Στη γραμμή παραγωγής μπαίνει ξανά το θρυλικό Pony

Ενημερώστε μας για τα τελευταία νέα που ακούσατε...
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Στη γραμμή παραγωγής μπαίνει ξανά το θρυλικό Pony

Δημοσίευση από UltiMo_ »

MacPap έγραψε:Κατ αρχάς απο τι συμπεραίνεις πως το PONY ΔΕΝ θα είναι καλό, αφού ούτε που το έχουμε δει ακόμη.
Το συμπεραίνω απο την εμπειρία μας στην κατασκευή αυτοκινήτων και απο την τιμή του.
MacPap έγραψε:Αμα θέλω να πάω στα χωράφια Datsun θα πάρω!
απο τι συμπεραίνεις πως τα Datsun δεν είναι καλά; :D
MacPap έγραψε:αν θέλω ένα αυτοκίνητο π[ου να το φορτώνω βλακείες και να μη με νοιάζει αν θα χαλάσει το φτηνότερο της αγοράς θα πάρω...
Αυτό είναι που με ανησυχεί. Και δεν σκέφτονται όλοι σαν και σένα για να βάλουν φρένο, σε ένα ταξίδι ας πουμε στη Γερμανία με το Pony.
Θα οργώσουν τις εθνικές. Θα το αγοράζει η 50άρα που θυμήθηκε να βγάλει δίπλωμα στα 50 της και "δε θα την νοιάζει αν χαλάσει" το αμάξι. Θα το πάρει ο παππούς που θέλει να αναπολήσει τα παλιά καλά χρόνια. Την παλιά καλή εποχή που οδηγούσαμε pony και δεν ξέραμε τι θα πει στοπ και που δεν ανάβαμε ποτέ μας φλας. Και εφόσον είναι φθηνό αμάξι και "δεν σε νοιάζουν και πολλά πράγματα πάνω του" κάτι μου λέει οτι το αγοραστικό κοινό δε θα είναι και πολύ τακτικό στη συντήρησή του, στο να αλλάξουν τη λάμπα που έχει καεί και στο να βάλουνε καλής ποιότητας ελαστικά ας πούμε για να μη σκοτωθούμε και οι υπόλοιποι, αλλα να βάλουνε λάστιχα απο το Lidl γιατι ας το πάρουμε απόφαση. "Δεν μας νοιάζουν και πολλά πράγματα" πάνω στο αυτοκίνητο, γιατί εξάλλου "ωχου μωρε, για μεταφορικό μέσο το πήρα μόνο"
Πολλοί νομίζουν οτι αμάξι = ταξί που το οδηγάς μόνος σου. Σε πάει εκει που θες και σε γυρίζει πίσω και εκει τελειώνει η σχέση μεταξύ τους.


W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6649
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Στη γραμμή παραγωγής μπαίνει ξανά το θρυλικό Pony

Δημοσίευση από MacPap »

Τι θα πει φθηνό = κακό?

Ξέρεις πόσο κάνει ένα AUDI A4 να κατασκευαστεί? Κάτω από 9.000 € και εσύ το αγοράζεις 50.000. Ενα αυτοκίνητο λοιπόν που το αγοράζεις 16.000 πόσο μπορεί να στοιχίζει στον κατασκευαστή?

Γιατί δεν μπορείς να φανταστείς πως η τιμή ενός αυτοκίνητου δεν είναι άμεσα συνδεδεμένη με το πόσο καλό είναι? Με την έννοια πως το Pony η εταιρεία μπορεί να το πουλάει με μικρότερο ποσοστό κέρδους από τις μεγάλες αυτοκινητοβιομηχανίες.

Εγώ αν δεν το δω δεν μπορώ να το κρίνω...
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Στη γραμμή παραγωγής μπαίνει ξανά το θρυλικό Pony

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Μα εγώ δε σου είπα για ποσοστό κέρδους της εταιρίας. Αλλα για το ποιος καταναλωτής θα ανοίξει το πορτοφόλι του για να αγοράσει ένα "φθηνό, χωρίς να μας νοιάζουν άλλες παραμετροι" αυτοκίνητο. Οι απρόσεκτοι, οι "δε με νοιάζει", οι "σιγα μην το συντηρήσω" και οι "σιγα μην ανάψω φλας"
Ο αγοραστής του audi θα κοιτάξει την ασφάλεια, θα κοιτάξει τους χώρους επιβατών, θα κοιτάξει τους χώρους αποσκευών, άλλα 5 πράματα που τον ενδιαφέρουν και μετά θα το αγοράσει. Δεν θα δει την τιμή, και θα πει, "ωραίο είναι, θα το πάρω" σαν μοναδικό κριτήριο αγοράς.
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Στη γραμμή παραγωγής μπαίνει ξανά το θρυλικό Pony

Δημοσίευση από erling »

Και γιατί ο αγοραστής audi είναι καλύτερος οδηγός;
Σου έκανα και νωρίτερα μια ερώτηση αλλά δεν απάντησες.
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Στη γραμμή παραγωγής μπαίνει ξανά το θρυλικό Pony

Δημοσίευση από rasPUTIN »

UltiMo_ έγραψε:Μας φτάνουν τα χιλιάδες κορεάτικα και τα χίλια μύρια κουβαδάκια και κατσαριδάκια. Δεν είναι ανάγκη να αποκτήσουμε άλλο ένα πάμφθηνο αυτοκίνητο το οποίο θα μπορεί πλέον να αγοράσει και η κουτσή μαρία που εδώ και 30 χρόνια οδηγάει μόνο ποδήλατο, αλλα πλέον θα θελήσει να ανακαλύψει και τον θαυμαστό κόσμο της οδήγησης!

Για να είσαι καλός σε κάτι, πρέπει να σου αρέσει. με το ζόρι δεν γίνεται. Για να είσαι καλός στην οδήγηση, πρέπει να σου αρέσει η οδήγηση. Και αν σου αρέσει η οδήγηση, δε θα αγοράσεις τέτοιο αμάξι. άρα....
UltiMo_ μἢν γ***ς τόσο πολύ, κατοῦρα λίγο.

Τὶ νομίζεις ὄτι εἶσαι; Ἡ ὄαση στὴν ἔρημο; Φυσικὰ τίθεται ἐκ νέου τὸ ἐρώτημα: πῶς ὁρίζεται ὀ καλὸς ὁδηγός;
Ὁ καλὸς κατὰ MacPap ὀδηγὸς εἶναι ὁ σεβόμενος τὸν ΚΟΚ, συμφωνῶ.
Ἀν θεωρηθεῖ ὡς καλὸς ἐκεῖνος ὀ ὁποῖος δὲν κάνει τὶς μ*λ*κίες τὶς ὁποῖες δείχνουν τὰ φωτορεπορτάζ σου θὰ συμφωνήσω.

Ἀν ὁ καλὸς ὁδηγὸς πρέπει νὰ ντριφτάρει καὶ νὰ ἔχει καλὸ αὐτοκίνητο ... ... περαστικά μας.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Στη γραμμή παραγωγής μπαίνει ξανά το θρυλικό Pony

Δημοσίευση από UltiMo_ »

erling έγραψε:Σου έκανα και νωρίτερα μια ερώτηση αλλά δεν απάντησες.
Σου απάντησα λέγοντας αυτό: Φυσικά το αντίθετο δεν ισχύει. Οτι στο καλό αυτοκίνητο σημαίνει οτι και ο οδηγός του είναι καλός.

Haridimos φυσικά και εννοώ οτι καλος οδηγός είναι αυτός που δεν κάνει χοντράδες. Λαθάκια ας κάνει. Κανείς δεν είναι τέλειος. Χοντράδες δεν θέλω να κάνει. Δεν απαίτησα απο κανέναν να κάνει drift.
Και φυσικά σαν κάτοχος hyundai μην το παίρνεις προσωπικά. Δεν είπα ποτέ οτι στην προσωπική μου αυτή γνώμη δεν υπάρχουν πάμπολλες εξαιρέσεις. Και για να φτάσεις στο σημείο να σηκώσεις το ρημάδι το ποντίκι σου για να γραφτείς και να συμμετάσχεις σε μια ομάδα που συζητάει αυτοκινητιστικά θέματα, θεωρώ οτι είμαστε όλοι εδώ μέσα εξαιρέσεις απο τον γενικό κανένα που λέει οτι όλοι στην Ελλάδα είναι άχρηστοι οδηγοί και παρτάκηδες. Στο κάτω κάτω είναι προσωπική μου γνώμη. Αν θέλει κάποιος να πει οτι οι κάτοχοι φθηνών αυτοκινήτων είναι στην πλειοψηφία τους καλύτεροι οδηγοί, είναι ελεύθερος να το πει.
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6649
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Στη γραμμή παραγωγής μπαίνει ξανά το θρυλικό Pony

Δημοσίευση από MacPap »

Ultimo_ έγραψε:Ο αγοραστής του audi θα κοιτάξει την ασφάλεια, θα κοιτάξει τους χώρους επιβατών, θα κοιτάξει τους χώρους αποσκευών, άλλα 5 πράματα που τον ενδιαφέρουν και μετά θα το αγοράσει.
Και γιατί το γεγονός ότι ένας οδηγός έχει τα λεφτά να αγοράσει αυτό το θαύμα της τεχνολογίας είναι αυτομάτως και δείγμα καλού οδηγού?

Αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας.

Το θέμα μας είναι γιατί ένα αυτοκίνητο που κάνει 7.000 είναι σώνει και ντε κακό αποκλειστικά και μόνο επειδή είναι φθηνό. ΟΤΑΝ επαναλαμβάνω το AUDI Α4 στοιχίσει σαν κατασκευή στην AUDI κάτω από 9.000 €.
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Στη γραμμή παραγωγής μπαίνει ξανά το θρυλικό Pony

Δημοσίευση από erling »

UltiMo_ έγραψε:
erling έγραψε:Σου έκανα και νωρίτερα μια ερώτηση αλλά δεν απάντησες.
Σου απάντησα λέγοντας αυτό: Φυσικά το αντίθετο δεν ισχύει. Οτι στο καλό αυτοκίνητο σημαίνει οτι και ο οδηγός του είναι καλός.
μα η ερώτηση ήταν
ultimo, για να ισχύει αυτό που λες πρέπει να προσδιορίσεις τι σημαίνει η έκφραση " Για να είσαι καλός στην οδήγηση, πρέπει να σου αρέσει η οδήγηση."
Τι σημαίνει "μου αρέσει η οδήγηση" και πως αυτό οδηγεί στο "καλός οδηγός"?
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Tassos
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:26

Re: Στη γραμμή παραγωγής μπαίνει ξανά το θρυλικό Pony

Δημοσίευση από Tassos »

Να συμφωνήσω ότι υπάρχουν πολλοί που έχουν μια επιφανειακή επαφή με την οδήγηση θα αγοράσουν ένα όχημα γιατί είναι φθηνό και ενδέχεται να μην ακολουθούν πολύ πιστά τον ΚΟΚ θεωρώντας το προαιρετικό. Και επίσης να υποστηρίξω ότι αναλογικά οι κάτοχοι των π.χ. Audi κάνουν και τις βλακείες τους εκτός πόλεων με υψηλές ταχύτητες και επιθετικό οδήγημα ενώ προσέχουν ίσως λίγο περισσότερα το που το αφήνουν.

Επίσης να πω ότι όταν είναι πολύ φθηνό ίσως λες, δε με νοιάζει και να μου το κτυπήσουν εμποδίζοντας το έργο του UltiMo_
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6649
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Στη γραμμή παραγωγής μπαίνει ξανά το θρυλικό Pony

Δημοσίευση από MacPap »

Μα tassos όλα αυτά τα μεγέθη είναι ανεξάρτητα το ένα από το άλλο...

Τι θα πει είμαι καλός οδηγός επειδή αγοράζω AUDI και προσέχω κατασκευή και διάφορα άλλα. AUDI πρωτίστως θα αγοράσω ΑΝ έχω τα φράγκα να το πάρω και μετά γιατί μου αρέσει...

Γιατί κάποιος έχει "επιφανειακή επαφή με την οδήγηση" επειδή μέχρι εκεί φτάνει το βαλάντιο του και οδηγεί φθηνό όχημα. Η εναλλακτική τι θα ήταν να μην αγοράσει τίποτε επειδή δεν μπορεί να πάρει Mercedes?

Τέλος έχω την εντύπωση πως στατιστικά η κακή οδήγηση μάλλον είναι μέγεθος ανάλογο της αξίας του οχήματος ;)
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Breaking News...”