Καταργούνται τα επικυρωμένα αντίγραφα

Ενημερώστε μας για τα τελευταία νέα που ακούσατε...
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Καταργούνται τα επικυρωμένα αντίγραφα

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Καταργούνται τα επικυρωμένα αντίγραφα

Οι απλές φωτοτυπίες αντικαθιστούν στο εξής τα επικυρωμένα αντίγραφα στις συναλλαγές των πολιτών και των επιχειρήσεων, όπως αποφασίστηκε από το υπουργείο Διοικητικής Μεταρρύθμισης.
Στόχος, η διευκόλυνση των πολιτών και η πάταξη της γραφειοκρατίας. Στο πλαίσιο αυτό καταργούνται επίσης η υποχρέωση δημοσίευσης των ισολογισμών των εταιρειών ΑΕ και ΕΠΕ καθώς και των τροποποιήσεων των καταστατικών τους σε ΦΕΚ, επιμηκύνεται η ισχύς της παραγωγικής άδειας για ιχθυοκαλλιεργητές και αλιείς σε λαϊκές αγορές από 6 σε 12 μήνες και καταργείται η υποχρέωση βεβαίωσης γνησίου της υπογραφής στην υπεύθυνη δήλωση που κατατίθεται στην πρώτη φάση προσφοράς σε διαγωνισμό του Δημοσίου, όσον αφορά στον τομέα των κρατικών προμηθειών.

Τα επικυρωμένα αντίγραφα κόστιζαν:

50 εκατομμύρια επικυρώσεις αντιγράφων σε ΚΕΠ και αστυνομικά τμήματα
3 λεπτά ο μέσος χρόνος για την κάθε επικύρωση
2,5 εκατομμύρια εργατοώρες
312.500 εργάσιμες ημέρες

1.420 υπάλληλοι με αποκλειστική και πλήρη απασχόληση

topontiki.gr


W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6654
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Καταργούνται τα επικυρωμένα αντίγραφα

Δημοσίευση από MacPap »

Και γιατί δεν καταργείται το γνήσιο της υπογραφής γενικώς?
Δηλαδή ο δημόσιος υπάλληλος που το επικυρώνει γιατί ξέρει πως η υπογραφή είναι η σωστή?
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Καταργούνται τα επικυρωμένα αντίγραφα

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Αν αυτό νομίζουν οτι θα καταργήσει τη γραφειοκρατεία, δεν ξέρουν τι τους γίνεται.

Προχτές πήγα στον ΟΑΕΕ για ασφαλιστική ενημερότητα. Δεν ήξερα που να πάω, και πήγα κατευθείαν στο ταμείο. Τους έδωσα τον κωδικό μου και τους ρώτησα αν χρωστάω κάτι.
Το γράφει στον υπολογιστή και σε δευτερόλεπτα μου λέει, οχι, είστε εντάξει. Ωραία, της λέω. Μπορείς να μου το εκτυπώσεις? (Νόμιζα οτι είχα ξεμπερδέψει κιόλας ο κακομοίρης)
Όχι μου λεει. Πρέπει να πας στο τάδε γραφείο
Πάω στο τάδε γραφείο οπου η κυρία έτρωγε κρουασάν
Εκει μου λέει
Πρέπει να κάνεις υπεύθυνη δήλωση οτι δεν χρωστάς :astrakia
Υπεύθυνη δήλωση οτι δεν έχεις άλλο λεωφορείο :astrakia
Αίτηση οτι ζητάς να σου παραχωρήσουν ασφαλιστική ενημερότητα και για ποιό λόγο :astrakia
Στο δεύτερο όροφο για να πάρω το φάκελό μου :astrakia
Επικυρωμένη φωτοτυπία της άδειας :astrakia
Έτρεχα να βρω που είναι το λεωφορείο το οποίο ήταν σε δρομολόγιο, για να πάρω την άδεια αν και είχαν ήδη φωτοτυπία στο αρχείο τους που είχα στα χέρια μου :astrakia
Βιβλιοπωλείο για την φωτοτυπία
Πίσω στον ΟΑΕΕ
Άλλο γραφείο για πρωτόκολλο
Πίσω στο ταμείο
Πίσω στο γραφείο
Πήρα το χαρτί
Στον διευθυντή για υπογραφή
Πίσω στο γραφείο
Πάλι πίσω στο βιβλιοπωλείο για να βγάλω το χαρτί δύο φωτοτυπίες γιατι απαγορεύεται να δώσω σε κάποιον το πρωτότυπο (λες και τι θα το κάνω? Αφού θα λήξει)
Πίσω στο γραφείο για να μου επικυρώσει τις φωτοτυπίες
Τα πήρα όλα επιτέλους αλλα έφαγα όλη μου τη μέρα
Έσβησα απο τη λίστα μου το πρώτο απο τα 4 χαρτιά που πρέπει να μαζέψω και κατάλαβα οτι θα ήταν μια δύσκολη βδομάδα

Να τα βράσω τα οnline τους. Το πρωτόκολλο ειδικά ποτέ μου δεν κατάλαβα τι νόημα έχει όπως και επίσης γιατι η επικύρωση "λήγει"
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6654
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Καταργούνται τα επικυρωμένα αντίγραφα

Δημοσίευση από MacPap »

Φίλε η μοντέρνα γραφειοκρατεία είναι κάτι που εχει εφευρεθεί τον 18 αιώνα στην Μεγάλη Βρετανία! Ρώτα αυτούς ξέρουν!!! :D
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Καταργούνται τα επικυρωμένα αντίγραφα

Δημοσίευση από erling »

Κάτι κρύβει το άρθρο και δεν με αρέσει...
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Καταργούνται τα επικυρωμένα αντίγραφα

Δημοσίευση από erling »

Πάντως η θεώρηση για ακριβές αντίγραφο έχει καιρό που δεν είναι απαιτητή.... βάζει ΥΔ ο πολίτης πως είναι ακριβή αντίγραφα από το πρωτότυπο που έχει στην κατοχή του.

Επίσης η θεώρηση για το γνήσιο της υπογραφής πιστοποιεί πως υπογράφει αυτός που λέει το έγγραφο....'άλλωστε δεν υπάρχει γνήσια και μη γνήσια υπογραφή....
Μην την μπερδεύεις με την πλαστογραφία...

Επίσης, αν και φεύγω από το θέμα, όταν πληρώνεις εμπρόθεσμα ΦΠΑ μέσω taxisnet, δεν μπορείς να πάρεις ηλεκτρονική φορολογική ενημερότητα για 4-5 ημέρες....τουλάχιστον....
Πρέπει να πας στην ΔΟΥ για να πάρεις....

Άλλο θέμα. Πλήρωσα προκαταβολή φόρου μηχανικών μέσω taxisnet. Έκανα υποβολή και πλήρωσα την ίδια ημέρα. Σήμερα μου λέει πως χρωστάω και τόκο!!!!! Σε έναν συνάδελφο του έστειλαν και ειδοποίηση να πληρώσει το ποσό μαζί με τους τόκους. Το ήδη εμπρόθεσμα πληρωμένο ποσό.....

Κατά τα άλλα, ηλεκτρονικές πληρωμές....
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4893
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Καταργούνται τα επικυρωμένα αντίγραφα

Δημοσίευση από rasPUTIN »

UltiMo_ έγραψε:Να τα βράσω τα οnline τους.
Ἐδῶ δὲν ἔχεις ἄδικο.
UltiMo_ έγραψε:Το πρωτόκολλο ειδικά ποτέ μου δεν κατάλαβα τι νόημα έχει
Τὸ πρωτόκολο κατοχυρώνει κάποια πράγματα. Ὑποβάλλεις ἕνα αἴτημα ἢ μιὰ καταγγελία καὶ παίρνεις ἀριθμὸ πρωτοκόλλου. Ἔχεις ἕνα ἀποδεικτικὸ στοιχεῖο γιὰ τὴν ὑποβολὴ τοῦ αἰτήματος (ἢ τῆς καταγγελίας ἢ ὀτιδήποτε ἄλλου). Ὅταν δίνεις λεφτὰ δὲν παίρνεις ἀπόδειξιν; Ὅταν δίνεις χαρτιὰ παίρνεις ἀριθμὸ πρωτοκόλλου.
Ἀν ἠ διαδικασία δὲν εἶναι σωστὴ ἢ ἀποδοτικὴ ἀς τροποποιηθεῖ.
UltiMo_ έγραψε: όπως και επίσης γιατι η επικύρωση "λήγει"
Σύμφωνα μὲ τοὺς κανόνες τῆς λογικῆς κάποια ἔγγραφα δὲν πρέπει νὰ λήγουν. Γιὰ παράδειγμα, κάποτε γεννήθηκα κάπου. Αὐτὸ δὲν ἀλλάζει. Ὁ πατέρας μου ἔχει ἀποβιώσει, οὔτε αὐτὸ ἀλλάζει.

Ἀν πρὶν τετραετίας πήρα χαρτὶ τὸ ὁποῖο νὰ πιστοποιεῖ ὄτι δὲν διώκωμαι γιὰ κακούργημα αὐτὸ δὲν ἰσχύει ἀπαραίτητα σήμερα. Ἐνδέεται ἀπὸ τὴν λῆψιν τοῦ ἐγγράφου μέχρι σήμερα νὰ ἔχω διαπράξει σωρεία κακουργημάτων.
Ἰστότοπος κοινωνικῆς δικτυώσεως γιὰ Ἕλληνες, χωρὶς νεοταξίτικη λογοκρισία, χωρὶς ὀρθοπολιτικὴ ἠλιθιότητα.
https://hellasbook.gr/
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6654
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Καταργούνται τα επικυρωμένα αντίγραφα

Δημοσίευση από MacPap »

Εγώ ξέρω ένα!
Οσο θα χρειάζεται πιστοποιητικό γεννήσεως και μάλιστα πρόσφατο, για να επανεκδοθεί διαβατήριο από υπηρεσία που το χορήγησε την προηγούμενη φορά ελπίδες δεν υπάρχουν!!!
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4893
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Καταργούνται τα επικυρωμένα αντίγραφα

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Λὲς καὶ μποροῦμε νὰ μεταβάλουμε τὸ παρελθόν. :astrakia :astrakia :astrakia :astrakia

Ἄπαξ καὶ γεννήθηκε κάποιος τὸ 2000 ἑν Ἑλλάδι θὰ εἶναι ἰσοβίως γεννηθεῖς τὸ 1975 ἑν Ἑλλάδι.

Ὁ αὐνανισμὸς δὲν ἔχει ὅρια σ'αὐτὴν τὴν χώρα.
Ἰστότοπος κοινωνικῆς δικτυώσεως γιὰ Ἕλληνες, χωρὶς νεοταξίτικη λογοκρισία, χωρὶς ὀρθοπολιτικὴ ἠλιθιότητα.
https://hellasbook.gr/
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Καταργούνται τα επικυρωμένα αντίγραφα

Δημοσίευση από erling »

Με αυτά που γίνονταν στα δημοτολόγια ανά την Ελλάδα.. όλα γίνονται.....
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Απάντηση

Επιστροφή στο “Breaking News...”