βιώσιμο ασφαλιστικό σύστημα απαιτεί ανάπτυξη, απασχόληση, καταβολή εισφορών και ορθολογικούς όρους συνταξιοδότησης. Αν υπάρχει υπογεννητικότητα εισάγεται ξένο εργατικό δυναμικό. Ελάχιστα απασχολεί την κοινωνική ασφάλιση η εθνικότητα των ασφαλισμένων. Αν δεν υπάρχει ανάπτυξη, το μέλλον των νέων είναι η ανεργία και των ταμείων η κατάρρευση.

«Αυξάνουν τα ηλικιακά όρια. Θα δουλεύουμε μέχρι να πεθάνουμε»
Τα παιδιά που γεννιούνται σήμερα θα έχουν μ.ό. ζωής ίσως πάνω από τα εκατό χρόνια. Εκτός αν συμβούν τραγικά γεγονότα στον πλανήτη. Καμιά κοινωνία, κανένα ασφαλιστικό σύστημα δεν θα μπορούσε να τους προσφέρει επί 35-40 χρόνια αξιοπρεπή σύνταξη και υπηρεσίες υγείας με λογικές ασφαλιστικές εισφορές. Η αναπροσαρμογή των ορίων συνταξιοδότησης με το προσδόκιμο όριο ζωής είναι απαραίτητο να επανακαθορίζεται σε κάθε γενιά.

Κατανοώ ότι ακόμη κι αν δεχθείτε τα επιχειρήματά μου θα με ρωτήσετε: Και τι έκαναν γι’ αυτό οι κυβερνήσεις; Τίποτε ή σχεδόν τίποτε! Όμως και όταν κάποιοι προσπάθησαν κάτι να πουν [Έκθεση Σπράου 1997 και Τ. Γιαννίτσης 2001], τους έφαγε το σκοτάδι της κοινωνικής και συνδικαλιστικής αντίδρασης. Οι κυβερνήσεις υποχωρούσαν στις αντιδράσεις της συνδικαλιστικής συγκυβέρνησης υπονομεύοντας το μέλλον της κοινωνίας. Για μια ακόμη φορά θα πούμε ότι «φταίει το κράτος», οι κυβερνήσεις, αυτοί που ήξεραν και βολεύονταν ότι η βόμβα θα σκάσει στα χέρια του επόμενου. Κι εμείς, που δεν ήμασταν και τόσο ανυποψίαστοι, υφιστάμεθα τις οδυνηρές συνέπειες της έκρηξης και τη δυσεπίλυτη εκκρεμότητα της δημιουργίας ενός νέου δίκαιου και μακρόβιου συστήματος κοινωνικής ασφάλισης.

Θανάσης Σκόκος, 29/09/2011
Πηγή: http://www.protagon.gr/epikairotita/oik ... 9082000000


οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Οι μύθοι του ασφαλιστικού

Δημοσίευση από erling »

Θα διαφωνήσω βασικά στο θέμα με τα αποθεματικό.
Γιατί; Γιατί το αντιπαράδειγμα που φέρει (ΤΣΜΕΔΕ) είναι ατυχές αφού ήταν πολιτική απόφαση η συμμετοχή του ΤΣΜΕΔΕ στην Αττικής.....
Επίσης γιατί το επιτόκιο στην ΤτΕ ήταν σχεδόν μηδενικό (ή μηδενικό παλαιότερα) και αναγκάζονταν κάποια ταμεία να δανείζονται από το τραπεζικό σύστημα με πολύ μεγαλύτερο επιτόκιο από αυτό που έδινε η ΤτΕ....Γιατί; Γιατί ήταν πολιτική απόφαση...

Εγώ σήμερα πληρώνω για ασφάλεια (όχι κλάδου υγείας και πρόνοιας) 260€ τον μήνα.
Είμαι ασφαλισμένος από το 1990 και θα είμαι μέχρι το 2030. Δηλαδή συνολικά 40 χρόνια. Επί 3.120€ ανά έτος μας κάνουν 124.800€*
Δηλαδή φτάνουν για να παίρνω σύνταξη 1.000 για 10 χρόνια περίπου..... Άρα πρέπει να αφήσω αυτόν τον μάταιο κόσμο μέχρι το 2040!!!!! Αλλιώς βάζω μέσα το ταμείο....
Αν υποθέσουμε πως το προσδόκιμο ζωής στην Ελλάδα σήμερα είναι 80 χρόνια (Μ.Ο. για άνδρες και γυναίκες) και εγώ θα βγω στην σύνταξη στα 62 μου, σημαίνει πως θα μου δίνουν σύνταξη για 18 χρόνια.
Μια διαίρεση 124.800/18 μας δίνει 577€ σύνταξη....

* Δεν κάνω αναγωγές των παλαιών εισφορών σε σημερινές λόγω συντομίας χρόνου

υγ. Με προσδόκιμο τα 78 χρόνια για άνδρες, θα πρέπει να πάρω σύνταξη 650€
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Οι μύθοι του ασφαλιστικού

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Ὅσον ἀφορὰ τοὺς ὐπολογισμούς σου λείπει μία παράμετρος. Τὰ χρήματα τὰ ὁποία δίνεις στὸ ἀσφαλιστικὸ ταμεῖο δὲν προορίζονται μόνο διὰ τὴν σύνταξιν γήρατος. Κάποια (καὶ δὲν εἶναι λίγα) δαπανῶνται διὰ παροχὲς ὐγιείας. Ἐπίσης, τὸ ἀσφαλιστικὸ ταμεῖο ἔχει λειτουργικὰ ἔξοδα. Ἄρα, τὸ ποσὸν τῆς συντάξεως βγαίνει λιγότερο.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Οι μύθοι του ασφαλιστικού

Δημοσίευση από erling »

Φιλε μου δεν διάβασες προσεκτικά. Τα διαχωρίζω..
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Οι μύθοι του ασφαλιστικού

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Γράψε λάθος.
erling έγραψε:Εγώ σήμερα πληρώνω για ασφάλεια (όχι κλάδου υγείας και πρόνοιας) 260€ τον μήνα.
Ἐρώτησις: δηλαδὴ κάνεις δύο πληρωμές; Μία γιὰ σύνταξιν και ἄλλη μία γιὰ ἰατροφαρμακευτικὴ περίθαλψιν;
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Οι μύθοι του ασφαλιστικού

Δημοσίευση από erling »

Είναι διακριτά τα ποσά... Τόσα για ασφάλεια, τόσα για υγεία...τισα για ΟΑΕΔ....
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Οι μύθοι του ασφαλιστικού

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Εικόνα

Ἐγῶ εἶμαι ἔμμισθος ὑπάλληλος. Ἡ ἀπόδειξις πληρωμῆς ἔχει ἔνα μόνον ποσὸ διὰ τὶς ὑπὲρ ΙΚΑ κρατήσεις.

Ἐκεῖ μπερδεύτηκα, ἦταν περασμένη κι ἠ ὤρα ὁπότε δὲν διάβασα καλὰ τὸ μήνυμά σου.

Haridimos έγραψε:«Καλύτερα να είχα δώσει τα λεφτά μου σε μια ιδιωτική ασφάλιση»
Αστεία υπόθεση. Η ιδιωτική ασφάλιση είναι επένδυση χρημάτων και μόνον, με αμφίβολη συχνά εξασφάλιση. Σας θυμίζω την ΑΣΠΙΣ και την δραματική διάσωση της AIG το 2008 από την κυβέρνηση των ΗΠΑ. Θα παρότρυνα όμως έναν 25άρη νέο να ζητήσει από μία σοβαρή ιδιωτική ασφαλιστική να του υπολογίσει το μηνιαίο ασφάλιστρο για μια ισόβια σύνταξη 1.000 σημερινών ευρώ μετά το 2046. Ίσως πάνω από 600 € τον μήνα [συνολικά 252.000 €] με προϋπόθεση χαμηλό πληθωρισμό και να έχει κατορθώσει να επιβιώσει η εταιρεία μέχρι τότε.
Τὸ ἔχω πεῖ πολλάκις. Αὐτὸ κι ἀν εἶναι μύθος, τουλάχιστον ὄταν μιλάμε γιὰ Ἑλλάδα. Ὑπάρχει τέτοια μπαμπεσιὰ στὴν ἑλληνικὴ ἀγορὰ ποὺ θεωρῶ δεδομένο ὄτι τέτοιο πράγμα δὲν πρόκειται νὰ λειτουργήσει.

Ὅποιος ἔχει τρακάρει τὸ ἔχει ζήσει, οἱ ἀσφαληστικὲς κάνουν τὰ πάντα ὤστε νὰ ἀποφύγουν τὶς ὑποχρεώσεις τους. Ἡ ἀλητεία δὲν ἔχει προηγούμενο καὶ τὸ κράτος ἀδιαφορεῖ.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πολιτικό καφενείο...”