Στη γραμμή παραγωγής μπαίνει ξανά το θρυλικό Pony

Ενημερώστε μας για τα τελευταία νέα που ακούσατε...
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Στη γραμμή παραγωγής μπαίνει ξανά το θρυλικό Pony

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Δεν είπα οτι ο πλούσιος είναι καλός οδηγός, ούτε οτι ο φτωχός είναι πάντα κακός. Αλλα ο κακός σίγουρα θα αγοράσει αμάξι με 5000. Γιατι αν τον ενδιέφερε η οδήγηση, με 5 χιλιαρικάκια θα μπορούσε να πάρει πολλά καλά μεταχειρισμένα αυτοκίνητα.

Είναι σαν να με στέλνεις εμένα να αγοράσω κατσαρόλες. Δεν με ενδιαφέρει το θέμα, άρα δε θα κοιτάξω τίποτα άλλο πέραν της τιμής. Θα πάρω μια φθηνή και τέλος.
erling έγραψε:Τι σημαίνει "μου αρέσει η οδήγηση" και πως αυτό οδηγεί στο "καλός οδηγός"?
Μου αρέσει σημαίνει να ξέρω 5 πράματα. Να μην με δουλεύει ο μάστορας. Να του ρίχνω κανα πλύσιμο μια φορά στο τόσο. Αν δεν το πλένω ποτέ (όπως εγώ για παραδειγμα :D ) ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ καθαρίζω φώτα-τζάμια. Όταν αλλάζω λάστιχα, ρίχνω μια ματιά. Σκέφτομαι τα υπερ και τα κατά. Δεν παίρνω απλά το πιο φθηνό. Πιστέυετε οτι δεν υπάρχουν άτομα που δεν αλλάζουν ποτέ τους λάστιχα ή λάδια? Όχι απο τσιγκουνιά, αλλα απο άγνοια. Αν ακούσω έναν περίεργο θόρυβο, να ξέρω τι είναι ή τουλάχιστον να έχω την θέληση να ρωτήσω κάποιον γιαυτό. Όλα αυτά, που τα κάνει κάποιος που έχει την οδήγηση για χόμπυ ή έστω τον ενδιαφέρει αμυδρά. Και δεν κάνει ποτέ του κάποιος που θεωρεί την οδήγηση "αναγκαίο κακό γιατι δεν μου αρέσουν τα λεωφορεία".
Και φυσικά όλα αυτά είναι προτερήματα του καλού οδηγού. Καλός οδηγός δεν είναι μόνο "δεν τρέχω-προσέχω". Αλλα και σωστή συντήρηση του οχήματος. Και αν δε σας άρεσε το παράδειγμα με τις κατσαρόλες, σκεφτείτε καραμπίνες. Έχω ένα σωρό κυνηγούς στη δουλειά που μιλάνε όλη μέρα για φυσίγγια. Μας έχουν φάει τα αυτιά. Στείλε με εμένα να πάρω καραμπίνα. Υπάρχει περίπτωση να πάρω ποτέ μου κάποια καλή? Υπάρχει περίπτωση απο εκει και πέρα να την καθαρίσω-λαδώσω ποτέ στη ζωή μου?

όλοι έχετε δει ας πούμε φωτογραφίες απο κάτι απίστευτους ματρακάδες. Σκουριασμένα, με σπασμένα φανάρια, να κρέμονται οι καθρέφτες σπασμένοι, κτλ κτλ. Υπάρχει περίπτωση να ισχυριστεί κανένας οτι αυτός ο τύπος θα αγοράσει ποτέ του σοβαρό αμάξι ή είναι κατα κάποιο τρόπο λάτρης της οδήγησης?


W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Στη γραμμή παραγωγής μπαίνει ξανά το θρυλικό Pony

Δημοσίευση από erling »

Φίλε μου, εγώ θεωρώ το αυτοκίνητο ότι είναι ένα μέσο μετακίνησης. Το χρησιμοποιώ για να κάνω την δουλειά μου, για να με πάει στον προορισμό μου και δεν έχω καμία άλλη σχέση με αυτό. Απλά ένα εργαλείο.
Το πλένω, το πάω συστηματικά για έλεγχο, κοιτάω τον αέρα στα λάστιχα, το λάδι στην μηχανή, το νερό για τα τζάμια, μετράω το αντιψυκτικό, κάνω όλα τα service όταν προβλέπονται αλλά δεν είμαι λάτρης της οδήγησης, εκτός αν δεν καταλαβαίνω τι εννοείς με αυτό.
Ότι κάνω το κάνω για εμένα και όχι για το αυτοκίνητο.
Το πλένω ώστε να είμαι σε ένα καθαρό περιβάλλον, να μπορώ να ακουμπήσω πάνω του και να μην λερωθώ.
Τα υπόλοιπα τα κάνω για την δικιά μου ασφάλεια.
Δεν λατρεύω ούτε αυτό ούτε και την οδήγηση.
Μ'αρέσει να ταξιδεύω αλλά δεν έχω πρόβλημα αν δεν οδηγώ αλλά οδηγεί άλλος. (αρκεί να του έχω εμπιστοσύνη)
Και θεωρώ πως δεν είμαι ο μόνος.
Το αυτοκίνητο από μόνο του δεν μπορεί να κάνει τίποτα για εμένα. Ότι συναίσθημα μου "προσφέρει" μου το "προσφέρει" διότι εγώ κάνω κάτι και είναι αποτέλεσμα του πόσο καλή δουλειά έχει γίνει είτε από εμένα είτε από το συνεργείο.
Αυτό δεν σημαίνει πως θα αρχίσω να το βαράω δεξιά και αριστερά. Όχι όμως γιατί θα "πονέσει" αλλά γιατί θα μου δημιουργήσει πρόβλημα στην τσέπη και επειδή θέλω να είναι όπως εγώ.
Σε περίπτωση που (μακριά από εμάς) κινδυνεύει να χτυπήσει κάποιος θα το ρίξω στην κολόνα. (xtreme παράδειγμα)
Για αυτό και με ξενίζουν τέτοιες γενικεύσεις και αναγωγή ενός πράγματος σε μία θέση που δεν του αξίζει.
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6649
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Στη γραμμή παραγωγής μπαίνει ξανά το θρυλικό Pony

Δημοσίευση από MacPap »

Ultimo_ έγραψε:...Αλλα ο κακός σίγουρα θα αγοράσει αμάξι με 5000...
Αν κοιτάξεις γύρω σου θα δεις πως η συντριπτική πλειοψηφία των κακών οδηγών διαθέτουν ακριβά αυτοκίνητα... ΕΠΕΙΔΗ ακριβώς νομίζουν πως αυτό θα τους μετατρέψει και σε καλούς οδηγούς... Ξαναλέμε το αυτοκίνητο το αγοράζεις με βάσει τις ανάγκες σου και την τσέπη σου...

Σχετικά με τις κατσαρόλες τώρα είναι ατυχές το παράδειγμα... Οταν θα αρχίσεις να μαγειρεύεις θα ξέρεις και τι κατσαρόλα σου χρειάζεται και τότε το ξανασυζητάμε...

Κατά τα άλλα με καλύπτει η άποψη του erling...

Αλλα ξανατονίζω το θέμα δεν είναι αν η επιλογή του τάδε ή δείνα αυτοκινήτου αντικατοπτρίζει την αξίας ενός οδηγού!!!

ΤΟ Θέμα είναι αν ένα αυτοκίνητο είναι απαραίτητα κακό απλώς και μόνο επειδή είναι φθηνό όταν ΞΑΝΑΛΕΩ το AUDI A4 στοιχίζει λιγότερο από 9000 € στην μαμά εταιρεία....
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
athanatos
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 17:36

Re: Στη γραμμή παραγωγής μπαίνει ξανά το θρυλικό Pony

Δημοσίευση από athanatos »

Και επιτέλους, για να μιλήσουμε και λίγο για το θέμα μας, το Pony, ήταν πράγματι θρυλικό.
Το είχαμε στη δουλειά. Αν είχε στόμα το κακόμοιρο, θα μας καταβρόχθιζε.
Το τι βασανιστήρια τράβηξε δεν λέγεται.
Κάποιος καβάλαγε συνεχώς πεζοδρόμια και δεν καταλάβαινε τίποτα, άλλος το είχε ρίξει σε ένα δέντρο, άλλος (εγώ) :roll: το είχε ρίξει με την όπισθεν σε μια κολόνα που κράταγε ένα στέγαστρο. Ευτυχώς δεν έπεσε το στέγαστρο και η πίσω πόρτα του Pony συνέχισε να ανοίγει κανονικά.
Πάνω του κάναμε ότι βλακεία μπορεί να φανταστεί κανείς, που σίγουρα δεν θα κάναμε ποτέ στο δικό μας αυτοκίνητο.
Μάλλον δεν θα το αγόραζα, αλλά θα ήθελα πολύ να το ξαναδώ στους Ελληνικούς δρόμους.
Σ’ όλους τους τόπους κι αν γυρνώ μόνον ετούτον αγαπώ !
Οδυσσέας Ελύτης
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Στη γραμμή παραγωγής μπαίνει ξανά το θρυλικό Pony

Δημοσίευση από UltiMo_ »

athanatos έγραψε:
  • Κάποιος καβάλαγε συνεχώς πεζοδρόμια
  • άλλος το είχε ρίξει σε ένα δέντρο
  • άλλος το είχε ρίξει με την όπισθεν σε μια κολόνα
  • κάναμε ότι βλακεία μπορεί να φανταστεί κανείς, που σίγουρα δεν θα κάναμε ποτέ στο δικό μας αυτοκίνητο
Ευχαριστώ πολύ που επιβεβαιώνεις όσα λέω
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
athanatos
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 17:36

Re: Στη γραμμή παραγωγής μπαίνει ξανά το θρυλικό Pony

Δημοσίευση από athanatos »

Σε ηλικία περίπου 20 χρόνων, με τα μυαλά έξω από το κεφάλι και με αυτοκίνητο που δεν το είχαμε πληρώσει εμείς και ούτε πληρώσαμε ποτέ καμιά ζημιά, τι ήθελες να κάνουμε.
Τα ίδια θα κάναμε και με ένα audi. Απλά αυτό άντεξε.
Τι επιβεβαίωσα;
Σ’ όλους τους τόπους κι αν γυρνώ μόνον ετούτον αγαπώ !
Οδυσσέας Ελύτης
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Στη γραμμή παραγωγής μπαίνει ξανά το θρυλικό Pony

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Τώρα αυτουνού του τύπου μην μου πείτε οτι του αρέσει η οδήγηση και κατ επέκταση η σωστή οδήγηση και κατ επέκταση η ασφαλής οδήγηση κτλ...

Εικόνα
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Στη γραμμή παραγωγής μπαίνει ξανά το θρυλικό Pony

Δημοσίευση από erling »

Για το φλας που δεν ανάβει ή το καμμένο ΣΤΟΠ γράφεις;
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Στη γραμμή παραγωγής μπαίνει ξανά το θρυλικό Pony

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Ἄρα νὰ τὸν θεωρήσουμε ὡς ἕναν ἐν δυνάμει ἀγοραστὴ PONY;
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Στη γραμμή παραγωγής μπαίνει ξανά το θρυλικό Pony

Δημοσίευση από enias »

UltiMo_ έγραψε:O καλός οδηγός που δεν έχει λεφτά να πάρει μερτσέντες θα πάρει ένα μικρό καλό και φθηνό fiat 500 ή τα μικρά καινούργια alfa romeo. η τα φθηνά suzuki. Honda jazz. Ένα σορό γαλλικά φθηνά αυτοκινητάκια. Τόσα αυτοκίνητα φθηνά και καλά υπάρχουν. Δεν είναι ανάγκη να πάρεις κορεάτικο.
Εδώ κάνεις λάθος γιατί γενικεύεις με βάση τον τρόπο που σκέφτεσαι εσύ. Ο καθένας έχει τα δικά του κριτήρια στο να επιλέγει αυτοκίνητο με βάση το τι χρειάζεται.

Μπορεί εγώ και εσύ (που είμαστε νέοι, ελεύθεροι και ωραίοι) να επιλέγαμε το μικρό, άλλα ο πατέρας μου επέλεξε το Χιουντάι γιατί ήθελε να έχει άφθονο χώρο να μεταφέρει πράγματα στο εξοχικό, τα μπαγκάζια του και της μάνας μου, την ίδια την μάνα μου, ενίοτε και εμένα με τα μπαγκάζια μου και τώρα μεταφέρει τα εγγονάκια του (της αδερφής μου τα παιδάκια) μαζί με την πραμάτεια τους. Αλήθεια, έχεις ιδέα πόσα πράγματα κουβαλάς με ένα παιδί 3 ετών όταν κάνεις ένα ταξίδι; Με 2 παιδιά μπορείς να φανταστείς τι κουβαλάς;

Και εγώ τώρα αν είχα γυναίκα με δυο παιδιά, Χιουντάι θα έπαιρνα κι εγώ. Τώρα που δεν έχω γυναίκα και παιδιά, αν είχα λεφτά θα έπαιρνα ενα VW EOS ή ίσως ένα OPEL CORSA/ASTRA TWIN TOP. O ίδιος άνθρωπος και ίδιος οδηγός θα είμαι και με Χιουντάι. Άρα εγώ σε ποια κατηγορία θα κατατάσσομαι; Σε αυτούς που αγαπούν το αυτοκίνητο ή στους άσχετους με τα κορεάτικα;

Αυτός που δεν θα φροντίσει ένα αμάξι δεν θα πάρει απαραίτητα κορεάτικο. Μπορεί να πάρει και άλλες μάρκες. Αυτός ο ίδιος δεν φροντίζει και το σπίτι του και πολλά άλλα. Αν ο άνθρωπος είναι αδιάφορος, είναι αδιάφορος στα περισσότερα πράγματα της ζωής του. Κι αυτός πράγματι μπορεί να πάρει και κορεάτικο, αλλα αυτό δεν σημαίνει οτι ολοι όσοι παίρνουν τέτοια αυτοκίνητα είναι έτσι. Γιατί και μερσεντές μπορεί να πάρει κάποιος, άλλα όταν παλιώσει και πάρει καινούργια, τότε και αυτός την παλιά για τα χωράφια θα την έχει και λάστιχα κακής μάρκας θα του βάλει και οι καθρέφτες θα κρέμονται και φρένα καλά δεν θα έχει, γιατί θα είναι το "πρόχειρο" μερσεντές.
Αινείας
Απάντηση

Επιστροφή στο “Breaking News...”