Αστυνομικός έλεγχος: απόψεις και εμπειρίες πολιτών

Χώρος συζητήσεων που αφορούν Νομικά & Διαδικαστικά θέματα...
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6649
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Αστυνομικός έλεγχος: απόψεις και εμπειρίες πολιτών

Δημοσίευση από MacPap »

Συμφωνώ και εγώ. Υπό την προϋπόθεση πως είναι κόσμιοι ας κάνουν 10 ελέγχους την ημέρα...


Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Αστυνομικός έλεγχος: απόψεις και εμπειρίες πολιτών

Δημοσίευση από rasPUTIN »

athanatos έγραψε:Δεν μπορούμε από τη μία να κατηγορούμε την αστυνομία ότι δεν πιάνει τους παράνομους και από την άλλη να μας ενοχλεί ο έλεγχος που θα μας κάνουν. Άλλωστε, μην ξεχνάμε ότι κυκλοφορούν ανάμεσά μας (οι παράνομοι) .
Νὰ διαλέξει ὁ πολίτης τὶ θέλει. Δὲν μπορεῖ ἠ Ἀστυνομία νὰ ἀκουμπὰ τοὺς πάντες ἐκτὸς ἀπὸ ἐμένα ἐπειδὴ ἔτσι μὲ συμφέρει.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Αστυνομικός έλεγχος: απόψεις και εμπειρίες πολιτών

Δημοσίευση από enias »

Haridimos έγραψε:Δὲν μπορεῖ ἠ Ἀστυνομία νὰ ἀκουμπὰ τοὺς πάντες ἐκτὸς ἀπὸ ἐμένα ἐπειδὴ ἔτσι μὲ συμφέρει.
Συζητάμε χαζομάρες. Τι θα πεί να "ακουμπά"; Δεν δέρνουν οι άνθρωποι, ερωτήσεις κάνουν, χαρτιά κοιτάνε... αντε να σου πουν να ανοίξεις και κανα πορτ-παγκάζ. Εμένα στην Ιταλία με ρωτόυσανε τι έχω μέσα στους σάκους και με έβαζαν να τους ανοίγω κιόλας.
Αινείας
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Αστυνομικός έλεγχος: απόψεις και εμπειρίες πολιτών

Δημοσίευση από rasPUTIN »

enias έγραψε:Τι θα πεί να "ακουμπά";
Ἀσκεῖ ἔλεγχο, βεβαιώνει παραβάσεις.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Αστυνομικός έλεγχος: απόψεις και εμπειρίες πολιτών

Δημοσίευση από rasPUTIN »

ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ

ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΣΥΝΤΡΟΦΟ ΥΠΟΥΡΓΟ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΗ
ΣΥΝΤΡΟΦΕ ΥΠΟΥΡΓΕ!ΚΑΤΟΙΚΩ ΣΕ ΜΙΑ ΠΟΛΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ.
ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΟΠΩΣ ΚΑΘΕ ΠΡΩΙ ΠΗΓΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟ, ΤΟ ΑΦΗΣΑ ΚΙ ΕΦΥΓΑ ΓΙΑ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΣΑΝ ΚΑΘΕ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ.
ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΦΑΝΑΡΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΔΙΠΛΑ ΜΟΥ ΕΝΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΜΑΡΚΑΣ CITROEN.ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΜΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΠΙΒΑΤΕΣ ΤΟΥ.ΓΥΡΙΖΟΝΤΑΣ ΠΡΟΣ ΑΥΤΟΥΣ ΜΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΝΟΗΜΑ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΩ ΤΟ ΤΖΑΜΙ ΤΟΥ ΣΥΝΟΔΗΓΟΥ. ΑΝΥΠΟΨΙΑΣΤΟΣ ΤΟ ΚΑΤΕΒΑΖΩ ΚΑΙ ΜΕ ΥΦΟΣ ΜΑΓΚΙΣΤΙΚΟ ΕΝΑΣ ΤΥΠΟΣ ΜΟΥ ΛΕΕΙ:-ΑΣΦΑΛΕΙΑ, ΟΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΚΑΝΤΕ ΔΕΞΙΑ. ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΙΟΙ ΚΑΝΟΥΝ ΠΛΑΚΑ. ΛΕΩ ΝΑΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΔΕΙΞΕΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ. Ο ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ 2 ΒΑΡΥΜΑΓΚΕΣ ΒΓΑΖΕΙ ΜΑΙΑ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΑΠΟ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΦΑΝΗΚΕ ΕΝΑ ΕΘΝΟΣΗΜΟ.ΩΣ ΗΛΙΘΙΟΣ ΥΠΑΚΟΥΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ ΣΥΝΤΡΟΦΕ ΥΠΟΥΡΓΕ! ΠΡΟΣΤΑΤΗ ΜΑΣ, ΜΕΤΑ ΑΠΟ 10 ΜΕΤΡΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΣΤΗ ΔΕΞΙΑ ΠΛΕΥΡΑ ΤΟΥ ΔΡΟΜΟΥ.ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΝ ΠΙΣΩ ΜΟΥ, ΚΑΤΕΒΗΚΑΝ Κ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΑΝ ΝΑ ΒΓΩ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΕΙΞΩ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΜΟΥ.ΟΤΑΝ ΤΟΛΜΗΣΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΝΑΠΑΝΤΗΜΑ ΠΡΩΙ ΠΡΩΙ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΗΣΑΝ Κ ΕΦΟΥ ΣΗΜΕΙΩΣΑΝ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΠΛΩΜΑ ΟΔΗΓΗΣΗΣ Κ ΑΦΟΥ ΜΕ ΡΩΤΗΣΑΝ ΓΙΑ ΤΡΙΤΗ ΦΟΡΑ ΤΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ ΜΟΥ ΤΑ ΣΗΜΕΙΩΣΑΝ ΣΕ ΕΝΑ ΧΑΡΤΙ.ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΥΦΟΣ ΤΟΥ ΒΑΡΥΜΑΓΚΑ ΜΕ ΡΩΤΗΣΑΝ ΤΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΝΩ.Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΑΛΛΟΝ ΤΟΥΣ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΕ ΑΦΟΥ ΘΕΩΡΗΣΑΝ ΟΤΙ ΤΟ ΕΠΑΓΕΛΑΜΑ ΜΟΥ ΕΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΤΟΥ ΚΑΤΕΣΧΗΜΕΝΟΥ. ΣΤΟ ΜΕΤΑΞΥ ΗΡΘΕ ΚΙ ΕΝΑ ΠΕΡΙΠΟΛΙΚΟ, ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΠΗΡΕ ΜΕΡΟΣ ΣΤΗ ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΜΕΓΑΛΟΨΥΧΑ ΜΟΥ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΑΝ ΟΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΦΥΓΩ.ΟΤΑΝ ΞΑΝΑΡΩΤΗΣΑ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΝ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΜΟΥ ΕΜΟΙΑΖΕ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΚΑΤΙ...ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΤΙ...ΟΤΑΝ ΖΗΤΗΣΑ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥΣ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΑ ΔΙΝΟΥΝ Κ ΑΠΛΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟ ΑΡΙΘΜΟ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΜΙΑΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟΙ ΟΙ ΑΣΦΑΛΙΤΕΣ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΑΥΤΗ.

Εικόνα

ΥΝΤΡΟΦΕ ΥΠΟΥΡΓΕ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ ΣΤΗΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ!ΔΕΝ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΤΑ ΧΙΛΙΑΣΕΤΕ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΧΙΛΙΑΣΤΗΣ.ΑΠΛΑ ΕΝΑΣ ΗΛΙΘΙΟΣ ΙΔΕΟΛΟΓΟΣ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ ΑΠΟ ΤΑ ΑΓΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΗΣ ΝΙΟΤΗΣ ΜΟΥ ΕΝ ΕΤΕΙ 1977.ΑΛΗΘΕΙΑ ΣΥΝΤΡΟΦΕ ΥΠΟΥΡΓΕ ΠΟΥ ΗΣΑΣΤΑΝ ΕΣΕΙΣ ΤΟΤΕ?ΕΧΕΤΕ ΣΚΕΦΤΕΙ ΣΥΝΤΡΟΦΕ ΜΗΠΩΣ ΕΡΘΕΙ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΣΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ?
Ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΣΥΝΤΡΟΦΕ ΚΩΣΤΑ ΣΚΑΝΔΑΛΙΔΗ ΣΤΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΣΟΥ!

ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΣ

07/10/2010
tro-ma-ktiko.blogspot.com
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Αστυνομικός έλεγχος: απόψεις και εμπειρίες πολιτών

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Η ΕΠΟΧΗ ΚΥΡΙΟΙ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ ΠΟΥ ΔΙΝΑΤΕ ΜΕΤΑΘΕΣΗ ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΣΑΣ ΕΚΟΒΕ ΚΛΗΣΗ ΠΕΡΑΣΕ . ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ

ΣΥΓΝΩΜΗ ΚΥΡΙΕ ΠΟΥ ΔΕ ΡΩΤΗΣΑΝ ΟΙ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΙ ΑΝ ΑΝΗΚΕΣ ΣΤΗ ΚΛΑΔΙΚΗ ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΕΛΕΓΞΟΥΝ! ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΔΕ ΣΟΥ ΕΙΠΑΝ ΚΑΙ ΠΟΥ ΜΕΝΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΡΕΙΣ!ΕΠΙΣΗΣ ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΔΕ ΣΟΥ ΑΠΟΚΑΛΥΨΑΝ ΤΙ ΨΑΧΝΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΔΩΣΕΙΣ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ,ΑΛΛΑ ΣΥΓΝΩΜΗ ΞΕΧΑΣΑ ΕΣΕΙΣ ΤΗΣ ΚΛΑΔΙΚΗΣ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ ΕΙΣΤΕ ΕΧΕΜΥΘΟΙ!
ΜΑΘΕ ΛΟΙΠΟΝ ΚΥΡΙΕ ΟΤΙ ΤΟ ΟΙ ΚΑΙΡΟΙ ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΙΖΑΤΕ ΜΑΓΚΕΣ ΕΠΕΙΔΗ ΤΡΩΓΑΤΕ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥ ΛΑΟΥ ΣΤΑ ΚΟΜΜΑΤΙΚΑ ΣΑΣ ΓΡΑΦΕΙΑ ΠΕΡΑΣΕ.
ΕΠΙΣΗΣ ΜΑΘΕ ΟΤΙ ΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΚΑΘΕ ΒΑΡΔΙΑΣ ΤΑ ΧΡΕΩΝΟΝΤΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΑΤΟΜΑ ΟΠΟΤΕ ΑΝ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΑΡΑΒΑΣΗ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ ΤΩΝ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΩΝ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΣΟΥ ΘΑ ΜΑΘΑΙΝΕΣ ΠΟΙΟΙ ΗΤΑΝ.

Εικόνα

ΣΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ ΤΟ ΜΟΝΟ ΛΑΘΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΩΝ ΗΤΑΝ ΠΟΥ ΗΤΑΝ <<ΒΑΡΥΜΑΓΚΕΣ>> ΟΠΩΣ ΛΕΣ ! ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΗΡΘΑΝ ΝΤΥΜΕΝΟΙ ΚΛΟΟΥΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΧΑΜΟΓΕΛΑΝ ΣΑΝ ΤΟΥΣ ΧΑΜΟΓΕΛΑΣΤΟΥΣ ΣΥΝΤΡΟΦΟΥΣ ΣΟΥ ΠΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΛΥ <<ΤΖΑΜΠΑ>>ΦΑΙ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΕΙΣ ΣΤΑ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙΑ ΓΕΛΟΥΣΑΝ ΟΛΗ ΜΕΡΑ
ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΥ ΤΟ ΛΕΩ ΑΛΛΑ Η ΝΟΟΤΡΟΠΙΑΣ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΦΤΑΣΕ ΩΣ ΕΔΩ ΚΥΡΙΕ ΣΥΝΤΡΟΦΕ ΤΟΥ ΣΚΑΝΔΑΛΙΔΗ, ΕΣΕΙΣ ΚΑΙ Η ΓΕΝΙΑ ΤΟΥ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ ΦΤΑΙΤΕ ΓΙΑ ΟΛΑ.
ΤΕΛΟΣ ΜΑΘΕΤΕ ΟΤΙ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΔΩΣΕΤΕ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ,ΑΕΡΑ ΘΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΕΤΕ ΔΙΟΤΙ Η ΜΑΓΚΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΚΗΜΑ! ΜΗ ΞΕΧΝΑΤΕ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΕΙΝΑΙ <<ΜΑΓΚΙΑ>> …..

ANAΓΝΩΣΤΗΣ

07/10/2010
tro-ma-ktiko.blogspot.com
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Αστυνομικός έλεγχος: απόψεις και εμπειρίες πολιτών

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Πῶς σκέφτονται ὀρισμένοι; Ἔχουν συνδέσει τὸν ἀστυνομικὸ ἔλεγχο μὲ τὴν καταπάτηση ἀπάντων τῶν ανθρωπίνων δικαιωμάτων.

Τὸ λάθος τοῦ διαμαρτυρόμενου πολίτη εἶναι ὄτι σταμάτησε χωρὶς νὰ βεβαιωθεῖ ὄτι αυτὸ τὸ πράγμα μὲ τὸ ἐθνόσημο ἤταν ταυτότητα ἀστυνομικοῦ καὶ ὄχι δόλωμα προκειμένου νὰ πέσει στὰ χέρια κακοποιῶν.

Ὄπως τὰ περιγράφει ὀ ἴδιος τὸν ἔλεγξαν, δὲν βρήκαν κάτι παράνομο ἢ ὕποπτο ὁπότε τὸν ἀποδέσμευσαν.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Αστυνομικός έλεγχος: απόψεις και εμπειρίες πολιτών

Δημοσίευση από enias »

Ειλικρινά, όταν άρχισα να διαβάζω το παραπάνω ποστ, τρόμαξα μήπως στη συνέχεια αποκαλύπτονταν οτι οι αστυνομικοί ήταν ληστές, κλέφτες κτλ. Και έτσι μου γεννήθηκε η ανησυχία οτι ουδέποτε στη ζωή μου έχω δεί ταυτότητα ασφαλίτη και γι αυτό δεν θα μπορούσα να την ανανγωρίσω.

Αλήθεια υπάρχει κανένας τρόπος να βρούμε μια τέτοια ταυτότητα και να την σκανάρουμε (σβήνωντας φυσικά τα στοιχεία του κατόχου) να δούμε πώς είναι ώστε να την αναγνωρίζουμε;

Τώρα θα μου πεις... αμα ο άλλος θέλει κάνει την πλαστή σαν την αληθινή... αλλα να πέρναμε και μια ιδέα δεν θα ήταν κακό.

Η αλήθεια είναι οτι οσον αφορά το στύλ, είναι λίγο βαρύμαγκα, αλλα μακάρι να ήταν οι ασφαλίτες οι μόνοι στην Ελλάδα με αυτό το στυλ.
Αινείας
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Αστυνομικός έλεγχος: απόψεις και εμπειρίες πολιτών

Δημοσίευση από rasPUTIN »

enias έγραψε:Αλήθεια υπάρχει κανένας τρόπος να βρούμε μια τέτοια ταυτότητα και να την σκανάρουμε (σβήνωντας φυσικά τα στοιχεία του κατόχου) να δούμε πώς είναι ώστε να την αναγνωρίζουμε;

Τώρα θα μου πεις... αμα ο άλλος θέλει κάνει την πλαστή σαν την αληθινή... αλλα να πέρναμε και μια ιδέα δεν θα ήταν κακό.
Ἀν γνωρίζεις κάποιον ἀστυνομικὸ πέσ'του νὰ σοῦ τὴν δείξει νὰ δεὶς πῶς εἶναι.

Φωτογραφία ὄχι μόνο δὲν ὐπάρχει ἀλλὰ δὲν συνιστάται προκειμένου νὰ μὴν φτιάξει κάποιος μιὰ ψεύτικη.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Αστυνομικός έλεγχος: απόψεις και εμπειρίες πολιτών

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Κατὰ τὶς ἕντεκα ἀνέβαινα τὴν Μεσογείων. Στὸ Γενικὸ Κρατικὸ πέτυχα δύο μοτοσυκλέτες μὲ δύο ἄντρες στὴν κάθε μία.

Στὸ φανάρι τοῦ ΥΕΘΑ ἔστριψα δεξιὰ γιὰ Παπάγου. Οἱ μοτοσυκλέτες ἀκολούθησαν ἀλλὰ δὲν βιάζονταν (δὲν προσπέρασαν). Μόλις ἔφτσα στὸν κυκλικὸ κόμβο ἔπαιξε ἡ σειρῆνα. Ὑπέθεσα ὄτι θέλουν νὰ προσπεράσουν. Ἔκανα λίγο δεξιὰ, πλησίασε ἡ πρώτη μηχανὴ καὶ κλήθηκα νὰ σταματήσω. Μοῦ ζητήθηκαν τὰ χαρτιά μου. Ἀνοίγω ντουλαπάκι συνοδηγοῦ, ἔψαχνα τὴν ἀσφάλεια (μέσα στὸ χάος) ἀλλὰ ὁ ἀστυνομικὸς εῖπε: δὲν θέλω τὴν ἀσφάλεια, τὴν ἄδεια δῶστε μου.

Ἐρωτήθηκα ἀν τὸ ὄχημα εἶναι στὸ ὄνομά μου. Ἔδωσα ταυτότητα, ἄδεια ὁδηγήσεως καὶ χώρισαν οἱ δρόμοι μας.

Ἡ συμπεριφορά τους ἤταν ὑποδειγματικὴ.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
Απάντηση

Επιστροφή στο “Συζητήσεις περί Νομικών & Διαδικαστικών Θεμάτων...”