Διασταυρώνοντας έναν οδηγό που περνάει με κόκκινο

Χώρος συζητήσεων που αφορούν Νομικά & Διαδικαστικά θέματα...
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Διασταυρώνοντας έναν οδηγό που περνάει με κόκκινο

Δημοσίευση από MacPap »

Το Παπί πέρασε ΝΑΙ ή ΟΧΙ με κόκκινο. ΤΟ ΙΧ πέρασε ΝΑΙ ή ΟΧΙ με πράσινο. Αν δοθούν αυτές οι απαντήσεις το θέμα θεωρείται λήξαν τελεία.


Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Διασταυρώνοντας έναν οδηγό που περνάει με κόκκινο

Δημοσίευση από erling »

Εγώ δεν είμαι καθόλου σίγουρος πως πρέπει να δικαιωθεί το ΙΧΕ.
Διότι αντιλήφθηκα από τα γραφόμενα, πως το ΙΧΕ είχε πλήρη έλεγχο του κόμβου και δεν έδωσε την δέουσα προσοχή στην κίνηση άλλων οχημάτων μέσα σε αυτόν.
Αν το παπί εμβόλιζε το ΙΧΕ θα ήταν διαφορετικά τα πράγματα....
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Διασταυρώνοντας έναν οδηγό που περνάει με κόκκινο

Δημοσίευση από MacPap »

Δεν είναι έτσι που τα λες φίλε erling διότι τότε να ξηλώσουμε όλα τα φανάρια να τελειώνουμε και όποιος προλάβει πρόλαβε...
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Διασταυρώνοντας έναν οδηγό που περνάει με κόκκινο

Δημοσίευση από erling »

Δεν είπα αυτό.
Στο συγκεκριμένο θέμα που μας έβαλε ο Τάσος, εξετάζουμε το ΙΧ όχι το παπί.
Το ΙΧ ξεκινά από στάση και πέφτει επάνω στο παπί. Η μόνη δικαιολογία που έχει είναι να μην είχε ορατότητα.
Αν είχε ορατότητα, γεννάται το ερώτημα γιατί ξεκίνησε και δεν περίμενε να περάσει το παπί πρώτα.
Και εδώ οι απαντήσεις είναι δύο.
1. Το παπί είχε μεγάλη ταχύτητα και εμφανίστηκε ξαφνικά.
2. Γιατί δεν υπολόγισε σωστά.

Το 1 όμως δεν ισχύει, αφού και το παπί ξεκίνησε από στάση.
Οπότε μένει το 2.

Άρα έχει ευθύνη διότι δεν υπολόγισε σωστά την συγκεκριμένη κατάσταση.
Πόση ευθύνη; Θα την αποδώσει το δικαστήριο.....
:biritses
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Διασταυρώνοντας έναν οδηγό που περνάει με κόκκινο

Δημοσίευση από MacPap »

Αυτά όμως όλα είναι εικασίες που κάνεις και παραδοχές. Γεγονότα είναι δύο

1 Το παπί ξεκινάει με κόκκινο και
2 το ΙΧ με πράσινο.

Το γιατί το ΙΧ κτυπάει το παπί και όχι το αντίθετο δεν έχει σημασία και μπορεί να οφείλεται σε εκατοντάδες λόγους.

Το παπί μπορεί να είναι τουρμπιστό, το αυτοκίνητο μπορεί να το οδηγάει ο macpap και να πηγαίνει με 30 που λέει η πινακίδα πιό πρίν, ο macpap να μην έχει ορατότητα, η απόσταση από το φανάρι του παπιού να είναι μικρή και με το που ξεκινάει το ΙΧ να έχει φτάσει νωρίτερα το παπί κλπ κλπ κλπ κλπκλπκλπ.....

Οπως σε παραβίαση STOP εδώ έχουμε παραβίαση κόκκινου... :biritses
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
Tassos
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:26

Re: Διασταυρώνοντας έναν οδηγό που περνάει με κόκκινο

Δημοσίευση από Tassos »

Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις. Να το πάω λίγο πιο κάτω: Εχουμε δικαίωμα να εφαρμόζουμε τον ΚΟΚ χωρίς να ενδιαφερόμαστε για τις συνέπειες; Το ΙΧΕ ξεκινάει με πράσινο και μπορεί να περάσει τη διασταύρωση όπως του επιτρέπει ο ΚΟΚ ενώ το παπί πάει να περάσει με κόκκινο "σύμφωνα με την παράδοση και έλα μωρέ θα μου βγει". Ειναι ο οδηγός του ΙΧΕ υποχρεωμένος νομικά να αποφύγει το ατύχημα;


Τάσος
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Διασταυρώνοντας έναν οδηγό που περνάει με κόκκινο

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Το μόνο που είναι υποχρεωμένο το αυτοκίνητο να κάνει, είναι αυτό που είπα πριν. Είναι υποχρεωμένος να δώσει προτεραιότητα σε όποιον βρίσκεται εντός του κόμβου, λόγω προηγούμενης σήμανσης. Αν έφυγε αμέσως το αυτοκίνητο όταν άναψε το πράσινο, υπάρχουν πιθανότητες το παπάκι να πέρασε κι αυτό με πράσινο ή πορτοκαλί δευτερόλεπτα πριν.
Αν όμως θέλεις να μιλήσουμε ΜΟΝΟ για την περίπτωση που το παπί που πέρασε με κόκκινο καθαρά, τότε δε θα το εμβολίσεις κιόλας το παπί αν το βρεις μπροστά σου, (δηλαδή επίτηδες) αλλα δεν νομίζω να σου ζητήσει κανένας τον λόγο αν τον εμβολίσεις κατα λάθος. Ούτε είσαι υποχρεωμένος να κοιτάς αριστερά για παπάκια που περάσανε με κόκκινο, δεξιά για μεθυσμένους που πάνε ανάποδα, απο μπροστά για παπούδες που κάνουν όπισθεν, απο πάνω για ελικόπτερα που έμειναν απο βενζίνη, απο κάτω για υπάλληλους ΕΥΔΑΠ που βγαίνουν απο καπάκια υπονόμου κτλ κτλ.

Έχεις πράσινο, φεύγεις. Τσεκάρεις ένα δευτερόλεπτο για καθυστερημένους που περάσανε με πορτοκαλί, και τέλος.
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Διασταυρώνοντας έναν οδηγό που περνάει με κόκκινο

Δημοσίευση από erling »

UltiMo_ έγραψε: Έχεις πράσινο, φεύγεις. Τσεκάρεις ένα δευτερόλεπτο για καθυστερημένους που περάσανε με πορτοκαλί, και τέλος.
Εδώ είναι όλη η ένστασή μου. Το έπραξε αυτό το ΙΧ?
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Tassos
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:26

Re: Διασταυρώνοντας έναν οδηγό που περνάει με κόκκινο

Δημοσίευση από Tassos »

Δε μιλάμε για καθυστερημένο που πέρασε ανάμεσα στο κόκκινο και το πορτοκαλί αλλά για παπί που περνάει με κόκκινο το οποίο ήταν αναμμένο αρκετά δευτερόλεπτα.

Τάσος
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Διασταυρώνοντας έναν οδηγό που περνάει με κόκκινο

Δημοσίευση από erling »

Αυτό που επισήμανα είναι αν το ΙΧ τσέκαρε πρώτα τον κόμβο και μετά ξεκίνησε.
Αν δηλαδή έβλεπε ένα ασθενοφόρο θα έκανε το ίδιο;
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Απάντηση

Επιστροφή στο “Συζητήσεις περί Νομικών & Διαδικαστικών Θεμάτων...”