Βεντιλατέρ υδραργύρου

Ο χώρος γι'αυτούς που θέλουν να μάθουν ότι μπορούν....
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Βεντιλατέρ υδραργύρου

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Έχω φάει το ιντερνετ και δεν μπορώ να βρώ πληροφορίες. Μήπως έχει κάποιος ιδέα να μου περιγράψει με δυο λόγια?
Ευχαριστώ πολύ


W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Βεντιλατέρ υδραργύρου

Δημοσίευση από MacPap »

Τι είναι αυτό το πράγμα ultimo_ που το άκουσες? Τι ακριβώς κάνει άσχετα με το ΠΩΣ το κάνει?
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Βεντιλατέρ υδραργύρου

Δημοσίευση από UltiMo_ »

βεντιλατέρ είναι για ψυγείο αυτοκινήτων. δεν κάνει κάτι περίεργο. ψύχει το νερό του ψυγείου. προφανώς θα έχει υπέρ και κατά αλλα δεν τα γνωρίζω. Θέλω να μάθω πως λειουργεί


Το είχαν τα Hummer στο στρατό, και το έχει και το λεωφορείο μου. μπορεί με κάποιο τρόπο (όχι ηλεκτρικό) να διπλασιάζει τις στροφές του όταν είναι απαραίτητο
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Βεντιλατέρ υδραργύρου

Δημοσίευση από MacPap »

Επειδή έψαξα και εγώ δεν εννοείς πως έχεις υδράργυρο στο ψυγείο αντί για νερό γιατί υπάρχουν και τέτοια απ όσο διάβασα.
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Βεντιλατέρ υδραργύρου

Δημοσίευση από UltiMo_ »

υδράργυρο στο ψυγείο?? Πόσα άλογα θα έπρεπε να είναι το μοτέρ για να κουνιέτε το αμάξι :lol: ?

όχι όχι, κανονικό παραφλούξ!
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Βεντιλατέρ υδραργύρου

Δημοσίευση από enias »

Να υποθέσω οτι με κάποιο σύστημα υδραργύρου ενεργοποιείται το βεντιλατέρ;
Αινείας
Άβαταρ μέλους
Johnny
Δημοσιεύσεις: 3383
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 20:23
Τοποθεσία: Μεταμόρφωση - Αττικής (Κουκου city)

Re: Βεντιλατέρ υδραργύρου

Δημοσίευση από Johnny »

Για ρίξε μια ματιά εδώ.

Σε ενα forum γίνεται μία κουβέντα απο κάποιον που θέλει να το αλλάξει λόγω βλάβης. (Αντικατάσταση βεντιλατέρ υδραργύρου)

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/arc ... 20483.html



http://www.realoem.com/bmw/showparts.do ... g=11&fg=35
Η ανθρωπότητα δεν έχει προχωρήσει ούτε ένα βήμα μπροστά, από την στιγμή που υπάρχει έστω και ένα παιδί που υποφέρει.
Άλμπερτ Αϊνστάιν
Εικόνα
athanatos
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 17:36

Re: Βεντιλατέρ υδραργύρου

Δημοσίευση από athanatos »

UltiMo_ έγραψε:... μπορεί με κάποιο τρόπο (όχι ηλεκτρικό) να διπλασιάζει τις στροφές του όταν είναι απαραίτητο
Δεν ξέρω ακριβώς πως λειτουργεί, αν και έχω δει πάρα πολλά, αλλά νομίζω πως αυτό που ζητάς δεν γίνεται.
Σ’ όλους τους τόπους κι αν γυρνώ μόνον ετούτον αγαπώ !
Οδυσσέας Ελύτης
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Βεντιλατέρ υδραργύρου

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Τι ζητάω?
Εννοείς δε γίνεται να μάθω πως λειτουργεί?

Ή δε γίνεται να αυξάνει τις στροφές? Γιαυτό αυτό το βλέπω καθημερινά
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Βεντιλατέρ υδραργύρου

Δημοσίευση από MacPap »

Εγώ συνεχίζω να μην έχω καταλάβει για ποιο πράγμα μιλάμε. Μιλάμε για την μέθοδο μεταφορά κίνησης στον ανεμιστήρα? Κάτι σαν συνεκτικό διαφορικό? Μιλάμε για ένα διακόπτη που χρησιμοποιεί υδράργυρο για να στείλει ρεύμα σε ένα μοτέρ? Johny δεν κατάλαβα τίποτε από τα γραφόμενα στο άλλο forum αν κατάλαβα κάποιος θέλει να αλλάξει ένα ventilater που αναφέρεται ως υδραργυρικό... :astrakia
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πώς λειτουργεί...”