Θανατηφόρο το υγρό πλύσης παρμπρίζ;

Ενημερώστε μας για τα τελευταία νέα που ακούσατε...
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Johnny
Δημοσιεύσεις: 3383
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 20:23
Τοποθεσία: Μεταμόρφωση - Αττικής (Κουκου city)

Θανατηφόρο το υγρό πλύσης παρμπρίζ;

Δημοσίευση από Johnny »

Θανατηφόρο το υγρό πλύσης παρμπρίζ;


Έντονο προβληματισμό έχει προκαλέσει μία πρόσφατη μελέτη, που έκανε την εμφάνισή της στην Αμερική και συγκεκριμένα σε συνέδριο μικροβιολογίας. Σύμφωνα με αυτή, το υγρό πλύσης του παρμπρίζ ενέχει σοβαρό κίνδυνο για την υγεία καθώς περιέχει θανατηφόρα βακτήρια (ονομάζονται Legionella) που προκαλούν την νόσο των λεγεωνάριων.

Το συγκεκριμένο βακτήριο προκαλεί μια θανατηφόρα πνευμονία και βρέθηκε στο 75% των δεξαμενών υγρού πλύσης σε στόλο λεωφορείων. Η έρευνα έδειξε πως ο μικροοργανισμός μπορεί να επιβιώσει στο υγρό για χρονικό διάστημα 14 μηνών ενώ έρχεται να συμπληρώσει αντίστοιχες εκθέσεις που προέρχονται από τη Μεγάλη Βρετανία και που είχαν δείξει ότι υπάρχει θέμα στην περίπτωση επαφής με το υγρό πλύσης τζαμιών.

Το θέμα είναι εξαιρετικά ανησυχητικό και είναι σίγουρο πως θα δούμε στο μέλλον και άλλες μελέτες αλλά και τρόπους αντιμετώπισης του προβλήματος.
Πηγή:zougla.gr


Η ανθρωπότητα δεν έχει προχωρήσει ούτε ένα βήμα μπροστά, από την στιγμή που υπάρχει έστω και ένα παιδί που υποφέρει.
Άλμπερτ Αϊνστάιν
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Θανατηφόρο το υγρό πλύσης παρμπρίζ;

Δημοσίευση από UltiMo_ »

το ava εννοεί ή το τρυλέτ?

Γιατι εγώ τα χρησιμοποιώ εναλλάξ. Ενίοτε και το εύρυκα (το νέο με το active care)


Καλά πόσο ηλίθια "ρεπορτάζ" θεέ μου...
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Θανατηφόρο το υγρό πλύσης παρμπρίζ;

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Γι'αὐτό, καλοῦ-κακοῦ, ἀς σταματήσουμε νὰ πίνουμε νερὸ ἀπὸ τὸ δοχεῖο διὰ τὸν καθαρισμὸ τοῦ παρμπρίζ. Ἐπίσης, ἀς σταματήσουμε νὰ χρησιμοποιοῦμε στὸ μαγείρεμα νερὸ ἀπὸ τὸ ἐν λόγω δοχεῖο.

:astrakia :astrakia :astrakia :astrakia :astrakia :astrakia :astrakia

Τὶ ἄλλο θὰ ἀσκοῦσουμε;
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Θανατηφόρο το υγρό πλύσης παρμπρίζ;

Δημοσίευση από erling »

Ανακάλυψα τι θέλει να πει ο ποιητής!!!!
Η ασθένεια Legionella είναι η Ασθένεια των λεγεωνάριων....
Μόνο που αυτή εμφανίζεται σε κλειστούς χώρους.
Μήπως φοβούνται ότι θα εισέλθει μέσω των αεραγωγών μέσα στην καμπίνα?????


Στο pdf που υπάρχει εδώ και στην σελίδα 24 μπορείτε να δείτε τους τρόπους μετάδοσης....
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Απάντηση

Επιστροφή στο “Breaking News...”