Μέσα Μαζικής Μεταφοράς

Χώρος ανοικτών συζητήσεων για όσους δεν οδηγούν ή έχουν σχέση με αυτούς...
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Μέσα Μαζικής Μεταφοράς

Δημοσίευση από enias »

trip73p έγραψε:δεν έχω ιδέα ακόμα πιο λεωφορείο περνάει κάτω από το σπίτι μου :oops:
Και αυτό δεν είναι καθόλου περίεργο, ενώ συμβαίνει και στην Αθήνα. Ο λόγος;

Στην χώρα μας επιμένουν να αναρτούν στην κάθε στάση την διαδρομή του λεωφορείου με τα ονόματα των στάσεων και όχι με τα όνοματα των οδών. Το αποτέλεσμα είναι οτι για να πάρεις ενα λεωφορείο θα πρέπει πρώτα να έχεις μελετήσει, να έχεις ρωτήσει κάποιον απο ποιούς δρόμους περνάει για να δεις αν σε βολεύει. Αυτό σημαίνει οτι τα λεωφορεία μπορούν να χρησιμοποιηθούν κυρίως απο τακτικούς επιβάτες που πάνε σε κάποιο συγκεκριμένο μέρος συχνά (πχ στην εργασία τους) και σε αποθαρρύνει απο το να το χρησιμοποιήσεις κάποια στιγμή τυχαία ή για να πας κάπου μια συγκεκριμένη φορά, ή για να πάρεις ένα συνδυασμό μετρο-λεωφορείου που θα μπορούσε να σε πάει κυριολεκτικά οπουδήποτε στο λεκανοπέδιο αντί να χρησιμοποιείς το αμάξι σου για προορισμούς που δεν υπάρχει στάση μετρό.

Όταν βρίσκομαι κάτω από τη στάση και θέλω να πάω σπίτι μου, το όνομα της στάσης που μπορεί να είναι το επώνυμο ενος ιστορικού προσώπου, δεν μου λέει τίποτα για να μάθω αν περνάει κοντά απο το σπίτι μου, ώστε μετά απο εκεί να πάρω κάποιο άλλο λεωφορείο να συνεχίσω.

Θέλει και οργάνωση να γίνουν κερδοφόρες οι συγκοινωνίες, δεν άρκει απλώς το να ανεβάζεις την τιμή του εισιτηρίου.


Αινείας
trip73p
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 20:35
Επικοινωνία:

Re: Μέσα Μαζικής Μεταφοράς

Δημοσίευση από trip73p »

Αυτή την κουβέντα την ειχα πριν λίγο καιρο με φίλους.Μου ειπαν να μπω εδω για να βρισκω απο δρομολόγια μεχρι και σε πόσα λεπτά τις ωρα περνάει το λεωφορείο και απο ποια στάση.
http://www.oasth.gr/tools/busTimes.php

δεν το τσεκαρα να πω την αλήθεια αλλά ειναι μια πολύ καλη προσπάθεια.
Eίμαι ο εφιάλτης μέσα στις νύχτες μου!
...και δηλώνω σαλταρισμένος!!!!
athanatos
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 17:36

Re: Μέσα Μαζικής Μεταφοράς

Δημοσίευση από athanatos »

Φίλε trip73p, μπορείς ν’ ανοίξεις ένα θέμα εδώ: Μακάρι να ήξερα.
Σ’ όλους τους τόπους κι αν γυρνώ μόνον ετούτον αγαπώ !
Οδυσσέας Ελύτης
thanos
Δημοσιεύσεις: 670
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2010, 21:28

Re: Μέσα Μαζικής Μεταφοράς

Δημοσίευση από thanos »

trip73p έγραψε:Αυτή την κουβέντα την ειχα πριν λίγο καιρο με φίλους.Μου ειπαν να μπω εδω για να βρισκω απο δρομολόγια μεχρι και σε πόσα λεπτά τις ωρα περνάει το λεωφορείο και απο ποια στάση.
http://www.oasth.gr/tools/busTimes.php

δεν το τσεκαρα να πω την αλήθεια αλλά ειναι μια πολύ καλη προσπάθεια.
ειναι οντως καλή η προσπάθεια σε οτι αφορά το εν λόγω σάιτ...
το εχω δοκιμάσει κάποιες φορές και ειναι εξυπηρετικό...

σε οτι αφορά τα ονόματα των στάσεων, θέλει οντως καλη οργάνωση και προετοιμασία με χάρτη για να μπορέσεις να βγάλεις άκρη, αν δεν ξέρεις την περιοχή
sissy
Δημοσιεύσεις: 176
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:47
Τοποθεσία: Αθήνα - Χανιά

Re: Μέσα Μαζικής Μεταφοράς

Δημοσίευση από sissy »

Σε ότι αφορά την Αθήνα το www.oasa.gr είναι πολύ εξυπηρετικό, το έχω χρησιμοποιήσει πολλές φορές. Έχει και τις στάσεις και τον χάρτη της διαδρομής κάθε γραμμής και πληροφορίες σε κάθε στάση για το ποιες άλλες γραμμές περνάνε.
"Ό,τι δεν λύνεται, κόβεται...."
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Μέσα Μαζικής Μεταφοράς

Δημοσίευση από enias »

sissy έγραψε:Σε ότι αφορά την Αθήνα το http://www.oasa.gr είναι πολύ εξυπηρετικό, το έχω χρησιμοποιήσει πολλές φορές. Έχει και τις στάσεις και τον χάρτη της διαδρομής κάθε γραμμής και πληροφορίες σε κάθε στάση για το ποιες άλλες γραμμές περνάνε.
Το λάθος είναι οτι απαιτείται προετοιμασία απο το σπίτι ή να έχεις moblie internet. Κανονικά αυτά τα στοιχεία θα έπρεπε να βρίσκονται αναρτημένα στις στάσεις.
Αινείας
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Μέσα Μαζικής Μεταφοράς

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Υπάρχει και υπηρεσία ενημέρωσης με sms ;)
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
athanatos
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 17:36

Re: Μέσα Μαζικής Μεταφοράς

Δημοσίευση από athanatos »

sissy έγραψε:Σε ότι αφορά την Αθήνα το http://www.oasa.gr είναι πολύ εξυπηρετικό, το έχω χρησιμοποιήσει πολλές φορές. Έχει και τις στάσεις και τον χάρτη της διαδρομής κάθε γραμμής και πληροφορίες σε κάθε στάση για το ποιες άλλες γραμμές περνάνε.
Κι εσύ sissy μπορείς ν’ ανοίξεις ένα θέμα εδώ: Μακάρι να ήξερα.Για να είναι όλα μαζεμένα.
Σ’ όλους τους τόπους κι αν γυρνώ μόνον ετούτον αγαπώ !
Οδυσσέας Ελύτης
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Μέσα Μαζικής Μεταφοράς

Δημοσίευση από enias »

UltiMo_ έγραψε:Υπάρχει και υπηρεσία ενημέρωσης με sms ;)
Για ανάπτυξέ το λιγάκι αυτό το τελευταίο...
Αινείας
Απάντηση

Επιστροφή στο “Δεν οδηγώ...”