Αστυνομικός έλεγχος: απόψεις και εμπειρίες πολιτών

Χώρος συζητήσεων που αφορούν Νομικά & Διαδικαστικά θέματα...
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Αστυνομικός έλεγχος: απόψεις και εμπειρίες πολιτών

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Καταρχῆν ἀς δοῦμε ἕνα μήνυμα τὸ ὁποῖο βρήκα προσφάτως σὲ κάποιο ἰστολόγιο.

"Η αστυνομία της χούντας!"

"Το συμβάν που θα σας πω συνέβη σε ένα παραθαλάσσιο μέρος, στα Σελιανίτικα Αχαΐας. Είχα πάει εχτές με το αγόρι μου στην παραλία, λίγο πιο πέρα από το τελευταίο ανοιχτό μαγαζί, για ψάρεμα... Μαζί μας είχαμε πάρει και μια φορητή ψησταριά για να ψήσουμε σουβλάκια. Η ώρα ήταν γύρω στη 1 όταν εμφανίστηκε ένα citroen xsara με τρεις άντρες μέσα, οι οποίοι άρχισαν να μας φωνάζουν. Επειδή δεν ακούγαμε το αγόρι μου κατευθύνθηκε προς το μέρος τους κι αυτοί έβγαλαν ένα φακό και μας σημάδευαν! Με περίσσιο θράσος είπαν πως είναι αστυνομικοί (!!!) και μας ρώτησαν τι κάναμε εκεί (!!!). Η πλάκα ήταν ότι όταν άρχισε το αγόρι μου να νευριάζει και τους ρώτησε αν ενοχλούμε σε κάτι, μας είπαν "Όχι όχι για σας το λέμε! Μήπως χρειάζεστε τίποτα;". Τους είπαμε όχι και απλά έφυγαν! Και ρωτάω τώρα εγώ: Χούντα έχουμε? Απαγορεύεται πλέον να κάθεσαι με το φίλο σου στην παραλία? Και οι κύριοι πως την έχουν δει? Μπορεί δηλαδή ο καθένας που ισχυρίζεται ότι είναι αστυνομικός, χωρίς περιπολικό και χωρίς στολή, να σε σημαδεύει με το φακό λες και κάνεις κάτι παράνομο? Κύριοι της αστυνομίας ξαναθυμηθείτε ποιος είναι ο ρόλος σας κι αφήστε τους τραμπουκισμούς, γιατί ο κόσμος δε θέλει και πολύ να σας πάρει με τις πέτρες! Και μη στηρίζεστε στο γεγονός ότι ο άλλος δε το παρατραβάει επειδή δε θέλει να χαλάσει τη βραδιά του. Μπορεί κάποιος να σκεφτεί ότι του τη χαλάσατε ήδη και να το τραβήξει το πράγμα! Άντε μπράβο!"
ΑΝΑΓΝΩΣΤΡΙΑ

Πέμπτη, 08 Ιουλίου 2010
troktiko.blogspot.com


οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Αστυνομικός έλεγχος: απόψεις και εμπειρίες πολιτών

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Περιττὸ νὰ ἀναφέρω ὄτι ἡ ἀναγνώστρια τοῦ τρωκτικοῦ ἡ ὀποία ἔγραψε τὸ παραπάνω κείμενο δὲν ἔχει σὲ ἐκτίμηση τὴν Ἀστυνομία. Προσπαθεῖ νὰ παρουσιάσει ὠς βασανιστές τῆς χοῦντας κάποιους ἀνθρώπους οἱ ὀποῖοι ἀπλῶς κάνουν τὴν δουλειά γιὰ τὴν ὁποία πληρώνονται. Ἀν μπεῖτε στὴν σελίδα τοῦ τρωκτικοῦ θὰ βρεῖτε κάποιες εὔλογες ἀπαντήσεις ἀλλων ἀναγνωστῶν.
ἡ ἀναγνώστρια έγραψε:Με περίσσιο θράσος είπαν πως είναι αστυνομικοί (!!!)
Πῶς ἀκριβῶς ἐκδηλώθηκε ἠ θρασύτητά τους; Τὸ νὰ ἀναφέρει κάποιος τὴν ἰδιότητά του σημαίνει ὄτι ἔχει θράσος;
ἡ ἀναγνώστρια έγραψε:και μας ρώτησαν τι κάναμε εκεί (!!!).
Αὐτὸ εἶναι κάτι τὸ ὀποῖο προκαλεῖ ἀπορία στὸν ἀνενημέρωτο πολίτη. Οἱ ἐν λόγω ἀστυνομικοὶ (ἀλλὰ καὶ κάθε ἀστυνομικὸς) ἀδιαφοροῦν γιὰ τὸ ἀν πήγαν γιὰ νὰ ψήσουν σουβλάκια ἤ νὰ ἀνοίξουν φύλλο γιὰ μπακλαβά.
Οἱ συνήθεις κατὰ τὸν ἀστυνομικὸ ἔλεγχο ἐρωτήσεις (πέρα ἀπὸ τὴν ἐξακρίβωση στοιχείων) καὶ ὁ διάλογος βοηθοῦν τοῦς ἀστυνομικοὺς νὰ ἐκτιμήσουν τὴν ψυχικὴ κατάσταση τοῦ ἐλεγχόμενου.
Εἶναι στὰ καλά του; Εἶναι μεθυσμένος (ἀπρόβλεπτος καὶ ἐνδεχομένως ἐπικίνδυνος); Ἔχει πάρει χάπια καὶ δέν ξέρει τὶ τοῦ συμβαίνει; Ἔχει ἀλτσχάημερ, ἔχει φύγει ἀπὸ τὸ σπίτι του καὶ ἀναζητεῖται;
Ἀν ὁ ἐλεγχόμενος ἔχει διαπράξει κάποιο ἔγκλημα (ἤ προτίθεται νὰ τὸ πράξει ἄμεσα) ἐνδεχομένως νὰ φερθεῖ ὕποπτα καὶ νὰ προδοθεῖ.
Αὐτὰ ἀπασχολοῦν τὸν ἀστυνομικό καὶ ὄχι ἀν τὸ ζευγάρι πάει νὰ χαζέψει τὰ ἄστρα ἤ νὰ κάνει ἔρωτα στὴν παραλία.
ἡ ἀναγνώστρια έγραψε:Η πλάκα ήταν ότι όταν άρχισε το αγόρι μου να νευριάζει και τους ρώτησε αν ενοχλούμε σε κάτι, μας είπαν "Όχι όχι για σας το λέμε! Μήπως χρειάζεστε τίποτα;". Τους είπαμε όχι και απλά έφυγαν!
Μὲ τὸν ἐαυτό του πρέπει νὰ νευριάσει τὸ ἀγόρι. ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΖΗΤΗΣΕ;
Ναὶ ἔπρεπε νὰ ζητήσει ταυτότητα ἀπὸ τοὺς ἀστυνομικούς. Τὸ citroen xsara ἤ τὸ skoda octavia δὲν κάνει τὸν ἀστυνομικό.
ἡ ἀναγνώστρια έγραψε:Και ρωτάω τώρα εγώ: Χούντα έχουμε?
Ὄχι. Ἔπειτα ἀπὸ τὸ δημοψήφισμα τοῦ 1974 ἔχουμε προεδρευομένη δημοκρατία.
ἡ ἀναγνώστρια έγραψε:Απαγορεύεται πλέον να κάθεσαι με το φίλο σου στην παραλία?
Ὄχι. Ἀν ἀπαγορευόταν θὰ εἴχατε διαταχθεῖ νὰ ἀποχωρήσετε ἤ θὰ εἴχατε συλληφθεῖ.
ἡ ἀναγνώστρια έγραψε:Και οι κύριοι πως την έχουν δει?
Οἱ κύριοι μιὰ χαρὰ φέρθηκαν.
ἡ ἀναγνώστρια έγραψε:Μπορεί δηλαδή ο καθένας που ισχυρίζεται ότι είναι αστυνομικός, χωρίς περιπολικό και χωρίς στολή, να σε σημαδεύει με το φακό λες και κάνεις κάτι παράνομο?
Ταυτότητα ζητήσατε; Ἔπειτα μὲ φακὸ σημάδεψε ὄχι μὲ πιστόλι. Εἶδαν "καθαρὸ" πρόσωπο χωρὶς αἴμα ἤ σημάδια βιαιοπραγίας, ἀπὸ τὸν διάλογο κατάλαβαν ὄτι δὲν ὐπάρχει κάτι ὕποπτο καὶ ἀποχώρησαν.
ἡ ἀναγνώστρια έγραψε:Κύριοι της αστυνομίας ξαναθυμηθείτε ποιος είναι ο ρόλος σας κι αφήστε τους τραμπουκισμούς,
Ποιὸς τραμπουκισμός; Ὑπήρξε τραμπουκισμός; Ἀφοῦ δὲν κατέβηκαν κὰν ἀπὸ τὸ αὐτοκίνητο.
ἡ ἀναγνώστρια έγραψε: γιατί ο κόσμος δε θέλει και πολύ να σας πάρει με τις πέτρες! Και μη στηρίζεστε στο γεγονός ότι ο άλλος δε το παρατραβάει επειδή δε θέλει να χαλάσει τη βραδιά του. Μπορεί κάποιος να σκεφτεί ότι του τη χαλάσατε ήδη και να το τραβήξει το πράγμα! Άντε μπράβο!"
Ἀν σὰς τὴν ἔπεφτε κάποιος ληστὴς ἤ βιαστὴς τότε θὰ χάλαγε ἠ βραδιά σας. Τότε θὰ λέγατε ποῦ εἶναι ἠ ἀστυνομία.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
leftergr
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2010, 17:30
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Αστυνομικός έλεγχος: απόψεις και εμπειρίες πολιτών

Δημοσίευση από leftergr »

Αν και δεν ταιριάζει με το post εγώ θα το γράψω . Σε ανώνυμα blogs που κυκλοφορούν στο internet , και ιδίως στο συγκεκριμένο , πάει ο κάθε ''πικραμένος'' να πεί τον ''πόνο'' του . Και γιατί όχι βέβαια , αφού αυτά που γράφει είναι ανώνυμα , κανένας δεν μπορεί να τα ελέγξει αν είναι αλήθεια κτλ κτλ . Χτυπανε και ένα βαρύγδουπο τίτλο πχ '' Η αστυνομία της Χούντας '' για να τους διαβάσουν ακόμα περισσότεροι , και χαιρόνται με το κατόρθωμά τους μετά . Και άντε μετά ο άλλος ( στην περίπτωση εδώ οι αστυνομικοί που έκανα έλεγχο ) , να αποδείξουν ότι δεν είναι ελέφαντες .

Αν θεωρείς ότι θίγεσαι από τον τρόπο που σου έκαναν έλεγχο , ζητάς τα στοιχεία τους , και κάνεις έγγραφα παράπονα ( με ονοματεπώνυμο ) στο αστυνομικό τμήμα . Δεν κάθεσαι να γράψεις στο blog ένα σωρό π!@#$ες και ανακρίβειες . :x

Φιλικά Λευτέρης
Η μελωδία της Ευτυχίας Carrera GT revs, LOUD & EVIL Black Porsche Carrera GT taking off!
Honk if you’ve never seen an Uzi fired from a car window .
God must love stupid people, he made so many.
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Αστυνομικός έλεγχος: απόψεις και εμπειρίες πολιτών

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Συμφωνῶ. Ἀλλὰ ἀν μπεὶς στὴν σελίδα θὰ δεὶς τὰ σχόλια ἄλλων ἀναγνωστῶν. Ἡ πλειοψηφία ἀντιτίθεται σὲ αὐτὰ τὰ ὁποία γράφει. Αὐτὸ εἶναι καλὸ σημάδι. Πρῶτον διότι δὲν ἔχουν ἐσφαλμένη ἄποψη ὄλοι οἰ πολίτες καὶ δεύτερον διότι οἰ ἀρλοῦμπες τοῦ καθενὸς δὲν μένουν ἀναπάντητες.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Αστυνομικός έλεγχος: απόψεις και εμπειρίες πολιτών

Δημοσίευση από enias »

Το να μήν ήταν αστυνομικοί και να ήταν μεταξύ τους κανας ταλαίπωρος που έψαχνε την κοπελιά του σε αγκαλιά αλλουνού αποκλείεται δηλαδή; :D
Εντάξει... σενάριο σαπουνοπερας θα μου πείτε. Αντε και να ήταν αστυνομικοί... τι θα πεί "εχουμε χούντα"; Το οξύμωρο στην Ελλαδα είναι οτι οι ίδιοι άνθρωποι που μισούν το κατασταλτικό στύλ της αστυνομίας, δεν προτιμούν ούτε το προληπτικό στυλ. Τι θέλουν τελικά; Αμα ήξεραν κι αυτοι... μπορει να μας το γράφανε σε κανα μπλογκ να το μαθαίναμε και εμείς.
Αινείας
xrisa
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 17:45

Re: Αστυνομικός έλεγχος: απόψεις και εμπειρίες πολιτών

Δημοσίευση από xrisa »

enias έγραψε:Το να μήν ήταν αστυνομικοί και να ήταν μεταξύ τους κανας ταλαίπωρος που έψαχνε την κοπελιά του σε αγκαλιά αλλουνού αποκλείεται δηλαδή; :D
Εντάξει... σενάριο σαπουνοπερας θα μου πείτε. Αντε και να ήταν αστυνομικοί... τι θα πεί "εχουμε χούντα"; Το οξύμωρο στην Ελλαδα είναι οτι οι ίδιοι άνθρωποι που μισούν το κατασταλτικό στύλ της αστυνομίας, δεν προτιμούν ούτε το προληπτικό στυλ. Τι θέλουν τελικά; Αμα ήξεραν κι αυτοι... μπορει να μας το γράφανε σε κανα μπλογκ να το μαθαίναμε και εμείς.
Θα συμφωνήσω απόλυτα.....με έχουν σταματήσει σε ένα σωρό ελέγχους, και μέρα και νύχτα και στην άγρια νύχτα,ποτέ δεν αντιμετώπισα πρόβλημα, ίσως γιατί τους αντιμετώπισα ως εργαζόμενους,χωρίς να τους προσβάλω να πουλάω εξυπνάδα και να τους ειρωνεύομαι.
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Αστυνομικός έλεγχος: απόψεις και εμπειρίες πολιτών

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Ὁ πολίτης ὑποχρεοῦται νὰ πειθαρχεῖ στὶς ἐντολὲς τῶν κρατικῶν ὀγράνων. Ἐπιπλέον ὄσο δὲν τοῦς δυσκολεύεις τόσο πιὸ γρήγορα θὰ ξεμπερδέψεις. Ἡ ἀρνητικὴ προκατάληψη ἐκ μέρους τοῦ πολίτη δὲν βοηθὰ οὖτε τοὺς ἀστυνομικοῦς οὖτε τὸν ἴδιο.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Αστυνομικός έλεγχος: απόψεις και εμπειρίες πολιτών

Δημοσίευση από enias »

Haridimos έγραψε: Ἡ ἀρνητικὴ προκατάληψη ἐκ μέρους τοῦ πολίτη δὲν βοηθὰ οὖτε τοὺς ἀστυνομικοῦς οὖτε τὸν ἴδιο.
Ακριβώς! Και εγω είμαι πολύ συνεργάσιμος (και γιατί να μην είμαι;) και τα πάμε μια χάρα, μεσ την ευγένεια "Ευχαριστώ", "Παρακαλω" και ξεμπερδεύω σε χρονο dt. Οταν κι αυτοι καταλάβουν οτι εισαι οκ δεν χάνουν το χρόνο τους μαζί σου.
Αινείας
Tassos
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:26

Re: Αστυνομικός έλεγχος: απόψεις και εμπειρίες πολιτών

Δημοσίευση από Tassos »

Συνήθως ο έλεγχος είναι και μια ευκαιρία για κουβέντα με τους αστυνομικούς. Πάντως θεωρώ ότι οι spot (δε θα λεγα ακριβώς τυχαίοι αλλά στο δρόμο απλά εξακρίβωση) έλεγχοι δε με ενοχλούν ακόμα κι αν μου γίνουν δυο σε μια βδομάδα.

Τάσος
athanatos
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 17:36

Re: Αστυνομικός έλεγχος: απόψεις και εμπειρίες πολιτών

Δημοσίευση από athanatos »

Δεν μπορούμε από τη μία να κατηγορούμε την αστυνομία ότι δεν πιάνει τους παράνομους και από την άλλη να μας ενοχλεί ο έλεγχος που θα μας κάνουν. Άλλωστε, μην ξεχνάμε ότι κυκλοφορούν ανάμεσά μας (οι παράνομοι) .
Σ’ όλους τους τόπους κι αν γυρνώ μόνον ετούτον αγαπώ !
Οδυσσέας Ελύτης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Συζητήσεις περί Νομικών & Διαδικαστικών Θεμάτων...”