Κατάληψη πεζοδρομίου

Χώρος ανοικτών συζητήσεων για όσους δεν οδηγούν ή έχουν σχέση με αυτούς...
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Κατάληψη πεζοδρομίου

Δημοσίευση από MacPap »

erling έγραψε:
MacPap έγραψε:ΑΠΑΝΤΗΣΗ
1) Να άφηνε πεζοδρόμιο.
2) Να πει στον γείτονα να γκρεμίσει το τοιχάκι.
3) Να πει στον δήμο να ξηλώσει το φανάρι
1. Πρώτα εγινε το σπίτι και μετά το πεζοδρόμιο
2. Και μέχρι να γίνει αυτό;
3. Και μέχρι να γίνει αυτό;
4. Δεν δημιουργούν προβλημα στην είσοδο...
1. Ας πρόσεχε να το προέβλεπε!
2. Μέχρι τότε να γκρινιάζει αλλού!
3. Μέχρι τότε να μάθει να κάνει τον Ταρζάν!
4. Δημιουργούν στο περπάτημα πάνω στο πεζοδρόμιο όμως!


Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Κατάληψη πεζοδρομίου

Δημοσίευση από erling »

Με τόσες μπύρες πιυ έχω πιει και το που γράφω πολύ είμαι...
Αύριο πάλι... :biritses
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Κατάληψη πεζοδρομίου

Δημοσίευση από erling »

MacPap έγραψε: 1. Ας πρόσεχε να το προέβλεπε!
2. Μέχρι τότε να γκρινιάζει αλλού!
3. Μέχρι τότε να μάθει να κάνει τον Ταρζάν!
4. Δημιουργούν στο περπάτημα πάνω στο πεζοδρόμιο όμως!
1. Δεν υπήρχε δυνατότητα να το προβλέψει...
2. Και να μην μπαίνει σπίτι του;
3. Και να μην μπαίνει σπίτι του;
4. Αν ο πεζός θα μπορούσε να κινηθεί επάνω σε αυτό...που δεν θα μπορούσε....
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Κατάληψη πεζοδρομίου

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Υπάρχει ο ΚΟΚ και υπάρχει και η πολεοδομία. Εμένα με νοιάζει ο ΚΟΚ και θέλω να πάρει τις γλάστρες και τα τραπεζάκια απο εκεί και να πίνει το καφέ του στο μπαλκόνι. Αν δεν μπορεί να μπει σπίτι του να πάει στην πολεοδομία η δεν ξέρω που αλλού και να βγάλει άκρη μόνος του. Εμένα δεν με αφορά το σπίτι του. Εγώ πληρώνω τέλη και θέλω να χρησιμοποιήσω τον δρόμο που δικαιούμαι
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Κατάληψη πεζοδρομίου

Δημοσίευση από MacPap »

erling έγραψε:Με τόσες μπύρες πιυ έχω πιει και το που γράφω πολύ είμαι...
Αύριο πάλι... :biritses
Xaxxaxaxaxa
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Κατάληψη πεζοδρομίου

Δημοσίευση από erling »

Κάτι λέει ο ΚΟΚ και για τα πεζοδρόμια αλλά τώρα δεν έχω την διάθεση. Αύριο πάλι...
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Κατάληψη πεζοδρομίου

Δημοσίευση από UltiMo_ »

τι θα γίνει, κάθε βράδυ μπύρες πίνεις? σε έδιωξε η γυναίκα σου απο το σπίτι?
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Κατάληψη πεζοδρομίου

Δημοσίευση από erling »

Λοιπόν υποθέτοντας πως η γκαραζόπορτα είναι στο σωστό σημείο και δείχνει το όριο του οικοπέδου, βγάζω το συμπέρασμα πως και οι ζαρντινιέρες είναι εντός οικοπέδου και δεν είναι επάνω στο πεζοδρόμιο.
Δεν φτάνει λοιπόν που είναι όσο είναι το πεζοδρόμιο, έβαλαν και τον στύλο φωτισμού....
Με αυτά σαν δεδομένο, το πεζοδρόμιο μόνο πεζοδρόμιο δεν μπορεί να χαρακτηριστεί αφού το πλάτος του είναι μικρότερο του μισού μέτρου.
Έτσι λοιπόν θεωρώ πως το να παρκάρει κάποιος και να αποκλείσει την είσοδο στην οικία κάποιου είναι τουλάχιστον αγενές.
Προφανώς όμως το έχουν πράξει διάφοροι και ο ιδιοκτήτης έκανε αυτό που δείχνει η φωτογραφία.

Αυτό που θυμόμον από τον ΚΟΚ ήταν στο άρθρο 34
5. Mέσα στις κατoικημένες περιoχές, σε θέσεις όπoυ επιτρέπεται η στάση ή η στάθμευση, oι oδηγoί oχημάτων ή ζώων υπoχρεoύνται να θέτoυν αυτά όσo τo δυνατόν πλησιέστερα στo δεξιό άκρo τoυ oδoστρώματoς.
Στoυς μoνόδρoμoυς επιτρέπεται η στάση ή η στάθμευση και στην αριστερή πλευρά. Aν δεν υπάρχει πεζoδρόμιo, oι oδηγoί υπoχρεoύνται να αφήνoυν ελεύθερo χώρo πλάτoυς ενός (1) μέτρoυ, τoυλάχιστoν, για τη διέλευση των πεζών.
αλλά δεν ξέρω αν έχει εφαρμογή στην περίπτωσή μας αφού υπάρχει κάτι σαν πεζοδρόμιο....

υ.γ. Δεν είναι αντικείμενο πολεοδομίας αλλά δήμου. Θα είχε ενδιαφέρον να μας έλεγες και πλάτος οδοστρώματος καθώς και που είναι το σημείο....
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Κατάληψη πεζοδρομίου

Δημοσίευση από MacPap »

Πάντως όταν το 76 χτίσαμε το σπίτι σε εμάς θυμάμαι απαιτήθηκε από τον δήμο να αφήσουμε πεζοδρόμιο δεν ξέρω αν όλο το 1,5 μ περίπου που έχουμε ήταν δικό μας του δήμου ή και των δύο αυτό που θυμάμαι ήταν πως είχαμε υποχρέωση να αφήσουμε πεζοδρόμο το οποίο ήταν μεγαλύτερο από αυτό που υπήρχε στην παλαιά κατασκευή που γκρεμίσαμε!
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Κατάληψη πεζοδρομίου

Δημοσίευση από erling »

Φίλε μου, το σπίτι σου ήταν σε κάποιον δήμο.
Παίζει ή μάλλον είμαι 99% σίγουρος πως το συγκεκριμένο του ultimo_ ήταν εκτός σχεδίου και αυθαίρετο όταν κατασκευάστηκε....
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Απάντηση

Επιστροφή στο “Δεν οδηγώ...”