Πώς αντιδρούν οι Γερμανοί όταν ακούν σειρήνα ασθενοφόρου

Περιγραφές, εμπειρίες και οδηγίες για ταξίδια εκτός Ελλάδος...
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6631
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: γερμανικές αντιδρασεις σε αυτοκινητοδρομο

Δημοσίευση από MacPap »

Βασικά στον Ελληνικό ΚΟΚ προβλέπεται να κάνουν όλοι δεξιά για να περάσει το ασθενοφόρο από αριστερά!! Αλλά επειδή συνήθως δεξιά είναι πιο ελεύθερα αφού όλοι οι "γρήγοροι" είναι αριστερά τα ασθενοφόρα πολλές φορές επιλέγουν αν κινηθούν εκεί!! Επι της ουσία όμως οι οδηγοί πρέπει να κινηθούν προς τα δεξιά όχι όπου να είναι!


Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4807
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: γερμανικές αντιδρασεις σε αυτοκινητοδρομο

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Μοῦ ἔχει τύχει δυὸ φορὲς σὲ δρόμο μὲ ἀρκετὴ κίνησι νὰ μᾶς πλησιάσει ἀσθενοφόρο. Οἱ ἐκ δεξιῶν κινηθήκαμε δεξιότερα, οἱ ἐξ ἀριστερῶν κινήθηκαν ἀριστερότερα καὶ "ὠς διὰ μαγείας" δημιουργήθηκε μιὰ λωρίδα στὴν μέση ἀπ'ὅπου πέρασε τὸ άσθενοφόρο.
Στὴν Ἀθῆνα.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: γερμανικές αντιδρασεις σε αυτοκινητοδρομο

Δημοσίευση από enias »

Κάποτε στην δεκαετία του 80, υπήρχε μια εκπομπή στην ΕΡΤ που λέγονταν "Ελλάδα δεν είναι μόνο η Αθήνα"

Και ενώ γνωρίζεις οτι η Αθήνα είναι αλλιώτικό μέρος λόγω της τριτοκοσμικής συμπεριφοράς των μονίμων κατοίκων της
MacPap έγραψε:Ειναι γιατί δεν ζεις στην Αθήνα! :twisted:
Επιμένεις να αδικείς τους υπόλοιπους Ελλαδίτες γράφωντας παρακάτω
MacPap έγραψε:Εχεις τύχει ποτέ σε μποτιλιαρισμένο δρόμο ή αυτοκινητόδρομο να θέλει να περάσει νοσοκομειακό? Εγώ συνήθως ντρέπομαι που είμαι μέρος αυτής της βλακείας που λέγεται Ελλάδα σε τέτοιες στιγμές! Οχι δεν ανοίγουν αλλά προσπαθούν να εκμεταλλευτούν και το άνοιγμα που γίνεται!!!
ενώ θα έπρεπε να γράφεις
MacPap έγραψε:Εχεις τύχει ποτέ σε μποτιλιαρισμένο δρόμο ή αυτοκινητόδρομο να θέλει να περάσει νοσοκομειακό? Εγώ συνήθως ντρέπομαι που είμαι μέρος αυτής της βλακείας που λέγεται Αθήνα σε τέτοιες στιγμές! Οχι δεν ανοίγουν αλλά προσπαθούν να εκμεταλλευτούν και το άνοιγμα που γίνεται!!!
Συγγνώμη για την διόρθωση, άλλα να αποδίδουμε αυτά που πρέπει, εκεί που πρέπει.
Αινείας
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6631
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Πώς αντιδρούν οι Γερμανοί όταν ακούν σειρήνα ασθενοφόρου

Δημοσίευση από MacPap »

Δηλαδή στην Αθήνα δεν ζουν Έλληνες? Η πιστεύεις πως σε μποτιλιάρισμα στην Θεσσαλονίκη ή στα Γιάννενα τα πράγματα είναι διαφορετικά?
Είναι νοοτροπία της πλειοψηφίας του Λαού ασχέτως που κατοικεί ή βρίσκεται. Με εξαίρεση όταν είναι στο εξωτερικό όπου εκεί συμπεριφέρεται ως κότα και τηρεί τα πάντα λες και δίνει εξετάσεις για δίπλωμα.
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Πώς αντιδρούν οι Γερμανοί όταν ακούν σειρήνα ασθενοφόρου

Δημοσίευση από enias »

Όποιος έχει ζήσει λίγο σε άλλη πόλη, γνωρίζει οτι η νοοτροπία των Αθηναίων δεν έχει καμία σχέση με εκείνη των άλλων πόλεων. Το είπε ο erling παραπάνω και έχει δίκιο. Δεν θέλω να επεκταθώ, θα πω μόνο τα κραυγαλέα: υπεροψία-καχυποψία-αγένεια-εγωπάθεια.

Εκτός Αθηνών, πόσες φορές σου κόρναραν σε φανάρι με το που άναψε πράσινο;
Αινείας
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: Πώς αντιδρούν οι Γερμανοί όταν ακούν σειρήνα ασθενοφόρου

Δημοσίευση από pipinos1976 »

Εξαρτάται από την πόλη η κατάσταση. Δεν είναι μόνο στην Αθήνα προβληματικοί οι οδηγοί. Αν θυμάστε από την εποχή του bloka, την πρώτη φορά που είχα οδηγήσει στην Θεσσαλονίκη είχα πάθει σοκ. Στην Περιφερειακή με περνούσαν σαν σταματημένο κάτι Matiz κλπ 1000άρια με 140km/h, δηλαδή σχεδόν με την τελική τους. Στα φανάρια δεν σταματούσαν να περνάνε παρά μόνον αν ξεκινούσα εγώ από το κάθετο στενό με φόρα, ώστε να φοβηθούν και να σταματήσουν, τελικά, στο κόκκινο. Εκεί που έμενα είχε ένα φανάρι για να βγεις Περιφερειακή και εκεί ένιωσα την έννοια του dt για πρώτη φορά στην ζωή μου. Με το που άναβε πράσινο, σε χρόνο που σε Ολυμπιακούς Αγώνες θα χρεωνόσουν άκυρη εκκίνηση, κόρναρε ο 20ος, αυτός που δεν θα περνούσε ούτε μετά από 3 φανάρια, δηλαδή.

Από την άλλη, αν δεις π.χ. τα Γιάννενα (που όλοι πηγαίνουν πιο αργά από το replay) ή την Ορεστιάδα (όπου νομίζεις ότι βρίσκεσαι στο εξωτερικό με τους οδηγούς να σταματάνε στις διαβάσεις πεζών) θα καταλάβεις ότι οι διαφορές στην Ελλάδα είναι τεράστιες και ένας γενικός κανόνας δεν ισχύει πουθενά. Το γενικό θα έλεγα ότι είναι: μεγάλη πόλη, μεγάλη κίνηση, νευρικοί οδηγοί, αλλά υπάρχουν και εξαιρέσεις παντού*.

Ευχαριστώ.

* Έχω αναφέρει το περιστατικό όπου κινούμαι από Θεσσαλονίκη προς Αθήνα, λίγο πριν τα διόδια Μαλγάρων, και "τσακώνομαι" με έναν άλλο οδηγό που μου επιτέθηκε γιατί του κόρναραν οι από πίσω; Ο τύπος πήγαινε αριστερά και αργά (όριο 80 και πήγαινε 80), ακριβώς παράλληλα με ένα φορτηγό. Είμαι ακριβώς από πίσω του και δεν του έχω κάνει ΤΙΠΟΤΕ απολύτως. Οι πιο πίσω κορνάρουν, νευριάζουν κτλ, αλλά εγώ χαλαρός τελείως. Σε κάποια φάση περνάει το φορτηγό, αλλά δεν κάνει δεξιά, οπότε, αφού πέρασαν κάποια δευτερόλεπτα αναμονής για να βεβαιωθώ ότι δεν θα κάνει δεξιά, τον περνάω από δεξιά, εκεί που η Περιφερειακή/Εγνατία ενώνεται με την Ε.Ο. και έχουμε πλέον 3 λωρίδες. Έτσι έχουμε δεξιά φορτηγά, εγώ στην μεσαία και αυτός στην αριστερή αργά. Αφότου τον πέρασα, και αφού είχα φύγει μπροστά χωρίς να του κάνω τίποτε, του κάνω ένα σήμα με το φλας να πιάσει δεξιά (οι από πίσω εξακολουθούσαν να τον βρίζουν και να τον περνάνε από δεξιά βρίζοντάς τον - τα φώτα τα έβλεπα από τον καθρέφτη και τις κόρνες τις άκουγα). Σε κάποια φάση, λοιπόν, ενώ έχει επιταχύνει και πάει να ενσωματωθεί στην ταχύτητα των υπολοίπων, αλλά πηγαίνει πιο αργά από εμένα, βγαίνω στην αριστερή για να περάσω κάποιον μπροστά μου, αυτός επιταχύνει (είχε BMW 750 με πινακίδες ΑΤΒ, αλλά ήταν από Γιαννιτσά), έρχεται από πίσω μου και την ώρα που ανάβω φλας να μπω ξανά δεξιά χώνεται από πίσω μου, έρχεται δεξιά μου και μου πετάει ένα γυάλινο ποτήρι από το παράθυρο πάνω στο αμάξι φωνάζοντας "πάρτα κα...λη" και διάφορα άλλα, όπως "θα σε γ...ω" κτλ. Μέχρι σήμερα δεν κατάλαβα τι ακριβώς έγινε, τι τον φούντωσε τόσο κτλ, αλλά έκανε ελιγμούς στο δρόμο για να με κλείσει και να με πετάξει εκτός, μου έκανε χειρονομίες και ό,τι άλλο έβρισκε, μου έλεγε να σταματήσουμε στο δρόμο να πλακωθούμε κτλ. Πήρα την ΕΛ.ΑΣ. και έβγαινε Θεσσαλονίκη, αλλά μου είπαν, αφού φτάσω σπίτι μου, να κάνω μήνυση (σε αυτόφωρο αδίκημα). Μετά από 3 τηλέφωνα έπιασα κέντρο Κατερίνης και έστειλαν περιπολικό στα διόδια, αλλά ο τύπος κατάλαβε ότι τηλεφωνούσα και μπήκε στον παράδρομο της Ε.Ο. και πήγε από εκεί στα Γιαννιτσά. Βγάλε άκρη, λοιπόν, και κατάλαβε τον ψυχισμό ενός εκάστου εξ ημών όταν πιάνει το τιμόνι. Πάντως, θα ήθελα να τον ρωτούσα τι ακριβώς τον ενόχλησε από εμένα, αν και φαντάζομαι ότι λόγω θορύβου Ε.Ο. θεώρησε πως οι κόρνες ήταν από εμένα, οπότε ο καθυστερημένος διανοητικά εγκέφαλός του μπήκε σε διαδικασία επίθεσης (και είχε και γυναίκα και 2 παιδιά μέσα στο αμάξι). Πρέπει να το βρω το βίντεο να γελάσουμε με την βλακεία του ανθρώπου.
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6631
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Πώς αντιδρούν οι Γερμανοί όταν ακούν σειρήνα ασθενοφόρου

Δημοσίευση από MacPap »

Welcome Back.
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: Πώς αντιδρούν οι Γερμανοί όταν ακούν σειρήνα ασθενοφόρου

Δημοσίευση από pipinos1976 »

Δεν έφυγα και ποτέ. Απλά δεν υπήρχε θεματολογία τον τελευταίο καιρό γι' αυτό και δεν έγραφα κάτι. Θα επανέλθουμε δριμύτεροι.

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6631
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Πώς αντιδρούν οι Γερμανοί όταν ακούν σειρήνα ασθενοφόρου

Δημοσίευση από MacPap »

Ποιοι ? θα επανέλθουμε? Θα φέρεις και παρέα? Χαχαχαχα
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6631
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Πώς αντιδρούν οι Γερμανοί όταν ακούν σειρήνα ασθενοφόρου

Δημοσίευση από MacPap »

Ποιοι ? θα επανέλθουμε? Θα φέρεις και παρέα? Χαχαχαχα
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ταξίδια στο Εξωτερικό...”