Μισθός-ρεκόρ για τον επικεφαλής της Volkswagen

Ενημερώστε μας για τα τελευταία νέα που ακούσατε...
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Μισθός-ρεκόρ για τον επικεφαλής της Volkswagen

Δημοσίευση από MacPap »

Το πρόβλημα κατά την γνώμη μου είναι απλό. ΤΟ τι κάνει ο κάθε ιδιώτης εργοδότης με τα λεφτά του και σε ποιόν τα δίνει δεν θα έπρεπε να απασχολεί κανένα εκτός από τον ίδιο και αυτόν που τα παίρνει για όποιο λόγο και αν τα παίρνει... Οι ιδιωτικές εταιρείες δεν είναι φιλανθρωπικά ιδρύματα και σιγά μη κάτσω να δώσω λόγο και αναφορά γιατί πληρώνω τον ένα ή τον άλλο τα εφτά που τους δίνω ως εργοδότης.

Τα προβλήματα όμως είναι 2:

1) Οι εργάτες των οποίων οι μισθοί ορίζονται από τις συλλογικές συμβάσεις διότι πόσο καλλίτερος μπορείς να είσαι στο να βιδώνεις βίδες πατώντας ένα κουμπί? ΟΙ εξειδικευμένοι όμως εργάτες υπάλληλοι στελέχη κλπ που με τις υπηρεσίες τους φέρνουν λεφτά στην επιχείρηση πάντα θα διαπραγματεύονται τον μισθό τους αυτό πάτα έτσι γινόταν και πάντα έτσι θα είναι.... Το επιχειρηματία δεν τον νοιάζει τι σε πληρώνει αυτό που τον νοιάζει είναι τι του φέρνεις πίσω γι'αυτά που παίρνεις.

2) Το πρόβλημα όμως με αυτές τις εταιρείες τύπου VW (το ξέρω σίγουρα για την OPEL) είναι πως στην αρχή της κρίσης πήραν επιχορηγήσεις από το κράτος για να μην κλείσουν τα εργοστάσια και βρεθούν στον δρόμο χιλιάδες άνθρωποι. Αυτό που είναι ανήθικο είναι πως τώρα που βγάζουν τρελά κέρδη θα έπρεπε πρώτα να επιστρέψουν αυτά που τους δόθησαν και μετά να μοιράζουν μισθούς...


Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Μισθός-ρεκόρ για τον επικεφαλής της Volkswagen

Δημοσίευση από erling »

Haridimos έγραψε:
erling έγραψε: Ἡ ἐταιρία ἠ ὁποία ἔχει τὸ δικαίωμα νὰ διαχειριστεῖ τὰ λεφτά της ὅπως ὀφείλει τὰ κέρδη της σὲ ὄλους, ἀπὸ τὸν CEO μέχρι τὸν ἀμόρφωτο ἐργάτη.
Αυτό δεν μπορώ να το καταλάβω.
Κάτι έχεις ξεχάσει....
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Μισθός-ρεκόρ για τον επικεφαλής της Volkswagen

Δημοσίευση από enias »

Haridimos έγραψε:
enias έγραψε:Απάντησα επαρκώς στο ερώτημα;
Ὄχι, ἀντιθέτως θὰ ἔλεγα ὄτι εἶσαι τελείως ἐκτὸς θέματος.
Συγγνώμη που θα σας απογοητεύσω, άλλα εκτός θέματος είστε όλοι σας, εκτός απο εμένα.

Και αυτό συμβαίνει γιατί δεν έχετε καταλάβει οτι η μισθολογική δαπάνη μιας επιχείρησης στο σύνολό της (μαζί και οι ασφαλιστικές εισφορές), αρχικά εξαρτάται απο την παραγωγικότητα και τα περιθώρια κερδοφορίας. Το πως μοιράζεται ανάμεσα στα στελέχη ανώτερα και κατώτερα, είναι δευτερευούσης σημασίας.

Ένας επικεφαλής, πληρώνεται παραπάνω γιατί με τις αποφάσεις που παίρνει καταφέρνει να αυξήσει την κερδοφορία της επιχείρησης με διάφορους τρόπους. Είτε γιατί καταφέρνει να παράγει με μικρότερο κόστος, είτε γιατί δημιουργεί νέα προϊόντα που έχουν μεγάλη αξία στην αγορά, είτε γιατί μπαίνει σε νέες αγορές και αυξάνει την πελατειακή βάση, είτε συνδυασμό των δυο πρεηγούμενων, μπαίνει σε νεες αγορές με νέο προϊόν. Αν αυτές οι στρατηγικού χαρακτήρα αποφάσεις αυξάνουν κατακόρυφα την κερδοφορία και νικούν τον ανταγωνισμό, τότε αυτό το άτομο έχει πολύ σημαντική συνεισφορά και πρέπει να πληρωθεί περισσότερο απο τους άλλους. Ο εργάτης δεν αυξάνει την κερδοφορία εκτός αν πρόκειται για εργαζόμενο σε παροχή υπηρεσιών όπου τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικά.
Αινείας
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Μισθός-ρεκόρ για τον επικεφαλής της Volkswagen

Δημοσίευση από erling »

Συμφωνούμε και δεν νομίζω να είπα κάτι διαφορετικό...
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Μισθός-ρεκόρ για τον επικεφαλής της Volkswagen

Δημοσίευση από enias »

erling έγραψε:Συμφωνούμε και δεν νομίζω να είπα κάτι διαφορετικό...
Για τους άλλους πάει το σχόλιο και κυρίως για τον Haridimo που μαθημένος στο Ελλάντα, πιστεύει (αθελά του) οτι ο μισθός πάει με τη θέση και όχι με το αποτέλεσμα. Εδώ στην Ελλάδα έχουμε συνηθίσει να παίρνουμε τα λεφτά λόγω της ίδιας της θέσης και όχι λόγω του αποτελέσματος που προκύπτει απο την δουλειά στη συγκεκριμένη θέση. ;)
Αινείας
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Μισθός-ρεκόρ για τον επικεφαλής της Volkswagen

Δημοσίευση από rasPUTIN »

enias έγραψε:
erling έγραψε:Συμφωνούμε και δεν νομίζω να είπα κάτι διαφορετικό...
Για τους άλλους πάει το σχόλιο και κυρίως για τον Haridimo που μαθημένος στο Ελλάντα, πιστεύει (αθελά του) οτι ο μισθός πάει με τη θέση και όχι με το αποτέλεσμα. Εδώ στην Ελλάδα έχουμε συνηθίσει να παίρνουμε τα λεφτά λόγω της ίδιας της θέσης και όχι λόγω του αποτελέσματος που προκύπτει απο την δουλειά στη συγκεκριμένη θέση. ;)
Μπορεῖς νὰ τὸ κάνεις πιὸ λιανά;
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Μισθός-ρεκόρ για τον επικεφαλής της Volkswagen

Δημοσίευση από enias »

Haridimos έγραψε:Μπορεῖς νὰ τὸ κάνεις πιὸ λιανά;
Εννοώ οτι στην Ελλάδα πιστεύουμε οτι τα χρήματα πρέπει να πηγαίνουν με την θέση (καρέκλα) και το μορφωτικό επίπεδο, ενώ δεν υπάρχει πουθενά αξιολόγηση με ποσοτικές μεθόδους (όπου αυτό είναι εφικτό) για να δούμε τι κοστίζει και τι αποδίδει ο συγκεκριμένος. Το οτι έχει ένα πτυχίο δεν σημαίνει οτι τα καταφέρνει κιόλας, ενώ θα μπορούσε και ένας χωρίς πτυχίο να καταφέρνει περισσότερα γιατί μπορεί να έχει καλύτερη αντίληψη. Στην Ελλάδα αυτός ο τελευταίος μπορεί να αποδίδει κέρδη ή να περιορίζει κόστη, αλλά δεν θα πληρωθεί καλά, γιατί δεν έχει πτυχίο. Αντίστροφα, ο πτυχιούχος μπορεί να είναι άχρηστος, να δουλεύει χάλια, να βάζει μέσα την επιχείρηση και ταυτόχρονα να βγάζει και ένα σωρό λεφτά (μέχρι να φουντάρει την επιχείρηση)

Μετά ψάχνουμε γιατί δεν είμαστε ανταγωνιστικοί και μας κατεβάζουν τους μισθούς.
Αινείας
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Μισθός-ρεκόρ για τον επικεφαλής της Volkswagen

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Τὸ κακὸ εἶναι ὄτι στὴν Ἑλλάδα δὲν συνηθίζεται ἠ ἀξιολόγηση. Οὑσιαστικὴ ἀξιολόγηση δὲν σημαίνει ἀπλῶς νὰ ἀξιολογοῦνται οἱ ἐργαζόμενοι ἀπὸ τὸν ἄμεσο προϊστάμενό τους.

Οὐσιαστικὴ ἀξιολόγηση σημαίνει νὰ ἀξιολογηθῶ μὲν ἀπὸ τὸν προίστάμενό μου ἀλλὰ νὰ μὲ ἀξιολογήσουν καὶ οἱ ὀμοιόβαθμοι συνεργαζόμενοί μου. Ἐπίσης, θὰ εἶχε πολὺ πλάκα ἀν οἱ ὐφιστάμενοι ἀξιολογούασν τὸν προίστάμενο.

Ἡ "καρέκλα" πρέπει νὰ πληρώνεται. Ἁν ὄμως στὴν "καρέκλα" ἔχει καθήσει ὁ κ*λ*ς τοῦ λάθος ἀνθρώπου τότε πρέπει νὰ ἀλλάξει ὀ ἐπὶ τῆς καρέκλας καθήμενος.

Εἶμαι μηχανικός, ἔχω ἕνα δωμάτιο μὲ μηχανήματα ὐπὸ τὴν εὐθύνη μου. Φροντίζω ὤστε τὰ πάντα νὰ δουλεύουν 24/7 καὶ ἀν γίνει βλάβη νὰ ἐπανέλθουμε τὸ ταχύτερο δυνατόν. Θεωρῶ ὄτι πρέπει νὰ πληρωθῶ καλύτερα ἀπὸ κάποιους ἄλλους. Ἀν εἶμαι ἀνίκανος νὰ μὲ ἀλλάξουν.

Ὑπάρχουν ἀνθρώποι οἱ ὁποῖοι κάνουν μιὰ ἀπλὴ δουλειά καὶ ὅταν σχολάσουν πάνε σπίτι τους καὶ ξεχνάνε τὴν δουλειά. Κάποιοι ἄλλοι εἴμαστε μὲ τὸ κινητὸ ἀνοιχτό. Ἀν γίνει καμιὰ στραβὴ, καλούμαστε, μᾶς ἀναφέρετε τὸ πρόβλημα, δίνουμε ὁδηγίες κι ἀν χρειαστεῖ μπαίνουμε στὴν ἐταιρεία ἐκτὸς ὠραρίου.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Μισθός-ρεκόρ για τον επικεφαλής της Volkswagen

Δημοσίευση από enias »

Αξιολόγηση με ποσοτικές μεθόδους, πολύ λίγες επιχειρήσεις κάνουν στην Ελλάδα. Βέβαια δεν γίνεται παντού αυτό, άλλα σε θέσεις ευθύνης τις περισσότερες φορές, είναι εφικτό. Αν δεν μετρήσεις τι ψάρια πιάνει ο άλλος πως θα βρεις τι αξίζει να τον πληρώσεις;
Αινείας
Απάντηση

Επιστροφή στο “Breaking News...”