Μέσα Μαζικής Μεταφοράς

Χώρος ανοικτών συζητήσεων για όσους δεν οδηγούν ή έχουν σχέση με αυτούς...
athanatos
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 17:36

Μέσα Μαζικής Μεταφοράς

Δημοσίευση από athanatos »

Χρησιμοποιείτε μέσα μαζικής μεταφοράς ;

Πότε ; Πόσο συχνά ; Γιατί ;

Είσαστε ευχαριστημένοι ;

Εγώ πολύ σπάνια . Θα ήθελα πολύ να πήγαινα στη δουλειά μου αλλά δεν βολεύει .


Σ’ όλους τους τόπους κι αν γυρνώ μόνον ετούτον αγαπώ !
Οδυσσέας Ελύτης
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Μέσα Μαζικής Μεταφοράς

Δημοσίευση από MacPap »

Αυτό είναι μια πολύ πονεμένη ιστορία ειδικά για τους κατοικούντες στην Αθήνα.

Πολλά μέρη δεν βολεύουν διότι για να φτάσεις πρέπει να πάρει 3-4 μέσα. Ένα άλλο μεγάλο πρόβλημα που υπάρχει είναι πως δεν μπορείς να υπολογίσεις ποτέ φτάνει ένα λεωφορείο και έτσι δεν μπορείς συνολικά να βασιστείς για να το χρησιμοποιείς ειδικά αν πρέπει να αλλάξεις 2-3.

Στο Βέλγιο ας πούμε "ρυθμίζεις το ρολόι σου" με το λεωφορείο που περνάει. Τέλος το ότι δεν μπορείς να βγάλεις εισιτήριο επί του οχήματος είναι και αυτό μέγα πρόβλημα ειδικά γι αυτούς που δεν το χρησιμοποιούμε τακτικά

Φιλικά Κώστας
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Μέσα Μαζικής Μεταφοράς

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Πολὺ περίεργος εἶσαι σήμερα, ὄλο ἐρωτήσεις. :lol: :lol: :lol: :lol:

Καταρχῆν νὰ ξεκαθαρίσω ὄτι μένω στὴν Ἀθῆνα.

Χρησιμοποιείτε μέσα μαζικής μεταφοράς;
Σπανίως. Στὴν δουλειὰ πηγαίνω μὲ τὸ αὐτοκίνητο. Μὲ ἔχει βολέψει ἡ Περιφεριακὴ 'Υμηττοῦ.


Σὲ κάποιες περιοχὲς τὰ ΜΜΜ δὲν εἶναι καὶ ὄτι καλύτερο. Γιὰ παράδειγμα, θυμάμαι τὴν περίοδο 2001-2003 τὴν γραμμὴ 305 ἠ ὁποία ξεκινοῦσε τότε στὸ ΥΕΘΑ καὶ τερμάτιζε στὴν Ἀρτέμιδα (Λοῦτσα) μὲσω Παλλήνης.
Τὰ πρωινὰ γέμιζε τὸ λεωφορεῖο ΠΡΙΝ ξεκινήσει τὸ δρομολόγιο. Γιὰ κάθισμα δὲν τὸ συζητάμε. Ἀλλὰ γέμιζε καὶ πήγαινες ὄρθιος καὶ στριμωγμένος μέχρι τὴν Παλλήνη. Δὲν ἦταν καὶ ὄτι καλύτερο. Ἡ λεωφορειολωρίδα πάντα ἔχει ἀσυνείδητους καὶ παρτάκηδες οἰ ὁποῖοι δυσκολεύουν τὴν κίνηση τῶν ΜΜΜ.
Ὑποτίθεται ὄτι ἠ συχνότητα τῶν δρομολογίων εἶναι ῥυθμισμένη ὤστε τὶς καθημερινὲς ὁ χρόνος ἀναμονῆς νὰ εἶναι μικρότερος. Στὴν πράξη φαίνεται ὄτι χρειάζεται αὔξηση τῆς συχνότητας τῶν δρομολογίων.

Πότε;
Ὄταν πηγαίνω στὸ κέντρο. Αὐτοκίνητο στὸ κέντρο βάζεις μόνο γιὰ νὰ μεταφέρεις φορτίο ἤ ἄνθρωπο μὲ πρόβλημα στὴν μετακίνηση. Γιὰ κέντρο χρησιμοποιῶ ΜΜΜ καὶ μόνο ΜΜΜ.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Μέσα Μαζικής Μεταφοράς

Δημοσίευση από enias »

Τα προτιμώ όταν οι συνθήκες για να παω με το αυτοκίνητο είναι χειρότερες (κίνηση παρκάρισμα). Γενικά τα απεχθάνομαι γιατι προτιμώ την ανεξαρτησία που σου δίνει το προσωπικό μέσο (γλυτώνεις απο αιφνίδιες αλλαγές ωραρίων και απεργίες) και επίσης απεχθάνομαι τους βρωμιάρηδες που αλλάζουν ρούχα χωρίς να πλένονται νομίζοντας οτι ετσι δεν βρωμάνε. Ειδικα το καλοκαίρι είναι δράμα η κατάσταση.
Πήγαινοντας στη δουλεία που το δρομολόγιο είναι συγκεκριμένο, οι ώρες που θα παω και θα έρθω είναι συγκεκριμένες, ο χρόνος χρονομετρημένος και το κόστος της καθημερινής χρήσης του αυτοκινήτου αναπόφευκτα υψηλός, προτιμώ τα ΜΜΜ, αλλα για βόλτα δεν τα χρησιμοποιώ σχεδόν ποτέ. Θέλω την ανεξαρτησία που σου προσφέρει το αμάξι.
Αινείας
nnikos
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 17:30
Επικοινωνία:

Re: Μέσα Μαζικής Μεταφοράς

Δημοσίευση από nnikos »

Γενικά στην Αθήνα τα ΜΜΜ εκτός από μετρό - Προαστιακός είναι δραματικά.
Όταν έσπασα το χέρι μου και αναγκάστηκα να χρησιμοποιώ λεωφορεία ταλαιπορήθηκα πραγματικά.
Να φανταστείτε έχω ορκιστεί να μην χρησιμοποιήσω ξανά λεωφορείο στη ζωή μου όποιο κι αν είναι το κόστος.
Τώρα που απέκτησα και σκουτεράκι αποκλείεται να ξαναχρησιμοποιήσω ΜΜΜ.
Think don't drink!
xrisa
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 17:45

Re: Μέσα Μαζικής Μεταφοράς

Δημοσίευση από xrisa »

Στην πόλη που ζω είναι αστείο να χρησιμοποιήσω αυτοκίνητο, ΜΜΜ δεν υπάρχουν παρά μόνο τα λεωφορεία όταν είναι ανοικτά το ΑΕΙ και το ΤΕΙ μετά τον Ιούνιο τίποτα, επομένως με πεζό2 οι μετακινήσεις μου.
Ταξιδεύω με το αυτοκίνητό μου όπου χρειαστεί και με όποιες συνθήκες αυτό δεν το αλλάζω με τίποτα,έχω την ανεξαρτησία μου.
Στην Αθήνα χρησιμοποιώ μετρό 99% και ταξί, τα λεωφορεία με απογοήτευσαν, το αυτοκίνητό μου θα το πάρω μόνο αν έχω να κάνω πολλά ψώνια, ή αν έχω να κάνω κάποια διαδρομή που δεν έχει εκεί μετρό.
Στην Θεσσαλονίκη..άσχημα τα πράματα, κάποτε έκανα απόπειρα να μετακινούμαι με λεωφορεία αλλά αργούσα πάρα πολύ, επομένως και εκεί αν είναι για δουλειές στο κέντρο ταξί,αν είναι περιφερειακά του κέντρου το αυτοκίνητο.

ΥΓ Σε όποια πόλη μετακινηθώ με το αυτοκίνητο μου το αφήνω πάντα σε parking και όχι όπου να΄ναι
Άβαταρ μέλους
Johnny
Δημοσιεύσεις: 3383
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 20:23
Τοποθεσία: Μεταμόρφωση - Αττικής (Κουκου city)

Re: Μέσα Μαζικής Μεταφοράς

Δημοσίευση από Johnny »

Θα συμφωνήσω με τον nnikos εκτός προαστιακού, μετρό ολα τα αλλα ΜΜΜ ειναι μόνο για ταλαιπωρία, ακόμα και ο ΗΣΑΠ μέχρι να τελειώσουν τα εργα.

Λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων κινούμαι μόνο με ιχ (και αυτο ενοικιαζόμενο) και εάν χρειαστει οπωσδήποτε με αλλο μέσο μετακίνηση ψηφίζω μετρό.
Η ανθρωπότητα δεν έχει προχωρήσει ούτε ένα βήμα μπροστά, από την στιγμή που υπάρχει έστω και ένα παιδί που υποφέρει.
Άλμπερτ Αϊνστάιν
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Μέσα Μαζικής Μεταφοράς

Δημοσίευση από MacPap »

Συμφωνώ και εγώ όταν έχει metro σε απόσταση μέχρι 500μ από τον προορισμό μου δεν το σκέφτομαι καν. Metro και πάλι metro.

Φιλικά Κώστας
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Μέσα Μαζικής Μεταφοράς

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Τὰ ἀπαραίτητα ἀξεσουὰρ ξέρετε ποιὰ εἶναι. Ἔχετε ἕνα μικρὸ σακίδιο πλάτης μὲ κάποιο ἔντυπο (γιὰ ὄσο θὰ κάθεστε στὸ ὅποιο ΜΜΜ) καὶ φορητὸ ῤαδιόφωνο (ἤ MP3 player) μὲ ἀκουστικὰ γιὰ ὄσο περπατάτε.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Μέσα Μαζικής Μεταφοράς

Δημοσίευση από enias »

Haridimos έγραψε: φορητὸ ῤαδιόφωνο (ἤ MP3 player) μὲ ἀκουστικὰ γιὰ ὄσο περπατάτε.
Ποτέ και στα δύο αυτιά όμως, για να ακούτε και τι γίνεται γύρω σας και μην σας πατήσει και κανα αμάξι που έρχεται πίσω σας.
Αινείας
Απάντηση

Επιστροφή στο “Δεν οδηγώ...”