Του πήραν το δίπλωμα γιατί δεν πλήρωσε 1.80 €

Ενημερώστε μας για τα τελευταία νέα που ακούσατε...
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Johnny
Δημοσιεύσεις: 3409
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 20:23
Τοποθεσία: Μεταμόρφωση - Αττικής (Κουκου city)

Του πήραν το δίπλωμα γιατί δεν πλήρωσε 1.80 €

Δημοσίευση από Johnny »

Του πήραν το δίπλωμα γιατί δεν πλήρωσε 1.80 €


Το γράμμα του νόμου συνεχίζει να εφαρμόζει η Τροχαία σχετικά με το αντίτιμο των διοδίων στο εθνικό οδικό δίκτυο και αυτούς που αρνούνται να το πληρώσουν. Σύμφωνα με καταγγελία του οδηγού Μάριου Νικολόπουλου, σήμερα το πρωί στις 9, οπότε και πέρασε τα διόδια της Πελασγίας, δεν κατέβαλλε το σχετικό αντίτιμο (1:80). Το αποτέλεσμα ήταν να τον σταματήσουν οι άνδρες της Τροχαίας και να εφαρμόσουν τον πρόσφατο νόμο που μεταφράζεται σε χρηματικό πρόστιμο, αφαίρεση άδειας οδήγησης και αφαίρεση πινακίδων.

Ο ίδιος μιλώντας στη zougla.gr, εξέφρασε την αγανάκτηση του για το περιστατικό λέγοντας τα εξής: «Με σταμάτησε η τροχαία επειδή δεν κατέβαλλα το αντίτιμο των διοδίων και μου πήρε το δίπλωμα. Αν και τους ανέφερα ότι είμαι επαγγελματίας οδηγός και την επομένη έχω δρομολόγιο δεν τους άγγιξε καθόλου. Πήγα στο τμήμα για να μιλήσω με τον διοικητή και μου εξήγησε ότι απλά εφαρμόζει το νόμο και το μόνο που μπορώ να κάνω είναι ένσταση από Δευτέρα. Για μένα το δίπλωμα είναι σαν το χαρτί ασκήσεων επαγγέλματος. Θα πρέπει να καταλάβουν ότι δεν πάω βόλτα με το δίπλωμα. Με αυτό δουλεύω. Δεν μπορεί ο καθένας να το παίρνει. Ας πληρώσω κάποιο πρόστιμο».

Ο συγκεκριμένος οδηγός - αναβάτης βρίσκεται αυτή την ώρα στο σταθμό διοδίων και διαμαρτύρεται ενώ σύμφωνα με πληροφορίες αναμένεται να φτάσουν στο σημείο μέλη της επιτροπής κατά των διοδίων. Ο ίδιος αυτό που ζητάει είναι το δίπλωμά του απλά και μόνο για να μπορέσει να δουλέψει…
Πηγή:zougla.gr


Η ανθρωπότητα δεν έχει προχωρήσει ούτε ένα βήμα μπροστά, από την στιγμή που υπάρχει έστω και ένα παιδί που υποφέρει.
Άλμπερτ Αϊνστάιν
Εικόνα
DELPIERO1981
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 05 Φεβ 2011, 17:48
Τοποθεσία: ΕΞΟΡΙΣΤΟΣ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Re: Του πήραν το δίπλωμα γιατί δεν πλήρωσε 1.80 €

Δημοσίευση από DELPIERO1981 »

Πριν κάμποσο καιρό βγαίναν κάτι γαλονάδες και λέγανε διάφορες π*π/ριές, ότι δεν είναι αρμοδιότητά τους να γράφουν στα διόδια, έκλεγαν ότι το κράτος δεν τους βάζει καύσιμο στα χρέπια περιπολικά τους κλπ, κλπ...

Τι έχουν να πουν τώρα;
ΝΑ ΠΛΗΡΏΣΩ ΔΙΌΔΙΑ;... ΤΟ ΆΛΛΟ ΜΕ ΤΟΝ ΤΟΤΌ ΤΟ ΞΈΡΕΙΣ;
thanos
Δημοσιεύσεις: 670
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2010, 21:28

Re: Του πήραν το δίπλωμα γιατί δεν πλήρωσε 1.80 €

Δημοσίευση από thanos »

από οτι εχω καταλάβει κατάφεραν και πέρασαν ως παράβαση του ΚΟΚ τη μη πληρωμή διοδίων για να επιλαμβάνεται η τροχαια

ποιοι υπουργοί ειναι που εβαλαν την τζιφρα τους σε τετοιο νόμο...

απο την αλλη βεβαια, ο εν λογω επαγγελματιας οδηγος οφειλε να γνωρίζει τον νεο νομο και τις επιπτώσεις που εχει πλεον η μη καταβολή των διοδίων

η αγνοια νόμου δεν ειναι αποτελει δικαιολογία,
η καπως ετσι δεν το λένε αυτο;
athanatos
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 17:36

Re: Του πήραν το δίπλωμα γιατί δεν πλήρωσε 1.80 €

Δημοσίευση από athanatos »

Ο νόμος είναι για όλους. Επαγγελματίες και μη.
Άσχετα αν δεν μας αρέσει, αφού τον ψήφισαν, πρέπει να ισχύει. Το κακό είναι, ότι δεν ξέρω πόσο ζήλο δείχνουν οι της τροχαίας και σε άλλες, πιο σημαντικές παραβάσεις.
Σ’ όλους τους τόπους κι αν γυρνώ μόνον ετούτον αγαπώ !
Οδυσσέας Ελύτης
DELPIERO1981
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 05 Φεβ 2011, 17:48
Τοποθεσία: ΕΞΟΡΙΣΤΟΣ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Re: Του πήραν το δίπλωμα γιατί δεν πλήρωσε 1.80 €

Δημοσίευση από DELPIERO1981 »

athanatos έγραψε:Ο νόμος είναι για όλους. Επαγγελματίες και μη.
Άσχετα αν δεν μας αρέσει, αφού τον ψήφισαν, πρέπει να ισχύει. Το κακό είναι, ότι δεν ξέρω πόσο ζήλο δείχνουν οι της τροχαίας και σε άλλες, πιο σημαντικές παραβάσεις.
Μόνο που στην προκειμένη περίπτωση είναι αδικία ολοφάνερη. Το γιατί το ξέρετε...
ΝΑ ΠΛΗΡΏΣΩ ΔΙΌΔΙΑ;... ΤΟ ΆΛΛΟ ΜΕ ΤΟΝ ΤΟΤΌ ΤΟ ΞΈΡΕΙΣ;
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Του πήραν το δίπλωμα γιατί δεν πλήρωσε 1.80 €

Δημοσίευση από rasPUTIN »

thanos έγραψε:η αγνοια νόμου δεν ειναι αποτελει δικαιολογία,
η καπως ετσι δεν το λένε αυτο;
Ἡ ἄγνοια τοῦ νόμου δὲν αἴρει τὸν ἀξιόποινο χαρακτήρα τῆς πράξεως.
DELPIERO1981 έγραψε:
athanatos έγραψε:Ο νόμος είναι για όλους. Επαγγελματίες και μη.
Άσχετα αν δεν μας αρέσει, αφού τον ψήφισαν, πρέπει να ισχύει. Το κακό είναι, ότι δεν ξέρω πόσο ζήλο δείχνουν οι της τροχαίας και σε άλλες, πιο σημαντικές παραβάσεις.
Μόνο που στην προκειμένη περίπτωση είναι αδικία ολοφάνερη. Το γιατί το ξέρετε...
Ἀκόμα κι ἔτσι ὁ νόμος πρέπει νὰ ἐφαρμόζεται.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
Απάντηση

Επιστροφή στο “Breaking News...”