ζώνες ασφαλείας στα TAXI

Χώρος συζητήσεων που αφορούν Νομικά & Διαδικαστικά θέματα...
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4844
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: ζώνες ασφαλείας στα TAXI

Δημοσίευση από rasPUTIN »

enias έγραψε:Δηλαδή αν η έγκυος χτυπήσει χωρίς ζώνη θα έχει μικρότερες συνέπειες απ' ότι με ζώνη; :astrakia
Στὴν πρώτη ἰστοσελίδα τὴν ὁποία βρήκα στὸ google εἴδα τὸ παρακάτω.
Η κλινική σημασία του αμνιακού υγρού
Το αμνιακό υγρό κατ’ αρχήν προστατεύει το έμβρυο από μηχανικές κακώσεις απορροφώντας, όπως οι υδροπνευματικές αναρτήσεις, τις δυνάμεις κρούσης.
Τὶς θεωρίες περὶ ἀκαταλληλότητας τῆς ζώνης ἀσφαλείας ἀπὸ ἐγκύους τὰ ἀκούω βερεσέ.
Ὅποιος ἐνδιαφέρεται ἀς δεῖ ὀλόκληρο τὸ κείμενο.
http://www.ivf-embryo.gr/maieytiki-kyis ... o-ygro.htm

angello έγραψε:
UltiMo_ έγραψε:β) Οδηγοί επιβατηγών αυτοκινήτων δημόσιας χρήσης όταν κυκλοφορούν εντός της περιμετρικής τους ζώνης.
Τι σημαίνει περιμετρική ζώνη ;πως προκύπτει και ποια είναι τα όρια της ; στις εθνικές οδούς η’ τους αυτοκινητοδρόμους ταχείας κυκλοφορίας ( π.χ. Λεωφόρος Κηφισίας ) περιλαμβάνονται στην περιμετρική ζώνη;
Ὄσον ἀφορὰ τὰ ταξὶ ὠς περιμετρικὴ ζώνη ὁρίζεται ἡ περιοχὴ στὴν ὁποία ὁ ἐπιβάτης χρεώνεται μὲ μονὴ ταρίφα. Ἐντὸς αὐτῆς μπαινοβγαίνουν ἐπιβάτες διαρκῶς, ὁ ταξιτζῆς μπαινοβγάινει νὰ τοὺς ἀνοίξει τὴν πόρτα (γελάστε ὄσο θέλετε) ὀπότε ἀπαλλάσεται ἀπὸ τὴν ὑποχρέωση τῆς ζώνης ἀσφαλείας. Ὅταν ὅμως βγεῖ ἐκτὸς περιμετρικῆς ζώνης (ὅπου ἡ ταρίφα γίνεται διπλή) ἡ ἀπαλλαγὴ ἀπὸ τὴν ζώνη παύει.

Σὲ διαδικτυακὲς συζητήσεις μὲ ἀστυνομικοὺς ἔχει τεθεῖ ἐπίσης τὸ θέμα. Ἕνας πολίτης, εἰδικὸς σὲ θέματα ἀσφαλείας, ἐπιμένει ὄτι ἡ ζώνη πρέπει νὰ φοριέται. Ἀς ἀφαιρεθεῖ 200-300 μέτρα πρὶν τὸν τόπο τοῦ συμβάντος. Ἀλλᾶ πρέπει νὰ φοριέται.


οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: ζώνες ασφαλείας στα TAXI

Δημοσίευση από erling »

Συμφωνώ μαζί σας, αλλά επειδή ούτε έγκυος είμαι, ούτε 200kg είμαι, ούτε 2.20μ ύψος έχω, ούτε αστυνομικός είμαι δεν μπορώ να είμαι τόσο απόλυτος.

Πάντως η γυναίκα μου φορούσε κανονικά ζώνη κατά την εγκυμοσύνη και δεν της δημιουργούσε πρόβλημα.

Επίσης δεν θέλω να πιστεύω πως το θέμα που πάει να αναδειχθεί είναι η ισονομία.
Θέλω να πιστεύω πως το θέμα είναι η ασφάλεια και μόνο.
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
athanatos
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 17:36

Re: ζώνες ασφαλείας στα TAXI

Δημοσίευση από athanatos »

MacPap έγραψε:Αυτό που πολλοί ξεχνούν ή αγνοούν είναι πως η ζώνη δεν σε σώζει μόνο σε περίπτωση ατυχήματος αλλά σε κρατάει και στην θέση σου όταν κάνεις ελιγμούς χωρίς να χρειάζεται να κρατιέσαι από το τιμόνι.
Αυτό ισχύει μόνο στις ζώνες τεσσάρων σημείων, τις οποίες έχουν μόνο τα αυτοκίνητα αγώνων.
Οι κοινές ζώνες δεν σε κρατάνε, αφού δεν σφίγγουν. Απλά έχουν την τάση να είναι εφαρμοστές πάνω στο σώμα μας και να μπλοκάρουν σε περίπτωση ατυχήματος. Τα τελευταία χρόνια, έβαλαν και τους προεντατήρες, ώστε το μπλοκάρισμα να μην γίνεται με την φόρα του σώματος να πάει μπροστά, αλλά, όπως και ο αερόσακος, μπαίνει σε λειτουργία, σε κλάσματα δευτερολέπτου μετά την πρόσκρουση.
Όσο για τις έγκυες, τους μαθαίνουν οι γυναικολόγοι πώς να φοράνε τις ζώνες χωρίς να τραυματίσουν το έμβρυο που κυοφορούν.
Ζώνη για όλους, οδηγούς, συνοδηγούς, επιβάτες, συνεπιβάτες, μικρούς και μεγάλους.
Σ’ όλους τους τόπους κι αν γυρνώ μόνον ετούτον αγαπώ !
Οδυσσέας Ελύτης
athanatos
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 17:36

Re: ζώνες ασφαλείας στα TAXI

Δημοσίευση από athanatos »

erling έγραψε:...Επίσης δεν θέλω να πιστεύω πως το θέμα που πάει να αναδειχθεί είναι η ισονομία.
Θέλω να πιστεύω πως το θέμα είναι η ασφάλεια και μόνο.
Αυτό εννοείται.
Σ’ όλους τους τόπους κι αν γυρνώ μόνον ετούτον αγαπώ !
Οδυσσέας Ελύτης
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: ζώνες ασφαλείας στα TAXI

Δημοσίευση από MacPap »

Athanatos σχετικά με το αν σε κρατάνε κάνεις λάθος την στιγμή που το χρειάζεσαι δηλαδή στο ντεραπάρισμα στα χτυπήματα ακόμα και στα απότομα φρεναρίσματα σε κρατάνε.
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
athanatos
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 17:36

Re: ζώνες ασφαλείας στα TAXI

Δημοσίευση από athanatos »

MacPap έγραψε:Athanatos σχετικά με το αν σε κρατάνε κάνεις λάθος την στιγμή που το χρειάζεσαι δηλαδή στο ντεραπάρισμα στα χτυπήματα ακόμα και στα απότομα φρεναρίσματα σε κρατάνε.
Σε αυτές τις περιπτώσεις ναι, αλλά όχι στους ελιγμούς, ακόμα και σε «αγωνιστική» οδήγηση.
MacPap έγραψε:Αυτό που πολλοί ξεχνούν ή αγνοούν είναι πως η ζώνη δεν σε σώζει μόνο σε περίπτωση ατυχήματος αλλά σε κρατάει και στην θέση σου όταν κάνεις ελιγμούς χωρίς να χρειάζεται να κρατιέσαι από το τιμόνι.
Σ’ όλους τους τόπους κι αν γυρνώ μόνον ετούτον αγαπώ !
Οδυσσέας Ελύτης
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: ζώνες ασφαλείας στα TAXI

Δημοσίευση από MacPap »

Και στους ελιγμούς σε κρατάει (σίγουρα καλλίτερα από το τίποτε) διότι κρατάει κλειδωμένους τους γοφούς. Με αποτέλεσμα το σώμα να καταβάλει πολύ λιγότερη προσπάθεια για να κρατηθεί στην θέση του.
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
athanatos
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 17:36

Re: ζώνες ασφαλείας στα TAXI

Δημοσίευση από athanatos »

MacPap έγραψε:... διότι κρατάει κλειδωμένους τους γοφούς...
Ανάλογα τους γοφούς. :lol: :lol: :lol:
Σ’ όλους τους τόπους κι αν γυρνώ μόνον ετούτον αγαπώ !
Οδυσσέας Ελύτης
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: ζώνες ασφαλείας στα TAXI

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Επίσης απαλλάσσονται από τις υποχρεώσεις της χρήσης κράνους.

α) Ατομα που μόλις βγήκαν απο το κομμωτήριο

β) Άτομα με στραβά αυτιά

γ) Οδηγοί που το επαγγελμά τους προυποθέτει συχνή χρήση κινητού τηλεφώνου, όπως δικηγόροι, υδραυλικοί, μανάβηδες κλπ.

δ) Οδηγοί και επιβάτες Ι.Χ. αυτοκινήτων



Κάπως έτσι μου φαίνεται γράφονται οι νόμοι... Εύκολο είναι! :astrakia
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4844
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: ζώνες ασφαλείας στα TAXI

Δημοσίευση από rasPUTIN »

UltiMo_ έγραψε:Επίσης απαλλάσσονται από τις υποχρεώσεις της χρήσης κράνους.

α) Ατομα που μόλις βγήκαν απο το κομμωτήριο
Βγαίνω off topice ἀλλὰ δὲν κρατιέμαι. Διάφοροι $!$!@#$! τὸ ὐποστηρίζουν αὐτό, ὄτι τοὺς χαλάει τὸ μαλλί. Δὲ τοὺς πειράζουν τὰ καυσαέρια, τὸ κράνος τοὺς πειράζει. :astrakia :astrakia :astrakia :astrakia :astrakia
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
Απάντηση

Επιστροφή στο “Συζητήσεις περί Νομικών & Διαδικαστικών Θεμάτων...”