Βεντιλατέρ υδραργύρου

Ο χώρος γι'αυτούς που θέλουν να μάθουν ότι μπορούν....
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Βεντιλατέρ υδραργύρου

Δημοσίευση από UltiMo_ »

MacPap έγραψε:κάποιος θέλει να αλλάξει ένα ventilater που αναφέρεται ως υδραργυρικό... :astrakia
Μα και εμένα εκεί σταματάνε οι γνώσεις μου. οτι έχω ένα ventilater που αναφέρεται ως υδραργυρικό.
Απλά εγώ αποφάσισα να μάθω πως λειτουργεί και τι είναι. αλλα δεν έχει πουθενά πληροφορίες :astrakia


W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Βεντιλατέρ υδραργύρου

Δημοσίευση από MacPap »

Χαχαχαχαχαχα

Η έννοα υδραργυρικό σε τι αναφέρεται όμως δηλαδή τι το γράφει επάνω? Πως κατάλαβες ότι είναι τέτοιο? Εχω σκάσει στα γέλια
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Βεντιλατέρ υδραργύρου

Δημοσίευση από erling »

Μήπως δεν είναι τίποτα άλλο από το όργανο μέτρησης της θερμοκρασίας ώστε να δώσει εντολή να ξεκινήσει το ventilater?
Υδραργυρικό = λειτουργεί με υδράργυρο
Ηλεκτρικό = Λειτουργεί με αντίσταση.
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Βεντιλατέρ υδραργύρου

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Το κατάλαβα γιατι μου το είπανε. αλλα είναι σαν το site του Johnny. Όλοι μιλάνε για αυτό το ventilateur (macpap σε πέθανα), ολο μαγκιά, και όταν τους ρωτήσεις τι ακριβώς είναι, δεν ξέρει κανείς.

erling βρήκα αυτό http://www.worldlingo.com/ma/enwiki/el/Mercury_switch άρα ίσως....
http://en.wikipedia.org/wiki/Mercury_switch

Αλλα απο την άλλη μιλάνε όλοι για αλλαγή ventilateur και όχι θερμοστάτη.

Αυτά βασίζονται στο οτι το υγρό, είναι καλός αγωγός, αλλα δεν έχει σχέση με την γνωστή σε μας χρήση των θερμομέτρων. Χρησιμοποιείται σε περιπτώσεις που ο διακόπτης γυρνάει. Δηλαδή όρθιος επιτρέπει το ρεύμα να περνάει, αλλα αν τον γυρίσεις ανάποδα, πέφτει το υγρό και κόβει το κύκλωμα. Αναφέρεται και σαν διακόπτης κλίσης. Καλό, αλλα μάλλον δεν έχει σχέση με αυτό που ψάχνουμε.
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Βεντιλατέρ υδραργύρου

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Thermostats

Mercury switches were commonly used in bimetal thermostats. The weight of the movable mercury drop provided some hysteresis by moving the bimetal spring slightly beyond the point it would normally assume, thereby holding the thermostat off slightly longer before flipping to the on state and then holding the thermostat on slightly longer before flipping back to the off state. The mercury also provided a very positive on/off switching action and could withstand millions of cycles without degradation of the contacts.

χμμμ πρέπει να είμαστε κοντά.. αλλα και πάλι άλλο θερμοστάτης και άλλο βεντιλατέρ σαν σύνολο.
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Βεντιλατέρ υδραργύρου

Δημοσίευση από erling »

Δεν το εννοώ με το κλασσικό θερμόμετρο με τις διαβαθμίσεις αλλά όπως το γράφεις σαν διακόπτης κλίσης.
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Βεντιλατέρ υδραργύρου

Δημοσίευση από MacPap »

Έχω στην κυριολεξία σκάσει στα γέλια με αυτό το θέμα. Ψάχνουμε να βρούμε πως λειτουργεί κάτι το οποίο δεν ξέρουμε τι είναι :astrakia

Διακόπτες υδραργύρου για το ρεύμα υπάρχουν πολλοί που λειτουργούν είτε λόγο του ότι ο υδράργυρος είναι υγρός στην θερμοκρασία περιβάλλοντος αλλά από την άλλη διογκώνεται γρήγορα αν ζεσταθεί. Το περίεργο είναι πως όταν ρώτησα τον athanatos για τα εν λόγω ventilateurs (ε πως σου φάνηκε ο πληθυντικός) μου είπε πως δεν έχει δει να φτάνουν καλώδια. Άρα ηλεκτρικός διακόπτης απορρίπτεται. :lol

Φιλικά Κώστας:
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Βεντιλατέρ υδραργύρου

Δημοσίευση από rasPUTIN »

ΕΥΡΗΚΑ!!!

Κατ'ἀρχὰς ἔχετε ὑπ'ὄψιν σας πῶς λειτουργεῖ ἔνα βεντιλατέρ. Ἔχει τὴν φτερωτὴ πάνω στὴν ὁποία ὑπάρχει ἕνας ἄξονας. Ὁ ἄξονας παίρνει κίνηση ἀπὸ ἄλλο ἄξονα (τὸν ὁποῖο θὰ ὀνομάσω κινητήριο ἄξονα).

Ἀν συνδεθοῦν οἰ ἄξονες μὲ ἔνα ἰμάντα τότε τὸ βεντιλατὲρ παίρνει κίνηση.

Κατανοητὸ ὠς ἐδῶ; Ὄσο ὀ κινητήριος ἄξονας ἔχει κίνηση ἔχει κίνηση καὶ τὸ βεντιλατέρ. Ἀν ὁ κινητήριος ἄξονας ἔχει κίνηση μονίμως τότε καὶ τὸ βεντιλατὲρ ἔχει μόνιμη κίνηση.

Ἔστω ὄτι ὁ κινητήριος ἄξονας ἔχει μόνιμη κίνηση ἀλλὰ ἀπαιτεῖται τὸ βεντιλατὲρ νὰ γυρίζει μόνο ὄταν ἡ θερμοκρασία εἶναι ὐψηλή. Τὴν λύση δίνει τὸ βεντιλατέρ ὑδραργύρου. Πάνω στὸν ἄξονα τοῦ βεντιλατὲρ ὑδραργύρου ὐπάρχει ἐλαστικὸς δακτύλιος ὁ ὁποῖος περιέχει ὑδράργυρο. Μόλις ἀνέβει ἡ θερμοκρασία διαστέλλεται ὁ ὑδράργυρος καὶ κατὰ συνέπεια διαστέλλεται ὁ δακτύλιος. Μόλις διασταλλεῖ ὁ δακτύλιος ἀκουμπὰ στὸν κινητήριο ἄξονα καὶ τὸ βεντιλατὲρ παίρνει κίνηση.

Τέτοιο βετνιλατὲρ ἔχει τὸ Suzuki Vitara.

PS: Thanks to blackchris.
PS2: Ἡ περιγραφὴ μπορεῖ νὰ μὴν εἶναι ἀκριβὴς ἀλλὰ πιστεύω ὄτι βοηθάει νὰ καταλάβετε τὴν ἀρχὴ λειτουργίας.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Βεντιλατέρ υδραργύρου

Δημοσίευση από MacPap »

Πρόκειται δηλαδή για ένα τύπο διαφορικού όπως τα συνεκτικά διαφορικά που στηρίζονται στο ότι κάποια υλικά αλλάζουν φυσικές ιδιότητες ανάλογα με τις εξωτερικές συνθήκες.
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Βεντιλατέρ υδραργύρου

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Ὀρθῶς τὸ ἔθεσες. Ἔτσι ἐξηγεῖται ἡ ἀπουσία ἠλεκτρικῶν ἐπαφῶν.

Δεῖτε τὶ βρήκα ψάχνοντας στὸ google.

http://www.vitaraclub.gr/viewtopic.php? ... 4&start=15

Ὅπως μοῦ εἶπε ὁ blackchris (ἀλλὰ πάνω στὴν βιασύνη μου παρέλειψα νὰ ἀναφέρω) τὰ βεντιλατὲρ ὑδραργύρου βγάζουν προβλήματα. Στὴν παραπάνω σελίδα τοῦ Vitara Club κάποιος ἔγραψε ὄτι εἶναι προτιμότερο νὰ ἀντικατασταθεῖ τὸ ὐδραργυρικὸ καὶ νὰ τοποθετηθεῖ ἠλεκτρικό.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πώς λειτουργεί...”