Υπάλληλος ΗΣΑΠ: Να πας στη χώρα σου, αν δε σου αρέσει!

Χώρος ανοικτών συζητήσεων για όσους δεν οδηγούν ή έχουν σχέση με αυτούς...
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Υπάλληλος ΗΣΑΠ: Να πας στη χώρα σου, αν δε σου αρέσει!

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Υπάλληλος του εκδοτηρίου εισιτηρίων του σταθμού Αττικής του ΗΣΑΠ: Να πας στη χώρα σου, αν δε σου αρέσει!

Εικόνα

Αυτή ήταν η απάντηση μίας εκ των δύο καρεκλοκένταυρων υπαλλήλων του ΗΣΑΠ στο Σταθμό Αττικής σε ηλικιωμένο μετανάστη που διαμαρτυρόταν χθες το απόγευμα, γιατί δεν του εξέδιδαν μηνιαία κάρτα απεριορίστων διαδρομών, επειδή η ώρα πλησίαζε τις 8.00μμ.

Παρόλο που ο ηλικιωμένος τις εκλιπαρούσε και τους εξηγούσε ότι είναι δύσκολο να μπορέσει να τη βγάλει αύριο, επειδή εργάζεται, εκείνες ήταν ανένδοτες.

Είχαν αποφασίσει να σταματήσει η διαδικασία έκδοσης μηνιαίων καρτών, όταν θα εξυπηρετούταν και ο κύριος με την μπλε μπλούζα στην ουρά που είχε σχηματιστεί, παρόλο που η ώρα ήταν 8 παρά κάτι λεπτά.

Ειρωνική συμπεριφορά επέδειξε και μία από τις γυναίκες security του σταθμού, η οποία προέτρεψε έναν κύριο που ισχυρίστηκε ότι η ώρα δεν είναι ακόμα 8 να κοιτάξει το ρολόι του, γιατί δεν πάει καλά.

Προς το τέλος ήρθε και ένα παιδί-αστυνομικός του σταθμού για να πάρει τον ηλικιωμένο κύριο από εκεί και να του εξηγήσει ότι απαγορεύονται οι διαμαρτυρίες.

Εμείς θα θέλαμε να δώσουμε συγχαρητήρια στις συγκεκριμένες ευγενικότατες υπαλλήλους του ΗΣΑΠ στο Σταθμό Αττικής για την τήρηση με απόλυτη ακρίβεια του ωραρίου τους, για το σεβασμό και το φιλότιμο που επιδεικνύουν στους επιβάτες, καθώς και για τις ρατσιστικές τους αντιλήψεις.

02/08/2010
clopyandpaste.blogspot.com


οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Υπάλληλος ΗΣΑΠ: Να πας στη χώρα σου, αν δε σου αρέσει!

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Ἔστω ὄτι ἡ εἴδηση ἀληθεύει.
Haridimos έγραψε:Υπάλληλος του εκδοτηρίου εισιτηρίων του σταθμού Αττικής του ΗΣΑΠ: Να πας στη χώρα σου, αν δε σου αρέσει!
Αυτή ήταν η απάντηση μίας εκ των δύο καρεκλοκένταυρων υπαλλήλων του ΗΣΑΠ στο Σταθμό Αττικής σε ηλικιωμένο μετανάστη που διαμαρτυρόταν χθες το απόγευμα, γιατί δεν του εξέδιδαν μηνιαία κάρτα απεριορίστων διαδρομών, επειδή η ώρα πλησίαζε τις 8.00μμ.
Βιαζόταν νὰ σχολάσει; Διακρίνω μιὰ ἔλλειψη ἐπαγγελματισμοῦ. Ἀκόμα χειρότερα ὁ πολίτης ἦταν ἠλικιωμένος ὁπότε ἡ ὑπάλληλος εἶχε ἕνα λόγο παραπάνω γιὰ νὰ εἶναι σωστή.
Haridimos έγραψε:Προς το τέλος ήρθε και ένα παιδί-αστυνομικός του σταθμού για να πάρει τον ηλικιωμένο κύριο από εκεί και να του εξηγήσει ότι απαγορεύονται οι διαμαρτυρίες.
Ἀπαγορεύονται οἱ διαμαρτυρίες; Ἀπὸ πότε; Ἡ διαμαρτυρία (ἄνευ ἀπειλής, ἐξύβρισης) ἀποτελοῦν νόμιμο δικαίωμα τοῦ πολίτη.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
Tassos
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:26

Re: Υπάλληλος ΗΣΑΠ: Να πας στη χώρα σου, αν δε σου αρέσει!

Δημοσίευση από Tassos »

Μήπως εκεί το κόλπο με το μπλοκάκι και το στιλό για να πάρεις ονόματα θα δούλευε; Και φυσικά η σταθερή ατάκα "αν ήταν ένας δικός σας άνθρωπος θα το κάνατε αυτό;"

Κάτι τέτοιες περιπτώσεις ντρέπομαι που μοιράζομαι την υπηκοότητα με κάτι τέτοια άτομα.

Τάσος

Υ.Γ. Συγνώμη βλακεία είπα. Η διοίκηση των ΗΣΑΠ θα απαντήσει ότι θα γίνει έρευνα κλπ
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Υπάλληλος ΗΣΑΠ: Να πας στη χώρα σου, αν δε σου αρέσει!

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Σὲ ἀστυνομικὸ τμῆμα ἡ ὀμαδικὴ διαμαρτυρία καὶ ἠ ἀπαίτηση ἐμφάνισης τοῦ διοικητὴ ἔκανε τὴν γλωσσοὺ ἐνστολη νὰ συμμαζευτεῖ.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Υπάλληλος ΗΣΑΠ: Να πας στη χώρα σου, αν δε σου αρέσει!

Δημοσίευση από enias »

Θεώρω υπερβολή τη λέξη "ρατσιστικό" γιατι τέτοια περιστατικά έχουν συμβεί σε όλους μας. Το οτι η υπάλληλος μπορεί να φέρθηκε με ένα συγκεκριμένο τρόπο που δεν αρμόζει είναι ένα θέμα αλλα διαφωνώ με το να γινόμαστε υπερευαίσθητοι με τους ξένους. Έχω ζήσει και εγώ στο εξωτερικό και δεν είχα καμια προνομιακή μεταχείρηση, και οτι στραβό συνέβαινε στους κατοίκους της χώρας αυτής, γιατι κι αυτοί είχαν τα ελαττώματα τους ως λαός, ήμουν υποχρεωμένος να το ανεχτώ και εγω. Αν δεν μου άρεσε, όντως μπορούσα να γυρίσω στη χώρα μου πράγμα που έκανα τελικά, αφού πράγματι θεώρησα οτι δεν μπορούσα να ζήσω με κάποια ελαττώματα τους ενω με εκείνα των Ελλήνων μπορούσα γιατι μου ήταν πιο οικεία. Εναλλακτικά θα μπορούσα να μείνω εκεί να διαμαρτύρομαι, αλλα και να το έκανα θα το έκανα με τους όρους που το έκαναν και οι ντόπιοι και όχι "γιατι εγώ είμαι ξένος" επικαλούμενος "ρατσιστική" συμπεριφορά.
Η συγκεκριμένη συμπεριφορά μπορεί να είναι ανάγωγη, ανάλγητη αλλα σε καμια περίπτωση ρατσιστική. Το έχουμε ζήσει όλοι μας, στην τράπεζα, στο ταχυδρομείο, παντού. Είναι το πρόβλημα της μονιμότητας στο δημόσιο και της παντελούς έλλειψης ελέγχου.
Αινείας
Tassos
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:26

Re: Υπάλληλος ΗΣΑΠ: Να πας στη χώρα σου, αν δε σου αρέσει!

Δημοσίευση από Tassos »

Το ρατσιστικό πήγαινε γιατί ήταν μετανάστης. Αν ήταν Ελληνας και μπορούσε να την αρχίσει στα "Γαλλικά" μάλλον θα το σκεπτόνταν πριν κάνει κάποια τέτοια κίνηση.


Τάσος
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Υπάλληλος ΗΣΑΠ: Να πας στη χώρα σου, αν δε σου αρέσει!

Δημοσίευση από enias »

Tassos έγραψε:Το ρατσιστικό πήγαινε γιατί ήταν μετανάστης. Αν ήταν Ελληνας και μπορούσε να την αρχίσει στα "Γαλλικά" μάλλον θα το σκεπτόνταν πριν κάνει κάποια τέτοια κίνηση.
Δηλαδή εσένα δεν σου έχει τύχει ποτέ; Ούτε σε γνωστό σου Έλληνα;
Αινείας
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Υπάλληλος ΗΣΑΠ: Να πας στη χώρα σου, αν δε σου αρέσει!

Δημοσίευση από rasPUTIN »

enias έγραψε:Θεώρω υπερβολή τη λέξη "ρατσιστικό" γιατι τέτοια περιστατικά έχουν συμβεί σε όλους μας. Το οτι η υπάλληλος μπορεί να φέρθηκε με ένα συγκεκριμένο τρόπο που δεν αρμόζει είναι ένα θέμα αλλα διαφωνώ με το να γινόμαστε υπερευαίσθητοι με τους ξένους.
Συμφωνῶ. Ἡ ουσία τοῦ θέματος δὲν εἶναι ἀν ὁ κύριος ἦταν ἠμεδαπὸς ἤ ἀλλοδαπὸς ἀλλὰ τὸ γεγονὸς ὄτι κάποιοι νομίζουν ὄτι ἔχουν ἐξουσία στὰ χέρια τους καὶ νομίζουν ὄτι μὰς κάνουν χάρη ὄταν μὰς ἐξυπηρετοῦν.
Ἡ ὑπερευαισθησία ἡ ὁποία παρατηρεῖται ὄταν θίγεται κάποιος ξένος καθῶς ἡ κατάχρηση τοῦ χαρακτηρισμοῦ ῥατσιστής,ῤατσιστικὸς κλπ πλέον μὲ ἀηδιάζει.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
Souvlitsa
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2008, 00:30

Re: Υπάλληλος ΗΣΑΠ: Να πας στη χώρα σου, αν δε σου αρέσει!

Δημοσίευση από Souvlitsa »

Να πας στη χώρα σου, αν δε σου αρέσει!
Η πρόταση ήταν ένδειξη ρατσισμού, όχι το γεγονός ότι δεν τον εξυπηρέτησε. Παρόμοια γεγονότα έχουν πράγματι συμβεί και με Ελληνες. Θα μπορούσε να πει ότι δεν θα εξυπηρετήσει άλλους λόγω περασμένου ωραρίου, έτσι απλά και να μιλήσει σαν άνθρωπος, όχι σαν γάιδαρος.

Souvlitsa
Tassos
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:26

Re: Υπάλληλος ΗΣΑΠ: Να πας στη χώρα σου, αν δε σου αρέσει!

Δημοσίευση από Tassos »

enias,

Ναι μου έχει τύχει να αρνηθούν να με εξυπηρετήσουν λόγω ώρας και μάλλον είχες δίκιο αν και να χτυπήσω ξύλο έχω χρόνια να βρεθώ σε τέτοια θέση καθώς έχω βρει ένα τρόπο να χειρίζομαι τέτοιους ανθρώπους.

Μάλλον η souvlitsa είχε δίκιο.


Τάσος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Δεν οδηγώ...”