Δικηγόρος "ανοίγει τον λάκο" του πελάτη του

Χώρος συζητήσεων που αφορούν Νομικά & Διαδικαστικά θέματα...
Απάντηση
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Δικηγόρος "ανοίγει τον λάκο" του πελάτη του

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Ὑπάρχει μιὰ παλιὰ ἱστορία τὴν ὀποία ὅποτε θυμάμαι λυσσάω ἀπ'τὸ κακό μου. Μόνο ἀφροὺς δὲν βγάζω ἀπὸ τὸ στόμα.

Σχετίζεται μὲ χωράφι στὸ χωριό. Εἴχα πάει μαζί μὲ τὸν πατέρα μου στὸ γραφεῖο μιὰ ξ*κ*λιάρας (μὲ τὸ συμπάθειο) δικηγόρου ἡ ὁποία ἦρθε σὲ συμφωνία μὲ τὴν ἀντίπαλη πλευρὰ εἰς βάρος τοῦ πατέρα μου. Ἐκεῖνος περιορίστηκε σὲ λόγια καὶ ἀπειλὲς (ἀπειλὲς γιὰ νόμιμα μέσα, ὄχι βεντέτα) τὰ ὁποία οὐδέποτε ὐλοποίησε. Δυστυχῶς δὲν ἤμουν ἐγῶ τότε ὀ ἀφέντης, θὰ τὴν εἴχα "γονατίσει".

Πρὶν λίγο συζητοῦσα μὲ ἕναν συνάδελφο. Πέρυσι ἀνέθεσε σὲ ἔναν δικηγόρο νὰ καταθέσει μιὰν ἀγωγὴ κατὰ ἄλλου συμπολίτη. Ἡ δικάσιμος ὐποτίθεται ὄτι ὀρίστηκε, ὑποτίθεται ὄτι ἀνεβλήθη, ὐποτίθεται ὄτι ἀνεβλήθη ἐκ νέου κ.ο.κ.. Ἔχει ἐξακριβωθεῖ ὄτι ἔχει κάνει συμφωνία μὲ τὸν ἀντίπαλο ἐν ἀγνοία καὶ εἰς βάρος τοῦ πελάτη. Τοῦ συνέστησα νὰ τὸν κυνηγήσει (διὰ τῆς νομίμου ὁδοῦ, χωρὶς μαφίες) μέχρι τελικῆς πτώσεως.

Σᾶς ἔχει τύχει κάτι τέτοιο; Ἀν ναί, γράψτε σχετικά. Ἔχω θέσει τὸ ἐρώτημα καὶ στὸ ἀστυνομικὸ φόρουμ.


οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Δικηγόρος "ανοίγει τον λάκο" του πελάτη του

Δημοσίευση από MacPap »

Οχι αλλά δεν με εκπλήσσει!!!
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: Δικηγόρος "ανοίγει τον λάκο" του πελάτη του

Δημοσίευση από pipinos1976 »

Έχει τύχει σε πολύ κοντινό μου πρόσωπο. Δούλευε σε εταιρεία η οποία κήρυξε δόλια χρεωκοπία. Έκαναν αγωγές ζητώντας τα χρήματα από την εταιρεία (ήταν μεγάλη και σοβαρή εταιρεία, τότε) μιας και αυτά υπήρχαν, αλλά οι 2 δικηγόροι που είχαν αναλάβει την υπόθεση τα "βρήκαν" με τους συνδικαλιστές και τον ιδιοκτήτη και έτσι έφαγαν τα μεροκάματα του κόσμου (νομίζω 12 μήνες απλήρωτοι είχαν ή κάτι τέτοιο) και στο δικαστήριο την πούλησαν κυριολεκτικά την υπόθεση. Το να γράψω ότι υποθέτω ότι και οι δικαστικοί ήταν στο κόλπο είναι περιττό...

Ευχαριστώ.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Συζητήσεις περί Νομικών & Διαδικαστικών Θεμάτων...”