Ασάφειες ΚΟΚ

Χώρος συζητήσεων που αφορούν Νομικά & Διαδικαστικά θέματα...
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Ασάφειες ΚΟΚ

Δημοσίευση από MacPap »

2. Αν σε σημασμένη διάβαση πεζών η κυκλοφορία των οχημάτων δεν ρυθμίζεται με φωτεινή σηματοδότηση ή με τροχονόμο, οι οδηγοί υποχρεούνται να πλησιάζουν στη διάβαση με ταχύτητα τόσο μικρή ώστε να μην εκθέτουν σε κίνδυνο τους πεζούς που τη χρησιμοποιούν ή εισέρχονται σε αυτήν και, σε περίπτωση ανάγκης, να διακόπτουν την πορεία του οχήματός τους για να επιτρέπουν τη διέλευση των πεζών.
enias έγραψε:Εδώ δεν είναι ξεκάθαρο. ...Σε περίπτωση που δεν έχει διάβαση πεζών;
Φυσικά φταίει ο οδηγός διότι ισχύουν οι άλλες παράγραφοι της ίδιας διατάξεως.

4. Οι οδηγοί, οι οποίοι πρόκειται να στρίψουν σε άλλη οδό στην οποία δεν υπάρχουν σημασμένες με πινακίδες διαβάσεις πεζών ή διαγραμμίσεις στο οδόστρωμα], υποχρεούνται να παραχωρούν προτεραιότητα στους πεζούς,

Γιατί είναι ασαφές?
.. στον ΚΟΚ δεν εξετάστηκα ποτέ και έτσι δεν τον διάβασα ποτέ.
Μέγα σφάλμα :D

Φιλικά Κώστας


Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Ασάφειες ΚΟΚ

Δημοσίευση από UltiMo_ »

MacPap έγραψε:Πού? Σε Φανάρι? Στην μέση του δρόμου? Σε χωματόδρομο που οδηγεί σε χωράφι? Σε διάβαση? Σε αυτοκινητόδρομο? Που?
Έτσι γενικά όπως το θέτεις δεν μπορώ να σου απαντήσω.
Μόνο για διαβάσεις χωρίς φανάρι μιλάω.. Αν χτυπήσω πεζό ποιός φταίει? Εγώ που δεν του έδωσα προτεραιότητα ή ο πεζός που "δεν έλαβε υπόψη τoυ την απόσταση και την ταχύτητα των oχημάτων"?

Να σταματήσεις για να μην τον πατήσεις οκ εννοείτε. Αλλα αν περιμένει στο πεζοδρόμιο και σε κοιτάει. περνάς? Ή σταματάς και τον αφήνεις να περάσει? Μιλάω για αυτή τη περίπτωση: 2. Αν σε σημασμένη διάβαση πεζών η κυκλοφορία των οχημάτων δεν ρυθμίζεται με φωτεινή σηματοδότηση ή με τροχονόμο, οι οδηγοί υποχρεούνται να πλησιάζουν στη διάβαση με ταχύτητα τόσο μικρή ώστε να μην εκθέτουν σε κίνδυνο τους πεζούς που τη χρησιμοποιούν ή εισέρχονται σε αυτήν και, σε περίπτωση ανάγκης, να διακόπτουν την πορεία του οχήματός τους για να επιτρέπουν τη διέλευση των πεζών.

Εγώ θα μπορούσα να το ερμηνεύσω σαν: να πάω αργά και με ταχύτητα τόσο μικρή ώστε να μην εκθέτουν σε κίνδυνο τους πεζούς. να πάω δηλαδή με 10, αλλα να ΜΗΝ σταματήσω. Βασιζόμενος στην υποχρέωσή τους οτι πρέπει να λαβουν υπόψη τoυς την απόσταση και την ταχύτητα των oχημάτων πριν κατέβουν στο δρόμο.
Τι σημαίνει "ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΝΑΓΚΗΣ"? Άλλο είναι περίπτωση ανάγκης για μένα, άλλο για σένα άλλο για τον enias. Αυτό απο μόνο του δεν είναι ασάφεια?

MacPap έγραψε: Αν από την άλλη στα καλά καθούμενα εκεί που κάποιος προσπερνάει στην εθνική και το κοκαλώσει από τα 120 σε μηδέν στην αριστερή αυτό είναι ένα τελείως διαφορετικό θέμα..
Αν το κοκκαλώσει απο τα 110? Αν το κοκκαλώσει απο τα 90? Αν το κοκκαλώσει απο τα 60? Πότε φταίει ο μπροστινός και πότε ο απο πίσω που δεν κρατάει σωστή απόσταση? Γιατί πρέπει να το αποφασίσω εγώ αυτό? Είπα και πριν. Χρειάζεσαι μαύρο κουτί και δικαστήριο?
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Ασάφειες ΚΟΚ

Δημοσίευση από enias »

Παιδιά... εγώ... :astrakia
Αινείας
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Ασάφειες ΚΟΚ

Δημοσίευση από MacPap »

Τι δεν καταλαβαίνεις φίλε ultimo_? Αφού έχει προτεραιότητα ο πεζός όταν δεν υπάρχει καν σήμανση λες να μην έχει όταν δεν έχει φανάρι αλλά έχει διάβαση?
ultimo_ έγραψε:Εγώ θα μπορούσα να το ερμηνεύσω σαν: να πάω αργά και με ταχύτητα τόσο μικρή ώστε να μην εκθέτουν σε κίνδυνο τους πεζούς. να πάω δηλαδή με 10, αλλα να ΜΗΝ σταματήσω
...οι οδηγοί yποχρεούνται να πλησιάζουν στη διάβαση με ταχύτητα τόσο μικρή ώστε να μην εκθέτουν σε κίνδυνο τους πεζούς που τη χρησιμοποιούν ή εισέρχονται σε αυτήν και, σε περίπτωση ανάγκης, να διακόπτουν την πορεία του οχήματός τους για να επιτρέπουν τη διέλευση των πεζών.

Τώρα σχετικά με το "ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΝΑΓΚΗΣ", έχει την έννοια του "αν θεωρηθεί αναγκαίο", "αν είναι απαραίτητο" (προκειμένου να μην τον χτυπήσεις) και δεν είναι κάτι το σχετικό. Λυπάμαι αλλά δεν ευθύνομαι εγώ που η Ελληνική γλώσσα έχει χάσει την δομή της.

Τέλος 110, 90 'η 60 δεν έχει σημασία. Μια τέτοια κίνηση σε αυτοκινητόδρομο (το κοκάλωμα) όποια και αν είναι η αρχική ταχύτητα είναι απρόβλεπτη κατάσταση σε αντίθεση με την πόλη που πρέπει να το έχεις στο μυαλό σου. Γιαυτό και πολλές φορές εκδικάζεται συνυπαιτιότητα.

Φιλικά Κώστας
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Ασάφειες ΚΟΚ

Δημοσίευση από UltiMo_ »

MacPap έγραψε:Αφού έχει προτεραιότητα ο πεζός όταν δεν υπάρχει καν σήμανση
έχει ο πεζός προτεραιότητα σε σημείο χωρίς σήμανση?
MacPap έγραψε:σχετικά με το "ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΝΑΓΚΗΣ", έχει την έννοια του "αν θεωρηθεί αναγκαίο", "αν είναι απαραίτητο" (προκειμένου να μην τον χτυπήσεις)
άρα αν περιμένει στο πεζοδρόμιο και με κοιτάει και ΔΕΝ έχει κατέβει στο δρόμο, άρα ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση ανάγκης, τότε ΔΕΝ σταματάω. Απλά πάω αργά και προσεκτικά και ΔΕΝ του δίνω προτεραιότητα. Σωστά?
MacPap έγραψε:Τέλος 110, 90 'η 60 δεν έχει σημασία. Μια τέτοια κίνηση σε αυτοκινητόδρομο (το κοκάλωμα) όποια και αν είναι η αρχική ταχύτητα είναι απρόβλεπτη κατάσταση σε αντίθεση με την πόλη που πρέπει να το έχεις στο μυαλό σου. Γιαυτό και πολλές φορές εκδικάζεται συνυπαιτιότητα.
Δηλαδή αν ένας φρενάρει και πέσει πίσω του ένας άλλος. Στην Εθνική φταίει ο μπροστινός ενώ στην πόλη φταίει ο απο πίσω? Έτσι ερμηνεύεται? Ή υπαρχουν κι άλλες παραμέτροι που θα πρέπει να μυρίσουμε τα νύχια μας για να τις σκεφτούμε?

Όλος ο ΚΟΚ έχει χάσει την δομή του. Σαγαπάω σεκτιμάω αλλα την πιστή σου ιδεά οτι ο ΚΟΚ είναι ολόσωστος και αυτοί που το γράψανε σοφοί, ποτέ δεν το κατάλαβα τόσα χρόνια. Σαν να το έγραψες εσύ κάνεις.
Θα έπρεπε να είναι ξεκάθαρα όλα. 1+1 κάνουν δύο. Να μην σηκώνουν κουβέντα. Να μην σηκώνουν αμφισβήτηση. Να μην έχουν μέσα "αν" "ίσως" "αν κρίνεις απαραίτητο" "σε περίπτωση ανάγκης" και χαζά παραθυράκια. Να είναι καθαρά και ξάστερα και στον πιο χαζό. Dummy proof που λένε και οι Άγγλοι. Να το καταλαβαίνει και ο πιο χαζός αγράμματος.
Εσύ τι δεν καταλαβαίνεις απο αυτό που λέω?
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Ασάφειες ΚΟΚ

Δημοσίευση από MacPap »

UltiMo_ έγραψε:έχει ο πεζός προτεραιότητα σε σημείο χωρίς σήμανση?
Ναι!
"4. Οι οδηγοί, οι οποίοι πρόκειται να στρίψουν σε άλλη οδό στην οποία δεν υπάρχουν σημασμένες με πινακίδες διαβάσεις πεζών ή διαγραμμίσεις στο οδόστρωμα, υποχρεούνται να παραχωρούν προτεραιότητα στους πεζούς..."
ultimo_ έγραψε:... άρα αν περιμένει στο πεζοδρόμιο και με κοιτάει ...
Μη κάνουμε την τρίχα τριχιά. Και μην παίρνουμε τα όρια μίας κατάστασης για να ακυρώσουμε όλο τον κανόνα.
ultimo_ έγραψε:Δηλαδή αν ένας φρενάρει και πέσει πίσω του ένας άλλος... ...
Είπαμε ο ΚΟΚ είναι ένας κώδικας επικοινωνίας και δεν είναι νόμος του αστικού δικαίου.
ultimo_ έγραψε:Όλος ο ΚΟΚ έχει χάσει την δομή του.
Ο ΚΟΚ ΔΕΝ έχει χάσει τη δομή του επειδή κάποιοι επιμένουν να τον ερμηνεύουν κατά το δοκούν...
ultimo_ έγραψε:...αλλά την πιστή σου ιδεά οτι ο ΚΟΚ είναι ολόσωστος και αυτοί που το γράψανε σοφοί...
Ούτε αυτοί που τον έγραψαν είναι σοφοί ούτε αυτοί που τον τηρούν είναι βλάκες. ΔΕΝ είναι θέμα σωστότητος ή λάθους.

ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΚΩΔΙΚΑΣ ΚΟΙΝΗΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΡΟΒΛΕΨΙΜΟΙ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΣΚΟΤΩΝΟΜΑΣΤΕ.

Δεν υπάρχουν παραθυράκια ούτε ασάφειες.

Είναι σαν να λέμε όταν είμαστε στο σπίτι μαζί αποφασίζουμε να πίνουμε πρώτα από τα πράσινα ποτήρια και όταν τελειώσουν από τα κόκκινα. Τα δε κίτρινα ΔΕΝ τα πειράζουμε γιατί είναι για το ποντικοφάρμακο. ΑΝ αρχίσω εγώ να λέω δεν με βολεύει σήμερα θα πιω πρώτα από τα κίτρινα αφού τα πλύνω και μετά από τα πράσινα και θα τελειώσω με τα κόκκινα. Στο τέλος θα πλακωθούμε διότι τότε αναιρείται κάθε συνεννόηση. Αυτό συμβαίνει σήμερα στο δρόμο και έχουμε 1500 νεκρούς το χρόνο. Όποιος το κατάλαβε το κατάλαβε όποιος όχι δεν μπορώ να βοηθήσω.

Δεν μπορεί να παίζουμε μπάσκετ, ο ένας να αποφασίζει να παίξει μπάσκετ με κανόνες μπάσκετ ο άλλος να αποφασίζει να παίξει με κανόνες ποδοσφαίρου διότι δεν του αρέσει το μπάσκετ και να λέμε φταίνε οι κανόνες του παιγνιδιού επειδή δεν προβλέπουν την βλακεία.

Αυτά!!!

Φιλικά Κώστας
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
thanos
Δημοσιεύσεις: 670
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2010, 21:28

Re: Ασάφειες ΚΟΚ

Δημοσίευση από thanos »

MacPap έγραψε: Είναι σαν να λέμε όταν είμαστε στο σπίτι μαζί αποφασίζουμε να πίνουμε πρώτα από τα πράσινα ποτήρια και όταν τελειώσουν από τα κόκκινα. Τα δε κίτρινα ΔΕΝ τα πειράζουμε γιατί είναι για το ποντικοφάρμακο. ΑΝ αρχίσω εγώ να λέω δεν με βολεύει σήμερα θα πιω πρώτα από τα κίτρινα αφού τα πλύνω και μετά από τα πράσινα και θα τελειώσω με τα κόκκινα. Στο τέλος θα πλακωθούμε διότι τότε αναιρείται κάθε συνεννόηση. Αυτό συμβαίνει σήμερα στο δρόμο και έχουμε 1500 νεκρούς το χρόνο. Όποιος το κατάλαβε το κατάλαβε όποιος όχι δεν μπορώ να βοηθήσω.

Δεν μπορεί να παίζουμε μπάσκετ, ο ένας να αποφασίζει να παίξει μπάσκετ με κανόνες μπάσκετ ο άλλος να αποφασίζει να παίξει με κανόνες ποδοσφαίρου διότι δεν του αρέσει το μπάσκετ και να λέμε φταίνε οι κανόνες του παιγνιδιού επειδή δεν προβλέπουν την βλακεία.
τι ωραία που τα γράφεις βρε Κώστα, :applause
οταν βγαίνει κανείς στον δρόμο κάθε μέρα, τον πιάνει θλίψη όταν βλέπει πόσο δύσκολο ειναι τελικά σε αυτό τον τόπο να εφαρμόσεις σωστά μερικούς κανόνες οπως ειναι ο ΚΟΚ για να μην σκοτωνόμαστε, και να λειτουργούμε σωστά στις μετακινήσεις μας στον δρόμο :(
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Ασάφειες ΚΟΚ

Δημοσίευση από UltiMo_ »

MacPap έγραψε:
ultimo_ έγραψε:... άρα αν περιμένει στο πεζοδρόμιο και με κοιτάει ...
Μη κάνουμε την τρίχα τριχιά. Και μην παίρνουμε τα όρια μίας κατάστασης για να ακυρώσουμε όλο τον κανόνα.
Ποια τρίχα και ποια τριχιά? 99% των περιπτώσεων που φτάνεις σε διαβάσεις, οι πεζοί αυτό κάνουν. περιμένουν στο πεζοδρόμιο να τους δώσεις προτεραιότητα. Τους δίνεις ή όχι? Πρέπει να πατήσουν το ένα πόδι στο δρόμο για να τους δώσεις ή τους δίνεις πριν κατέβουν?

Μα δεν είπα εγώ κάπου οτι δεν σέβομαι τον ΚΟΚ. πίστεψε με, το κάνω. Απλά θεωρώ περίεργο, που αν πχ πέσει ένα αμάξι πάνω στο άλλο να μην ξέρω με σιγουριά ποιος απο τους δύο φταίει. Μόνο το αστικό δίκαιο μπορεί να λύσει δηλαδή μια τέτοια περίπτωση?

Αν τρακάρουν σε μια διασταύρωση, ξέρουμε οτι φταίει αυτός που έχει το στοπ. ή αυτός που είχε το κόκκινο. ή αυτός που ήρθε απο αριστερά. καμμία ασάφεια. καθαρά και ξάστερα όλα.

Αν πέσω ο πίσω, στον μπροστά. Ποιος φταίει. Ζητάω πολλά? Να μου το ξεκαθαρίσει κάποιος θέλω. Δεν είναι οτι το ερμηνεύω κατα το δοκούν ή οτι είμαι παράνομος. Πάτε να με πείτε παράνομο και οτι δεν εφαρμόζω τον ΚΟΚ επειδή ΤΟΛΜΙΣΑ να αμισβητίσω την αυτού μεγαλειότητά του αλάθητο Κώδικα. ? Μια απορία έχω. Και σε αυτά τα δύο θέματα κανείς δεν μου απάντησε ακόμα.
Στην ουσία το μόνο πράγμα που σου λέει ο ΚΟΚ για αυτά τα δύο είναι να οδηγείς αμυντικά. ο πεζός δεν κατεβαίνει στο δρόμο, και το αμάξι δεν πατάει το πεζό. χαίρω πολύ. ήθελα κώδικα επικοινωνίας εδώ?

MacPap έγραψε:
UltiMo_ έγραψε:έχει ο πεζός προτεραιότητα σε σημείο χωρίς σήμανση?
Ναι!
"4. Οι οδηγοί, οι οποίοι πρόκειται να στρίψουν σε άλλη οδό στην οποία δεν υπάρχουν σημασμένες με πινακίδες διαβάσεις πεζών ή διαγραμμίσεις στο οδόστρωμα, υποχρεούνται να παραχωρούν προτεραιότητα στους πεζούς...
Δεν το έγραψες όλο:
...oι oπoίoι στις περιπτώσεις της παραγράφου 2 τoυ άρθρoυ 38 τoυ παρόντoς
Kώδικα, έχoυν κατέλθει στo oδόστρωμα της oδoύ, στην oπoία πρόκειται να
εισέλθoυν oι oδηγoί.


Δηλαδή με απλά λόγια, αν στρίψεις (άρα ο πεζός δεν είχε πιο πριν οπτική επαφή μαζί σου) και τον βρείς στο δρόμο, δεν θα τον πατήσεις. Χαίρω πολύ.
Το οτι δεν πρέπει να τον πατήσεις, μέχρι το "έχει προτεραιότητα" απέχει πολύ.
Και σε διασταύρωση αν φτάσεις και βρεις οτι κάποιος που έχει στοπ είναι ήδη στη μέση του δρόμου, θα τον αφήσεις να περάσει. Δε θα του πεις να κάνει όπισθεν για να περάσεις πρώτος εσύ. Δε σημαίνει οτι έχει προτεραιότητα όμως.
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Ασάφειες ΚΟΚ

Δημοσίευση από MacPap »

UltiMo_ έγραψε:[... 99% των περιπτώσεων που φτάνεις σε διαβάσεις, οι πεζοί αυτό κάνουν. περιμένουν στο πεζοδρόμιο να τους δώσεις προτεραιότητα...
Φυσικά και καλά κάνουν. Αλλιώς δεν θα είχαμε 1500 νεκρούς αλλά 15000 με τα "τρελοκομεία" που κυκλοφορούν στο δρόμο και δεν σέβονται όχι πεζό αλλά ούτε τη μάνα τους. Η απάντησή πάντως στο ερώτημά σου είναι ΝΑΙ περιμένεις μέχρι να καταλάβει πως ανήκεις στην κατηγορία των οδηγών που σέβεται τους πεζούς και τον ΚΟΚ.
UltiMo_ έγραψε:Μα δεν είπα εγώ κάπου οτι δεν σέβομαι τον ΚΟΚ. πίστεψε με, το κάνω.
Κανείς δεν σε κατηγόρησε πως δεν σέβεσαι τον ΚΟΚ αντιθέτως προσωπικά πιστεύω πως είσαι από αυτούς που τον τηρούν στο μέτρο του δυνατού. Αυτό που πρέπει να καταλάβεις όμως είναι ΕΠΝΑΛΑΜΒΑΝΩ πως ο ΚΟΚ δεν είναι εγχειρίδιο οδηγιών χρήσης ηλεκτρικής συσκευής είναι ένας κώδικας συνεννόησης για να είμαστε προβλέψιμοι. Η έμφαση στο προβλέψιμοι. Αλλιώς θα έπρεπε να περιέχει και την περίπτωση που κάνεις όπισθεν επειδή κάποιος σου πετάει μπριζόλες στο παρμπρίζ...
UltiMo_ έγραψε:Αν πέσω ο πίσω, στον μπροστά. Ποιος φταίει. Ζητάω πολλά?
Εσύ. Διότι δεν τηρείς τις απαιτούμενες αποστάσεις ασφαλείας.
UltiMo_ έγραψε:... ο πεζός δεν κατεβαίνει στο δρόμο, και το αμάξι δεν πατάει το πεζό. χαίρω πολύ. ήθελα κώδικα επικοινωνίας εδώ?
Λάθος! Ο κώδικας λέει πως παραχωρείς προτεραιότητα στον πεζό και τον αφήνεις να περάσει...
UltiMo_ έγραψε:...Δεν το έγραψες όλο:..
Εδώ δεν μπορώ να σε βοηθήσω διότι δεν γνωρίζω αν η κότα έκανε το αυγό ή το αυγό την κότα. Αυτό που ξέρω είναι πως ο ΚΟΚ λέει να παραχωρείς την προτεραιότητα στον πεζό. Γιατί μετά θα αρχίσουμε να συζητούμε για το πόσα εκατοστά πρέπει να απέχει το πόδι του πεζού από το οδόστρωμα για να θεωρηθεί πως έχει κατέβει... Μην τρελαθούμε κιόλας.
UltiMo_ έγραψε:Το οτι δεν πρέπει να τον πατήσεις, μέχρι το "έχει προτεραιότητα" απέχει πολύ.
Αυτό είναι η δική σου ερμηνεία του άρθρου...
UltiMo_ έγραψε:...Δε θα του πεις να κάνει όπισθεν για να περάσεις πρώτος εσύ. Δε σημαίνει οτι έχει προτεραιότητα όμως.
Δεν μπορείς να του πεις να κάνει όπισθεν για να περάσεις διότι κάτι τέτοιο δεν προβλέπεται αυτό που προβλέπεται είναι να δηλώσει στάση στο STOP. Όταν είναι στην μέση το μόνο που μπορεί να γίνει είναι να τον γράψει η τροχαία για παρακόλληση.

Πάντως είμαστε απίθανοι έχουμε φάει ώρες για να γράφουμε την άποψη μας για κάτι που είναι αυτονόητο μόνο και μόνο επειδή δεν μας αρέσει να μπαίνουμε σε καλούπια...

Φιλικά (πάντα) Κώστας
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Ασάφειες ΚΟΚ

Δημοσίευση από enias »

Εγώ πάντως, με τον ελληνικό ΚΟΚ και όλα αυτά που γράψατε, μπερδεύτηκα πλέον και σταμάτησα να το ψάχνω. Τα άρθρα του ιταλικού ΚΟΚ μου φάνηκαν πιο εύκολα. Τώρα... τι να πω... ίσως να ξέρω ιταλικά καλύτερα απο τα ελληνικά. Αλλιώς, μάλλον κάτι δεν πάει καλά στον ελληνικό ΚΟΚ, στον τρόπο που είναι γραμμένος.

Σε κάθε περίπτωση, εγω προσέχω παντού και πάντα τον πεζό και άμα σκάσει ποτέ κάτι, ούτως ή άλλως θα μπει δικηγόρος να βγάλει άκρη, οπότε...
Αινείας
Απάντηση

Επιστροφή στο “Συζητήσεις περί Νομικών & Διαδικαστικών Θεμάτων...”