Καταγγελία για ασφαλιστική εταιρεία

Χώρος συζητήσεων που αφορούν Νομικά & Διαδικαστικά θέματα...
Απάντηση
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Καταγγελία για ασφαλιστική εταιρεία

Δημοσίευση από rasPUTIN »

ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΓΙΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ

Στις 20/5 χτύπησε το παρκαρισμένο μου αυτοκίνητο ένα φορτηγό. Επειδή όμως συνεπλάκη και τρίτο όχημα δεν μπορούσε να γίνει φιλικός διακανονισμός.

Εικόνα

Αφού επισκεύασα το αυτοκίνητο έστειλα τα τιμολόγια ύψους 2250 ευρώ, στην ΠΡΩΤΗ ΑΣΦΑΛΙΣΙΚΗ,εταιρεία στην οποία ήταν ασφαλισμένο το φορτηγό, στις 4/6.
Μετά από δέκα μέρες ξεκίνησε η κοροιδία. Στην αρχή μου έλεγαν ότι δεν είχαν πάρει την πραγματοσύνη, μετά μου είπαν πως ελέγχουν τον φάκελο και κάποια στιγμή μου δίνουν ημερομηνία πληρωμής 30/7.
Παίρνω στις 30/7 τηλέφωνο και αρχίζουν και μου τα μασάνε. Μου λένε μόλις έχουμε κάποια ειδοποίηση θα σας πάρουμε τηλέφωνο. Σήμερα τελικά τους πήρα εγώ και μου είπαν πως θα πληρωθώ στις 10/9, 4 μήνες μετά. Άραγε θα γίνει τότε η πληρωμή ή θα με κοροιδεύουν για κανένα τρίμηνο ακόμη?

Τρίτη, 10 Αυγούστου 2010
tro-ma-ktiko.blogspot.com


οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Καταγγελία για ασφαλιστική εταιρεία

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Ἡ ταλαιπωρία κρατά μέχρι νὰ πάρει τηλέφωνο ὁ δικηγόρος καὶ νὰ ψιθυρίσει 2 λογάκια. Τότε νὰ δεῖς πῶς στρώνουν χαρακτήρα.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6648
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Καταγγελία για ασφαλιστική εταιρεία

Δημοσίευση από MacPap »

Παρόμοια εμπειρία.

Με τρακάρει μηχανάκι ο τύπος κάνει δήλωση θετική γράφοντας πως φταίει. Μετά από μέρες η ασφάλεια του (παρεμπιπτόντως είναι ίδια με τη δικιά μου) μου λέει δεν φταίει διότι τον "έκλεισα". Ο τύπος κάνει συμπληρωματική δήλωση γράφοντας πως έτρεχε πήγε να κάνει σφήνα με αποτέλεσμα να μην μπορεί να σταματήσει και έπεσε επάνω μου και φταίει αυτός όχι εγώ. Η ασφάλεια του μου λέει πως τα έχω κάνει πλακάκια με αυτόν για να με πληρώσει. Το λέω στον τύπο ο τύπος λέει πως αν γίνει δικαστήριο θα έρθει να καταθέσει εναντίον της ασφάλειας μας. Το λέω στην ασφάλεια αυτή απαντάει πως δεν δέχεται. Βάζω δικηγόρο 6 μήνες μετά παίρνω τα λεφτά. Ο δικηγόρος (αυτή ήταν η συμφωνία με μένα) πληρώθηκε από την ασφάλεια. Φαντάζομαι πως χρέωσε "κάτι" παραπάνω για πάρτη του.

Συμπέρασμα ο Haridimos έχει δίκιο. Οι ασφάλειες το κάνουν για να εκταμιεύσουν αργότερα τα λεφτά ακόμα και αν στο τέλος χρειαστεί να το κάνουν. Η λύση είναι βρίσκεις ένα δικηγόρο και του λες "κανε ότι θες και πάρε ότι θες, από όποιον θες, αρκεί εγώ να πάρω πίσω τα λεφτά μου. End of story.

Φιλικά Κώστας
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Καταγγελία για ασφαλιστική εταιρεία

Δημοσίευση από rasPUTIN »

MacPap έγραψε:Βάζω δικηγόρο 6 μήνες μετά παίρνω τα λεφτά.
Κι ἀν ὁ παθὼν ζορίζεται οἰκονομικῶς τὶ γίνεται; Κερατάδες!!! :evil: :evil: :evil:
MacPap έγραψε: Ο δικηγόρος (αυτή ήταν η συμφωνία με μένα) πληρώθηκε από την ασφάλεια. Φαντάζομαι πως χρέωσε "κάτι" παραπάνω για πάρτη του.
Ὀρθῶς ἔπραξε καὶ τοὺς χρέωσε.
Ἀς πρόσεχαν.
Ἐρώτησις: οἰ τόκοι τοῦ ἑξαμήνου ἦταν περισσότεροι ἀπὸ τὴν ἀμοιβή τοῦ δικηγόρου; Ἀν ὄχι ἔχασαν.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Καταγγελία για ασφαλιστική εταιρεία

Δημοσίευση από enias »

Πιστεύω οτι οι δύο περιπτώσεις είναι διαφορετικές μεταξύ τους. Στην πρώτη περίπτωση που θυμίζει πολύ μια παρόμοια που είχε συμβεί στους γονείς μου, πιθανον ο παθών να βρέθηκε στην δυσχερή θέση να έχει να κάνει με μια προβληματική ασφαλιστική εταιρία. Τετοια ευτράπελα είχαν οι γονείς μου με την Commercial Value που ήταν του ομίλου ΑΣΠΙΣ και που τελικά για καλή μας τύχη, έκλεισε τον περασμένο Φεβρουάριο και πληρωθήκαμε κατ ευθείαν απο το επικουρικό μετά απο 4 μήνες καθυστέρηση και χαζοδικαιολογίες.

Υπάρχει μια ιστοσελίδα που ανήκει στο εποπτικό όργανο των ασφαλιστικών εταιριών και οπου υπάρχουν διάφορες ανακοινώσεις που αφορούν τα προληπτικά μέτρα που παίρνουν για τις προβληματικές εταιρίες.

ΕΠ.Ε.Ι.Α.- Δελτία Τύπου

Μην ξεχνάμε οτι βρισκόμαστε σε δύσκολη οικονομική περίοδο και πρέπει να είμαστε πιο πονηρεμένοι.

Η περίπτωση του MacPaP είναι πιό κλασσική και αφορά την ατυχή περίπτωση που τα δυο μέρη έχουν την ίδια ασφαλιστική και αυτή προσπάθεί να βγάλει συνυπευθυνότητα για να μην πληρώσει. Τιμωρείστε αυτές τις εταιρίες, με το να μην γίνεστε πελάτες της και με το να διαδίδετε στους γνωστούς σας τι σας συνέβη. Θεωρώ σώστο να μην δημοσιευτεί στο φόρουμ το όνομα της ασφαλιστικής αλλα όποιος θέλει να το μάθει απο τον MacPaP, αρκει να τον ρωτήσει με pm, mail, τηλ ή και κατ ιδίαν, οπως το έμαθα κι έγω πριν το ποστάρει εδω.
Αινείας
Απάντηση

Επιστροφή στο “Συζητήσεις περί Νομικών & Διαδικαστικών Θεμάτων...”