Μέσα Μαζικής Μεταφοράς

Χώρος ανοικτών συζητήσεων για όσους δεν οδηγούν ή έχουν σχέση με αυτούς...
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Μέσα Μαζικής Μεταφοράς

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Βάζω καὶ στὰδύο αὐτιὰ τὰ ἀκουστικά. Ἀπλὰ δὲν πρέπει κάποιος νὰ εἶναι ἀφηρημένος καὶ συνεπαρμένος ἀπὸ τὴν μουσικὴ ὄταν διασχίζει τὸ δρόμο.

Ἐπιπλέον ἀν δὲν ἔχεις τέρμα τὴν ἔνταση ἔχεις ἤχο καὶ ἀπὸ τὸν χῶρο στὸν ὁποῖο κινεῖσαι. Αὐτὸ τὸ ὁποῖο χάνεις εἶναι ὄτι θὰ σὲ δεῖ κάποιος θὰ σοῦ φωνάξει καὶ δὲν θὰ τὸν ἀκούσεις.


οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
Tassos
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:26

Re: Μέσα Μαζικής Μεταφοράς

Δημοσίευση από Tassos »

Ενα γρήγορο σχόλιο: αν οι λωρίδες για τα ΜΜΜ δούλευαν καλά η μέση ταχύτητα θα αυξάνονταν και με τα ίδια λεωφορεία και οδηγούς θα βγαίναν πολύ περισσότερα δρομολόγια.

Οσο για τα ΜΜΜ τα χρησιμοποιώ όταν μετακινούμαι προς το κέντρο της Αθήνας, όταν είμαι σε πόλη που δεν έχω αυτοκίνητο και όταν δεν είμαι πιεσμένος από το χρόνο.

Τάσος
nnikos
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 17:30
Επικοινωνία:

Re: Μέσα Μαζικής Μεταφοράς

Δημοσίευση από nnikos »

μια φίλη μου εξιστορήθηκε το παρακάτω γεγονός.
Στο σταθμός Δουκίσης Πλακεντίας του Μετρό, όπως γνωρίζετε υπάρχει η αφετηρία ορισμένων λεωφορείων.
Φτάνοντας λοιπόν εκεί βλέπει μαζεμένους τους οδηγούς να ξεκουράζονται (πρωινή ώρα) και τους ρωτάει:
"Ποιος είναι ο οδηγός του 'τάδε' λεωφορείου???"

και το αποτέλεσμα:
όχι μόνο δεν πήρε απάντηση από κανέναν αλλά μάλιστα γυρίσανε όλοι και την κοιτάξανε με τέτοιο ύφος λες και είχε κάνει κάποιο έγκλημα.

συμπέρασμα:
έτσι θα πάει η Ελλάδα μπροστά.....!!!!
και εγώ θα ξαναορκιστώ ότι δεν θα χρησιμοποιήσω ποτέ λεωφορείο στη ζωή μου...!!!
Think don't drink!
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Μέσα Μαζικής Μεταφοράς

Δημοσίευση από MacPap »

nnikos έγραψε:..."Ποιος είναι ο οδηγός του 'τάδε' λεωφορείου???"....
Εννοείς πως ήταν η ώρα του να φύγει το λεωφορείο και αυτοί καθόντουσαν και χασκογελάγανε?
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Μέσα Μαζικής Μεταφοράς

Δημοσίευση από enias »

nnikos έγραψε:όχι μόνο δεν πήρε απάντηση από κανέναν αλλά μάλιστα γυρίσανε όλοι και την κοιτάξανε με τέτοιο ύφος λες και είχε κάνει κάποιο έγκλημα.
Φαίνεται θα ήταν η βάρδια που σχόλαγε :lol:
Αινείας
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Μέσα Μαζικής Μεταφοράς

Δημοσίευση από rasPUTIN »

MacPap έγραψε:
nnikos έγραψε:..."Ποιος είναι ο οδηγός του 'τάδε' λεωφορείου???"....
Εννοείς πως ήταν η ώρα του να φύγει το λεωφορείο και αυτοί καθόντουσαν και χασκογελάγανε?
Ἄλλο κατάλαβα ἐγῶ. Προφανῶς ἦταν κάποιος σταθμὸς ἀπ'ὄπου ἀναχωροῦν λεωφορεία γιὰ 5-6 ἤ καὶ περισσότερες διαδορμές. Οἱ ὀδηγοὶ συζήταγαν ἀναμένοντας ὀ καθένας τὴν ὥρα ἀναχώρησης τοῦ δικού του δρομολογίου.

Ἀπλὰ ἡ φίλη τοῦ nnikos ἔπεσε σὲ κομπανία ἀπολίτιστων καὶ οὐδεὶς φιλοτιμήθηκε νὰ τῆς ἀπαντήσει.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
nnikos
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 17:30
Επικοινωνία:

Re: Μέσα Μαζικής Μεταφοράς

Δημοσίευση από nnikos »

Haridimos έγραψε:
MacPap έγραψε:
nnikos έγραψε:..."Ποιος είναι ο οδηγός του 'τάδε' λεωφορείου???"....
Εννοείς πως ήταν η ώρα του να φύγει το λεωφορείο και αυτοί καθόντουσαν και χασκογελάγανε?
Ἄλλο κατάλαβα ἐγῶ. Προφανῶς ἦταν κάποιος σταθμὸς ἀπ'ὄπου ἀναχωροῦν λεωφορεία γιὰ 5-6 ἤ καὶ περισσότερες διαδορμές. Οἱ ὀδηγοὶ συζήταγαν ἀναμένοντας ὀ καθένας τὴν ὥρα ἀναχώρησης τοῦ δικού του δρομολογίου.

Ἀπλὰ ἡ φίλη τοῦ nnikos ἔπεσε σὲ κομπανία ἀπολίτιστων καὶ οὐδεὶς φιλοτιμήθηκε νὰ τῆς ἀπαντήσει.
μάλλον ισχύουν και τα δύο
Think don't drink!
Souvlitsa
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2008, 00:30

Re: Μέσα Μαζικής Μεταφοράς

Δημοσίευση από Souvlitsa »

Στον Πειραιά τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα απ΄ ότι στην Αθήνα. Δουλεύω και μένω Πειραιά οπότε είμαι από τις τυχερές. Χρησιμοποιώ ΜΜΜ και η αλήθεια είναι ότι δεν είναι και πολύ άσχημα. Υποφερτή κατάσταση θα έλεγα. Βλέπω τα δρομολόγια στο http://www.oasa.gr και δεν περιμένω πολύ στις στάσεις. Αλλά το καλύτερο μέσο είναι πράγματι το τρένο (αφού τελειώσουν τα έργα) και το μετρό.

Souvlitsa
Tassos
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:26

Re: Μέσα Μαζικής Μεταφοράς

Δημοσίευση από Tassos »

Εχω την αίσθηση ότι τα ΜΜΜ είναι εξαιρετικά όταν δε βιάζεσαι ή τουλάχιστον έχεις αρκετό χρόνο στη διάθεση σου. Όταν έχεις περιορισμένο χρόνο τότε η αίσθηση είναι πιο πιεστική.

Τάσος
trip73p
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 20:35
Επικοινωνία:

Re: Μέσα Μαζικής Μεταφοράς

Δημοσίευση από trip73p »

Είχα να μπω σε ΜΜΜ χρόοοοοονια.Κάποια στιγμή εκτάκτως κατέβηκα Αθήνα με τρένο,λόγο οικονομικής κρίσης και χρησιμοποίησα μετρό,ηλεκτρικό,λεωφορεία,τρόλεϊ.Σχημάτισα πολύ καλή εικόνα για τα ΜΜΜ της Αθήνας-Πειραιά.Ειδικά με το μετρό.(άντε και στα μέρη μας.)
Αλλά για Θεσσαλονίκη δεν έχω ιδέα ακόμα πιο λεωφορείο περνάει κάτω από το σπίτι μου :oops:
Eίμαι ο εφιάλτης μέσα στις νύχτες μου!
...και δηλώνω σαλταρισμένος!!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Δεν οδηγώ...”