Ο ΚΟΚ. Ενα παρεξηγημένο πράγμα...

Χώρος συζητήσεων που αφορούν Νομικά & Διαδικαστικά θέματα...
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6649
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Ο ΚΟΚ. Ενα παρεξηγημένο πράγμα...

Δημοσίευση από MacPap »

Γειά χαρά!

Κατά καιρούς σε διάφορα forum έχει συζητηθεί ο ΚΟΚ. Απόψεις του στιλ "πρέπει να τον ακολουθούμε?", "υπό συνθήκες μήπως πρέπει να τον παραβιάζουμε?", "Εγώ θα οδηγώ όπως εγώ θέλω και ας με γράψουν!", "δικιά μου είναι η ζωή και θα φοράω κράνος ή ζώνη όποτε θέλω εγώ!" και άλλα πολλά...

Τελικά όμως μήπως ο ΚΟΚ είναι ένα παρεξηγημένο πράγμα, του οποίου δεν καταλαβαίνουμε την αξία, λόγω αυτής της (χαζής σε πολλές περιπτώσεις) νοοτροπίας, που έχουμε ως Έλληνες να αντιστεκόμαστε σε ότι είναι νόμος? Μήπως αυτή η κακώς νοούμενη αντίσταση και νοοτροπία μας οδηγεί σε μία ηλίθια κατάσταση που έχει σαν αποτέλεσμα, ενώ σκοτωνόμαστε κατά χιλιάδες κάθε χρόνο στους δρόμους εμείς βλακωδώς να επιμένουμε εγωιστικά, στην λανθασμένη γενίκευση της ρήσης "Του Έλληνα ο τράχηλος ζυγό δεν υπομένει.."? Μήπως τελικά είμαστε τόσο εγωιστές που δεν αντιλαμβανόμαστε το πόσο ανώριμοι είμαστε στις συμπεριφορά και τις αντιδράσεις μας?

Ο Κ.Ο.Κ. πρέπει να καταλάβουμε ΟΛΟΙ πως ΔΕΝ είναι απλά ένας νόμος. Δεν είναι ένας νόμος όπως αυτός που λέει πως αν σκοτώσεις κάποιον για τιμωρία και συμμόρφωση πας 20 φυλακή.

Κάθε οργανωμένη ομάδα ανθρώπων της οποίας τα μέλη είναι αναγκασμένα να συνεργαστούν για να πετύχουν ένα κοινό στόχο συνήθως έχει ένα κοινό κώδικα επικοινωνίας ο οποίος δεν βασίζεται στην ομιλία ή την γραφή. Οι ειδικές δυνάμεις, οι αεροπόροι, οι ναυτικοί οι μπασκετμπολίστες, οι πρόσκοποι ακόμα και τα μικρά παιδιά όταν παίζουν έχουν ένα κώδικα επικοινωνίας ο οποίος εκφράζεται με κινήσεις των χεριών, του σώματος, με τη χρήση συμβόλων κλπ κλπ κλπ.

Στη πραγματικότητα αυτό είναι και ο Κώδικας Οδικής Κυκλοφορίας για τους οδηγούς. Είναι ένα σύνολο κανόνων και πρωτοκόλλων επικοινωνίας προκειμένου οι οδηγοί να επικοινωνούμε μεταξύ μας χωρίς να χρειάζεται σε κάθε διασταύρωση να κατεβαίνουμε για να συμφωνήσουμε ποιος θα περάσει πρώτος. Είναι ένα σύνολο κανόνων που μας κάνει όλους προβλέψιμους στις αντιδράσεις μας.

Οταν δω το προπορευόμενο όχημα να ανάβει και τα τέσσερα φώτα δείκτη κατεύθυνσης (αλαρμ) δεν χρειάζεται να μου εξηγήσει ο οδηγός του τι θέλει να κάνει. Το ίδιο ισχύει και όταν ένα φανάρι ανάψει κόκκινο ξέρω πως το όχημα θα σταματήσει.

Το πρόβλημα δυστυχώς ξεκινάει όταν κάποιοι (και είναι πολλοί αυτοί στην χώρα μας) αποφασίζουν να εφαρμόσουν τον κώδικα κατ' επιλογή και με γνώμονα αυτό που τους βολεύει. Και βέβαια αυτομάτως εκείνη την στιγμή γίνονται μη προβλέψιμοι και άρα επικίνδυνοι. Οταν κάποιος τρέχει πάνω από το προβλεπόμενο όριο δεν γνωρίζω που θα σταματήσει. Οταν κάποιος δεν σταματάει στο ανεστραμμένο τρίγωνο (έχει και τέτοια δεν υπάρχουν μόνο τα STOP) πως θα το ξέρω εγώ για να σταματήσω. Οταν κάποιος παρκάρει πάνω στην στροφή πως θα δω εγώ τι έρχεται. Θα μπορούσα να γράφω ώρες και να παραθέτω χιλιάδες παραδείγματα γιατί πρέπει να είμαστε προβλέψιμοι, αλλά ελπίζω να καταλάβατε το πνεύμα μου.

Γεγονός πάντως παραμένει ένα. Ο μόνος κοινός κώδικας επικοινωνίας που έχουμε οι χρήστες των οδών είναι ο ΚΟΚ. Εάν δεν τον ακολουθήσουμε όλοι κατά γράμμα δεν θα μπορέσουμε ποτέ να συνεννοηθούμε στο δρόμο. Ποτέ δεν θα εξασφαλίσουμε ότι ο απέναντι οδηγός θα ξέρει τι θα κάνουμε πριν το κάνουμε και θα αντιδράσει σωστά.

Η μείωση σε θανάτους και αναπηρίες στην χώρα μας περνάει πρωτίστως από τον σεβασμό και την εφαρμογή του ΚΟΚ.

Πολλοί θα πουν ότι φταίνε και οι δρόμοι οι σημάνσεις και πολλά άλλα. Εγώ θα πω ότι το αγύριστο κεφάλι μας φταίει που ενώ ξέρουμε τις συνθήκες οδήγησης στην χώρα μας εμείς επιμένουμε να οδηγούμε σαν να ήμασταν στο οδικό δίκτυο της Γερμανίας και ρίχνουμε το φταίξιμο σε όλα τα άλλα εκτός από τον απέραντο εγωισμό μας. Αυτόν τον εγωισμό που δεν μας αφήνει να συμπεριφερόμαστε στον δρόμο όλοι ακολουθώντας ένα ενιαίο κανόνα συμπεριφοράς. Τον ΚΟΚ.

Φιλικά Κώστας


Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Ο ΚΟΚ. Ενα παρεξηγημένο πράγμα...

Δημοσίευση από enias »

Και να υπογραμμίσουμε οτι το πιό σημαντικό στον ΚΟΚ δεν είναι οτι είναι σωστός (γιατι σε πολλες περιπτώσεις μπορεί να μην είναι), αλλα οτι είναι ΚΟΙΝΟΣ και γι αυτό η τήρηση του απο ΟΛΟΥΣ είναι απαραίτητη είτε συμφωνούν είτε όχι. Όποιος διαφωνεί, μπορεί να το δηλώσει σε μια δημόσια συζήτηση, αλλα δεν μπορεί να τον τηρεί εν μέρει και κατα το δοκούν, γιατι καθιστά τον εαυτό του επικίνδυνο στους άλλους που δεν γνωρίζουν και δεν μπορούν να γνωρίζουν τις προσωπικές του θέσεις πάνω σε αυτόν.
Αινείας
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6649
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Ο ΚΟΚ. Ενα παρεξηγημένο πράγμα...

Δημοσίευση από MacPap »

Αυτό ακριβώς φίλε enias είναι το μήνυμα. Δε θα μπορούσα να το πω καλύτερα.

Φιλικά Κώστας
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
manos
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 19 Σεπ 2010, 20:12

Re: Ο ΚΟΚ. Ενα παρεξηγημένο πράγμα...

Δημοσίευση από manos »

drivingschool.gr/kok01.htm
Δε μετανιώνω στη ζωή
όσα κι αν κάνω λάθη
γιατί απ' αυτά διδάχτηκα
όλα όσα 'χω μάθει.....(Το παρελθόν είναι δάσκαλος του παρόντος και οδηγός του μέλλοντος)
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Ο ΚΟΚ. Ενα παρεξηγημένο πράγμα...

Δημοσίευση από erling »

manos, είναι ο παλιός ΚΟΚ ο οποίος τροποποιήθηκε με τον Ν3542/2007 ΦΕΚ 50/Α'/2.3.2007.
Έχει κάποιες διαφοροποιήσεις όπως την ΛΕΑ, διαφορετικά πρόστιμα, κίνηση δεξιά στην θέα οχήματος ανάγκης κλπ
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Απάντηση

Επιστροφή στο “Συζητήσεις περί Νομικών & Διαδικαστικών Θεμάτων...”