Εγκυρότητα μάρτυρα

Χώρος συζητήσεων που αφορούν Νομικά & Διαδικαστικά θέματα...
Απάντηση
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Εγκυρότητα μάρτυρα

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Μια περίεργη νομική απορία έχω.
Προχτές έγινε ένα τροχαίο στο Βόλο. Θύμα ένας δικυκλιστής, ο οποίος χτυπήθηκε απο 4x4. Ο οδηγός του 4x4 έφυγε επιτόπου απο το σημείο αφήνοντας αβοήθητο το θύμα. Και το θύμα μετά απο λίγο ξεψύχησε. Πριν όμως ξεψυχήσει, ψέλλισε το όνομα του δράστη, σε περαστικούς.

Με ποια αιτιολογία λοιπόν μπορεί η αστυνομία να πάει να συλλάβει αυτό τον άνθρωπο? Σίγουρα αν βρεθεί ξαφνικά το αυτοκίνητό του με σημάδια και αίματα του θύματος, αποδεικνύεται η ενοχή του. Αλλα νομικά δεν είναι αθώος μέχρι αποδείξεως της ενοχής του? Γιατι είμαι σίγουρος οτι οι δικηγόροι θα μπορούσαν να πουνε πολλά για την αθώωση. Απο "προηγούμενα" του θύματος με τον κατηγορούμενο, ή των μαρτυρων με τον κατηγορούμενο, μέχρι και οτι το θύμα δεν ήξερε τι έλεγε γιατι ήταν ζαλισμένο απο το... χτύπημα!


W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Εγκυρότητα μάρτυρα

Δημοσίευση από MacPap »

Δεν νομίζω πως αυτή η μαρτυρία αρκεί για να καταδικάσει κάποιον. Εξάλλου δεν αποτελούν αυτόπτες μάρτυρες αλά μάρτυρες εξ ακοής όπως λέγονται...
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Εγκυρότητα μάρτυρα

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Ὄχι αὐτόπτης ἀλλὰ αὐτήκοος μάρτυρας
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Εγκυρότητα μάρτυρα

Δημοσίευση από MacPap »

Μα δεν είναι "αυτήκοοι" διότι δεν άκουσαν οι ίδιοι το γεγονός (δυστύχημα)! Τους μεταφέρθηκε δια λόγου δηλαδή τους το είπε αυτόπτης μάρτυρας ο οποίος τυχαίνει να είναι και το θύμα... Η πληροφορία δεν ήρθε άμεσα! Ηρθε μέσω τρίτου...
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Συζητήσεις περί Νομικών & Διαδικαστικών Θεμάτων...”