[Διάσπαση] Φτερωτή κλήση

Χώρος συζητήσεων που αφορούν Νομικά & Διαδικαστικά θέματα...
angello
Δημοσιεύσεις: 149
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 23:23

[Διάσπαση] Φτερωτή κλήση

Δημοσίευση από angello »

Λωρίδα Έκτακτης Ανάγκης - Λ.Ε.Α. / "Φτερωτή κλήση"

[...]

Kράτησα αυτή την ανάρτηση τόσο καιρό , για να σας διηγηθώ κάποια στιγμή , μια ιστορία . Τώρα που θα'ναι το τελευταίο Σαββατοκύριακο που οι περισσότεροι θα πάτε κάπου διήμερο για καλοκαιράκι και οι περισσότεροι (τελευταίοι) θα επιστρέψετε στο κλινόν άστυ , είναι και η κατάλληλη στιγμή .

Πριν μερικά χρόνια , όσο υπηρετούσα ακόμη στην Τροχαία της Αττικής Οδού , μας έδωσε απογευματάκι το Κέντρο μας ένα Τροχαίο , ανάμεσα λέει στη Μαγούλα και στα διόδια Ρουπακίου προς Αεροδρόμιο ρεύμα , με όχημα που φλέγεται και άτομο εντός . Κινητοποιούμαστε φυσικά πολλοί σταθμοί , Πυροσβεστική , Ε.Κ.Α.Β. κλπ . Φτάνει πρώτο το δίκυκλό μας και μας αναφέρει πως όντως ένα Ι.Χ.Ε. καίγεται και υπάρχει άτομο εντός...
Τί είχε γίνει ?
Ένα Ι.Χ. κινείται μάλλον αργά , συνεχώς στην αριστερή και τον προσπερνάει μια γυναίκα (?!) από δεξιά , μάλλον απότομα και με τσαμπουκά και ξαναμπαίνει στην αριστερή , το ίδιο απότομα.. Τσατίζεται ο πρώτος οδηγός και ξεκινάνε εν κινήσει , τη λογομαχία , τα κωλοδάχτυλα , τις ύβρεις , τις απειλές , ώσπου τελικά την κλείνει και ακινητοποιούνται εν μέσω Αττικής Οδού ! Αυτή στην αριστερή και αυτός διαγώνια , μεσαία και αριστερή !
Στο συγκεκριμένο σημείο , μέχρι και λίγο πριν τα διόδια , υπάρχουν δύο (2) λωρίδες κυκλοφορίας , η λωρίδα έκτακτης ανάγκης , και δεξιά της ο αγωγός ομβρίων υδάτων , πλάτους δύο (2) μέτρων ..
Σταματά ένας πίσω τους , και τους λέει "μα καλά ρε παιδιά , κάθεστε μαλώνετε μες τη μέση του δρόμου , πάρτε τα αυτοκίνητά σας κλπ" . Και εκείνη τη στιγμή....
έρχεται ένας από πίσω του , συγκρούεται σφοδρότατα πίσω δεξιά (ντεπόζιτο) με το Ι.Χ. του , αυτό προσκρούει στα άλλα δύο , από τα οποία το ένα το εκσφενδονίζει αριστερά και καταλήγει όρθιο (?!) στο τοιχείο και το έταιρο δεξιά , το οποίο καταλήγει στη Λ.Ε.Α. , να "κοιτά" αντίθετα .
Καθώς φτάναν οχήματα στον τόπο του ατυχήματος , δεν είχαν που να πάνε και δημιουργήθηκε ουρά.. Με το που δημιουργήθηκε ουρά , κάποιος έκανε την αρχή και μπήκε στη Λ.Ε.Α. και με το που έφτασε αυτός ο @!%*&! με όσους #$*!@%! τον ακολουθήσανε , στον τόπο του ατυχήματος , πάλι δεν είχαν που να πάνε . Με το που δημιουργήθηκε και 'κει ουρά (3 λωρίδων πια) , κάποιοι @#$%&^@#! ξεκίνησαν να κινούνται στον βατό , αγωγό ομβρίων υδάτων..! Έτσι μέσα σε 4-5 λεπτά από το ατύχημα , είχε δημιουργηθεί ουρά χιλιομέτρων μήκους , τεσσάρων λωρίδων πλάτους , ενώ υπήρχαν κανονικά οι δύο λωρίδες κυκλοφορίας και η Λ.Ε.Α. ...
Αποτέλεσμα ? Όταν φτάσαμε εμείς με το Ανακριτικό , 10-12 λεπτά μετά το ατύχημα , αναστρέψαμε από τη Μαγούλα και με το που μπήκαμε Αττική Οδό εγκλωβιστήκαμε...Ελίχθηκα για 100-200 μέτρα και τελικά στάθμευσα (?!) το Ανακριτικό , πήραμε ό,τι μπορούσαμε να κουβαλήσουμε από αυτά που έπρεπε και περπατήσαμε (?!) γύρω στα 500-600 μέτρα μέχρι το σημείο του ατυχήματος , όπου υπήρχε ένα αυτοκίνητο να μισοκαίγεται ακόμη , ένας καμμένος άνθρωπος μεσα και 2 τραυματίες...
Η Πυροσβεστική δε μπορούσε να έρθει , Ασθενοφόρο δε μπορούσε να έρθει , έτσι τα βάλαμε να έρθουν αντίθετα (?!) από τα διόδια Ρουπακίου...
Και τελικά , αυτός που συγκρούστηκε με το όχημα αυτού που κάηκε (αυτού που έλεγε στους άλλους να φύγουν..) , ήταν χρήστης ναρκωτικών και είχε κάνει χρήση λίγη ώρα πριν....

Τα συμπεράσματα δικά σας .

Και για όσους δε σκέφτονται τις συνέπειες των πράξεών τους απλά σεβούμενοι το Νόμο και τους συνανθρώπους τους , να τους συστήσω στην έννοια της "φτερωτής κλήσης" , ώστε τουλάχιστον να φοβούνται.
"Φτερωτή κλήση" , είναι η κλήση που γραφεται "στο φτερό" , στα γρήγορα δηλαδή .
Σημαίνει πως ένας Αστυνομικός , είτε σε Υπηρεσία είτε όχι , απλά σου παίρνει την πινακίδα αφού εχεις κάνει κάποια παράβαση , βεβαιώνει με την ησυχία την κλήση στο Τμήμα και στη στέλνει σπίτι (του ιδιοκτήτη) , μέσω του τοπικού Τμήματος Τάξης , μαζί με την απόφαση για αφαίρεση όποιων στοιχείων προβλέπεται να αφαιρεθούν (προσκομιστούν πια) .
Χωρίς φωνές , χωρίς δράματα , χωρίς "θα σου κάνω θα σου ράνω" , χωρίς "κι αυτούς γιατί δε τους σταματάς" , χωρίς "ξέρεις ποιος είμαι εγώ" ...

Αυτή τη μέθοδο χρησιμοποιούν στις Τροχαίες Αυτοκινητοδρομων και στην Τροχαία της Αττικής Οδού για να πατάξουν το φαινόμενο της παραβίασης της Λ.Ε.Α. Επειδή η παραβίασή της γίνεται από εκατοντάδες αυτοκίνητα κάθε φορά , δε μπορούν να σταματάνε όλα τα αυτοκίνητα ή έστω ένα-ένα κάθε φορά (κάτι που εφαρμόζεται , αλλά δημιουργείται επιπλέον συμφόρηση από αυτους που χαζεύουν , αποφεύγεται) , είτε κινούμενοι με συμβατικά οχήματα είτε σταθμευμένοι με τα έγχρωμα περιπολικά στη Λ.Ε.Α. , σημειώνουν εκατοντάδες αριθμούς κυκλοφορίας , κυρίως Παρασκευές και Κυριακές , οχημάτων που παραβίασαν τη Λ.Ε.Α. ..
Έχω ακούσει μάλιστα από συνάδελφο (...) , ότι κάθε Κυριακή επιστρέφοντας από το χωριό , παραβίαζε τη Λ.Ε.Α. επειδή δε μπορούσε λέει να ακούει τα παιδιά (...) , πιστεύοντας πως ακόμα και να τον σταματήσουν , κατά πάσα πιθανότητα θα τη γλύτωνε . Τώρα όμως λέει , με τις "φτερωτές" , θα μου έρθει κατευθείαν σπίτι λέει και δε θα μπορώ να κάνω τίποτα, οπότε πάω κανονικά στη λωρίδα μου , λέει...
Βλέπετε συνελληνάρες μου , ο φόβος φυλάει τα έρμα..
Τελειώνω λέγοντας πως η ποινή για την παραβίαση της Λ.Ε.Α. είναι
200 'Εουρος πρόστιμο, με 5 πόντους στο δίπλωμα και 20 μέρες αφαίρεση διπλώματος , άδειας και πινακίδων...

Άντε , καλή επιστροφή και με προσοχή.... ;)

εγραψε o lokatzis 4Τ (τροχους) forum.
Άβαταρ μέλους
lokatzis
4TF S1600 Driver


enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Κλήση σε όλους, καμία εξαίρεση

Δημοσίευση από enias »

Αυτο με τη Φτερωτή κλήση είναι λίγο βλακεία -ας μου επιτραπεί η φράση- γιατί υπάρχει τρόπος πανεύκολος (χρησιμοποιείται χρόνια, σε άλλη χώρα με πονηρούς κατοίκους :P ) να πας διοικητικό δικαστήριο και να αθωωθείς.

Το κόλπο όμως δεν το γράφω δημοσίως, γιατι δεν πρέπει. ;) :)
Αινείας
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Κλήση σε όλους, καμία εξαίρεση

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Ἡ φτερωτὴ κλήση ἔχει ἕνα πάρα πάρα πάρα πάρα πάρα πολὺ μεγάλο μειονέκτημα. Ἀν γραφτεῖ ἔνα ψηφίο λάθος τότε πληρώνει τὴν κλήση κάποιος ἀθῶος. Ἀν τὸν σταματήσει ὁ ἀστυνομικὸς καὶ τοῦ ἐλέγξει ἄδεια ὀδήγησης, ἄδεια κυκλοφορίας ὀχήματος κ.ο.κ. τότε ἀν κάτι εἶναι λάθος ἀλλὰ τὰ ὑπόλοιπα σωστὰ βγαίνει ἄκρη.

Δηλαδὴ ἀν κυκλοφορεῖ στὴν ΛΕΑ ὀ Haridimos μὲ τὸ ὑπ'ἀριθμὸν ΑΒΓ4176, ὁ ἀστυνομικὸς γράψει βιαστικὰ τὸν ἀριθμὸ καὶ διαβάσει ΑΒΓ4178 τότε θὰ φάει ὁ MacPap (κάτοχος τοῦ ΑΒΓ4178) κλήση γιὰ τὴν παράβαση τοῦ Haridimos (ΑΒΓ4176).

Ἀν σημειώσει κόκκινο Atos ΑΒΓ4176 καὶ ὀ MacPap λάβει κλήση γιὰ παράβαση μὲ κόκκινο Atos ΑΒΓ4178 πάει στὴν Τροχαία μὲ τὴν ἄδεια κυκλοφορίας τοῦ ΑΒΓ4178 ἠ ὀποία γράφει πράσινο Mazda, οἰ ἀστυνομικοὶ ἀντιλαμβάνονται τὸ λάθος καὶ σβήνεται ἡ κλήση.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Κλήση σε όλους, καμία εξαίρεση

Δημοσίευση από enias »

Άρχίζεις να πλησιάζεις το κόλπο... ;)
Αινείας
Tassos
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:26

Re: Κλήση σε όλους, καμία εξαίρεση

Δημοσίευση από Tassos »

Μήπως η "άμυνα" σχετίζεται με την παρουσία ή όχι αστυνομικού και του παραβάτη στην έκδοση της κλήσης. Κάτι σαν τη φωτογραφία που συνοδεύει κλήσεις για λεωφορειολωρίδα και υπέρβαση ορίου ταχύτητας;


Τάσος
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Κλήση σε όλους, καμία εξαίρεση

Δημοσίευση από enias »

Γενικά, το σύστημα είναι χαζό, για δύο λόγους:

1) Γιατί παίρνεις για δεδομένο το αλάνθαστο του αστυνομικού και αυτό δεν μπορεί να σταθεί στο δικαστήριο με τη συνδρομή διάφορων τρόπων και ανθρώπων οπως πχ μαρτύρων ή ακόμα και εγγράφων. (μέχρι εδω, δεν θα το αναπτύξω άλλο)

2) Δίνει πολλή και αυθαίρετη εξουσία σε έναν άνθρωπο και επειδή εδώ δεν είναι η χώρα των πιο αθώων και αγαθών ανθρώπων, καλό είναι όπου υπάρχει εξουσία να υπάρχει και έλεγχος καλής άσκησης της.

π.χ. Χάνει τη γκόμενα ο αστυνομικός γιατι είναι νταής και τη δέρνει και αυτή μετά τα φτάχνει με μένα. Το μαθαίνει ο τύπος, μαθαίνει την πινακίδα του αυτοκινήτου μου και εγώ πληρώνω την πρώην του στις κλήσεις για δίμετρη εχέμυθη ξανθιά καλλονή, που ασκεί το αρχαιότερο επάγγελμα. ;)
Αινείας
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Κλήση σε όλους, καμία εξαίρεση

Δημοσίευση από MacPap »

Οσο περνάει ο καιρός όλο και περισσότερο νομίζω πως η λύση για την χώρα μας είναι αυτοματοποιημένες κάμερες για όλα. Αομα και στα περιπολικά.

Το μόνο πρόβλημα βέβαια είναι αυτοί που αφαιρούν τις πινακίδες και παραμένουν στο απυρόβλητο αν "συλληφθούν" να το κάνουν από τους συναδέλφους τους. Βλέπεις κόρακας κοράκου μάτι ΔΕΝ βγάζει και ο νοών νοήτω.

Φιλικά Κώστας
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
angello
Δημοσιεύσεις: 149
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 23:23

Re: Κλήση σε όλους, καμία εξαίρεση

Δημοσίευση από angello »

Για μένα είναι καλλίτερα η φτερωτή γιατί ο αστυνομικός κάνει την δουλειά του χωρίς να είναι υποχρεωμένος να ακούει τον κάθε @#$$ να του λέει τα γνωστά ελληνικά τύπου ξέρεις ποιος είμαι και να δεις που θα σε στείλω, δεν κάνει διάλογο με τον παραβάτη και δεν γνωρίζει ποιος είναι και αν είναι συνάδελφός του ,επομένως ενεργούνται τα νόμιμα και στον συνάδελφο του κόρακα . Ο κόσμος θα γνωρίζει και θα φοβάται ότι μπορεί να τον δει κάποιος αστυνομικός και να τον γράψει , οπότε στη θέα κάποιου περιπολικού κάποιοι οδηγοί θα συμμαζεύονται, και δεν θα γράφουν στα παλαιά υποδήματα τους τον αστυνομικό . Όσο για το φιλαράκι με την ξανθιά ,δεν έχει να φοβηθεί τίποτα αν είναι νόμιμος . Και τα διοικητικά δικαστήρια δεν είναι εύκολη υπόθεση γιατί κοστίζουν αρκετά χρήματα .Να ξέρεται ότι έστω και αν έχεις δίκιο πρέπει πρώτα να τηρηθούν κανονικά τα της παράβασης δηλαδή να πληρωθεί το πρόστιμο , οι αφαίρεση των στοιχείων κυκλοφορίας και άδειας οδήγησης αν έχουν αφαιρεθεί ,και μετά από πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα (αλλά πολύ μεγάλο) να εκδικαστεί η υπόθεση σου για την οποία θα χρειαστείς δικηγόρο που πρέπει να πληρώσεις . Βεβαία δεν είναι και τόσο εύκολο για τον Έλληνα αστυνομικό γιατί πιστεύει ότι ,το να γράψει κάποιον με αυτό τον τρόπο δεν είναι και τόσο τίμιο, για μένα λάθος και θα σας εξηγήσω μια άλλη φορά.
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Κλήση σε όλους, καμία εξαίρεση

Δημοσίευση από enias »

angello έγραψε:Για μένα είναι καλλίτερα η φτερωτή γιατί ο αστυνομικός κάνει την δουλειά του χωρίς να είναι υποχρεωμένος να ακούει τον κάθε @#$$ να του λέει τα γνωστά ελληνικά τύπου ξέρεις ποιος είμαι και να δεις που θα σε στείλω,
Σίγουρα έχεις δίκιο απο την πλευρά σου, αλλα προσωπικά εγω αυτό δεν το δέχομαι. Ολες οι δουλειές έχουν τα υπέρ και τα κατά τους (σκέψου οτι εσυ δεν έζησες ποτε την ανεργία) και υπάρχει πολύς κόσμος που είναι υποχρεωμένος να ακούει και να υπομένει διάφορα στη δουλειά του. Εγω μακάρι να είχα τον σταθερό μισθό σου κι ας μου έλεγαν οτι ήθελαν.
angello έγραψε:Ο κόσμος θα γνωρίζει και θα φοβάται ότι μπορεί να τον δει κάποιος αστυνομικός και να τον γράψει
Δυστυχώς αυτο το σύστημα μπορει να καταλήξει στο να φοβάται και τον ίδιο τον αστυνομικό με τα γνωστά επακόλουθα των περασμένων δεκαετιών. Η αστυνομία έχει κανει πολύ κοπο να αντιστρέψει αυτην την εντύπωση που είχε ο κόσμος γι αυτήν και πιστεύω οτι αυτές οι μέθοδοι πάνε το πράγμα προς τα πίσω, σε μια εποχή που περισσότερο απο κάθε άλλη, έχει ανάγκη την εμπιστοσύνη και την συμπάθεια του πολίτη και όχι την εχθρότητα και αντιπαλότητα.

Δεν είναι μυστικό οτι η αστυνομία έχει πολλά... "μπουμπούκια". Αν τους δώσεις και τόση εξουσία, μπορεί εύκολα να παρεκτραπεί το πράγμα.
angello έγραψε:Βεβαία δεν είναι και τόσο εύκολο για τον Έλληνα αστυνομικό γιατί πιστεύει ότι ,το να γράψει κάποιον με αυτό τον τρόπο δεν είναι και τόσο τίμιο, για μένα λάθος και θα σας εξηγήσω μια άλλη φορά.
Και εγώ πιστεύω οτι εσύ θα είσαι τίμιος στο να το εφαρμόσεις. Μπορείς όμως εσύ να μου εγγυηθείς οτι και ΟΛΟΙ οι συνάδελφοί σου θα είναι το ίδιο; ... Μάλλον όχι.

Κι εγώ πάνως πιστεύω, οτι ο τρόπος με τις κάμερες είναι ο καλύτερος και αντικειμενικότερος.
Αινείας
Tassos
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:26

Re: Κλήση σε όλους, καμία εξαίρεση

Δημοσίευση από Tassos »

Οι κάμερες έχουν και ένα άλλο πλεονέκτημα: την υψηλότερη "παραγωγικότητα". Το να κάνεις την παράβαση και να σε πιάσουν είναι ένα πράγμα το να βλέπεις ότι εσύ είσαι ο άτυχος που έπιασαν όταν οι άλλοι κατά δεκάδες κάνουν την ίδια παράβαση και μένουν ατιμώρητοι είναι κάτι που απλά σε κάνει την επόμενη φορά να είσαι πιο προσεκτικός για να μη σε πιάσουν και να "βάλεις μυαλό" και να μη το ξανακάνεις.

Εξάλλου οι πιθανότητες είναι πάντα με το μέρος του παραβάτη.

Τάσος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Συζητήσεις περί Νομικών & Διαδικαστικών Θεμάτων...”