Ζημία απο ανασφάλιστο όχημα

Χώρος συζητήσεων που αφορούν Νομικά & Διαδικαστικά θέματα...
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Ζημία απο ανασφάλιστο όχημα

Δημοσίευση από enias »

sv2 έγραψε:
enias έγραψε:Αφού ξέρεις οτι η δικιά σου δεν είναι καλή τότε γιατί να απευθυνθείς σε αυτήν; Πας κατ ευθείαν στου άλλου (την καλή υποτίθεται) και δεν μπλέκεις τη δικιά σου.
Δεν μπορείς να το κάνεις.Του αλλουνού θα σε παραπέμψει στην δικιά σου.
Ωχ! Αυτό υποθέτω συμβαίνει όταν είναι και οι δύο στον φιλικό διακανονισμό.

Τελικά δεν απαντήθηκε όμως το αρχικό ερώτημα. Το επικουρικό πληρώνει ακόμα και όταν δεν υπάρχει η σχετική κάλυψη στο ασφαλιστήριο;


Αινείας
sv2
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2010, 00:03

Re: Ζημία απο ανασφάλιστο όχημα

Δημοσίευση από sv2 »

enias έγραψε:
sv2 έγραψε:
enias έγραψε:Αφού ξέρεις οτι η δικιά σου δεν είναι καλή τότε γιατί να απευθυνθείς σε αυτήν; Πας κατ ευθείαν στου άλλου (την καλή υποτίθεται) και δεν μπλέκεις τη δικιά σου.
Δεν μπορείς να το κάνεις.Του αλλουνού θα σε παραπέμψει στην δικιά σου.
Ωχ! Αυτό υποθέτω συμβαίνει όταν είναι και οι δύο στον φιλικό διακανονισμό.

Τελικά δεν απαντήθηκε όμως το αρχικό ερώτημα. Το επικουρικό πληρώνει ακόμα και όταν δεν υπάρχει η σχετική κάλυψη στο ασφαλιστήριο;
Θεωριτικά ναι.....αλλά μπορεί να πάρει χρόνια αφού τα λεφτά δεν φτάνουν.....
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Ζημία απο ανασφάλιστο όχημα

Δημοσίευση από enias »

Αλλο θέμα το καλύπτεσαι, άλλο οτι τελειώνουν τα λεφτά. Δεν είσαι σαφής.
Αινείας
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4893
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Ζημία απο ανασφάλιστο όχημα

Δημοσίευση από rasPUTIN »

UltiMo_ έγραψε:Δεν ξέρω αν είμαι εκτός θέματος, αλλα ρώτησα τον πρόεδρο της ασφαλιστής του λεωφορείου, αν γνωρίζει κάποια καλή εταιρία, ή έχει κάποιο γνωστό, για να ασφαλίσω το ΙΧ μου. Και μου απαντάει: "Καλή εταιρία? Τι να την κάνεις? Αν γίνει κάποιο τρακάρισμα, ο άλλος πρέπει να έχει καλή ασφαλιστική, όχι εσύ"

:roll:
Αὐτὸ τὸ εἴχα ἀναρωτηθεῖ κι ἐγῶ καὶ τελικὰ φαίνεται ὄτι ἰσχύει.


MacPap έγραψε:Δεν είναι ακριβώς έτσι διότι αν δεν πληρώσει η ασφάλεια αυτός θα στραφεί εναντίον σου.
Δὲν μᾶς τὰ λές καλά. Ἀπὸ τὴν στιγμὴ ποὺ ἔχουμε πληρώσει πληρώνει εἶτε ἠ ἀσφαλιστικὴ εἶτε τὸ ἐπικουρικό.
Ἰστότοπος κοινωνικῆς δικτυώσεως γιὰ Ἕλληνες, χωρὶς νεοταξίτικη λογοκρισία, χωρὶς ὀρθοπολιτικὴ ἠλιθιότητα.
https://hellasbook.gr/
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Ζημία απο ανασφάλιστο όχημα

Δημοσίευση από enias »

Haridimos έγραψε:
MacPap έγραψε:Δεν είναι ακριβώς έτσι διότι αν δεν πληρώσει η ασφάλεια αυτός θα στραφεί εναντίον σου.
Δὲν μᾶς τὰ λές καλά. Ἀπὸ τὴν στιγμὴ ποὺ ἔχουμε πληρώσει πληρώνει εἶτε ἠ ἀσφαλιστικὴ εἶτε τὸ ἐπικουρικό.
Αυτο που λέει ο MacPap ισχυεί, γιατί πάντα έχεις την δυνατότητα να του κάνεις αγωγή αντί να πας στο επικουρικο, αλλα ποιός τρελός να πήγαινε να μπλέξει με δικαστήρια ενω υπάρχει η δυνατότητα να τα εισπράξει πιο εύκολα; ;)
Αινείας
Απάντηση

Επιστροφή στο “Συζητήσεις περί Νομικών & Διαδικαστικών Θεμάτων...”