Δεν είχε εισιτήριο και… τον πέταξε έξω άλλος επιβάτης

Χώρος ανοικτών συζητήσεων για όσους δεν οδηγούν ή έχουν σχέση με αυτούς...
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Δεν είχε εισιτήριο και… τον πέταξε έξω άλλος επιβάτης

Δημοσίευση από enias »

UltiMo_ έγραψε:Η αστυνομία τι να του κάνει? να του τραβήξει το αυτί? Δεν είναι κάποιο έγκλημα άρα δεν είναι δουλειά της αστυνομίας.
Πριν ξεκινήσει όμως, αν αντιστέκεται ο επιβάτης σε εντολή οδηγού και λοιπού προσωπικού να κατέβει, τότε η αστυνομία μπορεί να τον κατεβάσει.
Σωστά. Δεν είχε εισιτήριο; Απλά κατεβαίνει και τελειώνει το θέμα. Δεν υπάρχει αδίκημα. Το πρόβλημα είναι οτι δεν κατέβαινε ο τύπος.


Αινείας
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Δεν είχε εισιτήριο και… τον πέταξε έξω άλλος επιβάτης

Δημοσίευση από MacPap »

Δεν μπορεί να είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα διότι τότε ο καθένας θα έμπαινε στο λεωφορείο Μετρό κλπ και θα ταξίδευε μέχρι να τον βρουν.... Και τότε απλώς θα κατέβαινε και θα περίμενε το επόμενο τραίνο...
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Δεν είχε εισιτήριο και… τον πέταξε έξω άλλος επιβάτης

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Γιαυτό στο Βόλο ο κόσμος μπαίνει απο μπροστά, σε αντίθεση με την Αθήνα που ανοίγουν τις πίσω πόρτες και είναι μπάτε σκύλοι αλέστε
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Δεν είχε εισιτήριο και… τον πέταξε έξω άλλος επιβάτης

Δημοσίευση από MacPap »

Εισιτήριο βγάζεις στο λεωφορείο τον Βόλο?
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Δεν είχε εισιτήριο και… τον πέταξε έξω άλλος επιβάτης

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Εαν ο επιβάτης έχει εισιτήριο το ακυρώνει μπροστά μου. Εαν δεν έχει του δίνω εγώ. Τίποτα δεν γίνεται "απο την πίσω πόρτα". στη κυριολεξία
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Δεν είχε εισιτήριο και… τον πέταξε έξω άλλος επιβάτης

Δημοσίευση από MacPap »

Γιαυτό σε εσάς μπαίνουν από μπροστά όπως σε όλα τα λεωφορεία σε όλο τον κόσμο που εκδίδονται εισιτήρια επι λεωφορείου. Εκεί όπου κάτι τέτοιο δε υφίσταται ο κόσμος μπαίνει από όπου να είναι... Και στην Αθήνα εισιτήριο στο λεωφορείο δεν βγάζεις... ;)
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Δεν είχε εισιτήριο και… τον πέταξε έξω άλλος επιβάτης

Δημοσίευση από UltiMo_ »

MacPap έγραψε:Και στην Αθήνα εισιτήριο στο λεωφορείο δεν βγάζεις... ;)
Στην Θεσσαλονίκη όμως που είναι ίδιο καθεστώς με τον ΟΑΣΑ, μπαίνεις απο πίσω, και αν θες ακυρώνεις, αν θες βγάζεις απο το μηχάνημα επι οχήματος. Όλα απο την πίσω πόρτα. Γιαυτό μπήκαν μέσα

Πάντως για να επιστρέψουμε στο θέμα, άνθρωπος χωρίς εισιτήριο δεν μπαίνει μέσα. Δεν είμαστε φιλανθρωπικό ίδρυμα και δεν οδηγάμε για τη ψυχή της μάνας μας. Αν κάποιος μου πει οτι δεν έχει λεφτά, εγώ του λέω να πάρει ταξί και να πει στον ταρίφα οτι δεν έχει λεφτά. Να δούμε αν θα τον πάει
Πάντως -χωρίς καμμία δόση υπερβολής ή κακίας- όσες φορές έχουν μπει απο πίσω και καλα οτι εγώ δεν θα τους καταλάβω, μου απαντάνε "φίλε πρέπει να έχω εισιτήριο? Δεν ξέρω, απο Αθήνα είμαι".
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Δεν είχε εισιτήριο και… τον πέταξε έξω άλλος επιβάτης

Δημοσίευση από MacPap »

UltiMo_ έγραψε:Στην Θεσσαλονίκη όμως που είναι ίδιο καθεστώς με τον ΟΑΣΑ, μπαίνεις απο πίσω, και αν θες ακυρώνεις, αν θες βγάζεις απο το μηχάνημα επι οχήματος. Όλα απο την πίσω πόρτα
Ξαναλέω η ερώτηση είναι ο οδηγός εκδίδει εισιτήρια?Αν όχι καλά κάνουν και μπαίνουν από παντού...

Και το θέμα μας είναι αν ήταν σωστή η αντίδραση του "χοντρού" και όχι αν μπαίνει κανείς με ή χωρίς εισιτήριο στο τραίνο. Εξάλλου το δεύτερο δεν το ξέρουμε σίγουρα. Δεν φαίνεται τελικά στο video αφού ο πιτσιρικάς ισχυρίζεται πως του έδειξε λάθος εισιτήριο.
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Δεν είχε εισιτήριο και… τον πέταξε έξω άλλος επιβάτης

Δημοσίευση από UltiMo_ »

MacPap έγραψε:Ξαναλέω η ερώτηση είναι ο οδηγός εκδίδει εισιτήρια?
Δε με ενδιαφέρει αν εκδίδει ο οδηγός εισιτήρια. Με ενδιαφέρει αν τα ελέγχει.
Αν τα ελέγχει, τότε κανείς δεν μπαίνει χωρίς εισιτήριο να στρογγυλοκαθίσει και φυσικά αν δεν έχει πρέπει να κατέβει αμέσως αλλιώς επεμβαίνει η αστυνομία.

Και όχι δεν κάνουν καλά που μπαίνουν από παντού. Λεωφορείο είναι, δεν είναι american bar. Το οτι ο οδηγός είναι δημόσιος υπάλληλος και δεν θα χάσει λεφτά αφήνοντας εν γνώση του τζαμπατζήδες, δεν σημαίνει οτι "καλά κάνει και τους αφήνει να μπαίνουν απο παντού".
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Δεν είχε εισιτήριο και… τον πέταξε έξω άλλος επιβάτης

Δημοσίευση από MacPap »

Σε όλο τον κόσμο στα λεωφορεία εφ'όσον δεν εκδίδονται εισιτήρια από τον οδηγό μπαίνεις από παντού και ορθώς... Αλλά υπάρχουν ελεγκτές που κάνουν την δουλειά τους...
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Δεν οδηγώ...”