Διοδια: Διαφωνία υπουργείου Μεταφορών-ΕΛ.ΑΣ.

Χώρος συζητήσεων που αφορούν Νομικά & Διαδικαστικά θέματα...
sefis
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 07:57

Re: Διοδια: Διαφωνία υπουργείου Μεταφορών-ΕΛ.ΑΣ.

Δημοσίευση από sefis »

Στο φως οι επιστολές για την Αστυνομία στα διόδια!

Σάλο έχει προκαλέσει το αποκαλυπτικό δημοσίευμα που ανάρτησε στις 23.40 χτες το βράδυ το protothema gr. για τις οδηγίες που δόθηκαν στην Ελληνική Αστυνομία από το υπουργείο Μεταφορών προκειμένου οι αστυνομικοί να παρεμβαίνουν σε ρόλο εισπράκτορα για τους “τζαμπατζήδες” των διοδίων!

Το ρεπορτάζ έχει αναπαραχθεί από το σύνολο των μέσων ενημέρωσης και προκάλεσε την παρέμβαση του υπουργού Υποδομών κ. Δημήτρη Ρέππα, αφού το ζήτημα των διοδίων έχει προκαλέσει μεγάλο πονοκέφαλο στην κυβέρνηση, η οποία προσπαθεί να ισορροπήσει μεταξύ της τήρησης των όρων των συμβάσεων παραχώρησης αλλά και της κοινωνικής κατακραυγής που προκαλεί η αύξηση των σταθμών και του κομίστρου προκειμένου να χρηματοδοτηθούν οι νέοι αυτοκινητόδρομοι.

Μέχρι στιγμής, εναντίον του Δημοσίου υπάρχουν ουκ ολίγα αιτήματα από τους εργολάβους για αποζημιώσεις επειδή δεν λειτουργούν σταθμοί διοδίων και είναι μαθηματικώς βέβαιο ότι αν δεν πληρωθούν, τα αιτήματα θα οδηγηθούν στην διαιτησία.

Με ανακοίνωση που εξέδωσε το μεσημέρι υπουργείο Υποδομών επιβεβαιώνει πλήρως το δημοσίευμα και παραδέχεται ότι η συνεργασία με την αστυνομία γίνεται για λόγους προστασίας των συμβάσεων παραχώρησης και κατ΄ επέκταση του δημόσιου συμφέροντος.
«Η αλήθεια είναι ότι η αρμόδια Υπηρεσία του Υπουργείου Υποδομών, Μεταφορών και Δικτύων οφείλει, όπως σε κάθε περίπτωση, να μεριμνά για την τήρηση των υποχρεώσεων του Δημοσίου που απορρέουν από τις συμβάσεις οι οποίες έχουν κυρωθεί με νόμο στη Βουλή το 2007.

Σε αυτό το νομικό πλαίσιο και μόνον οφείλει να ενεργεί κάθε πλευρά, είτε είναι κρατική υπηρεσία, είτε είναι ιδιωτική εταιρεία, αλλά και κάθε πολίτης», αναφέρεται στην ανακοίνωση.

Λέξη για τα προσωπικά δεδομένα!

Φυσικά το υπουργείο αποφεύγει να σχολιάσει το «μνημόνιο» με την ΕΛΑΣ το οποίο αποκαλύπτει το protothema gr. και στο οποίο αναφέρεται ξεκάθαρα ότι θα καταγράφονται τα στοιχεία των «τζαμπατζήδων» προκειμένου αυτά να παραδίδονται στον παραχωρησιούχο για να προβεί στις νόμιμες ενέργειες.

Το υπουργείο αναφέρει, στην ανακοίνωσή του, ότι ουδέποτε ο υπουργός έστειλε επιστολή στον Αρχηγό της Ελληνικής Αστυνομίας για το θέμα των διοδίων. Όμως η επιστολή, την οποία παραθέτουμε, εστάλη στις 9 Απριλίου από την αρμόδια «Υπηρεσία Δημοσίων Έργων, Λειτουργίας και Συντήρησης Έργων Παραχώρησης» του υπουργείου Υποδομών.

Στο έγγραφο αυτό, επισημαίνεται η ανάγκη να προστατευτεί η περιουσία του ελληνικού δημοσίου και να σταματήσει η ταλαιπωρία οδηγών και υπαλλήλων των διοδίων, οι οποίοι καταφεύγουν στα αστυνομικά τμήματα για να επιλύσουν τις διαφωνίες τους. Για το λόγο αυτό ζητείτε η συνδρομή της ΕΛΑΣ!

Τι λένε οι επιστολές

Επιβεβαίωση του νέου ρόλου της Αστυνομίας, αποτελεί η επιστολή-οδηγία προς τα αστυνομικά τμήματα της χώρας που έστειλε στις 10 Ιουνίου το Αρχηγείο της ΕΛΑΣ, με την οποία ζητά από τα αστυνομικά όργανα «να ανταποκρίνονται άμεσα στις περιπτώσεις που οι οδηγοί αρνούνται να πληρώσουν, να γίνεται καταγραφή των στοιχείων του χρήστη και εν συνεχεία επίσημη γνωστοποίησή τους στην αντίστοιχη Παραχωρησιούχο Εταιρεία»!

Η αποκάλυψη του σχεδίου του υπουργείου Υποδομών έχει προκαλέσει σάλο στις τοπικές κοινωνίες που μέχρι σήμερα αρνούνταν να πληρώσουν διόδια, θεωρώντας ότι οι ιδιώτες προχώρησαν σε μεγάλες αυξήσεις χωρίς το οδικό δίκτυο να πληροί στοιχειώδεις κανόνες ασφαλείας.

Ειδικά στην περίπτωση του αυτοκινητοδρόμου της Ιόνιας Οδού, στην οποία έχουν εκχωρηθεί και τα διόδια από Μεταμόρφωση Αττικής μέχρι Σκάρφεια Φθιώτιδας, υπάρχουν μεγάλες αντιδράσεις από κατοίκους της Βορειοανατολικής Αττικής, οι οποίοι κατηγορούν τους παραχωρησιούχους για δυσβάσταχτα διόδια έξω από τα σπίτια τους.

Χθες το βράδυ αυτοκινητοπομπή από 100 ΙΧ πέρασε από τα διόδια των Αφιδνών, εκδηλώνοντας την αντίδρασή της στην απόφαση του υπουργείου και της κοινοπραξίας για φακέλωμα όσων δεν πληρώνουν. Όπως υποστηρίζουν, η καταγραφή προσωπικών στοιχείων συνιστά παραβίαση προσωπικών δεδομένων για αυτό και τις επόμενες μέρες θα προβούν σε όλες τις νόμιμες ενέργειες.

Το υπουργείο Υποδομών είχε δεσμευτεί προ μηνών ότι θα προχωρήσει σε αναδιαπραγμάτευση των τιμών των διοδίων. Όμως η εξαγγελία αυτή ουδέποτε υλοποιήθηκε καθώς με τις παρούσες συνθήκες μια αναδιαπραγμάτευση διοδίων, τους μόνους που θα εξυπηρετούσε θα ήταν τους τραπεζίτες.

Τέλος το υπουργείο Υποδομών διευκρινίζει ότι δεν υπάρχει «καμιά αντιπαράθεση μεταξύ των υπηρεσιών του Υπουργείου και της Ελληνικής Αστυνομίας» και αναφέρει ότι η χθεσινή σύσκεψη αφορούσε τις εργασίες της Επιτροπής Μεγάλων Έργων και Υποδομών, όπου εξετάστηκαν θέματα σχετικά με τα Κέντρα Διαχείρισης Αυτοκινητοδρόμων, τα ηλεκτρονικά διόδια και προβλήματα κατά τη λειτουργία των αυτοκινητοδρόμων, που απαιτούν ρυθμίσεις στον Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας (ΚΟΚ)



URLτο link με τα εγγραφα


Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Διοδια: Διαφωνία υπουργείου Μεταφορών-ΕΛ.ΑΣ.

Δημοσίευση από MacPap »

Φιλε enias
enias έγραψε:Να της πω δεν μου αρέσει, δεν σε πληρώνω; Δεν παεί έτσι.
Οχι φίλε μου... έτσι ακριβώς πάει αν για κάποιο λόγο δεν θες να την πληρώσεις αυτή το μόνο που μπορεί να κάνει είναι σου κάνει μήνυση... Και ΑΝ δικαιωθεί στο δικαστήριο θα σου επιβληθεί ότι προβλέπεται...
enias έγραψε:Είναι σαν να πω έγω στην κομμώτρια μου οτι αν δεν μου βγάλει το μαλλι τετραγωνισμένο απο πανω όπως το θέλω, δεν θα την πληρώσω. Μπορώ να το κάνω, αλλα και η κομμώτρια όμως έχει το δικαίωμα να αρνηθεί να συνάψει τη σύμβαση
Ναι μπορεί να αρνηθεί αλλά για σκέψου το αλλιώς διότι περί αυτού πρόκειται εδώ. Συμφωνείς να σε κουρέψει και αυτή σε αφήνει καραφλό θα την πληρώσεις?
enias έγραψε:Το να δημιουργήσεις φασαρίες όμως στο χώρο των διοδίων
Δε μίλησε κανείς γιαυτό. Διότι αν συμβεί κάτι τέτοιο και βέβαια έχει άδικο αυτός που θα το κάνει και φυσικά επιβάλλεται να επέμβει η αστυνομία.
enias έγραψε:Το ίδιο λοιπόν ισχύει και με το δρόμο. Κάνεις δεν σε υποχρεώνει να τον χρησιμοποιήσεις.
Συμφωνώ μαζί σου αλλά το θέμα μας δεν είναι αυτό. Το θέμα μας είναι "ΑΝ δεν πληρώσω τι μπορεί να μου κάνει η ανάδοχος εταιρεία και αν η τροχαία έχει δικαίωμα ή υποχρέωση να με σταματήσει." Δηλαδή για να επιστρέψω στο παράδειγμα της κομμώτριας. Έστω λοιπόν ότι δεν την πληρώνεις και αυτή φωνάζει την αστυνομία τι πιστεύεις πως θα της πούνε πέραν του "Κυρία μου αν νομίζεται πως σας αδίκησε κάντε του μήνυση εμείς δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτε...". Και λογικά δεν μπορούν αφού δεν έχει εκδοθεί κανένα έντλαμα και δεν έχει διαπραχθεί καμία πράξη η οποία να επιφέρει αυτόφορη διαδικασία.

Αλλά αρκετά μιλήσαμε για τρίχες :D . Ίσως ένας δικηγόρος μας λύσει τις απορίες μια μέρα...

Φιλικά Κώστας
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
sefis
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 07:57

Re: Διοδια: Διαφωνία υπουργείου Μεταφορών-ΕΛ.ΑΣ.

Δημοσίευση από sefis »

MacPap έγραψε: Έστω λοιπόν ότι δεν την πληρώνεις και αυτή φωνάζει την αστυνομία τι πιστεύεις πως θα της πούνε πέραν του "Κυρία μου αν νομίζεται πως σας αδίκησε κάντε του μήνυση εμείς δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτε...". Και λογικά δεν μπορούν αφού δεν έχει εκδοθεί κανένα έντλαμα και δεν έχει διαπραχθεί καμία πράξη η οποία να επιφέρει αυτόφορη διαδικασία.
ακομη και οταν χρησιμοποιεις τις υπηρεσιες ή τα προϊοντα καποιου υπαρχει και η περιπτωση να μην πληρωσεις και εαν θελει μπορει και εχει καθε δικαιωμα να σου κανει μηνυση και στο δικαστηριο να πει η καθε πλευρα αυτα που εχει να πει και στο τελος θα βγει η αποφαση που μπορει να σε αθωωσει αλλα μπορει να σε αναγκασει να πληρωσεις (με ολα τα παρελκομενα σηλ δικαστικα εξοδα κτλ)
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Διοδια: Διαφωνία υπουργείου Μεταφορών-ΕΛ.ΑΣ.

Δημοσίευση από enias »

Εννοείται οτι το δικαίωμα προσφυγής στη δικαιοσύνη πάντα το έχεις, αλλα κατα ποσο αξίζει να το κυνηγήσεις; Η δικαιοσύνη μετά θα κρίνει με βάση τι συμφώνησες. Αν βγούν λίγο στραβά τα μαλλια απ οσο της είπα της κομμώτριας δεν πιστεύω οτι θα με δικαίωνε κανενα δικαστήριο, ακόμα και αν εγω ήθελα να κανω προσφυγή. Για να γυρίσουμε στο δρόμο τώρα, δεν νομίζω οτι η σύμβαση γράφει κάτι οσον αφορά την ποιότητα του οδοστρώματος οπότε και πάλι θα πρέπει να κάνεις προσφυγή και περιπλεκεται πολυ το πράγμα γιατι απο τη μια η ιδιοκτησία ειναι του κρατους, απο την αλλη εχεις την διαχειρίστρια εταιρία. Πολύ μπερδεμένο.

Το μόνο σίγουρο ειναι οτι δεν έχουμε να κάνουμε με ποινικό κώδικα, εφοσον δεν έχουμε καυγα στα διόδια και μαλλον η αστυνομία κλωτσάει ακριβώς γιατι το γνωρίζει οτι δεν εχει καμία δουλειά να κάνει τον μπαμπούλα όπως έκανε τα παλιά χρόνια.
Αινείας
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Διοδια: Διαφωνία υπουργείου Μεταφορών-ΕΛ.ΑΣ.

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Ὄταν δὲν δύναται νὰ σοῦ παρέχει κάποια ὑπηρεσἰα μπορεῖ νὰ σὲ χρεώσει;

Ὄταν ὁ αὐτοκινητόδρομος εἶναι ὑπὸ κατασκευὴ μπορεῖ νὰ σὲ χρεώνει διόδια;
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Διοδια: Διαφωνία υπουργείου Μεταφορών-ΕΛ.ΑΣ.

Δημοσίευση από enias »

Haridimos έγραψε:Ὄταν δὲν δύναται νὰ σοῦ παρέχει κάποια ὑπηρεσἰα μπορεῖ νὰ σὲ χρεώσει;

Ὄταν ὁ αὐτοκινητόδρομος εἶναι ὑπὸ κατασκευὴ μπορεῖ νὰ σὲ χρεώνει διόδια;
Χα! Καλό! Όμως λες να μην το έχουν καμουφλάρει νομικά;
Εμείς πληρώνουμε για το δρόμο που υπάρχει. Το ΠΟΣΟ όμως πληρώνουμε δεν καθορίζεται απο το τί παίρνουμε. Κράτος είναι, μονοπώλειο έχει, οσο θέλει χρεώνει. Επισήμως μας λενε οτι πληρώνουμε για τον καινούργιο δρόμο (δικαιολογία) σε αλλη περιφέρεια της Ελλαδας, αλλα στα χαρτιά πληρώνουμε (υπέρογκα) γι αυτον που χρησιμοποιούμε! Και μην ξεχνάτε οτι πουθένα δεν λέει νομος οτι πληρώνουμε μονο αυτοκινητόδρομο. Μπορούν να μας χρεώσουν για οτι δρόμο να ναι. Προσωπικά απορώ που δεν μας έχουν βάλει να πληρώνουμε και τη γέφυρα της Χαλκίδας. :lol:

Και ολα αύτα γιατι το κράτος δέν έχει χρήματα για τη συμμετοχή του (ούτε για οτιδήποτε αλλο δηλαδη... :evil: )
Αινείας
sefis
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 07:57

Re: Διοδια: Διαφωνία υπουργείου Μεταφορών-ΕΛ.ΑΣ.

Δημοσίευση από sefis »

enias έγραψε:
Haridimos έγραψε:Ὄταν δὲν δύναται νὰ σοῦ παρέχει κάποια ὑπηρεσἰα μπορεῖ νὰ σὲ χρεώσει;

Ὄταν ὁ αὐτοκινητόδρομος εἶναι ὑπὸ κατασκευὴ μπορεῖ νὰ σὲ χρεώνει διόδια;
Χα! Καλό! Όμως λες να μην το έχουν καμουφλάρει νομικά;
Εμείς πληρώνουμε για το δρόμο που υπάρχει.
Τοτε ομως γιατι το πληρωνουμε σε ιδιωτη αφου τον δρομο δεν τον εφτιαξε ιδιωτης αλλα εγινε με τα λεφτα του Ελληνα φορολογουμενου????? :evil:
Άβαταρ μέλους
Johnny
Δημοσιεύσεις: 3383
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 20:23
Τοποθεσία: Μεταμόρφωση - Αττικής (Κουκου city)

Re: Διοδια: Διαφωνία υπουργείου Μεταφορών-ΕΛ.ΑΣ.

Δημοσίευση από Johnny »

Haridimos έγραψε:
Johnny έγραψε:Εγώ πάλι θα ρωτήσω τους χρήστες των οδών πού εχουν διόδια. Τους υποχρεώνει κανείς να χρησιμοποιούν τους συγκεκριμένους δρόμους, εκτός εξαιρέσεων και να μην χρησιμοποιούν τις παρακάμψεις που υπάρχουν σε ολη την Ελλάδα;
Γιὰ πὲς μου ἐναλλακτικὴ διαδομὴ γιὰ Κόρινθο-Πάτρα. Δὲν εἴμαστε στὴν Ἰταλία οὖτε στὴν Γερμανία.


Πληρώνοντας στὴν Κορίνθου-Πατρῶν τὶ λαμβάνεις;
Τίποτα παραπάνω απο αυτο πού λάμβανες τα τελευταία χρόνια με δημόσια διαχείρηση. Απλά ειναι η χειρότερη διαδρομή πρώην Εθνικού δυκτίου τώρα ιδιωτικής διαχείρησης .

Ενναλακτική διαδρομή η πρώην Κορίνθου - Πατρών περνώντας απο το Λέχαιο μέχρι Πάτρα 300 παραθαλάσσια χωριά και κάνοντας 5 ωρες.

Ουτε εμένα μου αρέσει να ταξιδεύω 110χλμ στην κόψη του ξυραφιού με μία λωρίδα ανα κατευθυνση, αλλα προς το παρόν αυτο υπάρχει.
Η ανθρωπότητα δεν έχει προχωρήσει ούτε ένα βήμα μπροστά, από την στιγμή που υπάρχει έστω και ένα παιδί που υποφέρει.
Άλμπερτ Αϊνστάιν
Εικόνα
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Διοδια: Διαφωνία υπουργείου Μεταφορών-ΕΛ.ΑΣ.

Δημοσίευση από enias »

sefis έγραψε:Τοτε ομως γιατι το πληρωνουμε σε ιδιωτη αφου τον δρομο δεν τον εφτιαξε ιδιωτης αλλα εγινε με τα λεφτα του Ελληνα φορολογουμενου????? :evil:
Συμμερίζομαι την αγανάκτηση σου, αλλα μην το βλέπεις έτσι. Δες το όπως είναι: Πές πως τα πληρώνεις στο κράτος και αυτό με τη σειρά του δίνει τα χρήματα στον ιδιώτη για τη συμμετοχή του στην κατασκευή του νέου δρόμου. Απλα τα δίνεις έσυ στον ιδιώτη και τελειώνει η υπόθεση. Το αν εχει ήδη φτιαχτεί ο δρόμος έδω δεν έχει σχέση και τελικά έχουμε και πάλι να κάνουμε με το κράτος που νομοθετεί όπως το βολεύει και δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα γιατι έχει και το μαχαίρι και το πεπόνι.
Αινείας
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Διοδια: Διαφωνία υπουργείου Μεταφορών-ΕΛ.ΑΣ.

Δημοσίευση από erling »

Φίλοι μου, καλημέρα και καλώς σας βρήκα.
Από την εικόνα που έχω αποκομίσει συζητώντας με διάφορους φίλους που δεν θέλουν να πληρώνουν στα διόδια, κατάλαβα πως οι βασικοί λόγοι είναι ότι δεν θέλουν να πληρώσουν :
1. Για κάτι το οποίο δεν χρησιμοποιούν
2. Γιατί η εταιρεία καρπώνεται έσοδα από κάτι που δεν έχει κατασκευάσει η ίδια αλλά για κάτι που πρόκειται να κατασκευάσει.
Συνοπτικά λοιπόν:
1. Το διόδιο που πληρώνουμε είναι μισό για την απόσταση που έχουμε ήδη διανύσει και το άλλο μισό είναι για την απόσταση που θα διανύσουμε. Σαφώς ορθότερο είναι να πληρώνουμε με την έξοδό μας από την ΠΑΘΕ, αλλά δεν είναι πάντα εφικτό.
2. α. Η κάθε εταιρεία συντηρεί τους δρόμους οι οποίοι είναι σε πολύ καλύτερο επίπεδο από ότι ήταν παλαιότερα.
β. Η κάθε εταιρεία έχει συμφωνήσει με το ελληνικό κράτος, αντί αυτό να την πληρώσει απευθείας με ρευστό, να καρπωθεί αυτή το αντίτιμο των διοδίων ως αντιστάθμισμα.

Στην τελική αυτό που νιώθω πως ενοχλεί τους οδηγούς είναι το γιατί να πληρώνουν την εταιρεία αυτοί (εμείς όλοι οι χρήστες) άμεσα και όχι το ελληνικό κράτος (έμμεσα πάλι εμείς ο Ελληνικός λαός)
Ένας καλός λόγος που μου έρχεται στο μυαλό είναι πως έτσι γλιτώνουμε εμείς (όλος ο Ελληνικός λαός) από τα λαμόγια που εμπλέκονται στην διαδικασία πληρωμής ενός δημοσίου έργου.
Ένας άλλος καλός λόγος, είναι πως ποτέ το Ελληνικό κράτος δεν χρησιμοποίησε τα χρήματά μας (που διαχειρίζονταν δηλαδή) με σωστό τρόπο (πάμπολλα παραδείγματα)
Και ένας άλλο λόγος είναι πως προτιμώ να πληρώσω κάποιον που θα κάνει κάτι σωστά παρά το μπ@#$%λο ελλαδιστάν.

Την καλημέρα μου και πάλι :)
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Απάντηση

Επιστροφή στο “Συζητήσεις περί Νομικών & Διαδικαστικών Θεμάτων...”