θαμπά φωτιστικά σώματα

Ο χώρος για εκείνους που θέλουν να τα κάνουν όλα μόνοι τους...
athanatos
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 17:36

θαμπά φωτιστικά σώματα

Δημοσίευση από athanatos »

Πώς να επισκευάσετε μόνοι σας τα θαμπά φωτιστικά σώματα

Θα έχετε παρατηρήσει ότι τα αυτοκίνητα που έχουν θαμπά φωτιστικά σώματα είναι χιλιάδες. Το φαινόμενο αυτό παρατηρείται κυρίως σε οχήματα άνω των 4-5 ετών και αυτό διότι ύστερα από κάποια χρόνια επηρεάζονται και ιδίως εάν ο ιδιοκτήτης τους συνηθίζει να τα… παρατάει εκτεθειμένα πολλές ώρες στον ήλιο. Το μεγαλύτερο ποσοστό των οδηγών γνωρίζει πως πρέπει να αλλαχτούν τα φώτα, αλλά το υψηλό κόστος καθιστά απαγορευτική την αγορά τους.

Στην πραγματικότητα όμως υπάρχει λύση, πολύ εύκολη, χωρίς να χρειαστεί να επισκεφτούμε κάποιο συνεργείο ή αντιπροσωπεία και μάλιστα με κόστος κοντά στα 30 ευρώ. Με ειδικές αλοιφές και πανιά, ο καθένας μπορεί από μόνος του να μεταμορφώσει στην κυριολεξία τα φώτα και να δείχνουν σαν καινούργια. Αν η κίνηση αυτή φαντάζει απίστευτη, μπορείτε να παρακολουθήσετε το παρακάτω video, που με απλές και ξεκάθαρες κινήσεις σάς δείχνει πώς μπορείτε να κάνετε από μόνοι σας την επισκευή.




ΠΗΓΗ : zougla.gr


Σ’ όλους τους τόπους κι αν γυρνώ μόνον ετούτον αγαπώ !
Οδυσσέας Ελύτης
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: θαμπά φωτιστικά σώματα

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Δεν είμαι σίγουρος αν εξαρτάται απο την ηλικία και τον ήλιο. Παρατηρώ συγκεκριμένα μοντέλα με θαμπά φώτα. Μάλλον είναι ποιότητα κατασκευής
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
athanatos
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 17:36

Re: θαμπά φωτιστικά σώματα

Δημοσίευση από athanatos »

Θα συμφωνήσω μαζί σου ultimo.
Σ’ όλους τους τόπους κι αν γυρνώ μόνον ετούτον αγαπώ !
Οδυσσέας Ελύτης
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: θαμπά φωτιστικά σώματα

Δημοσίευση από MacPap »

Εγώ το εχω δεί μέχρι και σε Mercedes ή BMW. Και το έχω και εγώ το πρόβλημα. Θα σας ενημερώσω μόλις κάνω κάτι...
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
leftergr
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2010, 17:30
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: θαμπά φωτιστικά σώματα

Δημοσίευση από leftergr »

Αν δεν κάνω λάθος , όλα σχεδόν τα μοντέλα Daewoo , πριν γίνει Chevrolet , έχουν θέμα με τα φανάρια τους . Οπότε προφανός οφείλεται σε προβληματικό κατασκευαστή φαναριών .

Με την χρήση όμως αλοιφών και διαφόρων τέτοιον πατεντών , μήπως ναι μεν το φανάρι δεν φαίνεται θαμπό πλέον , αλλά έχουν αλλάξει τα χαρακτηριστικά του και πλέον και δεν φωτίζει όπως θα έπρεπε να φωτίζει ;

Φιλικά Λευτέρης
Η μελωδία της Ευτυχίας Carrera GT revs, LOUD & EVIL Black Porsche Carrera GT taking off!
Honk if you’ve never seen an Uzi fired from a car window .
God must love stupid people, he made so many.
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: θαμπά φωτιστικά σώματα

Δημοσίευση από MacPap »

Δεν νομίζω διότι το καπάκι δεν είναι κάτοπτρο αυτό είναι μέσα στο φανάρι...

Πάντως όλη αυτή η βλακεία ξεκίνησε από μια κοινοτική οδηγία που απαγόρευσε τα γυάλινα φανάρια για να μην τραυματίζονται οι πεζοί σε περίπτωση ατυχήματος όπου θα σπάσει το τότε γυάλινο φανάρι.
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
leftergr
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2010, 17:30
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: θαμπά φωτιστικά σώματα

Δημοσίευση από leftergr »

Ναι αλλά το φώς περνάει από το πλαστικό φανάρι . Αν πλέον το έχεις φάει , και του έχεις αλλάξει τα χαρακτηριστικά του ''τζαμιού'' , το φώς θα εξέλθει και θα ''πέσει'' εκεί ακριβώς που πρέπει στον δρόμο ή θα τυφλώνει τον άλλο απέναντι ;

Φιλικά Λευτέρης
Η μελωδία της Ευτυχίας Carrera GT revs, LOUD & EVIL Black Porsche Carrera GT taking off!
Honk if you’ve never seen an Uzi fired from a car window .
God must love stupid people, he made so many.
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: θαμπά φωτιστικά σώματα

Δημοσίευση από erling »

Δεν το βάζω για διαφήμιση αλλά για την γκάμα των αυτοκινήτων.
http://carsoundcenter.gr/?gclid=CPG_2cH ... fAod9SMIAg
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: θαμπά φωτιστικά σώματα

Δημοσίευση από MacPap »

ΑΝ πάρεις και βάζεις ένα τζάμι μπροστά στο φανάρι σου και αρχίσεις να του αλλάζει κλίσεις θα δεις πως δεν επηρεάζεται η δέσμη για να γίνει αυτό πρέπει να μην είναι τζάμι (δηλαδή διάφανη επιφάνεια ιδίου πάχους) αλλά φακός...
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: θαμπά φωτιστικά σώματα

Δημοσίευση από erling »

Το φανάρι όμως είναι ένα απλό τζάμι?
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πως μπορώ να...”