Οδηγώντας στην Γαλλία

Περιγραφές, εμπειρίες και οδηγίες για ταξίδια εκτός Ελλάδος...
Απάντηση
thanos
Δημοσιεύσεις: 670
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2010, 21:28

Οδηγώντας στην Γαλλία

Δημοσίευση από thanos »

Ας εγκαινιάσω αυτο το τοπικ με μια ειδηση που διάβασα σήμερα κ μου εκανε εντύπωση:

στην Γαλλία από 1h Ioυλίου ολοι οι οδηγοί θα πρέπει να φέρουν επάνω τους συσκευή τεστ για χρηση αλκοολ γνωστό και ως ethylotest. Αυτο ισχύει φυσικά και για τουρίστες.
Οι συσκευές αυτές κοστίζουν 1,5Ε κ μπορεί κανεις να τις αγοράσει σε φαρμακείασουπερμάρκετ, ντισκοτέκ και βενζινάδικα.
Ειναι ενα μέτρο που ελαβε η γαλλική κυβέρνηση για να αντιμετωπίσει την αυξηση τροχαίων εξαιτίας της οδηγησης σε κατάσταση μέθης.
μετά από τετράμηνη περίοδος προσαρμογής οποιος οδηγός δεν εχει τέτοια συσκευή μαζί του ενώ οδηγεί θα πληρώνει πρόστιμο 11Ε.


Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6631
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Οδηγώντας στην Γαλλία

Δημοσίευση από MacPap »

Και επειδή θ έχω κάτι τέτοιο μαζί μου τι θα αλλάξει δηλαδή?
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4807
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Οδηγώντας στην Γαλλία

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Προφανῶς ὄτι στὸν ἐξοπλισμό τοῦ ὀχήματός σου θὰ πρέπει νὰ ὑπάρχει κι ἔνα τέτοιο προκειμένου νὰ γλιτώσεις τὴν βεβαίωση παραβάσεως. :D :D :D
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Οδηγώντας στην Γαλλία

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Είναι σαν να σου λέει, να κουβαλάς και αντισυλληπτικά χάπια μαζί σου για να μην μείνεις έγκυος. Ακόμα και αν είσαι άντρας..
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ταξίδια στο Εξωτερικό...”