Εισαγγελία Πατρών (ιδιωτικός χώρος, απειλή)

Χώρος συζητήσεων που αφορούν Νομικά & Διαδικαστικά θέματα...
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Εισαγγελία Πατρών (ιδιωτικός χώρος, απειλή)

Δημοσίευση από rasPUTIN »

erling έγραψε:υ.γ. Ναι έχω συγκεκριμένη άποψη για τους δικαστές. Πολύ άσχημη μάλιστα. Και ακόμα ποιο άσχημη για τις γραμματείς των δικαστικών αιθουσών.
arsenarg έγραψε:αλλά πάνω στο θέμα δικαστικοί λειτουργεί υπάρχει η συντεχνιακή αλληλεγγύη, με παράδειγμα στην Γλυφάδα που δόθηκε ειδ. άδεια στάθμευσης πάνω στο πεζοδρόμιο για μην ταλαιπορείται δικαστικός λειτουργός να ψάχνει να βρεί να παρκάρει
Οὔτε ἐγὼ ἔχω καλὴ ἄποψη ἀλλὰ μὲ τὶς ἀποφάσεις τῆς Εἰσαγγελίας Πατρῶν συμφωνῶ.
Ἀπλῶς βάλ'τε τὸν ἐαυτό σας στὴν θέση τῶν ἐνοίκων οἰ ὁποίοι βρίσκουν τὰ αὐτοκίνητά τους ἐγκλωβισμένα ἐντὸς κτιρίου.


οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Εισαγγελία Πατρών (ιδιωτικός χώρος, απειλή)

Δημοσίευση από erling »

Haridimos η διαφωνία μου δεν είναι στο αν πράττουν σωστά αυτοί που παρκάρουν όπου γουστάρουν, αλλά στο αν έχει δικαίωμα να βεβαιωθεί παράβαση του ΚΟΚ εντός ιδιόκτητου χώρου.
Δηλαδή και που τον έγραψε τι έγινε? Εξαλήφθηκε το πρόβλημα?
θα πληρώσει 40€ (20€ δηλαδή) και για 10 ημέρες (όση είναι η αφαίρεση πινακίδων κλπ) θα το αφήσει εκεί.
Μην μου πεις ότι θα μπει γερανός να το πάρει!!!! Από την ιδιοκτησία του????
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Εισαγγελία Πατρών (ιδιωτικός χώρος, απειλή)

Δημοσίευση από rasPUTIN »

erling έγραψε: αν έχει δικαίωμα να βεβαιωθεί παράβαση του ΚΟΚ εντός ιδιόκτητου χώρου.
Ἐπαναλαμβάνω, εἶναι κοινόχρηστος χῶρος. Ἀν ἡταν ὀ ἕνας καὶ μοναδικὸς δικαιοῦχος τῆς πολυκατοικίας ἀς τὸ ἔβαζε ὄπως ἤθελε. Ἀπὸ τὴν στιγμὴ ποὺ συνυπάρχει τουλάχιστον ἔνας ὀφείλει νὰ συμμαζευτεῖ.
erling έγραψε:Δηλαδή και που τον έγραψε τι έγινε? Εξαλήφθηκε το πρόβλημα?
θα πληρώσει 40€ (20€ δηλαδή) και για 10 ημέρες (όση είναι η αφαίρεση πινακίδων κλπ) θα το αφήσει εκεί.
Γιὰ φαντάσου νὰ τὸν γράφουν κάθε μέρα καὶ νὰ ἔχει διαρκῶς τὸ αὐτοκίνητο χωρὶς πινακίδες.
erling έγραψε:Μην μου πεις ότι θα μπει γερανός να το πάρει!!!! Από την ιδιοκτησία του????
Δὲν εἶναι ἰδιοκτησία του. Ἰδιοκτησία του εἶναι ὁ ὁρισμένος γιὰ αὐτὸν χῶρος σταθμεύσεως καὶ ὄχι ὅλος ὀ χῶρος γενικῶς.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6648
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Εισαγγελία Πατρών (ιδιωτικός χώρος, απειλή)

Δημοσίευση από MacPap »

Haridimos έγραψε:Δὲν εἶναι ἰδιοκτησία του. Ἰδιοκτησία του εἶναι ὁ ὁρισμένος γιὰ αὐτὸν χῶρος σταθμεύσεως καὶ ὄχι ὅλος ὀ χῶρος γενικῶς.
Εχω την εντύπωσηοτι εισαι ΣΥΝιδιοκτησία όλος ο χώρος και δεν ορίζεται τι ακριβώς ανήκει σε ποιον.
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Εισαγγελία Πατρών (ιδιωτικός χώρος, απειλή)

Δημοσίευση από erling »

Πολύ σωστά macpap. Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν είναι κοινόχρηστος χώρος.
Δεν μπορεί κανένας, πλην των συνιδιοκτητών, να εισέλθει μέσα σε αυτόν τον χώρο χωρίς την άδεια των.
Και επίσης ο χώρος στάθμευσης δεν είναι ιδιοκτησία του. Απλά την χρήση έχει.
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
athanatos
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 17:36

Re: Εισαγγελία Πατρών (ιδιωτικός χώρος, απειλή)

Δημοσίευση από athanatos »

Η ταράτσα μου είναι κοινόχρηστη, αλλά μόνο για τους ενοίκους του κτηρίου. Μήπως αυτό εννοεί ο ποιητής κοινόχρηστο χώρο;
Σε ένα parking πολυκατοικίας, οι θέσεις είναι ιδιωτικές, αλλά οι διάδρομοι είναι κοινόχρηστοι. Για τους ιδιοκτήτες των θέσεων parking εννοείται. Σωστά;
Σ’ όλους τους τόπους κι αν γυρνώ μόνον ετούτον αγαπώ !
Οδυσσέας Ελύτης
Άβαταρ μέλους
Johnny
Δημοσιεύσεις: 3408
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 20:23
Τοποθεσία: Μεταμόρφωση - Αττικής (Κουκου city)

Re: Εισαγγελία Πατρών (ιδιωτικός χώρος, απειλή)

Δημοσίευση από Johnny »

Σας παρακολουθώ απο το πρώτο post. Βασικά θα συμφωνήσω με τον Haridimos οτι δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα να κατοικείς σε μία πολυκατοικία και σχεδόν πάντα να υπάρχει ενας μα@#$$ας να χαλάει την ησυχία των υπολοίπων.
Τι να τους κάνεις τους νόμους και τους αστυνόμους οταν υπάρχει ενας μα@#$%ας και οτι και να του κάνεις μα@#$&*ας θα παραμείνει και ολοι οι υπόλοιποι θα ειναι οι περίεργοι εκτός απο αυτόν που θεωρεί τον εαυτό του ιδιοφυία.
Οσο για το δικαίωμα να βεβαιωθεί παράβαση του ΚΟΚ εντός ιδιόκτητου χώρου, εδώ ειναι θέμα νόμου καθαρά και μάλλον ευννοεί τον μα@#$&α.

ΥΣ. Ευτυχώς δεν κατοικώ σε πολυκατοικία με κοινόχρηστο χώρο στάθμευσης......
Η ανθρωπότητα δεν έχει προχωρήσει ούτε ένα βήμα μπροστά, από την στιγμή που υπάρχει έστω και ένα παιδί που υποφέρει.
Άλμπερτ Αϊνστάιν
Εικόνα
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Εισαγγελία Πατρών (ιδιωτικός χώρος, απειλή)

Δημοσίευση από rasPUTIN »

athanatos έγραψε:Η ταράτσα μου είναι κοινόχρηστη, αλλά μόνο για τους ενοίκους του κτηρίου. Μήπως αυτό εννοεί ο ποιητής κοινόχρηστο χώρο;
Μὲ τὴν δική μου ἀντίληψη αὐτὸ ἐννοεῖ.

athanatos έγραψε:Σε ένα parking πολυκατοικίας, οι θέσεις είναι ιδιωτικές, αλλά οι διάδρομοι είναι κοινόχρηστοι. Για τους ιδιοκτήτες των θέσεων parking εννοείται. Σωστά;
Σωστά.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Εισαγγελία Πατρών (ιδιωτικός χώρος, απειλή)

Δημοσίευση από erling »

Σε ένα parking πολυκατοικίας, οι θέσεις είναι ιδιωτικές, αλλά οι διάδρομοι είναι κοινόχρηστοι. Για τους ιδιοκτήτες των θέσεων parking εννοείται. Σωστά;
Όχι. Για τις ανοιχτές θέσεις στάθμευσης στην pilotis δεν μπορεί να θεμελιωθεί δικαίωμα ιδιοκτησίας αλλά μόνο χρήσης. Ολόκληρος ο ανοιχτός χώρος της pilotis είναι κοινόχρηστος χώρος.
Ιδιοκτησία είναι μόνο ότι έχει χιλιοστά συνιδιοκτησίας στο οικόπεδο.

Και επαναλαμβάνω, όπου λέω κοινόχρηστος χώρος, αυτός είναι μόνο για τους χρήστες του ακινήτου. Όχι γενικά για τους πολίτες της χώρας!!!!
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Εισαγγελία Πατρών (ιδιωτικός χώρος, απειλή)

Δημοσίευση από rasPUTIN »

erling έγραψε:Και επαναλαμβάνω, όπου λέω κοινόχρηστος χώρος, αυτός είναι μόνο για τους χρήστες του ακινήτου. Όχι γενικά για τους πολίτες της χώρας!!!!
Σὲ αὐτὸ δὲν διαφωνῶ. Ὅταν ὅμως κάποιος θίγει τὰ ἔννομα συμφέροντα τῶν χρηστῶν τοῦ ἀκινήτου γιατὶ νὰ μὴν μπορεῖ νὰ ἐπέμβει ἡ Ἀστυνομία;
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
Απάντηση

Επιστροφή στο “Συζητήσεις περί Νομικών & Διαδικαστικών Θεμάτων...”