[Διάσπαση] Ζώνη, κράνος

Χώρος συζητήσεων που αφορούν Νομικά & Διαδικαστικά θέματα...
sissy
Δημοσιεύσεις: 176
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:47
Τοποθεσία: Αθήνα - Χανιά

[Διάσπαση] Ζώνη, κράνος

Δημοσίευση από sissy »

Με συγχωρείτε για το ίσως εκτός θέματος, αλλά έχω κάποιες απορίες σχετικά με τη ζώνη και το κράνος που δεν ξέρω σε ποιο θέμα να τις βάλω.
Η πρώτη ερώτηση είναι αν η τροχαία είναι υποχρεωμένη να δώσει κλίση στα άτομα που δεν φοράνε ζώνη στα πίσω καθίσματα και αν αυτή η κλίση θα είναι σε αυτούς ή στον οδηγό του οχήματος? Αντίστοιχα και στον συνεπιβάτη που δεν φοράει κράνος, πρέπει να δοθεί κλίση?
Κατά τη γνώμη μου ΝΑΙ!
Η δεύτερη ερώτηση, σε περίπτωση που γίνει κάποιο ατύχημα μέσα στην πόλη με μικρές ταχύτητες που θα έχει ως αποτέλεσμα υλικές ζημιές και ελαφρούς τραυματισμούς που θα οφείλονται στη μη χρήση ζώνης ή κράνους, όταν θα έρθει η τροχαία να καταγράψει το συμβάν μπορεί να κόψει κλίση στους εμπλεκόμενους επειδή δεν φορούσαν ζώνη ή κράνος? Και αν μπορεί έχετε υπόψη σας αν το κάνει?


"Ό,τι δεν λύνεται, κόβεται...."
athanatos
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 17:36

Re: [Διάσπαση] Ζώνη, κράνος

Δημοσίευση από athanatos »

KΩΔIKAΣ OΔIKHΣ KYKΛOΦOPIAΣ
(Κ.Ο.Κ.)


KEΦAΛAIO Γ΄
KANONEΣ OΔΙΚΗΣ ΣYMΠEPIΦOPAΣ


Άρθρo 33
Mεταφoρά επιβατών με oχήματα
1. Aπαγoρεύεται η μεταφoρά επιβατών με oδικά oχήματα κατά τρόπo
τέτoιo ώστε να δημιoυργείται κίνδυνoς.
2. Eιδικότερα απαγoρεύεται:
α) Η μεταφoρά επιβατών περισσοτέρων των αναγραφομένων στην άδεια
κυκλoφoρίας τoυ οχήματος.
β) H κατάληψη θέσης παραπλεύρως τoυ oδηγoύ, από παιδιά ηλικίας μι-
κρότερης των δώδεκα (12) ετών, εφόσον δεν συγκρατούνται με εγκεκριμένο
σύστημα συγκράτησης κατάλληλο για την ηλικία, το ύψος και το βάρος τους,
ως και από περισσότερα πρόσωπα από όσα επιτρέπεται στη θέση αυτή.
γ) Η μεταφορά ανηλίκων έως πέντε (5) ετών με μοτοσικλέτα ή μοτοποδή-
λατο, εφόσον δε συγκρατούνται με εγκεκριμένο σύστημα συγκράτησης κα-
τάλληλο για την ηλικία, το ύψος και το βάρος τους.
3. Ο οδηγός μηχανοκίνητου οχήματος και μοτοποδηλάτου επιβάλλεται να
μεριμνά για την ασφάλεια των συνεπιβατών του και ειδικότερα να ελέγχει αν
φορούν τις ζώνες ασφαλείας και το προστατευτικό κράνος κατά τη μεταφορά
τους.
4. Ο οδηγός που παραβαίνει τις διατάξεις του άρθρου αυτού τιμωρείται με
διοικητικό πρόστιμο ογδόντα (80,00) ευρώ.

Αυτό για την πρώτη ερώτηση.

Για την δεύτερη ερώτηση δεν ξέρω. Μάλλον δεν δίνουν, αν και θα έπρεπε κατά τη γνώμη μου.
Σ’ όλους τους τόπους κι αν γυρνώ μόνον ετούτον αγαπώ !
Οδυσσέας Ελύτης
thanos
Δημοσιεύσεις: 670
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2010, 21:28

Re: [Διάσπαση] Ζώνη, κράνος

Δημοσίευση από thanos »

πολύ αμφιβάλλω ομως αν ποτέ τροχαία εγραψε οδηγό με 80Ε κλήση επειδή δεν μερίμνησε ώστε οι συνεπιβαίνοντες να φορούνε την ζώνη τους.
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: [Διάσπαση] Ζώνη, κράνος

Δημοσίευση από erling »

Εκτός από τα 80€ έχει και αφαίρεση άδειας και πινακίδων για 20 ημέρες.
Επίσης το άρθρο 12 λέει πρόστιμο 350€ και αφαίρεση για 10 ημέρες.
Άρθρo 12
Γενικές διατάξεις
5. Η χρήση των ζωνών ασφαλείας είναι υποχρεωτική τόσο για τους οδηγούς όσο και για τους επιβάτες. Σε περίπτωση μεταφοράς ανηλίκων επιβατών, εφόσον στο όχημα υπάρχει συνοδός, την ευθύνη φέρει αυτός. Για τη μεταφορά παιδιών με αυτοκίνητο είναι υποχρεωτική η χρήση ειδικών μέσων συγκράτησης και προστασίας, όπως καθισμάτων, ζωνών ασφαλείας κ.λπ..
Με απόφαση του Υπουργού Μεταφορών και Επικοινωνιών καθορίζονται οι προδιαγραφές για τα ειδικά μέσα συγκράτησης, καθώς και εξαιρέσεις από την υποχρέωση αυτή.
6. Οι οδηγοί και οι επιβάτες μοτοποδηλάτων, μοτοσικλετών και τρίτροχων οχημάτων χωρίς κουβούκλιο υποχρεούνται να φορούν προστατευτικό κράνος, κανονικά δεμένο. Με απόφαση του Υπουργού Μεταφορών και Επικοινωνιών καθορίζονται τα χαρακτηριστικά, οι προδιαγραφές, καθώς και κάθε άλλη αναγκαία λεπτομέρεια για την εφαρμογή της διάταξης αυτής. Με την ίδια απόφαση καθορίζονται και οι εξαιρέσεις από την υποχρέωση αυτή.
Άρα σύνοψη:
Αν δεν φοράει ο οδηγός ζώνη, 350€ και 10 ημέρες αφαίρεση άδειας και πινακίδων.
Αν δεν φοράει επιβάτης κάτω των 18, 80€ και 20 ημέρες αφαίρεση άδειας και πινακίδων για τον οδηγό και 350€ και 10 ημέρες αφαίρεση άδειας και πινακίδων (??) από τον συνοδό.
Αν δεν φοράει επιβάτης άνω των 18 ετών, 80€ και 20 ημέρες αφαίρεση άδειας και πινακίδων από τον οδηγό και 350€ ο επιβάτης και αφαίρεση άδειας (??).

fixed
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος erling την 25 Οκτ 2010, 20:50, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
sissy
Δημοσιεύσεις: 176
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:47
Τοποθεσία: Αθήνα - Χανιά

Re: [Διάσπαση] Ζώνη, κράνος

Δημοσίευση από sissy »

erling έγραψε: Άρα σύνοψη:
Αν δεν φοράει ο οδηγός ζώνη, 350€ και 10 ημέρες αφαίρεση άδειας και πινακίδων.
Αν δεν φοράει επιβάτης άνω των 18, 80€ και 20 ημέρες αφαίρεση άδειας και πινακίδων για τον οδηγό και 350€ και 10 ημέρες αφαίρεση άδειας και πινακίδων (??) από τον συνοδό.
Αν δεν φοράει επιβάτης άνω των 18 ετών, 80€ και 20 ημέρες αφαίρεση άδειας και πινακίδων από τον οδηγό και 350€ ο επιβάτης και αφαίρεση άδειας (??).
Μπερδεύτηκα. Κάποιο από τα παραπάνω μήπως είναι για κάτω των 18?
Έχετε δει ή ακούσει να εφαρμόζεται αυτό?
"Ό,τι δεν λύνεται, κόβεται...."
thanos
Δημοσιεύσεις: 670
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2010, 21:28

Re: [Διάσπαση] Ζώνη, κράνος

Δημοσίευση από thanos »

erling έγραψε:
Άρα σύνοψη:
Αν δεν φοράει ο οδηγός ζώνη, 350€ και 10 ημέρες αφαίρεση άδειας και πινακίδων.
Αν δεν φοράει επιβάτης άνω των 18, 80€ και 20 ημέρες αφαίρεση άδειας και πινακίδων για τον οδηγό και 350€ και 10 ημέρες αφαίρεση άδειας και πινακίδων (??) από τον συνοδό.
Αν δεν φοράει επιβάτης άνω των 18 ετών, 80€ και 20 ημέρες αφαίρεση άδειας και πινακίδων από τον οδηγό και 350€ ο επιβάτης και αφαίρεση άδειας (??).
δηλαδή αν κατάλαβα καλά με ενα παράδειγμα:
πηγαίνω στην δουλειά με τον συνάδελφο μου που εχει και αυτός δίπλωμα και είναι συνοδηγός με το ΙΧ μου.Εγω φοράω ζωνη, αυτός όχι.
Μας σταματαει η τροχαία και μας γράφει...
εγω θα πληρώσω 80Ε με την εκπτωση μάλλον 40Ε και θα μου αφαιρέσουν την άδεια διπλώματος και τις πινακίδες για 20 μέρες. Στον συνάδελφο θα του κόψουν κλήση για 350Ε και 10 μέρες αφαίρεση αδειας και πινακίδες από το δικό του αυτοκίνητο που είναι παρκαρισμένο στο σπίτι του;

και αν ο συνάδελφος δεν εχει διπλωμα και ιχ θα πληρώσει μόνο 350Ε κλήση?
athanatos
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 17:36

Re: [Διάσπαση] Ζώνη, κράνος

Δημοσίευση από athanatos »

erling έγραψε:Άρα σύνοψη:
Αν δεν φοράει ο οδηγός ζώνη, 350€ και 10 ημέρες αφαίρεση άδειας και πινακίδων.
Αν δεν φοράει επιβάτης κάτω των 18, 80€ και 20 ημέρες αφαίρεση άδειας και πινακίδων για τον οδηγό και 350€ και 10 ημέρες αφαίρεση άδειας και πινακίδων (??) από τον συνοδό.
Αν δεν φοράει επιβάτης άνω των 18 ετών, 80€ και 20 ημέρες αφαίρεση άδειας και πινακίδων από τον οδηγό και 350€ ο επιβάτης και αφαίρεση άδειας (??).

fixed
Που τα λέει αυτά ο κοκ και δεν τα βρίσκω;
Σ’ όλους τους τόπους κι αν γυρνώ μόνον ετούτον αγαπώ !
Οδυσσέας Ελύτης
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: [Διάσπαση] Ζώνη, κράνος

Δημοσίευση από erling »

athanatos,
MEPOΣ TPITO
ΔIOIKHTIKA METPA
TEΛIKEΣ KAI METABATIKEΣ ΔIATAΞEIΣ
KEΦAΛAIO IA΄
ΔIOIKHTIKA METPA KAI ΠPOΣTIMA
Άρθρo 103
Eπιβoλή διoικητικών μέτρων
Αλλά έκανα λάθος. Μόνο την άδεια για 10 ημέρες και όχι και τις πινακίδες.
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
sissy
Δημοσιεύσεις: 176
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:47
Τοποθεσία: Αθήνα - Χανιά

Re: [Διάσπαση] Ζώνη, κράνος

Δημοσίευση από sissy »

Εντάξει ο Κ.Ο.Κ. τα λέει, αλλά...
sissy έγραψε:Έχετε δει ή ακούσει να εφαρμόζεται αυτό?
"Ό,τι δεν λύνεται, κόβεται...."
angello
Δημοσιεύσεις: 149
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 23:23

Re: [Διάσπαση] Ζώνη, κράνος

Δημοσίευση από angello »

Τα πρόστιμα που προβλέπονται από τον ΚΟΚ και εφαρμόζονται στις περιπτώσεις που αναφέρατε είναι τα κάτωθι : ο οδηγός που δε φορά ζώνη ή κράνος πρόστιμο 350 Ε , αφαίρεση άδειας οδήγησης ( δίπλωμα ) 10 μέρες , 5 πόντους στο p/s , ακινητοποίηση. Ο οδηγός που δε μεριμνά ώστε οι συνεπιβάτες να φορούν ζώνη , κράνος ,εννοείτε για όλους τους συνεπιβάτες και τους πίσω στο αυτοκίνητο , επιβάλλεται στον οδηγό πρόστιμο 80. Ε , αφαίρεση της άδειας κυκλοφορίας με πινακίδες καθώς και άδειας οδήγησης για 20 μέρες και στον κάθε συνεπιβάτη ξεχωριστά επιβάλλεται πρόστιμο 100. Ε.
Υ.Γ . δεν έχει σημασία αν ο οδηγός τη στιγμή που του γίνεται ο έλεγχος οδηγά το αυτοκίνητο ή μηχανή του φίλου του συνεπιβάτη .
Και κάτι ακόμα . Ζώνες επιβάλλεται να φορούν και όλοι οι οδηγοί φορτηγών που τα οχήματά τους έχουν ζώνη ασφαλείας , στα παλιά φορτηγά που δεν έχουν ζώνη ασφαλείας δεν υπάρχει υποχρέωση τοποθέτησης ζωνών ασφαλείας και στους οδηγούς αυτών των φορτηγών δεν επιβάλλεται πρόστιμο .
Απάντηση

Επιστροφή στο “Συζητήσεις περί Νομικών & Διαδικαστικών Θεμάτων...”