Μισθός-ρεκόρ για τον επικεφαλής της Volkswagen

Ενημερώστε μας για τα τελευταία νέα που ακούσατε...
Άβαταρ μέλους
Johnny
Δημοσιεύσεις: 3409
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 20:23
Τοποθεσία: Μεταμόρφωση - Αττικής (Κουκου city)

Μισθός-ρεκόρ για τον επικεφαλής της Volkswagen

Δημοσίευση από Johnny »

Μισθός-ρεκόρ για τον επικεφαλής της Volkswagen


Κέρδισε πέρυσι 17 εκατομμύρια ευρώ


Η γερμανική αυτοκινητοβιομηχανία Volkswagen ανακοίνωσε σήμερα ότι κατέβαλε μισθό ύψους 17 εκατομμυρίων ευρώ για το 2011 στον επικεφαλής της, τον Μάρτιν Βίντερκορν, λόγω των μεγάλων κερδών που παρουσίασε ο όμιλος, και οι αποδοχές αυτές αποτελούν ιστορικό ρεκόρ για εταιρεία που περιλαμβάνεται στον δείκτη Dax του Χρηματιστηρίου της Φραγκφούρτης.

Το ποσό «είναι το υψηλότερο που έλαβε ποτέ πρόεδρος διοικητικού συμβουλίου εταιρείας του Dax», του δείκτη των τριάντα μεγαλύτερων επιχειρήσεων του γερμανικού χρηματιστηρίου, σχολίασε ο Μίχαελ Κράμαρς, μέλος της εταιρείας έρευνας και επενδύσεων Hostettler, Kramarsch & Partner.

Το προηγούμενο ρεκόρ κατείχε ο Γιόζεφ Άκερμαν, επικεφαλής της Deutsche Bank, ο οποίος στο τέλος του 2007 είχε λάβει 13,98 εκατομμύρια ευρώ.

Εκτός του Dax, μερικές εταιρείες καταβάλλουν πάντως μερικές φορές μισθούς ακόμη μεγαλύτερους στους επικεφαλής τους, πρόσθεσε ο Κράμαρς. Το 2007, ο πρώην επικεφαλής της Porsche, ο Βέντελιν Βίντεκινγκ, είχε λάβει 60 εκατομμύρια ευρώ.

Στη Volkswagen, με τα 17.456.206 ευρώ που του καταβλήθηκαν, ο Βίντερκορν σχεδόν διπλασίασε το μισθό του σε σχέση με το 2010 (9,33 εκατ. ευρώ), σύμφωνα με την ετήσια έκθεση του ομίλου.

Το ποσό αντιστοιχεί σ' ένα σταθερό ετήσιο μισθό 1,89 εκατ. ευρώ, ένα μπόνους 11,04 εκατομμυρίων ευρώ και ένα «πριμ μακροπρόθεσμης απόδοσης» 3,67 εκατομμυρίων ευρώ. Σ' αυτά προστίθενται 860.000 ευρώ που του οφείλονταν από το 2010.

Το «πριμ μακροπρόθεσμης απόδοσης», που από το 2010 βασίζεται στη Volkswagen στα αποτελέσματα των τεσσάρων τελευταίων ετών, είναι μια αρκετά συνηθισμένη πρακτική στη Γερμανία, όπου οι μισθοί των διευθυντών είχαν προκαλέσει έντονη συζήτηση το 2008.

Όμως «στη Volkswagen το πριμ αυτό δεν βασίζεται αποκλειστικά στους οικονομικούς στόχους», επισημαίνει ο Κράμαρς.

Η Volkswagen λέει πως λαμβάνει επίσης υπόψη την ικανοποίηση των πελατών (που μετράται κυρίως στα σημεία πώλησης), την κατάσταση των εργαζομένων (παραγωγικότητα και μέτρηση της ικανοποίησής τους) και τις μεμονωμένες πωλήσεις οχημάτων.
Πηγή:newsbeast.gr


Η ανθρωπότητα δεν έχει προχωρήσει ούτε ένα βήμα μπροστά, από την στιγμή που υπάρχει έστω και ένα παιδί που υποφέρει.
Άλμπερτ Αϊνστάιν
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Johnny
Δημοσιεύσεις: 3409
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 20:23
Τοποθεσία: Μεταμόρφωση - Αττικής (Κουκου city)

Re: Μισθός-ρεκόρ για τον επικεφαλής της Volkswagen

Δημοσίευση από Johnny »

Στη Volkswagen, με τα 17.456.206 ευρώ που του καταβλήθηκαν, ο Βίντερκορν σχεδόν διπλασίασε το μισθό του σε σχέση με το 2010 (9,33 εκατ. ευρώ), σύμφωνα με την ετήσια έκθεση του ομίλου.

Το ποσό αντιστοιχεί σ' ένα σταθερό ετήσιο μισθό 1,89 εκατ. ευρώ, ένα μπόνους 11,04 εκατομμυρίων ευρώ και ένα «πριμ μακροπρόθεσμης απόδοσης» 3,67 εκατομμυρίων ευρώ. Σ' αυτά προστίθενται 860.000 ευρώ που του οφείλονταν από το 2010.

Ονειρο ζω ......... μην με ξυπνάτε. Κατα τα αλλα κλείνουμε εργοστάσια, απολύουμε προσωπικό, κρίνουμε τους μισθούς αλλων.
Εαν αυτο δεν προκαλεί τότε τι;;;;;;
Η ανθρωπότητα δεν έχει προχωρήσει ούτε ένα βήμα μπροστά, από την στιγμή που υπάρχει έστω και ένα παιδί που υποφέρει.
Άλμπερτ Αϊνστάιν
Εικόνα
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Μισθός-ρεκόρ για τον επικεφαλής της Volkswagen

Δημοσίευση από erling »

Γιατί στο Ελλάντα τα στελέχη θα έχουν περιορισμούς ως προς το ύψος των αμοιβών τους;
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Μισθός-ρεκόρ για τον επικεφαλής της Volkswagen

Δημοσίευση από enias »

erling έγραψε:Γιατί στο Ελλάντα τα στελέχη θα έχουν περιορισμούς ως προς το ύψος των αμοιβών τους;
Ναι, γιατί στο Ελλάντα:

1. εισάγουμε περισσότερα απ΄όσα εξάγουμε :P
2. αγοράζουμε (δεν φτιάχνουμε, γιατί είμαστε πιο έξυπνοι 8-) ώστε να ζορίζουμε το κεφαλάκι μας τι θα παράξουμε και πως) πράγματα που κάνουν 5 για να τα πουλήσουμε 6 και δεν έχουμε περιθώρια να δίνουμε μισθούς,
ενώ στη Γερμανία σπάνε το κεφάλι τους (τς! τς! τς! ...τι ηλίθιοι θεε μου! 8-) ) για να βρούν τι πρωτότυπο θα φτιάξουν ώστε αγοράζοντας πρώτες ύλες 5 και δίνοντας μισθούς άλλα 5 , να μπορούν να το πουλήσουν 15 βγάζοντας και 5 κέρδος για τον επιχειρηματία που απο αυτά θα πληρώσει και εφορία (τς! τς! τς! Μα είναι εντελώς ηλίθιοι :geek: τελικά αυτοί οι Γερμανοί!!! Πληρώνουν και εφορία;;; :shock: )

Απάντησα επαρκώς στο ερώτημα;
Αινείας
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Μισθός-ρεκόρ για τον επικεφαλής της Volkswagen

Δημοσίευση από erling »

Μα το ερώτημα ήταν θεωρητικό αφού και στο Ελλάντα τα υψηλόβαθμα στελέχη δεν θα έχουν περιορισμό στον μισθό τους...
Ήδη γνωρίζω τέτοια που θα συνεχίσουν να εισπράτουν περισσότερα από ότι λένε οι φωστήρες....
Διότι απλά αποδίδουν.
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Μισθός-ρεκόρ για τον επικεφαλής της Volkswagen

Δημοσίευση από enias »

erling έγραψε:Μα το ερώτημα ήταν θεωρητικό αφού και στο Ελλάντα τα υψηλόβαθμα στελέχη δεν θα έχουν περιορισμό στον μισθό τους...
Ήδη γνωρίζω τέτοια που θα συνεχίσουν να εισπράτουν περισσότερα από ότι λένε οι φωστήρες....
Διότι απλά αποδίδουν.
Αυτό, θα το δούμε στην πορεία!
Αινείας
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Μισθός-ρεκόρ για τον επικεφαλής της Volkswagen

Δημοσίευση από erling »

Δηλαδή εννοείς για πόσο καιρό ακόμα θα παίρνουν τον ίδιο μισθό? Από ότι ξέρω μέχρι να συνεχίσουν να προσδίδουν υπεραξία στην εταιρεία.
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Μισθός-ρεκόρ για τον επικεφαλής της Volkswagen

Δημοσίευση από rasPUTIN »

enias έγραψε:Απάντησα επαρκώς στο ερώτημα;
Ὄχι, ἀντιθέτως θὰ ἔλεγα ὄτι εἶσαι τελείως ἐκτὸς θέματος.


Πάμε στὸν erling. Ὑποτίθεται ὄτι ὁ κάθε ὑπάλληλος ὁ ὁποῖος ἀποκτὰ μιὰ διευθυντικὴ θέση ἔχει κάποιες γνώσεις καὶ ἰκανότητες. Ἄρα αὑτὸς ὁ ὑπάλληλος πρέπει νὰ πληρωθεῖ περισσότερο. Ἔχει εὐθύνες ὁπότε ἠ θέση του πρέπει νὰ ἀμοίβεται καλύτερα.

Ἀν ὀ ἐργάτης στο ἐργοστάσιο κάνει ἕνα λάθος τὸ πολὺ πολὺ νὰ βγεῖ ἕνα τεμάχιο προβληματικό. Ἀν ὁ CEO κάνει ἕνα λάθος μπορεῖ νὰ κλείσει ἡ ἐταιρεία. Ἄρα σὲ διευθυντικὲς θέσεις (ὑποτίθεται ὄτι) τοποθετεῖς τοὺς καλύτερους οἰ ὁποῖοι ἀξίζουν μιὰ καλύτερη πληρωμή.

Τὸ ἀδιανόητο καὶ ἠθικῶς ἀπαράδεκτο εἶναι κατὰ τὴν ἄποψή μου νὰ εἰσπράττουν "τρελὰ λεφτὰ" κάποιοι ἐνῶ κάποιοι ἄλλοι προσπαθοῦν μὲ 600 εὐρὼ νὰ ἐπιβιώσουν.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Μισθός-ρεκόρ για τον επικεφαλής της Volkswagen

Δημοσίευση από erling »

Αυτό λέω και εγώ απλά διαφωνούμε στην λογική "Τὸ ἀδιανόητο καὶ ἠθικῶς ἀπαράδεκτο εἶναι κατὰ τὴν ἄποψή μου νὰ εἰσπράττουν "τρελὰ λεφτὰ" κάποιοι ἐνῶ κάποιοι ἄλλοι προσπαθοῦν μὲ 600 εὐρὼ νὰ ἐπιβιώσουν."
Αυτό θα ίσχυε αν τα τρελά λεφτά ήταν από την τσέπη μας (βλ. ΔΥ).
Αφού όμως είναι από την τσέπη μίας εταιρείας η οποία προφανώς τα δίνει διότι αν δεν τα δώσει, ο συγκεκριμένος θα πάει σε άλλο μαγαζί όπου θα μεταφέρει ότι είναι αυτό που τους αναγκάζει να του δίνουν μεγάλη αμοιβή, δεν μας πέφτει λόγος.
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιος που παράγει να μην αμειφθεί σε συνάρτηση με αυτό που παράγει. Και υπεύθυνοι να το υπολογίσουν είναι το αφεντικό και ο υπάλληλος.
Εκτός αν τον εργοδότη δεν τον ενδιαφέρει το παραγόμενο έργο...
Δηλαδή σε ένα φροντιστήριο μαθηματικών, ο μαθηματικός που το τμήμα του πετάει θα πρέπει να έχει την ίδια αμοιβή με εκείνον που απλά περπατάει;
Πόσο μεγαλύτερη; Ανάλογη με την πελατεία που έρχεται επειδή υπάρχει ο συγκεκριμένος μαθηματικός.


υ.γ. Πρέπει να φύγουμε από το τριπάκι που ζούμε τόσα χρόνια με το κράτος πατερούλη....
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Μισθός-ρεκόρ για τον επικεφαλής της Volkswagen

Δημοσίευση από rasPUTIN »

erling έγραψε:Αυτό λέω και εγώ απλά διαφωνούμε στην λογική "Τὸ ἀδιανόητο καὶ ἠθικῶς ἀπαράδεκτο εἶναι κατὰ τὴν ἄποψή μου νὰ εἰσπράττουν "τρελὰ λεφτὰ" κάποιοι ἐνῶ κάποιοι ἄλλοι προσπαθοῦν μὲ 600 εὐρὼ νὰ ἐπιβιώσουν."
Αυτό θα ίσχυε αν τα τρελά λεφτά ήταν από την τσέπη μας (βλ. ΔΥ).
Μπορεῖ τὰ λεφτὰ νὰ μὴν εἶναι ἀπὸ τὴν τσέπη μας ἀλλὰ οἰ κατώτεροι ὑπάλληλοι ἀποτελοῦν μέρος τῆς παραγωγικῆς διαδικασίας.

Ἡ ἐταιρία ἠ ὁποία ἔχει τὸ δικαίωμα νὰ διαχειριστεῖ τὰ λεφτά της ὅπως ὀφείλει τὰ κέρδη της σὲ ὄλους, ἀπὸ τὸν CEO μέχρι τὸν ἀμόρφωτο ἐργάτη.

Ἀν ὁ ἐπικεφαλῆς τῆς Volkswagen δὲν ἔπαιρνε 17 ἑκατομμύρια καὶ ἔπαιρνε 16 θὰ εἶχε πρόβλημα; Ἀν τὸ ἐπιπλέον 1 ἑκατομμύριο μοιραζόταν στοὺς κατώτατους ὑπαλλήλους θὰ ἦταν καλύτερα.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
Απάντηση

Επιστροφή στο “Breaking News...”