Ζημία απο ανασφάλιστο όχημα

Χώρος συζητήσεων που αφορούν Νομικά & Διαδικαστικά θέματα...
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Ζημία απο ανασφάλιστο όχημα

Δημοσίευση από enias »

Πληθαίνουν, είπε στις ειδήσεις τα ανασφάλιστα οχήματα. Έφτασαν το 10% των κυκλοφορούντων. Τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση; Σε αποζημιώνει σε όλες τις περιπτώσεις το επικουρικό κεφάλαιο;


Αινείας
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6648
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Ζημία απο ανασφάλιστο όχημα

Δημοσίευση από MacPap »

Καλή ερώτηση...
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
sv2
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2010, 00:03

Re: Ζημία απο ανασφάλιστο όχημα

Δημοσίευση από sv2 »

Τουλάχιστον με την εταιρία (ασφαλιστής είμαι ) με την οποία συνεργάζομαι έχει κάλυψη από ανασφάλιστο όχημα με κεφάλαιο μέχρι 100.000 ευρώ.
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6648
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Ζημία απο ανασφάλιστο όχημα

Δημοσίευση από MacPap »

Δηλαδή αυτό σημαίνει πως άλλες εταιρείες δεν έχουν την ίδια κάλυψη?
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
sv2
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2010, 00:03

Re: Ζημία απο ανασφάλιστο όχημα

Δημοσίευση από sv2 »

MacPap έγραψε:Δηλαδή αυτό σημαίνει πως άλλες εταιρείες δεν έχουν την ίδια κάλυψη?
Σίγουρα κάποιες θα έχουν αυτήν την κάλυψη.
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Ζημία απο ανασφάλιστο όχημα

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Δεν ξέρω αν είμαι εκτός θέματος, αλλα ρώτησα τον πρόεδρο της ασφαλιστής του λεωφορείου, αν γνωρίζει κάποια καλή εταιρία, ή έχει κάποιο γνωστό, για να ασφαλίσω το ΙΧ μου. Και μου απαντάει: "Καλή εταιρία? Τι να την κάνεις? Αν γίνει κάποιο τρακάρισμα, ο άλλος πρέπει να έχει καλή ασφαλιστική, όχι εσύ"

:roll:
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6648
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Ζημία απο ανασφάλιστο όχημα

Δημοσίευση από MacPap »

Δεν είναι ακριβώς έτσι διότι αν δεν πληρώσει η ασφάλεια αυτός θα στραφεί εναντίον σου.
sv2 έγραψε:...Σίγουρα κάποιες θα έχουν αυτήν την κάλυψη...
Εννοούσα αναφορικά με το επικουρικό. Οι άλλες ασφάλειες δεν καλύπτονται/καλύπτουν?
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
sv2
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2010, 00:03

Re: Ζημία απο ανασφάλιστο όχημα

Δημοσίευση από sv2 »

UltiMo_ έγραψε:Δεν ξέρω αν είμαι εκτός θέματος, αλλα ρώτησα τον πρόεδρο της ασφαλιστής του λεωφορείου, αν γνωρίζει κάποια καλή εταιρία, ή έχει κάποιο γνωστό, για να ασφαλίσω το ΙΧ μου. Και μου απαντάει: "Καλή εταιρία? Τι να την κάνεις? Αν γίνει κάποιο τρακάρισμα, ο άλλος πρέπει να έχει καλή ασφαλιστική, όχι εσύ"

:roll:
Αυτό είναι λάθος διότι οι περισσότερες ασφαλιστικές είναι ενταγμένες στο σύστημα φιλικού διακανονισμού,που σημαίνει ότι η δικιά σου πρέπει να είναι καλή διότι από αυτήν θα αποζημιωθείς (αν δεν φταίς) και άσε μετά την εταιρία σου να τα πάρη από την εταιρία του φταίχτη.
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Ζημία απο ανασφάλιστο όχημα

Δημοσίευση από enias »

Αφού ξέρεις οτι η δικιά σου δεν είναι καλή τότε γιατί να απευθυνθείς σε αυτήν; Πας κατ ευθείαν στου άλλου (την καλή υποτίθεται) και δεν μπλέκεις τη δικιά σου.
Αινείας
sv2
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2010, 00:03

Re: Ζημία απο ανασφάλιστο όχημα

Δημοσίευση από sv2 »

enias έγραψε:Αφού ξέρεις οτι η δικιά σου δεν είναι καλή τότε γιατί να απευθυνθείς σε αυτήν; Πας κατ ευθείαν στου άλλου (την καλή υποτίθεται) και δεν μπλέκεις τη δικιά σου.
Δεν μπορείς να το κάνεις.Του αλλουνού θα σε παραπέμψει στην δικιά σου.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Συζητήσεις περί Νομικών & Διαδικαστικών Θεμάτων...”