Οδήγηση εταιρικού οχήματος

Χώρος συζητήσεων που αφορούν Νομικά & Διαδικαστικά θέματα...
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Οδήγηση εταιρικού οχήματος

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Ἀς ξεκινήσουμε ἀπὸ τὰ δεδομένα.
  • Εἶμαι ὑπάλληλος ἰδιωτικῆς ἐτιαρείας ἀλλὰ δὲν ἀπασχολοῦμε ὠς ὀδηγός.
  • Ἔχω ἄδεια ὀδήγησης Β' κατηγορίας.
  • Ἡ ἐταιρεία μου διαθέτει ὀχήματα τῶν ὁποίων ἠ ὀδήγηση προϋποθέτει ἄδεια ὀδήγησης Β' κατηγορίας.
Μὶα-δύο φορὲς τὸ χρόνο πρέπει νὰ στείλω κάποια μηχανήματα τῆς ἐταιρείας στὴν ἀντιπροσωπεία γιὰ ἐπισκευή. Ἐπιτρέπεται νὰ ὀδηγήσω τὸ ὄχημα ἤ πρέπει νὰ εἶμαι δηλωμένος ὠς ὀδηγός; Πρέπει νὰ τηρεῖται κάποιο βιβλίο σχετικὰ μὲ τὴν χρήση τοῦ ὀχήματος;

ΥΓ: τὰ μηχανήματα μεταφέρονται μὲ τὰ προβλεπόμενα παραστατικά.


οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6649
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Οδήγηση εταιρικού οχήματος

Δημοσίευση από MacPap »

Αν τα οχήματα είναι ιχ που μάλλον είναι μπορείς να τα οδηγήσεις.
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Οδήγηση εταιρικού οχήματος

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Προφανῶς ἐννοεῖς ἐπιβατικό.

Τὂ ἔνα εἶναι ἐπιβατικὸ ἐνῶ τὸ ἄλλο φορτηγό τύπου βάν.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6649
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Οδήγηση εταιρικού οχήματος

Δημοσίευση από MacPap »

Δεν εννοώ επιβατηγά εννοώ Ιδιωτικής χρήσεως σε αντίθεση με τα δημοσίας. Βαν ξεβαν δεν έχει σημασία. Αν είχε δεν θα μπορούσαμε να νοικιάσουμε τέτοια με το κοινό δίπλωμα στο εξωτερικό.

Φιλικά Κώστας
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Οδήγηση εταιρικού οχήματος

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Τώρα κατάλαβα. Ναὶ εἶναι ἰδιωτικῆς χρήσεως. Δὲν κάνουμε μεταφορὲς ἄλλων, χρησιμοποιοῦνται γιὰ δικές μὰς δουλειές.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
Tassos
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:26

Re: Οδήγηση εταιρικού οχήματος

Δημοσίευση από Tassos »

Σύμφωνα με ότι ξέρω:

Αν τα οχήματα είναι επαγγελματικά - έχουν μόνο δυο καθίσματα και χώρο φόρτωσης στο πίσω μέρος όπως οι εκδώσεις VAN των OPEL, FIAT, ή το C2 ENTERPRISE, μπορούν να οδηγηθούν με ερασιτεχνικό Β κατηγορίας εφ όσον οδηγούνται από τον ιδιοκτήτη της εταιρείας. Επιβάλλεται όμως Β κατηγορίας επαγγελματικό αν οδηγούνται από έναν άλλο εργαζόμενο.

Δεν έχω το σχετικό κείμενο και δε ξέρω αν μπορώ να το βρω.

Ελπίζω να βοήθησα.
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6649
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Οδήγηση εταιρικού οχήματος

Δημοσίευση από MacPap »

Tassos έγραψε:..., μπορούν να οδηγηθούν με ερασιτεχνικό Β κατηγορίας εφ όσον οδηγούνται από τον ιδιοκτήτη της εταιρείας...
Δεν νομίζω να υπάρχει τέτοια διάκριση αλλά μάλλον είναι μύθος. Επαγγελματικά είναι και τα βανάκια που νοικιάζεις αλλά δεν χρειάζεσαι επαγγελματικό δίπλωμα. Επίσης μπορείς να νοικιάσεις και φορτηγάκια για να κάνεις την δουλειά σου που είναι επίσης επαγγελματικά αλλά όχι δημοσίας χρήσεως.

Η διαφορά έχω την εντύπωση (αλλά δεν το ξέρω με βεβαιότητα) συμπεραίνοντας από τα τεκταινόμενα είναι όχι αν είναι επαγγελματικό ή όχι το όχημα αλλά αν είναι ΙΧ ή ΔΧ. Προσωπικά η μόνη εμπειρία που έχω είναι πως πολλά χρόνια πριν αν και τότε υπήρχε αυτή η εντύπωση με έλεγξαν στην διαδρομή Χαλκίδα Αθήνα με ένα βαν VW αυτά τα παλιά που ήταν εταιρικό και δεν είχα κανένα πρόβλημα. Αλλά ίσως κάποιος φίλος που ξέρει περισσότερα μπορεί να μας υποδείξει τον νόμο που διέπει όλα αυτά.

Σίγουρο πάντως είναι ένα. Στο δίπλωμα γράφει.

Κατηγορίες οχημάτων για τις οποίες ισχύει η άδεια.

Β. Επιβατικά οχήματα μέχρι οκτώ (8) θέσεων εκτός από την θέση του οδηγού και φορτηγά αυτοκίνητα μεγίστου επιτρεπόμενου βάρους μέχρι 3.500 χιλιόγραμμα (κιλά) με δυνατότητα έλξης ελαφρού ρυμουλκούμενου.

Φιλικά Κώστας
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Οδήγηση εταιρικού οχήματος

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Tassos έγραψε:Σύμφωνα με ότι ξέρω:

Αν τα οχήματα είναι επαγγελματικά - έχουν μόνο δυο καθίσματα και χώρο φόρτωσης στο πίσω μέρος όπως οι εκδώσεις VAN των OPEL, FIAT, ή το C2 ENTERPRISE, μπορούν να οδηγηθούν με ερασιτεχνικό Β κατηγορίας εφ όσον οδηγούνται από τον ιδιοκτήτη της εταιρείας. Επιβάλλεται όμως Β κατηγορίας επαγγελματικό αν οδηγούνται από έναν άλλο εργαζόμενο.
viewtopic.php?t=435
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
Άβαταρ μέλους
Johnny
Δημοσιεύσεις: 3409
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 20:23
Τοποθεσία: Μεταμόρφωση - Αττικής (Κουκου city)

Re: Οδήγηση εταιρικού οχήματος

Δημοσίευση από Johnny »

Haridimos έγραψε:Ἀς ξεκινήσουμε ἀπὸ τὰ δεδομένα.
  • Εἶμαι ὑπάλληλος ἰδιωτικῆς ἐτιαρείας ἀλλὰ δὲν ἀπασχολοῦμε ὠς ὀδηγός.
  • Ἔχω ἄδεια ὀδήγησης Β' κατηγορίας.
  • Ἡ ἐταιρεία μου διαθέτει ὀχήματα τῶν ὁποίων ἠ ὀδήγηση προϋποθέτει ἄδεια ὀδήγησης Β' κατηγορίας.
Μὶα-δύο φορὲς τὸ χρόνο πρέπει νὰ στείλω κάποια μηχανήματα τῆς ἐταιρείας στὴν ἀντιπροσωπεία γιὰ ἐπισκευή. Ἐπιτρέπεται νὰ ὀδηγήσω τὸ ὄχημα ἤ πρέπει νὰ εἶμαι δηλωμένος ὠς ὀδηγός; Πρέπει νὰ τηρεῖται κάποιο βιβλίο σχετικὰ μὲ τὴν χρήση τοῦ ὀχήματος;

ΥΓ: τὰ μηχανήματα μεταφέρονται μὲ τὰ προβλεπόμενα παραστατικά.

Απο την στιγμή που εργάζεσαι σε ιδιωτική εταιρεία και δεν αναφέρεσαι σαν οδηγός, ειναι στην διακριτική σου ευχέρεια να οδηγήσεις επαγγελματικό οχημα με τα υπερ και τα κατά.

Πρώτον και καλύτερο εαν συμφωνείς να αναλάβεις αυτη την ευθύνη μεταφοράς.

Δεύτερον εαν συμφωνεί η εταιρεία να αναλάβει την ευθύνει να στείλει εσένα.

Τα δύο προηγούμενα εχουν να κάνουν με την δηλωθείσα συλλογική σύμβαση στο ΙΚΑ εσού, με ενδεχόμενο εαν συμβεί καθ' οδόν ατύχημα και εαν υπάρξει τραυματισμός θα πρέπει να δωθούν εξηγήσεις οι οποίες κοστίζουν με πρόστιμα στον εργοδότη.

Πάντα υπάρχει και το πρόβλημα του εξαναγκασμού στον εργαζόμενο, οπότε εκει επιλέγεις.

Απο την στιγμή που το οχημα ειναι επαγγελματικό και πρέπει να το οδηγήσεις εχοντας δίπλωμα ανάλογο, δεν ειναι πράβαση του Κ.Ο.Κ. να το οδηγήσεις εστω και εαν δεν εισαι οδηγός δηλωμένος.
Εισαι ομως υποχρεωμένος να συμπληρώσεις το βιβλίο ημερήσιων δρομολογίων, στο οποίο αναγράφεις τα πλήρη στοιχεία σου, το οποίο ελέγχεται απο την τροχαία με προσωπικό πρόστιμο εαν δεν το εχεις συμπληρώσει η στην εταιρεία εαν δεν στο παρέχει.
Το βιβλίο ομως αυτό στην ουσία ειναι παρουσιολόγιο που αφορά το ΙΚΑ και εσένα.
Ειδικα εαν εισαι οδηγός ειναι αυτό που κάθε ημέρα δηλώνει οτι οδηγείς και εισαι καλυμένος για την παρουσία σου, τον χρόνο που οδηγείς και πάντα μαζι με τον ταχογράφο εαν διαθέτει το οχημα.
Εαν δεν εισαι πάλι οδηγός εγγεγραμμένος ειναι η κάλυψη σου οτι κάποιος σε εστειλε.

Προσοχή να μην ειναι δική σου πρωτοβουλία διότι εαν συμβεί οτιδήποτε εισαι ακάλυπτος.

Το τελευταίο αφορά την νόμιμη μεταφορά των μηχανημάτων που αναφέρεις, διότι μπορεί να ειναι περιουσιακό στοιχείο της εταιρείας, να μεταφέρονται με νόμιμα παραστατικά, αλλα η μεταφορα τους μπορει να μην ειναι η ενδεδειγμένη.

Η αδεια του οχήματος αναφέρει για ποιον λόγο εχει δηλωθεί.

Παράδειγμα εαν εχεις δηλώσει στην αδεια της εταιρείας οτι παράγεις αρτοσκευάσματα και μεταφέρεις με τα μεταφορικά μέσα της εταιρείας τα προιόντα παραγωγής σου, δεν μπορεις με οχημα της εταιρείας << νόμιμα >> να μεταφέρεις εναν φούρνο για επισκευή.

Ο << νόμιμος >> τρόπος ειναι μεταφορά με μεταφορέα δημοσίας χρήσης.

Αυτο πρέπει να το γνωρίζει το λογιστήριο !!! διοτι σηκώνει απο την μία πρόστιμο σε ενδεχόμενο ελεγχο απο κλιμάκιο την ΥΠΕΔΑ (εαν δεν τις εχουν αλλάξει ονομα)
και απο την αλλη (πιο ακραίο) μια καταγγελία απο εναν οδηγό δημοσίας χρήσης μεσω του σωματείου τους να δημιουργήσει πρόβλημα στην εταιρεία.

Ολα τα παραπάνω τα εχω αντιμετωπίσει αρκετές φορές στην επαγγελματική σταδιοδρομία μου (28 χρόνια)

Ελπίζω να βοήθησα
Με εκτίμηση

Johnny
Η ανθρωπότητα δεν έχει προχωρήσει ούτε ένα βήμα μπροστά, από την στιγμή που υπάρχει έστω και ένα παιδί που υποφέρει.
Άλμπερτ Αϊνστάιν
Εικόνα
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Οδήγηση εταιρικού οχήματος

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Johnny έγραψε:Απο την στιγμή που εργάζεσαι σε ιδιωτική εταιρεία και δεν αναφέρεσαι σαν οδηγός, ειναι στην διακριτική σου ευχέρεια να οδηγήσεις επαγγελματικό οχημα με τα υπερ και τα κατά.

Πρώτον και καλύτερο εαν συμφωνείς να αναλάβεις αυτη την ευθύνη μεταφοράς.

Δεύτερον εαν συμφωνεί η εταιρεία να αναλάβει την ευθύνει να στείλει εσένα.

Τα δύο προηγούμενα εχουν να κάνουν με την δηλωθείσα συλλογική σύμβαση στο ΙΚΑ εσού, με ενδεχόμενο εαν συμβεί καθ' οδόν ατύχημα και εαν υπάρξει τραυματισμός θα πρέπει να δωθούν εξηγήσεις οι οποίες κοστίζουν με πρόστιμα στον εργοδότη.
Johnny έγραψε:Πάντα υπάρχει και το πρόβλημα του εξαναγκασμού στον εργαζόμενο, οπότε εκει επιλέγεις.
Ἐξαναγκασμὸς δὲν ὑπάρχει. Εἶμαι ὑπεύθυνος σὲ ἕνα τομέα τῆς ἐταιρείας, θέλω νὰ γίνει ἡ δουλειά μου ὁπότε παίρνω τὸ ὄχημα καὶ μεταφέρω τὰ μηχανήματα γιὰ ἐπισκευή. Τὸ δρομολόγιο γίνεται κατόπιν προφορικῆς συνεννοήσεως μὲ τὸν προϊστάμενό μου.
Johnny έγραψε:Εισαι ομως υποχρεωμένος να συμπληρώσεις το βιβλίο ημερήσιων δρομολογίων, στο οποίο αναγράφεις τα πλήρη στοιχεία σου, το οποίο ελέγχεται απο την τροχαία με προσωπικό πρόστιμο εαν δεν το εχεις συμπληρώσει η στην εταιρεία εαν δεν στο παρέχει.
Το βιβλίο ομως αυτό στην ουσία ειναι παρουσιολόγιο που αφορά το ΙΚΑ και εσένα.
Τέτοιο πράγμα δὲν ἔχω δεῖ. Νὰ μὴν ὑπάρχει; Νὰ μὴν μὲ ἐνημέρωσαν;
Johnny έγραψε:Ειδικα εαν εισαι οδηγός ειναι αυτό που κάθε ημέρα δηλώνει οτι οδηγείς και εισαι καλυμένος για την παρουσία σου, τον χρόνο που οδηγείς και πάντα μαζι με τον ταχογράφο εαν διαθέτει το οχημα.
Ταχογράφος δὲν ὑπάρχει, εἶναι ὀχήματα γιὰ δίπλωμα Β'κατηγορίας.
Johnny έγραψε:Εαν δεν εισαι πάλι οδηγός εγγεγραμμένος ειναι η κάλυψη σου οτι κάποιος σε εστειλε.
Ὑπογράφει ὁ προϊστάμενος στὸ βιβλίο;
Johnny έγραψε:Προσοχή να μην ειναι δική σου πρωτοβουλία διότι εαν συμβεί οτιδήποτε εισαι ακάλυπτος.
τὶ συνέπειες ἐνδέχεται νὰ ὑποστεῖ ὁ ὑπάλληλος;
Johnny έγραψε:Το τελευταίο αφορά την νόμιμη μεταφορά των μηχανημάτων που αναφέρεις, διότι μπορεί να ειναι περιουσιακό στοιχείο της εταιρείας, να μεταφέρονται με νόμιμα παραστατικά, αλλα η μεταφορα τους μπορει να μην ειναι η ενδεδειγμένη.
Τέτοιο θέμα δὲν τίθεται. Δὲν μεταφέρονται τρόφιμα, χημικά, ἐκρηκτικὲς ὕλες, ῤαδιενεργὲς ὕλες κ.ο.κ..
Johnny έγραψε:Η αδεια του οχήματος αναφέρει για ποιον λόγο εχει δηλωθεί.
Ὑποθέτω γιὰ ἐργαλεία, μηχανήματα, ἀνταλλακτικά.

Johnny έγραψε:Αυτο πρέπει να το γνωρίζει το λογιστήριο !!! διοτι σηκώνει απο την μία πρόστιμο σε ενδεχόμενο ελεγχο απο κλιμάκιο την ΥΠΕΔΑ (εαν δεν τις εχουν αλλάξει ονομα)
και απο την αλλη (πιο ακραίο) μια καταγγελία απο εναν οδηγό δημοσίας χρήσης μεσω του σωματείου τους να δημιουργήσει πρόβλημα στην εταιρεία.
Βλέπω νὰ κάνω μιὰ βόλτα ὠς τὸ λογιστήριο.
Johnny έγραψε:Ελπίζω να βοήθησα
Ἀν ἔγραφες "Ἐλπίζω νὰ σὲ προβλημάτισα" θὰ ἤσουν 100% ἀκριβής.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
Απάντηση

Επιστροφή στο “Συζητήσεις περί Νομικών & Διαδικαστικών Θεμάτων...”