ΔΙΟΔΙΑ

Ενημερώστε μας για τα τελευταία νέα που ακούσατε...
Απάντηση
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: ΔΙΟΔΙΑ

Δημοσίευση από enias »

Tassos έγραψε:Απ΄ότι είχε ακουστεί τότε το κράτος παραχώρησε στους ιδιώτες κατασκευαστές τις εισπράξεις από τα διόδια γιατί δεν είχε χρήματα για τη συμμετοχή του στο κόστος. Με την ανάληψη της είσπραξης από ιδιώτες το κράτος μείωσε και το μέγεθος του ταμείου εθνικής οδοποιίας - λιγότεροι σταθμοί και κάπως λιγότερο προσωπικό.
Έτσι ακριβώς, αυτό είπα και εγώ παραπάνω.
enias έγραψε:το δώσαν στην εταιρία που κατέβαλλε το ποσο που επρεπε να δώσει το ελληνικό κράτος... ...Οσο για την δημόσια διαχείριση, η εμπειρία και οχι μόνο στη χώρα μας έχει δείξει οτι και με τιμές κόστους να διαχειριζόταν μια επιχείρηση το κράτος, αυτο το κόστος είναι παραπάνω απο το κοστος+κερδος του ιδιώτη. Σε αυτη τη λογική ιδιωτικοποιούνται τα πάντα


Αινείας
xrisa
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 17:45

Re: ΔΙΟΔΙΑ

Δημοσίευση από xrisa »


«Τίτλοι τέλους» για τα διόδια στο Αιγίνιο


Οριστικοί τίτλοι τέλους μπαίνουν στα διόδια Αιγινίου με σχετική τροπολογία που κατατέθηκε στη Βουλή από το αρμόδιο υπουργείο Υποδομών, η οποία προβλέπει την κατάργησή τους. Η τροπολογία ανοίγει το δρόμο και για ενδεχόμενες πρόσθετες καταργήσεις διοδίων, καθώς προβλέπεται η δυνατότητα κατάργησης σταθμών διοδίων που βρίσκονται κοντά ο ένας από τον άλλον, ενώ οι κάτοικοι των περιοχών δεν μπορούν να εξυπηρετούνται από το παράπλευρο οδικό δίκτυο. Βέβαια, η κατάργησή τους σημαίνει την επιβάρυνση στο αντίτιμο για τα διόδια των Μαλγάρων, τα οποία και αναμένεται να αυξηθούν το επόμενο διάστημα.

Πηγή: lefteria.blogspot
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: ΔΙΟΔΙΑ

Δημοσίευση από enias »

Οταν το συμφωνηθέν ποσό του αναδόχου με το κράτος είναι χ σε ψ χρόνια και κίνηση πέφτει ή κάποιοι αρνούνται με τον τσαμπουκά να τα πληρώσουν, τοτε δύο λύσεις υπάρχουν. Ανεβάζεις τον αριθμό ετών ή ανεβάζεις το αντίτιμο.
Αινείας
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6648
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: ΔΙΟΔΙΑ

Δημοσίευση από MacPap »

Εγω επιμένω πως δεν το καταλαβαίνω τι σοι συμφωνία ειναι αυτη. Οπου βρεξει χιονίσει ο αναδοχος θα παρει τα λεφτα του. Ιδιωτική επιχείρηση δεν ειναί; Αμα για καποιο λογο δεν μπορει να βγαλει κερδος επαιξε και εχασε ας τα παρατησει. Αλλα στην χωρα του μπαχαλου τι ψαχνω και εγω να βρω ορθολογισμο στο πως περασαν οι αυτοκινητόδρομοι στα χερια ιδιωτων. Μαλλον όπως ο ισθμος της Κορίνθου. Που αν και η ακριβότερη διορυγα ανα μιλι στον κόσμο συνεχίζει εδω και 6 μηνες περίπου να μη λειτουργει η Γεφυρα στα Ισθμια.
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: ΔΙΟΔΙΑ

Δημοσίευση από enias »

Οι αυτοκινητόδρομοι δεν είναι ακριβώς ιδιωτικοποιημένοι. Είναι μια περίεργη συμφωνία που παραχωρεί την εκμετάλλευση (οχι ιδιοκτησία) στον ιδιώτη για να εισπράξει απο το δρόμο αυτά που το κράτος θα έπρεπε να του δώσει απο τα χρεοκοπημένα ταμεία του. Και μάλιστα στη συμφωνία υπάρχει και ορος το κράτος να τον διευκολύνει να εισπράξει και όταν δεν εισπράττει για κάποιο λόγο ανωτέρας βίας, τοτε το κράτος του οφείλει αυτά που έχασε.

Βλέπεις εσυ σε αυτό καμια ανάληψη ρίσκου απο μέρους του ιδιώτη;
Αινείας
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6648
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: ΔΙΟΔΙΑ

Δημοσίευση από MacPap »

Αυτό ακριβώς εννοώ και εγώ...
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: ΔΙΟΔΙΑ

Δημοσίευση από erling »

Συνφορουμήτες, χάνεται το όποιο δίκιο σας, χρησιμοποιώντας αυτόν τον όρο.
Πριν με αποπάρετε, σκεφτείτε το ρίσκο που αναλαμβάνει ο καθένας σας στην δουλειά του και κάντε την αντιστοιχία.
Μετά βρείτε τον λόγο που αναλαμβάνεται το οποιοδήποτε ρίσκο, στην δουλειά σας, και ξανακάντε την αντιστοιχία.

Πρώτα όμως να έχετε στο μυαλό σας πως ρίσκο είναι το ενδεχόμενο απώλειας από μια ενέργεια με αβέβαιο αποτέλεσμα.

Και κάτι άλλο. Στην σύμβαση με την "Αυτοκινητόδρομος Αιγαίου" υπάρχει όρος που λέει, με δικά μου λόγια, πως αν τα έσοδα από τα διόδια είναι πάνω από ένα ποσό ή ποσοστό, τότε το κράτος θα εισπράξει περισσότερα χρήματα.
Αντιγράφω από την εγκριτική απόφαση της επιτροπής της Ε.Ε.:
Επιπλέον, όπως αναφέρεται κατωτέρω, η ΣΠ προβλέπει μηχανισμό προκειμένου να εξασφαλιστεί ότι ο παραχωρησιούχος δεν μπορεί να επωφεληθεί από υπερβολικά έσοδα (“ανώτατο όριο διοδίων τελών”). Όπως περιγράφεται στο τμήμα 2.5 ανωτέρω, η ΣΠ θεσπίζει ένα σύστημα επιστροφής, βάσει του οποίου το 85% των υπερβολικών εσόδων του παραχωρησιούχου ανακτάται από το ελληνικό Δημόσιο.
Για όποιον έχει όρεξη να διαβάσει, ο νόμος είναι ο Ν3605/2007 και μπορεί να διαβαστεί, πλέον, από τον καθένα.

Και βρήκα επιτέλους το παρακάτω, όπου λέει "ανωτέρω" εννοεί το διόδιο.
Εικόνα

Και να συμπληρώσω. Το κράτος θα συμβάλλει με 278.100.000€ ενώ θα εισπράξει 3.258.291.504€ (σύμφωνα με την αιτιολογική έκθεση)

υ.γ. Ωραία τα λόγια στην δημοσίευση στο τρομακτικό. Αλλά από που προκύπτουν όλα αυτά? κανένα στοιχείο θα δώσει για να πείσει? Η φοβάται πως δεν θα μπορούν οι αναγνώστες να καταλάβουν τι γράφει?
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: ΔΙΟΔΙΑ

Δημοσίευση από enias »

Καταλάβαμε. Τα υπερκέρδη τα παίρνει το κράτος, δεν τα παίρνει ο ιδιώτης και το κράτος ως αντιστάθμισμα του δίνει τη δυνατότα να έχει σταθερά κέρδη ανεβάζοντας το αντίτιμο. Ο λόγος που συμβαίνει το πρώτο είναι προφανής. Ετσι όμως δεν γίνεται δουλειά. Είναι φαύλος κύκλος.

Τελικά ο Ρέππας έλεγε μπούρδες στην τηλεόραση οτι αν δεν τα πληρώσει ένας τα διόδια, μπορει η εταιρία να τα ζητήσει απο το κράτος.
Αινείας
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: ΔΙΟΔΙΑ

Δημοσίευση από erling »

enias, το αντίτιμο είναι σταθερό. 4 λεπτά του ευρώ ανά χιλιόμετρο σε τιμές του 2002 με αναπροσαρμογή σύμφωνα με τον ΔΕΙΚΤΗ ΤΙΜΩΝ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ της 30ης ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ, σε όλο το δίκτυο εκτός των σηράγγων όπου είναι 5 λεπτά.
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6648
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: ΔΙΟΔΙΑ

Δημοσίευση από MacPap »

erling έγραψε:Πριν με αποπάρετε...
....:-) Φιλε μου γιατι να σε αποπάρουμε. προσωπικά προσπαθώ να καταλάβω τι συμβαίνει με αυτές τις αναθέσεις. Και για άλλη μια φορά αποδεικνύεται πως αν δεν έχουμε ιδία πληροφόρηση (οπως εσυ) δεν μπορούμε να έχουμε σωστη άποψη...

Thx φίλε

Φιλικά Κώστας
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Breaking News...”